kempeska
24.11.11,17:41
Chela som si privyrobit u nas na druzstve .Som evidovana na socialke.uzavrala som dohodu.Dohoda o vykonanej praci.. Urcili mi hodinovu mzdu vo vyske 1.88 eur .Pracujem 2 hod.rano 2 hod. vecer.Prevadzka je nepretrzita takze robim aj vikendy .Na vyplatu som mala 50 eur z odvovodnenim ze mi stiahli odvody takze som robila skoro zadarmo. chcem sa informovyt ci zamestnavatel postupaval spravne .Mne to vyslo ze za 30 dni odrobim 120 hod. co mi prinalezi mzda 225 eur
ewita888
24.11.11,17:24
samozrejme, výpočet odmeny spravil zamestnávatel zle... z dohody o vykonaní práce zamestnanec odvody neplatí..dokonca ak je podpísané vyhlásenie k dani z príjmov, ani daň...
ty si iba evidovaná na úrade práce, alebo poberáš aj dávku v hmotnej núdzi?
terezamaria
24.11.11,17:45
Chela som si privyrobit u nas na druzstve .Som evidovana na socialke.uzavrala som dohodu.Dohoda o vykonanej praci.. Urcili mi hodinovu mzdu vo vyske 1.88 eur .Pracujem 2 hod.rano 2 hod. vecer.Prevadzka je nepretrzita takze robim aj vikendy .Na vyplatu som mala 50 eur z odvovodnenim ze mi stiahli odvody takze som robila skoro zadarmo. chcem sa informovyt ci zamestnavatel postupaval spravne .Mne to vyslo ze za 30 dni odrobim 120 hod. co mi prinalezi mzda 225 eur
To, že Ti spravili Dohodu o vykonaní práce je teraz vedľajšie. Pokiaľ pracuješ opakovane na družstve, približne tú istú robotu, mali Ti spraviť Dohodu o pracovnej činnosti.
Žiadne odvody Tebe z výplaty nestrhávajú, len zamestnávateľ platí 1,05 % odvody do SP. Pri výpočte dane z príjmu nie je rozhodujúce, či ide o príjem z práce na dohodu, alebo na základe pracovného pomeru a vypočíta sa devätnásť percent. Teda pri dohode od hrubého príjmu sa odpočíta 19 %-ná daň a dostaneš čistý príjem.
alaya1
24.11.11,17:54
Tak baby, zase mam v tom mismas. Muz ma zajtra nastupit na dohodu na brigadu- mesacna.
To su rozne druhy dohod? myslela som, ze len jedna .dnes sa vraj bol odhlasit na UP.

On vraj ma dostat cisteho 2.80 na hod. tak aku sumu mu napisu na tu dohodu? V cistom? Pytali sa ho, ci chce danovy bonus. teraz to uz nechapem. On je CID, odvody za neho sa asi neplatia, ani do ZP:

vysvetlite mi to prosim, na co si dat pozor, lebo on zase naleti nejakemu "podnikatelovi"ma bude robit za nic.
terezamaria
24.11.11,18:01
Tak baby, zase mam v tom mismas. Muz ma zajtra nastupit na dohodu na brigadu- mesacna.
To su rozne druhy dohod? myslela som, ze len jedna .dnes sa vraj bol odhlasit na UP.

On vraj ma dostat cisteho 2.80 na hod. tak aku sumu mu napisu na tu dohodu? V cistom? Pytali sa ho, ci chce danovy bonus. teraz to uz nechapem. On je CID, odvody za neho sa asi neplatia, ani do ZP:

vysvetlite mi to prosim, na co si dat pozor, lebo on zase naleti nejakemu "podnikatelovi"ma bude robit za nic.
Pokiaľ len na mesiac, tak mu asi dali Dohodu o vykonaní práce, ktorá sa rovná 350 hodín ročne. Dohoda o pracovnej činnosti je 10 hodín týždenne. Z dohody sa neplatia odvody do ZP.
Vypočítaj si počet hodín x 2,80 v čistom + 19 % daň = hrubá mzda. Na dohodu alebo pracovnú zmluvu sa píše suma mzdy v hrubom.
alaya1
24.11.11,18:04
Dakujem krasne,napisem mu to na papier. A on moze poberat aj danovy bonus, tak to tiez takto pocitat, moze mat aj ulavu na dani? Nechcem, aby ho odrbali, on v tychto veciach absolutnme je neschopny.
ewita888
24.11.11,18:06
Tak baby, zase mam v tom mismas. Muz ma zajtra nastupit na dohodu na brigadu- mesacna.
To su rozne druhy dohod? myslela som, ze len jedna .dnes sa vraj bol odhlasit na UP.

