zuzana0264
25.11.11,11:34
Ahojte!
Prosím Vás o radu. Firma nakúpila občerstvenie a zaplatila platobnou kartou. Účtovníčka predomnou to účtovala ako 513/221. Ja si ale myslím, že to nie je dobre. Nemal sa zaúčtovať interný doklad 513/335 a keď príde výpis tak 335/221? Alebo sa mýlim?
babi2
25.11.11,10:41
Ahojte!
Prosím Vás o radu. Firma nakúpila občerstvenie a zaplatila platobnou kartou. Účtovníčka predomnou to účtovala ako 513/221. Ja si ale myslím, že to nie je dobre. Nemal sa zaúčtovať interný doklad 513/335 a keď príde výpis tak 335/221? Alebo sa mýlim?máš pravdu o nákladoch malo byť účtované cez ID a nie priamo na banke, náklady priamo na banke sa účtujú len bankové poplatky, všetko iné má ísť cez ID
mertinkova
25.11.11,10:45
Pri platbe kartou určite áno cez 335, v živote som to priamo 513/221 nerobila. A este jedna vec pokial ste nakúpili občerstvenie napríklad pre účastníkov kurzu alebo prednášky ja som to brala ako náklad ktorý ovplyvnuje základ dane, a nie repre., obhajovala som to tým, že to nie je posedenie pri ktorom sa na spolupráci (este len dohodneme) za ktorú dostanem peniaze resp. vytvorím si zisk, ale taka prednáška je zisk a občerstvenie tym padom je náklad kotrý je ovplyvňujúci základ dane.
zuzana0264
25.11.11,10:56
išlo konkrétne o ubytovanie v hoteli, nákup v potravinách, mäsiarstve a pod. Takže teraz to mám všetko opraviť a vytvoriť k tomu ID? To by ale znamenalo, že mi nebude sedieť poradie ID s dátumami... t. j. budem mať napr. ID35 25. 11. a potom ID36 20.10. Čo s tým?
mertinkova
25.11.11,12:11
Neviem presne o ake ubytovanie alebo ake občerstvenie, ale nemusíte menit číslovanie ID urobte už z existujúceho ID zberný doklad, to znamená ze jeden ID bude obsahovať viacero predkontácii, ako ked robíte napríklad zaúčtovanie miez, to je čiež zberný doklad.
mertinkova
25.11.11,12:12
A v pokladnie si to tiež nejak poposúvajte, presne pre takéto chyby robim zberné doklady aby som to mohla potom riešit tak že to len "poposúvam"
zk24
25.11.11,12:13
Ja účtujem platby kartou takto:

ID: 5**/261
BU: 261/221

Videla som už aj účtovania na 379 miesto 261.
mertinkova
25.11.11,12:34
Na účte 261 sa účtujú peniaze na ceste, toto nie su peniaze na ceste ale zúčtovacie vzťahy takže 335
mertinkova
25.11.11,12:35
Na 379 sa iné veci účtujú, odporúčam postupy účtovania v PÚ, alebo kniha cenigová je úplne super tam je to krásne rozpísané aj s príkladmi
Sarlotka
25.11.11,12:37
účtujem cez ID pomocou uctu 378

sama by som vsak bola zvedava kde presne sa v zakone pise ze nemozno hned zauctovat naklad....

viem aj ze mnozstvo uctovnikom pouziva ucet 261 ... na ja ucet 261 peniaze na ceste chapem tak ze len z pokladne na banku alebo z banky na pokladnu, pripadne z pokladne 1 na pokladnu 2, banky 1 na banku 2 podobne...teda dochádza k presunu finančných prostriedkom ktoré stále uct. jednotka má....
Sarlotka
25.11.11,12:38
Na 379 sa iné veci účtujú, odporúčam postupy účtovania v PÚ, alebo kniha cenigová je úplne super tam je to krásne rozpísané aj s príkladmi

v knizke cenigovej je 261
zk24
25.11.11,12:42
Na účte 261 sa účtujú peniaze na ceste, toto nie su peniaze na ceste ale zúčtovacie vzťahy takže 335

Mne osobne sa účtovanie 335 nie veľmi páči. Prečo pohľadávka voči zamestnancovi, čo s tým má zamestnanec? Nechcem vylúčiť žiadne riešenie, ale každopádne mi peniaze na ceste sedia určite viacej ako pohľadávka voči zamestnancovi. Veď predsa ide iba o časový nesúlad medzi bankovým výpisom a použitím karty.

Ale je to na každého zvážení.
Sarlotka
25.11.11,12:46
Mne osobne sa účtovanie 335 nie veľmi páči. Prečo pohľadávka voči zamestnancovi, čo s tým má zamestnanec? Nechcem vylúčiť žiadne riešenie, ale každopádne mi peniaze na ceste sedia určite viacej ako pohľadávka voči zamestnancovi. Veď predsa ide iba o časový nesúlad medzi bankovým výpisom a použitím karty.

