Hannah.K
26.11.11,22:13
Dobry vecer,mam takuto otazku! Chcela by som zacat podnikat,ale bohuzial nemozem skor ako koncom feb 2012,problem je v tom ze po dlhom hladani su na prenajom od januara 2012 super obch.priestory v akych si to viem predstavit! Chcem to spravit tak ,ze by si brat urobil zivnost za mna a po 2-3 mesiacoch by ju previedol na mna alebo pozasatvil. Len neviem ci sa to tak da,previest zivnost na ineho,alebo pozastavit a ci su za to nejake poplatky. Neviete mi poradit? uz som zufala ze mi niekto tie priestory vyfukne.poradte prosim ako na to? dakujem.
marjankaj
26.11.11,21:30
A prečo by si si nemohla urobiť živnosť už teraz? Nemáš 18 rokov?
Mila123
26.11.11,21:32
asi dotácia z UP...nie?
KEJKA
26.11.11,21:42
ak od januára - to sa predsa vieš dohodnúť s prenajímateľom, zložiť kauciu, podpísať zmluvu o budúcej zmluve, resp. ak budeš mať živnosť, aj tak NZ bude na tvoje meno - len tam doplnite IČO - napr. dodatkom.
Priestory isto budeš aj upravovať, takže tie cca dva mesiace by sa asi veľmi nepodnikalo, či?
============
živnosť sa previesť nedá, zrušiť, pozastaviť áno, ale brat by mal zbytočné výdavky.
blavaciko
27.11.11,14:15
Suhlasim s kejkou, je to bezne riesenie. Najomnu zmluvu si vezmi na seba a ked budes mat zivnost dodatkom k zmluve doplnite len ico...
Economic
27.11.11,17:43
Dobry vecer,mam takuto otazku! Chcela by som zacat podnikat,ale bohuzial nemozem skor ako koncom feb 2012,problem je v tom ze po dlhom hladani su na prenajom od januara 2012 super obch.priestory v akych si to viem predstavit! Chcem to spravit tak ,ze by si brat urobil zivnost za mna a po 2-3 mesiacoch by ju previedol na mna alebo pozasatvil. Len neviem ci sa to tak da,previest zivnost na ineho,alebo pozastavit a ci su za to nejake poplatky. Neviete mi poradit? uz som zufala ze mi niekto tie priestory vyfukne.poradte prosim ako na to? dakujem.

Živnosť sa nedá presunúť na rodinného príslušníka. Ale obchodný podiel v eseročke áno. Aj to by bol jeden tip na vyriešenie tvojho problému.
mattto
27.11.11,19:24
Suhlasim s kejkou, je to bezne riesenie. Najomnu zmluvu si vezmi na seba a ked budes mat zivnost dodatkom k zmluve doplnite len ico...

ee nezmysel, FO živnostník je iný právny subjekt, preto ak raz uzavrie zmluvu ako FO, doplnením IČO sa nemení zmluvná strana. Rovnako je nezmysel uzatvárať zmluvu o budúcej zmluve, lebo ju uzavrie ako FO, v zmluve o budúcej zmluve nemôže vzniknúť záväzok tretej osobe bez jej súhlasu.
KEJKA
27.11.11,20:24
nejde o tretiu osobu, občan=FO=SZČO, stále je to fyzicky tá istá osoba. Ide len o to, aby aj prenajímateľ mal istotu, že priestory prenajal........ atď., ostatné platí ako som skôr napísala.
mattto
27.11.11,20:43
nejde o tretiu osobu, občan=FO=SZČO, stále je to fyzicky tá istá osoba. Ide len o to, aby aj prenajímateľ mal istotu, že priestory prenajal........ atď., ostatné platí ako som skôr napísala.

ide o druhú osobu s rozdielnou právnou subjektivitou, ktorá má ohraničený vznik a zánik (vznik a zánik živnostenského oprávnenia) rozdielny od právnej subjektivity FO (narodenie, smrť, dovŕšenie veku...) Preto uzatvárať zmluvy ako FO, dopísať tam IČO a tváriť sa, že zmluva so živnostníkom vznikla 1.1.2010, keď živnostník ako subjekt práva vznikol až 10.5.2010 je právny nezmysel, táto zmluva je absolútne neplatný právny úkon...
KEJKA
27.11.11,20:53
v podstate súhlasím, zle som sa vyjadrila? právny subjekt - OK, tak právne to treba doriešiť s právnikom a uzavrieť teda novú zmluvu dňom začatia živnosti. Fyzicky však nejde o inú osobu, stále je to ten istý človek s tou istou vôľou - neviem to asi dobre vysvetliť...... proste ak sa zaviažem a zaplatím akontáciu ako občan s cieľom získať tie priestory na podnikanie, tak po získaní ŽL neotočím - nezmením názor a rada uzavriem hoci aj novú zmluvu odo dňa získania oprávnenia podnikať.
Podľa mňa - len to som svojou odpoveďou riešila - nič nebráni občanovi prenajať si priestory, ak ich chce prenajať. Takže jej tie priestory nikto nevyfukne, dokáže tomu zabrániť.
blavaciko
28.11.11,12:33
ee nezmysel, FO živnostník je iný právny subjekt, preto ak raz uzavrie zmluvu ako FO, doplnením IČO sa nemení zmluvná strana. Rovnako je nezmysel uzatvárať zmluvu o budúcej zmluve, lebo ju uzavrie ako FO, v zmluve o budúcej zmluve nemôže vzniknúť záväzok tretej osobe bez jej súhlasu.

tak to teda doplnim, suhlasim stale s kejkou, priestory si moze prenajat ako FO-nepodnikatel a po zapisani do zivnostenskeho registra sa urobi dodatok o prevode prav a povinnosti najomcu na pomyselnu tretiu osobu