On vraj ma dostat cisteho 2.80 na hod. tak aku sumu mu napisu na tu dohodu? V cistom? Pytali sa ho, ci chce danovy bonus. teraz to uz nechapem. On je CID, odvody za neho sa asi neplatia, ani do ZP:keďže zamestnanec odvody z dohody neplatí, tak tých 2,80 má aj v hrubom aj v čistom... teda za predpokladu, že podpíše vyhlásenie a jeho odmena nepresiahne za mesiac 296,60... daňový bonus si može uplatnit, ak jeho odmena v mesiaci bude najmenej 158,50

vysvetlite mi to prosim, na co si dat pozor, lebo on zase naleti nejakemu "podnikatelovi"ma bude robit za nic.
v texte
alaya1
24.11.11,18:10
dakujem pekne, takze na DOKUMENTE- DOHODA ma byt ta suma 2.80e? ked mu povedali, ze je to v cistom tolko?

Asi blbe otazky, ale neviem v tom chodit a on sa da lahko oblbnut.no ma robit 8 hodin denne.

Ake vyhlasenie ma podpisat?
ewita888
24.11.11,18:13
dakujem pekne, takze na DOKUMENTE- DOHODA ma byt ta suma 2.80e? ked mu povedali, ze je to v cistom tolko?

Asi blbe otazky, ale neviem v tom chodit a on sa da lahko oblbnut.no ma robit 8 hodin denne.

Ake vyhlasenie ma podpisat?
tak potom mu to nevychádza rovnako aj v hrubom aj čistom ... lebo všetko nad 296,60 sa mu zdaní..
Katy a R
24.11.11,18:16
Alaya .. ak sa ho pýtali na DB .. tak asi mu aj dali podpísať tlačivo k tomu potrebné (aj na uplatnenie NČZD aj na DB). Ak sa bol vyradiť z evidencie na UPSVaR .. tak potom ešte nech zbehne do ZP s rozhodnutím o ID (aby od neho nechceli odvody;))

.. v jeho prípade je jedno, aká je to dohoda;) a vôbec sa nemusí ani po skončení evidovať .. možno sa naskytne nová :confused: . Jedine vtedy, ak by mal záujem o príspevok na to chránené pracovisko .. ale to sme už tuto rozoberali http://www.porada.sk/t11031-danovy-bonus.html

tuto je tlačivo
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/vyhlasenie2011.rtf

ešte doložím, nech nezabudne na rodný list;)
alaya1
24.11.11,18:17
Ewita prepac, no teraz tomu naozaj nerozumiem. Ja som len ucitelka, nie uctovnik-)

-takze na dohode nemoze mat napisane, ze 2.80e mzda na hodinu? musi tam byt asi napisane viac, ze?
-nemoze poziadat o ten danovy bonus?
-moze poziadat o ulavu na dani, ja nemam ulavu.

On este nepodpisoval nic, ma sa to robit rano, pred nastupom do prace.
Ano dakujem Kati.Preberali sme to.
a_je_to
24.11.11,18:17
Dakujem krasne,napisem mu to na papier. A on moze poberat aj danovy bonus, tak to tiez takto pocitat, moze mat aj ulavu na dani? Nechcem, aby ho odrbali, on v tychto veciach absolutnme je neschopny.