Ale je to na každého zvážení.

ja to zase chapem ze vznika mi pohladavka voci zamestnancovi (ak ide o zamestanca ktorý ma bankovú kartu) a ked mi neda pokladnicny doklad k vydaju musí vrátiť peniaze spoločnosti...

ale mne tiež prídu tieto všetky tvrdenie len na kazdeho zvazeni...
velmi rada by som nasla oporu v nejakom paragrafe...
zk24
25.11.11,12:52
Neviem... mne predchadza interny doklad vypisu z bankoveho uctu. teda zamestnanec sa vrati o hodinu a vrati mi kartu aj s blockom. O dva tyzdne dostanem vypis z uctu... Možno ak by som mala najprv bankovy vypis a nevedela som čo zaplatil tak by som mozno uvazovala o nejakej pohladavke... A datum na vypise z banky je aj tak vzdy o den neskorsi ako na ID (bločku z pokladne).

Aspon ja osobne nevidim dovod na pohladavku v case kym cakam na bankovy vypis - zamestnanec si splnil povinnost, vsetko vratil... no neviem.

Nechcem vyvratit ziadne tvrdenie, ale zatial som s 261-tkou asi najviac spokojna...
babi2
25.11.11,12:52
Na účte 261 sa účtujú peniaze na ceste, toto nie su peniaze na ceste ale zúčtovacie vzťahy takže 335 Aj ja účtujem platby kartou na 261
Vybrané z Cenigovej
261 – Peniaze na ceste
Účet 261 sa používa na účely prevodu peňazí v hotovosti medzi pokladnicou a bankovými účtami, medzi bankovými účtami navzájom a medzi bankovými úvermi a bankovými účtami. Účtujú sa tu tiež šeky pri ich odovzdaní banke na inkaso, platby uskutočňované platobnými kartami a pod.
zuzana0264
25.11.11,12:54
ale ako spravim ten zberny doklad, keď žiadny podobný interný doklad na reprezentácie nebol účtovaný... nemôžem to predsa hodiť k niečomu úplne inému...
Sarlotka
25.11.11,12:59
Aj ja účtujem platby kartou na 261
Vybrané z Cenigovej
261 – Peniaze na ceste
Účet 261 sa používa na účely prevodu peňazí v hotovosti medzi pokladnicou a bankovými účtami, medzi bankovými účtami navzájom a medzi bankovými úvermi a bankovými účtami. Účtujú sa tu tiež šeky pri ich odovzdaní banke na inkaso, platby uskutočňované platobnými kartami a pod.

ja by som dodala co je v opatrení minist. fin.
§47
(14) Na účte 261 - Peniaze na ceste sa účtujú peniaze na ceste.

nic viac... stale by som rada videla oporu v zakone a túto spomenutú definíciu...

resp aj to ze nie je mozne uctovat o naklade az pri výpise z banky... mozno by som to len charakterizovala ze ten naklad uz vznikol pri platbe cize skor a teda aby bola dodrzana casova postupnost preto treba o naklade uctovat dátumom platby pomocou ID...
Sarlotka
25.11.11,13:02
a ked niekto fakturuje v zavislosti od poctu poloziek je to tiez vyhodne...:)
Sarlotka
25.11.11,13:09
a pardon ak bude mat niekto pocit ze je to mimo temy ja ten pocit vsak nemam
pri jednoduchom uctovnictve chapem ako ekvivanlent k 261 priebezne polozky v opatrenie MF jednoduche úct.
§4 ods 3
(3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch
peňažných prostriedkov medzi pokladnicou
a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami
a pri prevodoch medzi účtami v bankách.

ano viem netreba pliest a spajat jednoduche a podvojne ucto...
Sarlotka
29.11.11,18:28
aha v jednoduchom ucte je to riešené v inom paragrafe... beriem späť

(4) Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane
príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Na základe výpisu z banky sa účtuje
v deň zúčtovania inkasa príjem na účte v banke, a priebežná položka na strane výdavku.
(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane
výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e) alebo písm. g). Na základe
výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane
príjmu.
olkos
29.11.11,18:54
ja osobne uctujem na ucte 355 ked majitelom karty je spolocnik 335 ked je to zverena karta zamestnancovi a 378 alebo 315 ked je to konatel dufam ze to tak moze byt :)
Stefan2005
29.11.11,19:11
ja osobne uctujem na ucte 355 ked majitelom karty je spolocnik 335 ked je to zverena karta zamestnancovi a 378 alebo 315 ked je to konatel dufam ze to tak moze byt :)

súhlasím, že treba rozlišovať pri účtovaní medzi spoločníkom, konateľom alebo zamestnancom na základe toho, či je alebo nie je zamestnanecký pomer medzi nimi a firmou...