wirus222
24.11.11,19:20
zdravim potrebujem poradit chcu odo mna aby si podpisal generalnu plnu moc na moju mamu koli uveru na pokrytie dlhou po mojom otcovi ktori zomrel bez toho vraj nemozem ist na dedicske konanie aby som nedaal plnu moc mojej mame povedala ze prideme o dom ,co mam robit???je to mozne?prosim poradte!
wirus222
24.11.11,18:44
prosim suri to!!!!!
misoft
24.11.11,18:51
Generálna plná moc - zastupovanie vo všetkých právnych (i majetkových) otázkach zástupcom. Len sa divím - pokiaľ si prítomný a aj tvoja mama - teda na čo im je generálna plná moc.
a_je_to
24.11.11,18:58
zdravim potrebujem poradit chcu odo mna aby si podpisal generalnu plnu moc na moju mamu koli uveru na pokrytie dlhou po mojom otcovi ktori zomrel bez toho vraj nemozem ist na dedicske konanie aby som nedaal plnu moc mojej mame povedala ze prideme o dom ,co mam robit???je to mozne?prosim poradte!

Nepoznáme celý problém, ťažko radiť. Ak umrel otec a mal dlhy, tak dediť sa bude oboje. Ten kto zdedí majetok, zdedí aj dlhy. Podľa opisu sa mi zdá, že by bolo potrebné počkať na prvé jednanie o dedičskom konaní, tam sa dozvieš viac. Skôr, než bude výsledok dedičského konania by ste o dom nemali prísť. Neviem posúdiť, načo je mame dovtedy generálna plná moc. Ak zdedí dom aj dlh sama, je plná moc zbytočná. Aj veriteľ musí počkať na výsledok dedičského konania, ak chce uplatniť exekúciu za dlhy. Dovtedy si môžete obísť banky a vypočuť ponuky na prípadný úver.
Generálna plná moc od Teba pre matku určite nemôže byť podmienkou nato, aby ste sa obaja mohli zúčastniť prvého jednania dedičského konania.
MarcoM
24.11.11,18:59
Pokiaľ viem tak podpísanie generálnej plnej moci nie je podmienkou účasti na dedičskom konaní. Ty touto generálnou plnou mocou dáš všetky tvoje práva do rúk tvojej matky a čo ona podpíše v tvojom mene na základe tejto plnej moci budeš z toho viazaný. Však čo tebe bráni ísť na to dedičské konanie? A o dom len tak ľahko neprídete, to by muselo najprv začať exekučné konanie... Ja osobne by som generálnu plnú moc nedával a normálne išiel na dedičské konanie.
wirus222
24.11.11,19:22
no ja som v zahranici a vydierama atym ze ked to plnu generalnu moc nepodpisem tak bez toho nemozm e ist na dedicske konanie aprideme o dom ale ja s i myslim ze tou plnou mocou chce v mojom mene dat trvaly pobyt mojej sestre a cim ja nesuhlasima neviem ci to mam podpisat
wirus222
24.11.11,19:28
pokial by som nebol doma je tam nejaka vec ktora by sa dala riesit v ded.konani bezo mna a bez mojej plnej mociale aby som neprisiel o dedicsvtvo,dalej sa chcem spytat kde sa da zistit vyska dlhu a hodnota zdedeneho majetku aby nebol dlh vacsi ako majetok ktory zdedim pripadne ako postupovat ked chcem odmietnut dedicstvo
wirus222
24.11.11,19:41
no ja som v zahranici a vydierama atym ze ked to plnu generalnu moc nepodpisem tak bez toho nemozm e ist na dedicske konanie aprideme o dom ale ja s i myslim ze tou plnou mocou chce v mojom mene dat trvaly pobyt mojej sestre a cim ja nesuhlasima neviem ci to mam podpisat
arizona
24.11.11,19:49
no ja som v zahranici a vydierama atym ze ked to plnu generalnu moc nepodpisem tak bez toho nemozm e ist na dedicske konanie aprideme o dom ale ja s i myslim ze tou plnou mocou chce v mojom mene dat trvaly pobyt mojej sestre a cim ja nesuhlasima neviem ci to mam podpisat
Ak ocakavas nejake nekale umysly,tak by si mal na ded.konanie prist osobne,aby si "bol v obraze" a aby si sa dozvedel co potrebujes vediet-tj. co zostalo po nebohom,aky majetok,ake dlhy a pod.
Ak sa nemozes dostavit osobne,mozes povert niekoho,komu doverujes a kto ta bude zastupovat.
Nemusi to byt matka,moze to byt aj ina osoba.
