martinez2222
26.11.11,12:48
dobry den,

chcel by som sa spytat ako je to s dnou z prijmu pri predaji lesa. Otec (dochodca ZTP) predava lesne pozemky a zaujimalo by ma ake dane bude musiet platit. Lesne pozemky zdedil po rodicoch tak mu asi odpada nutnost platit dan z prevodu nehnutelnosti ale zaujimalo by ma z akej vysky bude musiet platiti dan z prijmu. Kolko EUR si moze odratat, pripadne ci nie je oslobodenie.

Dakujem

Martin
optimistka
26.11.11,11:53
pozri § 9 zákona o dani z príjmov, hovorí o oslobodení od dane z príjmov v prípade, ak tento majetok bol vo vlastníctve 5 rokov, do tejto doby sa započítava aj doba vlastníctva poručiteľa, ak bol majetok predmetom dedičstva

daň z prevodu a prechodu nehnteľností na slovensku už nefunguje pekných pár rokov
a_je_to
27.11.11,10:28
To je dosť náročný problém na správnu a všeobecne platnú odpoveď. Najprv by bolo potrebné objasniť :

či ide o predaj pozemku porasteného lesom vo výhradnom vlastníctve predávajúceho, alebo ide o predaj podielového vlastníctva urbárskeho lesa,
či je les zahrnutý v lesnom pôdnom fonde a obhospodarovaný podľa lesného hospodárskeho plánu,
či otec mal z lesa za posledných 5 rokov nejaký príjem /podiely, predaj dreva/
Ak áno, tak ide o obchodný majetok podľa § 2, písm. m, ZoDP a ťažko uplatniť oslobodenie podľa § 9, ods. 1, písm. b. V tom prípade príjem z predaja, znížený o nadobúdaciu cenu podlieha dani. Nadobúdacia cena u zdedeného majetku sa určuje znaleckým posudkom. Ak ide o urbár, tak tie zvyknú mať Odborný posudok vo veci stanovenia všeobecnej hodnoty lesných pozemkov pre lesný užívateľský celok. Robí to Národné lesnícke centrum Zvolen. Základ dane z predaja možno ešte znížiť o nezdaniteľnú časť, ak otec má na ňu nárok.
Negoti
27.11.11,10:32
To je dosť náročný problém na správnu a všeobecne platnú odpoveď. Najprv by bolo potrebné objasniť :

či ide o predaj pozemku porasteného lesom vo výhradnom vlastníctve predávajúceho, alebo ide o predaj podielového vlastníctva urbárskeho lesa,
či je les zahrnutý v lesnom pôdnom fonde a obhospodarovaný podľa lesného hospodárskeho plánu,
či otec mal z lesa za posledných 5 rokov nejaký príjem /podiely, predaj dreva/
Ak áno, tak ide o obchodný majetok podľa § 2, písm. m, ZoDP a ťažko uplatniť oslobodenie podľa § 9, ods. 1, písm. b. V tom prípade príjem z predaja, znížený o nadobúdaciu cenu podlieha dani. Nadobúdacia cena u zdedeného majetku sa určuje znaleckým posudkom. Ak ide o urbár, tak tie zvyknú mať Odborný posudok vo veci stanovenia všeobecnej hodnoty lesných pozemkov pre lesný užívateľský celok. Robí to Národné lesnícke centrum Zvolen. Základ dane z predaja možno ešte znížiť o nezdaniteľnú časť, ak otec má na ňu nárok.

podľa novelizácie daň. zákona sa uplatňuje NČZD iba z § 5 a § 6 ods. 1 s 2 a platí....
§ 6 ods. 5 daň. zákona....

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17a) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

inak je predajca dôchodca.....
a_je_to
27.11.11,11:26
podľa novelizácie daň. zákona sa uplatňuje NČZD iba z § 5 a § 6 ods. 1 s 2 a platí.... to máš pravdu, ja som ešte nestihol riadne aktualizovať zmeny, ktoré tí hajzlíci naprijímali pre zdanenie chudoby, kým sa rozsypali .... to sa budem diviť asi až pred podaním priznania.
§ 6 ods. 5 daň. zákona....

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17a) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

inak je predajca dôchodca..... áno, ale ja som rozumel, že invalidný – ZŤP, nie starobný. Aj preto som to opatril poznámkou, že ... ak má nárok.
... v texte modrou
uctokrajan
27.11.11,11:31
Ako zdaniť predaj bytu? Mala som ho vo vlastnictve 1 ROK. Ale som živnostnička platitelka DPH. Dan prijmu je rozdiel medzi kúpnou sumou a rekonštrukčnými nákladmi a predajnou cenou? Ale neviem ako to bude z pohľadu DPH.
martinez2222
27.11.11,15:39
Dakujem vsetkym za dobre rady, nevedeli sme, ze je to take zlozite.
Upresnim teda este situaciu:
jedna sa o predaj lesneho pozemku s porastami, ktore su sukromnym vlastnictvom 6 ludi a ma ich v prenajme urbar.Ten to dalej prenajimal PO a ta vyplacala cca od roku 1998 ocovi rocne asi 100 az 200 EUR + drevo.
Na urbari sme sa uz pytali na ohodnotenie pozemku ale tvrdia, ze ho nemaju. Tak prvym krokom bude asi zistenie tej obstaravacej ceny zo Zvolena. Nema niekto skusenosti s tym, kolko bude stat taky posudok?
Inac este pre upresnenie otec je aj dochodca a aj ZTP - tak neviem ci ma narok na daku vacsiu nezdanitelnu cast... ??
Este raz dakujem za info a odpovede.
a_je_to
27.11.11,16:02
Pre našich cca 100 hektárov to stálo 1980 SK v roku 2005. Pošlem Ti v súkromnej správe telefónny kontakt na konkrétnu osobu, čo to robila. Zavolaj, určite sa Ťa bude pýtať na názov Lesného užívateľského celku /spravidla obec/a zoznam JPRL, čo sú dielce plochy z lesníckej mapy. Tam budú chcieť aj nejakú objednávku, to už sa dohodneš, keď to bude aktuálne.
Ak je otec starobný dôchodca, tak nárok na nezdaniteľnú časť nemá.
Ten posudok sa robí z dostupných údajov databáz v kancelárii, nebude to až také drahé. O cenu posudku si môže znížiť základ dane.