dee-dee7
25.11.11,14:35
Rada by som sa informovala, ci sa este nejakym sposobom upravuju odmeny vyplatene spolocnikom v spolocnosti s rucenim obmedzenym? resp. ci ma spolocnik este nejaku povinnost voci statu?
Dakujem
dee-dee7
25.11.11,14:59
podotazka: ako to je s prerozdelenim hospodarskeho vysledku u konatela a jednotlivych spolocnikov?
zk24
25.11.11,15:02
Rada by som sa informovala, ci sa este nejakym sposobom upravuju odmeny vyplatene spolocnikom v spolocnosti s rucenim obmedzenym? resp. ci ma spolocnik este nejaku povinnost voci statu?
Dakujem

Hovoríme o odmenách na základe čoho? Podiely na zisku, mandátne zmluvy....*
KEJKA
25.11.11,15:19
len zhruba a krátko, viac v podobných témach:
odmena na základe DVP za konkrétnu prácu /nie za výkon funkcie/ podlieha 1,05 odvodu do SP, + daň z príjmu, neplatí sa ZP.
odmena za výkon funkcie konateľa - možný pravidelný ale aj ako nepravidelný príjem, odvody+ZP, pozri príslušnú tému, nie všetky odvody sa platia ale ZP určite,
odmena=podiel na zisku za rok 2011 bude povinný odvod do ZP v nasl. roku po vyplatení do 31.3. /ak sa to nemení/
........v zmysle platnej legislatívy.
=========
upravujem, 31.3. bol termín na podanie RZZP2010
Mila123
25.11.11,15:23
RZZP za rok 2011 bude vykonávať príslušná ZP do 30 06 2012, zašle rozhodnutie, splatnosť nedoplatkov z RZZP bude k 30 09 2012......
zk24
25.11.11,15:23
Je to veľmi široké zadanie. Následne sa rozdeľujú odvody do ZP aj podľa toho či ide o osobu s majektovou účasťou alebo nie. Pri socialnom poistení takisto. Takže buď hľadaj v iných témach, alebo daj konkrétne kombinácie, o akej odmene hovoríme, či konatelia sú zároveň spoločníkmi atď...
Economic
25.11.11,15:24
podotazka: ako to je s prerozdelenim hospodarskeho vysledku u konatela a jednotlivych spolocnikov?

Konateľ by mal mať nárok na odmenu na základe uzatvorenej zmluvy. Konateľ nie je spoločník. Spoločník má nárok na podiel zo zisku po uzavretí účtovného obdobia.
KEJKA
25.11.11,15:35
RZZP za rok 2011 bude vykonávať príslušná ZP do 30 06 2012, zašle rozhodnutie, splatnosť nedoplatkov z RZZP bude k 30 09 2012......
:).hlavne že nás naháňali do 31.3.2011:), ale pravda - s platbou do 31.3. som to prehnala, škrtám.
Mila123
25.11.11,15:42
:).hlavne že nás naháňali do 31.3.2011:), ale pravda - s platbou do 31.3. som to prehnala, škrtám.
ZP si musí najprv zistiť aj základy dane z DP, do 31 03 2012 by to ozaj nestihli......
Economic
25.11.11,15:45
ZP si musí najprv zistiť aj základy dane z DP, do 31 03 2012 by to ozaj nestihli......

A čo s možnosťou podať DP na základe požiadania o predlženie lehoty 30. 6. 2011 ?
Mila123
25.11.11,15:46
A čo s možnosťou podať DP na základe požiadania o predlženie lehoty 30. 6. 2011 ?
aj na toto zákonodarca myslel, termíny nielen pre SP sa v tomto prípade o 3 mesiace posúvajú......pre ZP o 2 mesiace....
zk24
25.11.11,15:47
A čo s možnosťou podať DP na základe požiadania o predlženie lehoty 30. 6. 2011 ?

