patres131
24.11.11,20:02
Dobrý deň,

chcel by som poskytovať online pôžičky z vlastných zdrojov. Zaujímalo by ma z právnej aj účtovnej stránky ako to funguje? Máte s tým niekto skúsenosti? Požičiavali ste si už týmto spôsobom? Čo musím spĺňať pre ochranu osobných údajov spotrebiteľov?

Ďakujem za všetky odpovede. :)


Len prosím poraďte:(
bobekoad
24.11.11,19:17
tiez by ma to zaujimalo...
Ice dive
24.11.11,19:24
no mňa by zaujímalo, ako chceš overovať skutočnosť, že údaje, ktoré si online zozbieral patria naozaj aj tomu, ktorému peniaze ideš požičiavať...
calawen
24.11.11,20:46
Účtujem spoločnosť, ktorá poskytuje pôžičky - ale nie cez net, ale osobne. Samozrejme vždy berie ako záruku záložné právo k nehnuteľnosti...
patres131
25.11.11,15:50
No tý ktorý by si chceli požičať by museli dať súhlas na to že uvedú správne údaje, a aj to že ak nie budú znášať súdne poplatky...
mattto
25.11.11,16:46
No tý ktorý by si chceli požičať by museli dať súhlas na to že uvedú správne údaje, a aj to že ak nie budú znášať súdne poplatky...

právny nezmysel, spoplatňuje sa návrh a teda platí navrhovateľ, okrem pár výnimiek podľa zák. č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch. Nájdem si "bieleho koňa" bezdomovca, feťáka, dôchodcu... a založím mu účet, na ktorý si požičiam peniaze, od koho budeš vymáhať vrátenie peňazí a akým titulom? Alebo vypíšem údaje svojho suseda, č.ú. uvediem svoje, čo by si robil?
kolac
25.11.11,16:50
V susednej CR maju dokonca pozicku cez SMS, tiez by ma zaujimalo ako cosi taketo moze fungovat.
Ice dive
25.11.11,18:49
V susednej CR maju dokonca pozicku cez SMS, tiez by ma zaujimalo ako cosi taketo moze fungovat.

fungovať to môže na paušálne telefóny... kedy totožnosť overil operátor pri zriaďovaní pripojenia, takto napríklad funguje u nás aj SMS poistenie Unionu... kedy poistné zaplatíš vo faktúre za mobil...

niekde som inak čítal, že 50 % poskytnutých pôžičiek od nebankoviek odpisujú ako straty resp. nevymožiteľné pohľadávky... takže sa nečudujem, že majú také vysoké úroky, resp. že berú ľudom byty/domy...
patres131
26.11.11,10:16
Viete mi povedať ako funguje táto stránka? http://www.epozicky.sk/
Ice dive
26.11.11,11:34
Viete mi povedať ako funguje táto stránka? http://www.epozicky.sk/

čo takto si prečítať ich stránku a pozrieť si obchodné podmienky...

požičiavajú od 25 do 250 € a keď si požičiavaš prvý krát tak max do 75 €... požiavajú max na 15 dní... a keď im dáš údaje, vedia si pravosť asi overiť cez sociálnu poisťovňu či sa zhodujú resp. či daná osoba existuje... celá stránka slúži len ako zbernica údajov, keďže po schválení posielajú domov zmluvu o pôžičke ktorú fyzicky podpisuješ a posielaš klasickou poštou späť a až následne ti pošlú peniaze... takže online to nie je... jediné čo online funguje na webe je cestovné poistenie resp. PZP, ktoré je uzavreté zaplatením poistného... (onlinom myslím, to, že z pohodlia domova vybavíš všetko, že nemusíš posielať žiadnu klasickú poštu resp. navštevovať pobočku..)
patres131
27.11.11,13:24
Kto by mi dokázal napísať zmluvné podmienky pre spotrebiteľské úvery vo forme pôžičky? Ako ma napríklad spoločnosť Ferratum Slovakia s.r.o..

