mirkastevekova
25.01.06,17:16
Chcem sa spýtať, keď si uplatňujem paušálne výdavky, tak evidujem len príjmy - t.j. faktúry a odvody do SP a SZP. A čo s výpismi z banky. Keď mi banka pripíše úroky, tak tieto potom tiež zahrniem do príjmov?:confused:
Zita5
25.01.06,16:23
Chcem sa spýtať, keď si uplatňujem paušálne výdavky, tak evidujem len príjmy - t.j. faktúry a odvody do SP a SZP. A čo s výpismi z banky. Keď mi banka pripíše úroky, tak tieto potom tiež zahrniem do príjmov?:confused:


Celkový príjem - 25% pauš.výdavky z celkového príjmu - odvody do fondov = DZ.
Nič iné , žiadne BV .
liba2
25.01.06,16:30
Chcem sa spýtať, keď si uplatňujem paušálne výdavky, tak evidujem len príjmy - t.j. faktúry a odvody do SP a SZP. A čo s výpismi z banky. Keď mi banka pripíše úroky, tak tieto potom tiež zahrniem do príjmov?:confused:Keď ti banka pripísala úrok, tak ti aj odrátala z úroku daň.
Fany
25.01.06,17:00
Ak chcem v tomto roku uplatňovať % výdavky, mám to oznámiť DÚ? Alebo stačí, ak na konci roka uplatním tento spôsob zdanenia? (podľa toho, čo bude pre mňa výhodnejšie)
Zita5
25.01.06,17:06
Ak chcem v tomto roku uplatňovať % výdavky, mám to oznámiť DÚ? Alebo stačí, ak na konci roka uplatním tento spôsob zdanenia? (podľa toho, čo bude pre mňa výhodnejšie)

Uplatníš čo bude najvýhodnejšie .Nenahlasuješ nič.
Kačena I.
01.02.06,11:01
A pri % uplatňovaní výdavkov sa na DU odovzdáva len daňové priznanie bez príloh? ( Príjmy a výdavky a Majetok a záväzky)
ZuzanaA
01.02.06,11:12
Celkový príjem - 25% pauš.výdavky z celkového príjmu - odvody do fondov = DZ.
Nič iné , žiadne BV .

A ešte minus odpočítateľná položka.
ZuzanaA
01.02.06,11:13
A pri % uplatňovaní výdavkov sa na DU odovzdáva len daňové priznanie bez príloh? ( Príjmy a výdavky a Majetok a záväzky)
Áno, bez príloh.
Johanka
01.02.06,11:29
Ak chcem v tomto roku uplatňovať % výdavky, mám to oznámiť DÚ? Alebo stačí, ak na konci roka uplatním tento spôsob zdanenia? (podľa toho, čo bude pre mňa výhodnejšie)
Daňovému úradu to oznámiš v priamo v daňovom priznaní. Na strane 3 v VI.oddiely je pod tabuľkou okienko, do ktorého dáš krížik ak uplatňuješ výdavky percentom z príjmu.
Johanka
01.02.06,11:33
Keď ti banka pripísala úrok, tak ti aj odrátala z úroku daň.

Úroky zo zostatkov na b.účte sú zdaniteľný príjem, bez ohľadu na to, že banka z nich strháva daň. Táto daň sa považuje za preddavkovú a v DPriznaní sa uvádza v riadku 95 ( suma preddavku vybraná podľa § 43 ZoDP). Aj tí daňovníci, ktorí si uplatnia výdavky percentom z príjmu, zahŕňajú úroky do príjmov.
ini
01.02.06,18:52
§4 :(6) Príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, sa zahŕňa do základu dane, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7.
(7) Príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, sa do základu dane nezahŕňa.


§34:Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť aj pri príjmoch podľa odseku 3 písm. g) a v prípade, ak daňovník vybranú daň zrážkou neodpočíta od dane ako preddavok v podanom daňovom priznaní podľa odseku 7.
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.
(8) Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie

V pripade, ak sa uroky zahrnu do prijmu, mozno si zrazenu dan uplatnit ako preddavok na dan z prijmu. Ak sa vsak prijmy nezahrnu do prijmu, povazuje sa zrazkova dan za vysporiadanie prijmu. Cize danovnik sa moze rozhodnut, ci si prijem z urokov zahrnie medzi prijmy alebo nie.