§19

(2) Zdravotná poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie poistného podľa odseku 1 do 30. septembra nasledujúceho kalendárneho roka. Ak má platiteľ poistného predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, ročné zúčtovanie poistného zdravotná poisťovňa vykoná najneskôr do 31. októbra kalendárneho roka, v ktorom je povinnosť podať daňové priznanie. Doklad o oznámení daňovému úradu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania je platiteľ poistného povinný predložiť zdravotnej poisťovni najneskôr v lehote na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu.51d) Ak poistenec nepredloží doklad o oznámení daňovému úradu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania podľa tretej vety, na jeho námietku podanú proti výkazu nedoplatkov podľa odseku 9 len z tohto dôvodu sa neprihliada.
Economic
25.11.11,15:50
Ďakujeeeeem. Nemusím už študovať zákon :)
zk24
25.11.11,15:52
aj na toto zákonodarca myslel, termíny nielen pre SP sa v tomto prípade o 3 mesiace posúvajú......pre ZP o 2 mesiace....

Prečo myslíš že o dva? Riadne RZZP by malo byť vykonané do 30.9.2012. V prípade, že daňovník požiadal o predlženie lehoty na podanie DP, tak lehota na RZZP je 31.10.2012.

A úhrada nedoplatkov je:

(15) Platiteľ poistného je povinný príslušnej zdravotnej poisťovni odviesť nedoplatok najneskôr do 45 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti výkazu nedoplatkov podľa odseku 9; ak ide o zamestnanca, vykoná túto povinnosť za neho zamestnávateľ, ak je poistenec stále jeho zamestnancom.
dee-dee7
25.11.11,17:05
ako je to, ak ide o prerozdelenie HV - zisku medzi spolocnikov? z tejto ciastky je potrebne nieco odvadzat? myslim uz konkretne spolocnika. Mame spolocnikov zamestnanych v spolocnosti, spolocnika (ZTP), ktory je SZCO a spolocnika, ktory je zamestnany v inom zamestnani a vo firme figuruje len ako spolocnik. diky
Mila123
25.11.11,17:09
spoločník, kt. má podiel na majetkovej účasti má povinnosť zo zisku za rok 2011 zaplatiť cez RZZP 10 % odvod......
ak má konateľ bez majetkovej účasti podiel na zisku je povinný z neho odviesť poistné na ZP i SP......
dee-dee7
25.11.11,17:21
spoločník, kt. má podiel na majetkovej účasti má povinnosť zo zisku za rok 2011 zaplatiť cez RZZP 10 % odvod......
ak má konateľ bez majetkovej účasti podiel na zisku je povinný z neho odviesť poistné na ZP i SP......

plati to aj pre rok 2010? mame v spolocnosti tuto situaciu 1. krat, tak sme si nie isti. nic viac platit netreba?
Mila123
25.11.11,17:24
plati to aj pre rok 2010? mame v spolocnosti tuto situaciu 1. krat, tak sme si nie isti. nic viac platit netreba?
prvýkrát za rok 2011......resp. podiely na zisku za rok 2011, budú pravdepodobne vyplatené až v roku 2012
Economic
25.11.11,17:46
prvýkrát za rok 2011......resp. podiely na zisku za rok 2011, budú pravdepodobne vyplatené až v roku 2012

Čiže budeme sa snažiť skresať zisk na čo najmenší... :)
Alebo druhá varianta. Kto ma donúti si podiel na zisku vyplatiť ? Predsa nik ! Figu dostanú..... a ja si ho radšej ani nevyplatím účtovne a nebudem cvakať...
dee-dee7
26.11.11,16:02
Čiže budeme sa snažiť skresať zisk na čo najmenší... :)
Alebo druhá varianta. Kto ma donúti si podiel na zisku vyplatiť ? Predsa nik ! Figu dostanú..... a ja si ho radšej ani nevyplatím účtovne a nebudem cvakať...

