Muca1212
25.11.11,11:46
Ahojte,

chcela by som Vás poprosiť o info, koľko dní dovolenky môže určiť zamestnávateľ? ( nemyslím hromadnú dovolenku) môže ju niekomu prikázať a ak áno, koľko dní najviac?
Ďakujem Vám.
avalik
25.11.11,10:58
§ 111

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov.

(3) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 nesmie byť určené na viac ako dva týždne, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak ide o vážne prevádzkové dôvody, ktoré sa zamestnancom oznámia najmenej šesť mesiacov vopred, môže byť hromadné čerpanie dovolenky určené na tri týždne.

(4) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 v umeleckých súboroch z povolania nesmie byť určené na viac ako štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovanie hudobného diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(5) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
Muca1212
25.11.11,11:31
No tak som to z toho vôbec nepochopila :-( tak môže určiť proste individuálne nejakému zamestnancovi? a ak áno tak koľko dní ? Ďakujem.
avalik
25.11.11,11:40
v prvom rade - mate vypracovany plan dovoleniek?

kedze, zakon nespecifikuje kolko dni, mam za to, ze moze urcit aj cerpanie celej dovolenky naraz - alebo len jeden den

neviem ake je pozadie otazky - bud sa neviete dohodnut s kolegami na cerpani dovoleniek a tak vam ich urcil prikazom, mozno zamestnavatel nema pre vas pracu na urcite dni a tak vam da dovolenku ...
Muca1212
25.11.11,11:45
Len sa ma opýtala zamestnankyňa či nám môže určiť šéf a že koľko dní, som jej nevedela odpoveď. Len pre info sme chceli. ďakujem za vysvetlenie, takže môže :-) ale ma prekvapilo že aj celú, sa mi zdalo že som niekde počula, že polovicu môže zamestnanec si určiť vždy ako chce, ale z toho čo si napísala asi môže aj celú, či?
Ďakujem ešte raz :-)
avalik
25.11.11,11:52
Len sa ma opýtala zamestnankyňa či nám môže určiť šéf a že koľko dní, som jej nevedela odpoveď. Len pre info sme chceli. ďakujem za vysvetlenie, takže môže :-) ale ma prekvapilo že aj celú, sa mi zdalo že som niekde počula, že polovicu môže zamestnanec si určiť vždy ako chce, ale z toho čo si napísala asi môže aj celú, či?
Ďakujem ešte raz :-)

urcite aj celu ("aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka") - nemoze urcit len na dni, kedy je to v zakone vymedzene (§ 112)

ja vzdy odporucam spracovat plan dovoleniek - s priebeznou aktualizaciou ... vtedy maju jasno aj zamestnanci aj zamestnavatel :)