Pred nástupom do práce by mal mať v rukách dohodu s hrubou sadzbou za 1 hodinu. Ale ak nebude mať za mesiac dôkaz o dochádzke, tak mu je dohoda málo platná. Nech si zavedie zošit s príchodom, odchodom, odpracovaným časom a podpisom osoby za zamestnávateľa, potvrdzujúcim tieto údaje. Nech si zošit raz za týždeň aj skopíruje. Mať dôkaz o odpracovanej dobe je rovnako dôležité, ako mať dohodu.
alaya1
24.11.11,18:24
dakujem pekne....
ewita888
24.11.11,18:27
Ewita prepac, no teraz tomu naozaj nerozumiem. Ja som len ucitelka, nie uctovnik-)

-takze na dohode nemoze mat napisane, ze 2.80e mzda na hodinu? musi tam byt asi napisane viac, ze? áno, viac, ale ťažko ti to vypočítať, ked nevieme, kolko hodín mesačne odrobí..
-nemoze poziadat o ten danovy bonus? veď može, účtovníčka mu ho preplatí, ak bude mať viac ako 158,50 za mesiac
-moze poziadat o ulavu na dani, ja nemam ulavu. to sa rieši pri ročnom zúčtovaní dane

On este nepodpisoval nic, ma sa to robit rano, pred nastupom do prace.
Ano dakujem Kati.Preberali sme to.
v texte
alaya1
24.11.11,18:31
dakujem krasne, takto mu to povie, ste super baby.
alaya1
25.11.11,15:31
Mam tlak asi 500. tak moj muz na na dohode napisene, ze na hodinu na 2.70. On mi tvrdi, ze mu riaditel povedal, ze je to v cistom. Je mozne, aby mu na tlacivo o Dohode napisali cisty prijem???
alaya1
25.11.11,15:52
Posuvam....
ewita888
25.11.11,16:13
ak tam nemá definované, že je to v čistom, tak je to v hrubom.. prečítaj, čo tam má..
alaya1
25.11.11,16:35
Ma to napisane, ze 2.70, nicviac, tvdi, mi, ze to ma v cistom, uz to neriesim, lebo ma porazi. lebo jemu to povedal rioaditel. dakujem Vam. Som zvedava, kolko mu stiahnu. nema tam, ani, ze kolko ma denne odrobit,. nic...
katka 23
25.11.11,16:52
Podľa zákonníka práce musí byť v dohode uvedené :


§ 226
Dohoda o vykonaní práce
(http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)
(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.
alaya1
25.11.11,17:05
Dakujem, ja som to pozerala, len neviem vypocitat, kolko je ta dan z tych 2.74....
katka 23
25.11.11,17:22
daň zo mzdy je 19% ale,
ak zamestnanec podpíše u zamestnávateľa vyhlásenie na zdanenie príjmu uplatňuje si nezdaniteľnú čiastku 296,60 €/mesačne , ak jeho mzda neprekročí sumu 296,60 € daň bude nula
ak vyhlásenie nepodpíše neuplatňuje si nezd.čiastku zrazí sa mu z hrubej mzdy 19%
alaya1
25.11.11,17:30
Dakujem pekne, tak, uz nech to ako chce byt, ale aspion je medzi ludmi a nesedi sam doma v depkach....No ma robit 8 hod denne, tak asi zarobi viac, ako tych 296.60.

len pozeram to vyhlasenie, to sa nepodpisuje len raz rocne? On tam bude robit len do 31.12.
ewita888
25.11.11,18:53
vyhlásenie sa môže podpísať u každého zamestnávatela, ale ak má súčasne dvoch, tak môže len u jedného.. to znamená, že ak počas roka zmením zamestnávatela, tak ho môžem podpísať znova u toho nového..
dám ti príklad na výpočet, kolko dostane na ruku:
dajme tomu, že mesiac má 22 pracovných dní X 8 hodín je 176 hodín odrobené
- 176 X 2,74 = 482,24
z toho nezdanené je 296,60, čiže daní sa mu 482,24 - 296,60 = 185,64 x 19 % = 35,27 je daň
- na ruku teda dostane 482,24 - 35,27 = 446,97
a ak si požiadal o daňový bonus, tak plus ten

každý mesiac to ale nebude rovnako, lebo záleží od počtu odprac. hodín

ak jeho príjmy budú tento rok do 3559,30, všetka daň sa mu vráti pri ročnom zúčtovaní dane, resp. pri podaní daňového priznania
alaya1
25.11.11,18:59
Velka vdaka Ewita, on tam bude pracovat len mesiac, takto mu to ukazem. Si velmi mila a ochotna.
ewita888
25.11.11,19:04
Ďakujem ;)