je to sila, ked nemozu 2x zdanit, tak vymyslia takuto blbost
Mila123
26.11.11,16:03
je to sila, ked nemozu 2x zdanit, tak vymyslia takuto blbost
neboj, príde Fico a 2-x sa zdaňuje......
dee-dee7
26.11.11,16:05
aj 3x....lebo inak nebude mat z coho rozdavat peniaze nasim "prisposobivym" spoluobcanom....
mariapol
07.12.11,08:17
Ešte si treba dať veľký pozor že rozdeliť možno vždy len čistý zisk tz. znížený o povinný prídel do RF, ako aj znížený o neuhradenú stratu z min.období . ďalej k rozdeleniu čistého zisku nemôže dôjsť vtedy, keď vlastné imanie zistené podľa schválenej RÚZ je alebo by bolo v dôsledku rozdelenia zisku nižšie ako hodnota základného imania spolu s rezervnými fondmi, prípadne .
kocicka7
07.12.11,10:32
chcela by som sa opytat ako je to s odmenou konatela ked konatel ma mesacnu mzdu teda ma pravidelny prijem ale v rokoch 2007,2008.2009 bola vytvarana rezerva na odmenu konatela. Ked chceme tuto odmenu vyplatit co sa teda bude jednat o nepravidelny prijem ako mame postupovat? treba si navolit tohto pracovnika ako noveho a prihlasit hodo socialnej poistovne a po nejakom case mu tu odmenu vyplatime ci ako mam postupovat..prosim poradte mi niekto...
Economic
07.12.11,14:37
chcela by som sa opytat ako je to s odmenou konatela ked konatel ma mesacnu mzdu teda ma pravidelny prijem ale v rokoch 2007,2008.2009 bola vytvarana rezerva na odmenu konatela. Ked chceme tuto odmenu vyplatit co sa teda bude jednat o nepravidelny prijem ako mame postupovat? treba si navolit tohto pracovnika ako noveho a prihlasit hodo socialnej poistovne a po nejakom case mu tu odmenu vyplatime ci ako mam postupovat..prosim poradte mi niekto...

Ak odmena doteraz nebola reálne vyplatená nie je veľmi dobre, ale ak bude ešte len vyplatená teraz, treba vec riešiť aktuálnou platnou legislatívou. Čiže pozrieť zákon o zdravotnom poistení a o sociálnom poistení. Iné neviem poradiť.
dadika22
12.12.11,10:53
Aj ja Vás prosím o radu. Z Fondu majetkovej účasti (fond bol vytvorený zo zisku po zdanení z predch.obdobia) boli spoločníkom, ktorí sú zároveň aj zamestnancami, a ktorí majú majetkovú účasť v spoločnosti a zamestnancom, ktorí nemajú majetkovú účasť v spoločnosti vyplatené odmeny. Je mi jasné, že daň sa z týchto odmien neplatí. Počítajú sa však z tejto odmeny odvody do SP a ZP všetkým, alebo len zamestnancom bez majetkovej účasti v spoločnosti? Sú vypočítané odvody zároveň aj daňovým výdavkom zamestnávateľa?
Economic
12.12.11,14:48
Aj ja Vás prosím o radu. Z Fondu majetkovej účasti (fond bol vytvorený zo zisku po zdanení z predch.obdobia) boli spoločníkom, ktorí sú zároveň aj zamestnancami, a ktorí majú majetkovú účasť v spoločnosti a zamestnancom, ktorí nemajú majetkovú účasť v spoločnosti vyplatené odmeny. Je mi jasné, že daň sa z týchto odmien neplatí. Počítajú sa však z tejto odmeny odvody do SP a ZP všetkým, alebo len zamestnancom bez majetkovej účasti v spoločnosti? Sú vypočítané odvody zároveň aj daňovým výdavkom zamestnávateľa?

Ak z platnej legislatívy vyplývajú nejaké odvody /SP alebo ZP/, tieto sú daňovo uznateľným výdavkom zamestnávateľa.
dadika22
13.12.11,09:55
Ak z platnej legislatívy vyplývajú nejaké odvody /SP alebo ZP/, tieto sú daňovo uznateľným výdavkom zamestnávateľa.


