terry
25.11.11,09:10
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať na lehotu dokedy musí byť tovar predložený na colnicu ? Prešiel som celý zákon 199/2004 a nič také som tam nenašiel. Konkrétne ku problému : pracovíci spoločnosti objednávali tovar zo Švajčiarska, čiže bolo jasné, že to pôjde cez colnicu. Dopravná služba to doviezla do firmy 21.10.2011, z dôvodu PNky pracovníka, ktorý to mal zabezpečovať preclenie na colnici bol tovar predložený na colnici až 3.11.2011, Deň pred tým prišiel z Bratislavy mail, ktorého obsahom bola výzva na predloženie tovaru na colnici v ZA. Tovar mal byť zaslaný a prepustený do volného obehu s tým, že sme ako firma počítali, že to pôjdeme predložiť na colnicu a tovar colne odbaviť. V spomínanom maily bol uvedený dátum, že colne to bolo vo Švajčiarsku odbavené 14.10.2011 čiže sa chcem spýtať do koľkých dní od toho prevzatia 21.10.2011 sme boli povinní tovar predložiť a colne odbaviť v colnej pobočke ?
Prišlo nám oznámenie, že sme sa dopustili colného priestupku v zmysle § 71 colného zákona, ale tam nie je žiadna lehota dokedy je povinnosť predložiť tovar na colnici. Nebol tam žiadny úmysel z našej strany niečo nezákonné robiť dokonca tovar bol oslobodený od cla. Proste sme len neskoro tovar predložili na preclenie.

Ďakujem za prípadnú odpoveď
chivasregal1
29.11.11,19:48
Lehotu na predloženie tovaru colnici určenia, určuje colnica odoslania vo vašom prípade colnica vo Svajčiarsku. Tato lehota je uvedená na tranzitnom vyhlásení ktoré vam došlo spolu s tovarom a je uvedená v odst, "D". Na základe tohto tranzitného vyhlasenia Vás colnici z Bratislavy vypatrali. Základnu psiu povinosť mala prepravna firma a ta mala dodať tovar a doklady colnici v stanovenej lehote. Táto firma sa dopistila colného deliktu a to porušenie podmienok tranzitu. Keďže vy ste mali tovar v držbe ktorý unikol colnému dohľadu dopustili ste sa colného deliktu prechvanie tovaru uniknutého spod colného dohľadu. Predpokladam, že prepravna firma pri odovzdaní tovaru vám dala aj podpisať aj nejaky papier na ktorom bolo uvedené, že tovar je pod colným dohľadom a preberate za to plnu zodpovednosť že dodržite všetky colne predpisy. Možete dopadnuť tak že colnici udeľa pokutu vám aj dopravcovi a ten ju bude následne vymahať od vás. No je potrebné si vo firme urobiť poriadok