bbeba
25.11.11,13:15
Prosím o radu, našej zamestnankyni končí RD o dva dni, ústne mi pred mesiacom povedala , že z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa chce RD predĺžiť až do šiesteho roku dieťaťa. Dala si aj žiadosť na socialku , ale do dnešného dňa nedostala vyjadrenie, no ona to ani neurgovala . Nám tiež neposlala žiadnu písomnú žiadosť o predlženie. Ako máme zareagovať, máme žiadať od nej aby nastúpila. prípadne jej písať absenciu?
Mila123
25.11.11,12:24
podľa ZP § 166 ods. 4 znie....
(4) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku podľa odseku 2 možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa odseku 2 nečerpala.
ak zamestnanec chce nastúpiť do zamestnania po RD musí nahlásiť nástup min. 30 dní vopred....
ZC nežiada SP o predľženie RP, či RD, ale ide na príslušnu ZP a požiada o platenie ZP ......
Lotte1
01.01.12,13:28
Dobrý deň poraďaci neviem či tu niekto bude aj dnes,keď tu už máme ten nový rok,ale potrebujem súrne poradiť.
Môj syn dovršil v decembri 3 roky dávam si žiadosť o predlženie rodičovského kedže má dlhodobo nepriaznivý zdr.stav.zatiaľ neviem či mi to schvalia.A potrebujem si zistiť ako je to z pn v takom prípade teda či mám nárok isť aj na pn kedže zajtra nastupujem do nemocnice na operačný zákrok.Dozvedela som sa to v piatok a na úradoch už ani poriadne nerobili a nevedeli mi povedať ako to je.Čiže môžem isť na pn aj v pripade že by mi schvalili ten predlžený rodičovský?Platím si dnp.A mám naň nárok keď je už vlastne zrušený? Ďakujem za každú radu . A ešte všetkým Vám želám Šťastný nový rok a všetko len to najlepšie nech vás v ňom čaká.
Mila123
01.01.12,14:06
Dobrý deň poraďaci neviem či tu niekto bude aj dnes,keď tu už máme ten nový rok,ale potrebujem súrne poradiť.
Môj syn dovršil v decembri 3 roky dávam si žiadosť o predlženie rodičovského kedže má dlhodobo nepriaznivý zdr.stav.zatiaľ neviem či mi to schvalia.A potrebujem si zistiť ako je to z pn v takom prípade teda či mám nárok isť aj na pn kedže zajtra nastupujem do nemocnice na operačný zákrok.Dozvedela som sa to v piatok a na úradoch už ani poriadne nerobili a nevedeli mi povedať ako to je.Čiže môžem isť na pn aj v pripade že by mi schvalili ten predlžený rodičovský?Platím si dnp.A mám naň nárok keď je už vlastne zrušený? Ďakujem za každú radu . A ešte všetkým Vám želám Šťastný nový rok a všetko len to najlepšie nech vás v ňom čaká.

od kedy si platíš DNP? a z akého VZ?
Lotte1
01.01.12,14:10
Dnp si platím rok a platím si necelých 50 eur.Ide mi hlavne o to či môžem isť na tu pnku kebyže mi predlžili rodičovský.a či mam vúbec nárok na pn.
Mila123
01.01.12,14:15
jasne, máš nárok na dávky nemocenského poistenia, DNP zákonom budú rušiť k 31 01 2012.....aj tebe zrušia poistenie, ale teraz na dávky to nemá žiaden vplyv, a ani to, že máš predlženú RD.....
Lotte1
01.01.12,14:21
no prave že ešte neviem či mi to predlženie rp schvalia ale ďakujem veľmi že aj dnes si niekto nájde čas a poradí ...kedže zajtra ráno musim nastúpiť už do nemocnice:( ešte raz vďaka
Mila123
01.01.12,14:25
ak si daj vypísať "kladenku" a predlož ju na preplatenie na pobočku SP....zaplať si poistenie za 12/2011 do 08 01 2012, najneskôr do 31 01 2012 a za 1/12 do 08022012 iba alikvotnu čiastku.....
Lotte1
01.01.12,15:34
Tá kladenka je marodný lístok? Asi sa budete čudovať že to neviem ,ale ja som doteraz marodila iba dvakrát keď som mala zlomenú ruku a druhykrát to bola tiež operácia aj to už bolo 5rokov dozadu a vôbec týmto veciam nerozumiem mám v nich chaos....to dnp za 12/2011 mam zaplatené mne to sťahuju z účtu okolo 20 v mesiaci za ten mesiac ktorí práve je a za január prečo iba časť mam platiť? A tu kladenku musím zaniesť osobne alebo môže aj manžel?Neviem ako dlho tam budem.A čo sa vlastne na ňu píše namiesto zamestnávateľa?
Mila123
01.01.12,15:38
jasne, kladenka je maródkový lístok a môže aj manžel, aj niekto iný....
Xanti
01.01.12,15:45
Tá kladenka je marodný lístok? ......A čo sa vlastne na ňu píše namiesto zamestnávateľa?Ano kladenka je marodný lístok, a čo sa na ňu píše. No musí Ti ju lekár vypísať ako pre DPO -dobrovolne poistenú osobu .. túto možnosť musí zaškrtnúť na tom marodnom lístku aby bol platný.
Lotte1
01.01.12,17:02
ďakujem
AdaMtiM
11.01.12,08:01
Prosím o radu : § 166 odst.2 ZP hovorí o tom, že rodičovskú dovolenku môže zamestnávateľ poskytnúť najdlhšie do 3roku veku dieťaťa zamestnankyne - ide mi o to, keď dieťa nemá zlý zdrav. stav. Ale ods. 4 hovorí až o 5 ročnej rodičovskej dovolenke - ak sa tak zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú. Tak teda koľko môže firma poskytnúť rodičovskej dovolenky zamestnankyni?? Ďakujem za každú radu.
Tweety
11.01.12,08:04
Prosím o radu : § 166 odst.2 ZP hovorí o tom, že rodičovskú dovolenku môže zamestnávateľ poskytnúť najdlhšie do 3roku veku dieťaťa zamestnankyne - ide mi o to, keď dieťa nemá zlý zdrav. stav. Ale ods. 4 hovorí až o 5 ročnej rodičovskej dovolenke - ak sa tak zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú. Tak teda koľko môže firma poskytnúť rodičovskej dovolenky zamestnankyni?? Ďakujem za každú radu. Do 5 rokov- doteraz do 3 rokov, a do 8 rokov ak ide o nepriaznivý zdravotný stav.
AdaMtiM
11.01.12,09:35
neviem, volala som na inšpektorát práce a tvrdia že len 3 roky . odst. 4 § 166 pridali z dôvodu možnosti kombinácie práce s RD v dobe 5 rokov - ale lehota musí byť dodržaná 3 ročná RD - len v rozpäatí 5 rokov - napr. cez letné prázdniny bude na RD a inak pracovať riadne ---toto sa nasčíta v priebehu 5 rokov kým nedoberie 3 roky RD. Treba dočítať ten odst. 4 § 166 ZP až do konca.
Inak takto to vysvetľovali aj na tom školení ZP , čo mal p. Mihál. Takže sa budem riadiť tým, že RD je len na 3 roky.