https://www.ferratum.sk/data/pages/sk_gtc.pdf
Ice dive
27.11.11,13:48
no napísať také niečo nie je problém... len problém je v tom aké postupy by si v nich chcel mať ošetrené, či máš procesy vo svojej spoločnosti zavedené tak, že dokážeš podľa tých podmienok postupovať napr. dodržiavanie lehôt, čo v prípade, že ti niekto nebude platiť načas a v neposlednom rade čo v prípade súdneho sporu, čo v prípade peňazí a ich požičiavania je vysoko pravdepodobné, že nastane minimálne s bankovým obudsmanom resp. s NBS... skôr či neskôr do konfliktu prídeš...

v prvom rade si si mal premyslieť, čo vlastne chceš robiť:
- do akej výšky poskytovať pôžičky a z akých zdrojov ich chceš kryť? (ferratum ich dáva do výšky 250€ a stojí za nimi iná česká spoločnosť... t.j. sro so základným imaním to asi nebude...)
- akým spôsobom chceš vstupovať do zmluvného vzťahu s klientmi a ako chceš postupovať, ak nebudú splácať...
- akým spôsobom chceš poskytnuté úvery evidovať - otázka na informačný systém a párovanie pladieb...
- akým spôsobom chceš postupovať ak ti niekto nebude platiť včas, resp. vôbec...
- ako postupovať v prípade súdneho sporu...

no a ak budeš mať odpoveď na všetky tieto otázky, mal by ti podmienky spísať nejaký právnik nie hoc kto z ulice... a s tým právnikom by si mal užšie spolupracovať, aby v prípade evnetuálneho súdneho sporu sa s podmienkami, ktoré napísal mohol aj oháňať, aby ich poznal od A po Z preto, lebo si ich napísal... vyhneš sa tak v budúcnosti problémom tipu: to kto Vám toto napísal, do tohto sporu nejdem.... ak by si ich napísal sám, nespochybnil by prácu za ktorú už dostal zaplatené...
calawen
27.11.11,13:49
pozri po spoločnostiach, ktoré ponúkajú pôžičky a napíš si vlastné...
patres131
27.11.11,14:04
Ďakujem za predošlé odpovede.

Pre Ice dive: Zaujímalo by ma čo si mal na mysli? Do akých sporov sa môžem dostať s NBS, alebo s bankovým ombudsmanom? Toto nie sú žiadne úvery, ide o pôžičky z vlastných zdrojov. Ďalej by ma zaujímalo aký informačný systém (párovanie platieb) by som potreboval na evidenciu pôžičiek?
duves
17.12.11,15:34
no napísať také niečo nie je problém... len problém je v tom aké postupy by si v nich chcel mať ošetrené, či máš procesy vo svojej spoločnosti zavedené tak, že dokážeš podľa tých podmienok postupovať napr. dodržiavanie lehôt, čo v prípade, že ti niekto nebude platiť načas a v neposlednom rade čo v prípade súdneho sporu, čo v prípade peňazí a ich požičiavania je vysoko pravdepodobné, že nastane minimálne s bankovým obudsmanom resp. s NBS... skôr či neskôr do konfliktu prídeš...

v prvom rade si si mal premyslieť, čo vlastne chceš robiť:
- do akej výšky poskytovať pôžičky a z akých zdrojov ich chceš kryť? (ferratum ich dáva do výšky 250€ a stojí za nimi iná česká spoločnosť... t.j. sro so základným imaním to asi nebude...)
- akým spôsobom chceš vstupovať do zmluvného vzťahu s klientmi a ako chceš postupovať, ak nebudú splácať...
- akým spôsobom chceš poskytnuté úvery evidovať - otázka na informačný systém a párovanie pladieb...
- akým spôsobom chceš postupovať ak ti niekto nebude platiť včas, resp. vôbec...
- ako postupovať v prípade súdneho sporu...