Ďakujem.
seda
28.12.11,11:12
Dobrý deň v r. 2012 si jediný spoločník a konateľ s.r.o. vyplatí podiely na zisku za r. 2011 napr. 30.6.12. Je potrebné už napr. 2.1.2012 ho prihlásiť do ZP na platenie poistného? Ďakujem.
KEJKA
28.12.11,12:22
Dobrý deň v r. 2012 si jediný spoločník a konateľ s.r.o. vyplatí podiely na zisku za r. 2011 napr. 30.6.12. Je potrebné už napr. 2.1.2012 ho prihlásiť do ZP na platenie poistného? Ďakujem.
netreba
príjem z podielov na zisku podlieha RZZP za rok 2012, skôr sa ZP riešiť nebude.
ondrejvla
16.01.12,20:33
netreba
príjem z podielov na zisku podlieha RZZP za rok 2012, skôr sa ZP riešiť nebude.

Kejka, prosím akým spôsobom nahlásim do ZP vyplatenie odmeny zo zisku spoločníkovi, ktorý je zároveň aj zamestnancom, bude to možné v RZD, alebo... keďže RZZP bude vykonávať ZP? Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
16.01.12,22:10
netuším, ale RZZP na tieto podiely sa bude robiť v r. 2013, dovtedy isto niečo vymyslia.
racing
02.02.12,16:43
mám otázku, advokát v inej sro poberá odmenu konateľa- pravidelný príjem, odvody SP, ZP áno, ale ako je to s nezdaniteľnou čiastkou? môže podpísať vyhlásenie ? Kedysi bolo,že advokát nemôže byť zamestnancom,
teda nemôže podpísať vyhlásenie, ale keď je odmena na základe mandátnej zmluvy, zas som pri otázke ako je to s nezdaniteľnou čiastkou? prosím o vysvetlenie
Mila123
02.02.12,16:49
ak jeho príjem je posudzovaný podľa § 5 ZDP tak jednoznačne môže.....
nibiru
04.02.12,15:30
Podiel na zisku /po zdanení a prídelu do RF/ vyplatený jedinému spoločníkovi za rok 2011,
ktorý má majet. účasť, ale nie je zamestnancom, má sa vyplatiť cez mzdy, kde sa urobí odvod do ZP? a kedy prihlásiť do ZP, v tom mesiaci kedy bude mať vyplatený podiel?
Tweety
04.02.12,15:32
Podiel na zisku /po zdanení a prídelu do RF/ vyplatený jedinému spoločníkovi za rok 2011,
ktorý má majet. účasť, ale nie je zamestnancom, má sa vyplatiť cez mzdy, kde sa urobí odvod do ZP? a kedy prihlásiť do ZP, v tom mesiaci kedy bude mať vyplatený podiel? Nie, veď nie je zamestnancom, stačí bezhotovostne, alebo kešovo, ZP si musí odviesť sám.
Mila123
04.02.12,15:34
nie nemá sa vyplácať cez mzdy, zbytočne by si si mzdy "pokazila"

nie je ešte do dnes pravidlo ako sa bude nahlasovať do ZP podiel na zisku, ale v zákone platí, že podiel na zisku si priznáva poistenec sám, a bude platiť do ZP 10 % príspevok po dopočítaní jedného mesačného min, VZ....
t.j. vyplať mu podiel na zisku bez toho aby si mu niečo zrážala.....:D
oznamovať budeme neskôr, keďže mu bude jeho ZP cez RZZP zrážať poistné až za rok 2012 v roku 2013.......
nibiru
04.02.12,15:47
Rozumiem dobre? že z účtu sa vyplatí celý zisk, a učtovať budem len v banke, napr. 365/221, a on si akým spôsobom prizná v ZP vyplatený zisk, treba aj nejak prihlásiť do ZP z firmy?
Tweety
04.02.12,15:48
Rozumiem dobre? že z účtu sa vyplatí celý zisk, a učtovať budem len v banke, napr. 365/221, a on si akým spôsobom prizná v ZP vyplatený zisk, treba aj nejak prihlásiť do ZP z firmy? Nie, najprv predpis jeho podielu, a potom samotné vyrovnanie. Prihlásiť sa potom musí sám.
nibiru
04.02.12,15:54
Ďakujem za odpovede