simonka
25.01.06,18:32
Potrebujem pomoc. Zamestnávateľ vypláca zamestnancom tarifnú mzdu a variabilnú-premie. Variabilná mzda je dosť vysoká a musí platiť odvody z max. VZ. Chce aby sa variabilná mzda uvádzala ako niečo čo nevstupuje do VZ. Skúste poradiť prosím. Platia sa z 13 platu odvody?
Ďakujem.
ondrejvla
25.01.06,17:35
Potrebujem pomoc. Zamestnávateľ vypláca zamestnancom tarifnú mzdu a variabilnú-premie. Variabilná mzda je dosť vysoká a musí platiť odvody z max. VZ. Chce aby sa variabilná mzda uvádzala ako niečo čo nevstupuje do VZ. Skúste poradiť prosím. Platia sa z 13 platu odvody?
Ďakujem.

Každá mzda, ktorú vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi, či už je to odmena, 13 plat, alebo akákoľvek iná zložka mzdy, vstupuje do VZ, a odvody sa platia z VZ mzdy.
simonka
25.01.06,18:48
Naozaj sa s tým nič nedá robiť? pomôžte. Ešte teraz mi volá šef a chce vedieť možnosti. prosím.
Tweety
25.01.06,20:08
Potrebujem pomoc. Zamestnávateľ vypláca zamestnancom tarifnú mzdu a variabilnú-premie. Variabilná mzda je dosť vysoká a musí platiť odvody z max. VZ. Chce aby sa variabilná mzda uvádzala ako niečo čo nevstupuje do VZ. Skúste poradiť prosím. Platia sa z 13 platu odvody?
Ďakujem.
S tým sa nedá nič robiť, ona jednoducho musí vstupovať do VZ. Ak HM je vyššia ako maximálny VZ, tak sa odvody platia z maxim. VZ. :eek:
ajobs
25.01.06,21:40
Potrebujem pomoc. Zamestnávateľ vypláca zamestnancom tarifnú mzdu a variabilnú-premie. Variabilná mzda je dosť vysoká a musí platiť odvody z max. VZ. Chce aby sa variabilná mzda uvádzala ako niečo čo nevstupuje do VZ. Skúste poradiť prosím. Platia sa z 13 platu odvody?
Ďakujem.

Keď chceš vedieť, čo nevstupuje do VZ pre SP (tie odvody sú najvyššie), pozri si § 138, ods. 2 zákona č.461/2003 Z.z. Sú to napr. odmeny pri pracovných a životných jubileách, náhrada za pracovnú pohotovosť, cestovné náhrady apod. Skús uvažovať.
sokrateska
25.01.06,21:55
Keď tak nad tým rozmýšľam, keby sa tie prémie napr.bodovo síce počítali mesačne /aby zamestnanci mali prehľad, koľko dostanú/, ale vyplácali by sa raz za pol roka /prípadne štvrť roka/, tak by sa z nich platili odvody "iba" do výšky max.vymeriavacieho základu toho 1 mesiaca.... Dane by síce išli z celej
sumy ale aspoň tie odvody z čosi menšej.
Tweety
26.01.06,08:25
Keď tak nad tým rozmýšľam, keby sa tie prémie napr.bodovo síce počítali mesačne /aby zamestnanci mali prehľad, koľko dostanú/, ale vyplácali by sa raz za pol roka /prípadne štvrť roka/, tak by sa z nich platili odvody "iba" do výšky max.vymeriavacieho základu toho 1 mesiaca.... Dane by síce išli z celej
sumy ale aspoň tie odvody z čosi menšej. Ak by to takto bolo ošetrené v PZ bolo by to OK.;)
vladan
26.01.06,11:15
Keď tak nad tým rozmýšľam, keby sa tie prémie napr.bodovo síce počítali mesačne /aby zamestnanci mali prehľad, koľko dostanú/, ale vyplácali by sa raz za pol roka /prípadne štvrť roka/, tak by sa z nich platili odvody "iba" do výšky max.vymeriavacieho základu toho 1 mesiaca.... Dane by síce išli z celej
sumy ale aspoň tie odvody z čosi menšej.

v tomto prípade treba dávať pozor na zdravotné poistenie, lebo pri ročnom zúčtovaní poistného môžu vyskočiť nedoplatky ;)
alušik
26.01.06,11:31
V jednej firme, ktorej robim mzdy, som im tiez toto poradila. Oni mali zakladne platy a k nim si davali kazdy mesiac odmenu. /O tej sme ale do zmluvy myslim nedavali nic - ved je to aj tak na rozhodnuti sefa kolko komu v danom mesiaci da/. Ked si vsak dali odmenu, v kazdom mesiaci som sa zmestila do maximalneho vymeriavacieho zakladu a ten plat sa pohyboval takmer na jeho hranici. Tak som im povedala, aby to urobili tak, ze si tu odmenu daju raz za stvrtrok, alebo polrok. Viem, ze zdravotka si aj tak vezme, co im patri pri rocnom zuctovani, ale socialka si na to zatial neprisla, tak naco platit zbytocne viac.
Firma si urobila prepocet spatne za 1/4 roka a pri smiesnych 4 ludoch im to urobilo rozdiel 11 tis. v odvodoch.!!! Takze si myslim, ze pokial to zakon umoznuje, preco to nevyuzit.
Robila som potom este jeden zaujimavy prepocet a sice, kolko by clovek usetril, keby si zalozil zivnost na cinnost, ktoru si teraz vlastne fakturacne prehana cez s.r.o. a on sam si prijem zoberie formou platu.
Ludkovia - zaujimave cislo mi vyslo. Pri zarobku 1 mil. Sk rocne som na odvode dane a poistneho mohla vdaka 40% pausalu ako SZCO usetrit az 200 tis. Sk. Tak to si myslim, ze stoji za to dat si takuto namahu.:)