no a ak budeš mať odpoveď na všetky tieto otázky, mal by ti podmienky spísať nejaký právnik nie hoc kto z ulice... a s tým právnikom by si mal užšie spolupracovať, aby v prípade evnetuálneho súdneho sporu sa s podmienkami, ktoré napísal mohol aj oháňať, aby ich poznal od A po Z preto, lebo si ich napísal... vyhneš sa tak v budúcnosti problémom tipu: to kto Vám toto napísal, do tohto sporu nejdem.... ak by si ich napísal sám, nespochybnil by prácu za ktorú už dostal zaplatené...
No a on otvoril novú tému a vidim, že tu ma uplne fundovanú odpoved.
Stefan2005
17.12.11,15:46
No a on otvoril novú tému a vidim, že tu ma uplne fundovanú odpoved.

... ale je označená ako neužitočná ;)
duves
17.12.11,17:14
... ale je označená ako neužitočná ;)
Tá čo jej to označila za neužitočné tomu vobec nerozumie.
profesional
30.12.11,09:47
Poskytovanie poziciek online je pravny nezmysel. Rovnako ako poskytovanie poziciek cez SMS a pod.
Vsetky seriozne spolocnosti co ti ponuknu pozicku online ti v konecnem dosledku vzdy nakoniec zaslu vytlacenu zmluvu a ty ju musis podpisanu aj s overenymi fotokopiami dokladov totoznosti zaslat spolocnosti co poskytuje uver.
Nakolko: Zakon pre zmluvu o pozicke predpisuje POVINNE pisomnu formu a nedodrzanie tejto podmienky robi zmluvu o pozicke ABSOLUTNE NEPLATNOU.

Vela firiem co poskytuje online pozicky vie ze to robi v rozpore so zakonom a ze ked im niekto tie peniaze nebude chciet vratit tak ich od neho uz viac neuvidia. Ale spoliehaju sa na niekolko dalsich okolnosti. Prevazna vacsina ludi je serioznych a svoje zavazky sa snazi si plnit. A teda nakoniec skor alebo neskor zaplati.
A druhym faktom je ze clovek ktory je pravne znaly vacsinou v zivote nie je odkazany na nejake online pozicky a teda ti co si ich beru vacsinou ani nevedia ze vstupuju do nezakonneho vztahu.

Plus okrem ineho ta uz cakaju aj registrasne povinnosti v registri poskytovatelov poziciek a uverov a dalsie povinnosti.

S uctovanim by som si tazku hlavu nerobil. Zvladne to aj podpriemerna uctovnicka.
patres131
30.12.11,16:32
Poskytovanie poziciek online je pravny nezmysel. Rovnako ako poskytovanie poziciek cez SMS a pod.
Vsetky seriozne spolocnosti co ti ponuknu pozicku online ti v konecnem dosledku vzdy nakoniec zaslu vytlacenu zmluvu a ty ju musis podpisanu aj s overenymi fotokopiami dokladov totoznosti zaslat spolocnosti co poskytuje uver.
Nakolko: Zakon pre zmluvu o pozicke predpisuje POVINNE pisomnu formu a nedodrzanie tejto podmienky robi zmluvu o pozicke ABSOLUTNE NEPLATNOU.

Vela firiem co poskytuje online pozicky vie ze to robi v rozpore so zakonom a ze ked im niekto tie peniaze nebude chciet vratit tak ich od neho uz viac neuvidia. Ale spoliehaju sa na niekolko dalsich okolnosti. Prevazna vacsina ludi je serioznych a svoje zavazky sa snazi si plnit. A teda nakoniec skor alebo neskor zaplati.
A druhym faktom je ze clovek ktory je pravne znaly vacsinou v zivote nie je odkazany na nejake online pozicky a teda ti co si ich beru vacsinou ani nevedia ze vstupuju do nezakonneho vztahu.

Plus okrem ineho ta uz cakaju aj registrasne povinnosti v registri poskytovatelov poziciek a uverov a dalsie povinnosti.

S uctovanim by som si tazku hlavu nerobil. Zvladne to aj podpriemerna uctovnicka.

Ďakujem za odpoveď,
ešte by som sa chcel spýtať aké ďalšie povinnosti si mal na mysli?