Lusil
25.11.11,18:02
Ahojte,

mohli by ste mi niekto vysvetlit, podla coho sa udavaju sumy financnych nakladov /urokov/ v splatkovych kalendaroch pri financnom prenajme? Pozerala som uz mnozstvo splatkovych kalendarov, ale neviem prist na to, preco je v kazdom obdobi ina suma istiny a urokov, celkova suma splatky sa rovna kazdemu obdobiu. Suma istin tvori sumu, za ktoru prenajimatel predmet prenajmu obstaral, ale podla coho idu tie uroky? Mozete mi to niekto vysvetlit? Ako sa postupuje pri zostavovani splatkoveho kalendara??

Dakujem velmi pekne :)
zk24
25.11.11,19:41
Ahojte,

mohli by ste mi niekto vysvetlit, podla coho sa udavaju sumy financnych nakladov /urokov/ v splatkovych kalendaroch pri financnom prenajme? Pozerala som uz mnozstvo splatkovych kalendarov, ale neviem prist na to, preco je v kazdom obdobi ina suma istiny a urokov, celkova suma splatky sa rovna kazdemu obdobiu. Suma istin tvori sumu, za ktoru prenajimatel predmet prenajmu obstaral, ale podla coho idu tie uroky? Mozete mi to niekto vysvetlit? Ako sa postupuje pri zostavovani splatkoveho kalendara??

Dakujem velmi pekne :)

No je to spôsobené tým, že ty každou splátkou ktorú zaplatíš znižuješ svoju dlžnú sumu. Každým mesiacom tvoja dlžná suma klesá, a pri rovnakej urokovej sadzbe musí vyjst preto aj vyska urokovej casti splatky nizsia...*
tictac7
25.11.11,20:14
....tomu sa hovorí anuitné splácanie. Je bežné aj pri hypotékach. Síce je celková splátka rovnaká, ale istina sa postupne zvyšuje a úrok znižuje.
Lusil
26.11.11,11:57
Dakujem vam krasne obom za rady, konecne mi to je jasne :)