Nemusis nikomu davat generalnu plnu moc, staci ak das plnu moc na zastupovanie iba v tomto jedinom pripade a to je, ze ta bude zastupovat iba na tomto ded. konani. Tym sa nemusis obavat, ze niekto bude za teba jednat aj v nejakej inej veci...
orlica
24.11.11,20:10
V každom prípade sa bezodkladne skontaktuj s notárskym úradom, ktorý bude prejednávať dedičské konanie, prihlás sa ako dedič a zároveň vyžiadaj notariát, aby Ti poslal všetky podklady o nahlásenom majetku ako pozostalosť na dedičské prejednávanie, aby si zistil, koľko veriteľov sa prihlásilo s dlžobami , či Ťa iba s nimi nestrašia, možno nie sú vyššie, len Ta chcú odpálkovať, ono to dedičia dosť často robia tým, čo sú v zahraničí. Zároveň oznám svoje pocity, že si vydieraný a zavádzaný zo strany spoludedičov( matka a sestra) a písomne upozorni na tieto fakty notára, tak ako si to uviedol na porade. Ved sme v 21.storočí a ver, že existuje aj rýchly spôsob doručovania týchto dokumentov, síce stoji to cca 140 € , ale určite sa to oplatí. Len musíš dať urýchlene svoj kontakt notárovi. Ved na pozvánke musí byť adresa jeho úradu alebo si to zisti , to už dnes nie je problém. Ale matke ,ktorá hra na dve strany , by som určite nedala plnomocenstvo žiadne nie generálne.... :-( alebo urob ako Ti dobre radí Arizona - iba tomu komu dôveruješ resp. advokátovi,( ten Ťa musí o všetkom vopred fundovaneinformovať,čo Ťa očakáva,na základe ním zisteného stavu, ak je v hre o nejaký majetok co asi aj je ,keď ide o nehnuteľnosť.. držim palce, nemáš sa čoho obávať, resp. nemáš čo stratiť nie je to zložité...
wirus222
24.11.11,20:39
ci teda treba tu plnu moc na vybavenie uveru na vyplatenie vsetkych dlhou po mojom otcovi a ci je sa bez plnej moci moze ist na dedicske konanie,
wirus222
24.11.11,20:44
ci teda treba tu plnu moc na vybavenie uveru na vyplatenie vsetkych dlhou po mojom otcovi a ci je sa bez plnej moci moze ist na dedicske konanie,
wirus222
24.11.11,20:50
treba tu plnu moc na vybavenie uveru na vyplatenie dlhou po mojom nebohom otcovi?a ci bez nej sa da ist na dedicske konanie aj bez plnej moci lebo ma vydieraju ked ju nepodpisem tak prideme o dom
wirus222
24.11.11,20:53
prosim o poslednu radu a odchadzam
Erzebeth
25.11.11,02:48
Zatiaľ nepoterbujú riešiť úver. Ten sa bude riešiť po dedičskom konaní. Na dedičské konanie choď. Zisti si. ktorý notár bude robiť dedičské konanie. Vyhľadaj si notárov v okrese a skús ich obvolať. udaj svoju adresu a požiadaj o zaslanie dokumentov k dedičstvu. Generálnu plnú moc nedávaj nikomu. Nepotrebujú ju. Ak by potrebovali zobrať rýchlo úver, nepotrebujú tvoj súhlas. Iba ak by to bol úver, ktorý by zobrali na tvoje meno a ty by si bol dlžníkom. Ak by si nemohol prísť na dedičské konanie, môžeš niekoho splnomocniť, na zastupovanie na dedičskom konaní. V tomto splnomocnení presne uvedieš, čo si praješ, aby ten ktorý ťa zastupuje v tvojom mene vykonal. Najlepšie bude, ak sa na dedičstvo dostavíš osobne. potom žiadnu plnú moc nemusíš nikomu dávať. A tobôž nie generálnu.
Mária27
25.11.11,08:49
S generálnou plnou mocou nemáš pod kontrolou, čo chcú urobiť, napr. na teba zobrať úver a na seba previesť dom. Pri úvere je tak potrebný max. súhlas spoluvlastníka, ktorým ešte nie si. Ale je možné, že dedičské konanie už prebehlo a oni vlastníkmi sú - pozri § 468 občianskeho zákonníka: "Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť."
MarcoM
25.11.11,19:03
Moja rada. Plnú moc nedávaj matke žiadnu. Ani na nejaký úkon, ani generálnu. Pokiaľ je to možné prídi na dedičské konanie osobne. Zisti si potrebné informácie od notára ako ti hore radil kolega diskutujúci. Pokiaľ nemôžeš prísť osobne splnomocni osobu, ktorej veríš TY ! A aj to iba na určité úkony.

Generálna plná moc má význam keď sú vzťahy v rodine na veľmi vysokej úrovni čo sa dôvery týka, takže vzhľadom na jej dôsledky s ňou treba narábať opatrne.