Milan988
26.11.11,22:24
Dobry den.

Som student manazmentu, ale ucia ma tam len same blbosti z uctovnictva a o daniach.

Od buduceho roka zacnem obchodovat na viacerych svetovych burzach cez jedneho Danskeho on-line brokera a po studovani danoveho zakona sa mi akurat tocilo v hlave.
Viem ze oni mi dane odvadzat nebudu a ze si to mam robit sam...

Chcel by som sa opytat, do akej kategorie zdanovacich/nezdanovacich prijmov patri ak aktivne obchodujem s CP, derivátmy, futures, menovymi parmy atd. a ich nedrzim dlhsie ako par dni, hodin, ci minut?
Musim si viest aj uctovnictvo?
Co vsetko o daniach a sposoboch platenia, atd. by som mal vediet? (pretoze nemam o daniach, odvodoch, poistkach, atd. ani potuchy...).
Ake danove priznanie mi bude treba?
Exituju na slovensku legalne danove diery ktore sa daju vyuzit?

Poprosim o radu, ktorej by chapalo aj dieta :) zo zakonov, paragrafou a komplikovanych veci uz mam salat...

Dakujem,
S pozdravom
Milan988
marjankaj
26.11.11,22:07
Nájdi si účtovníčku.
Mila123
26.11.11,22:08
ak budeš FO tak si popozeraj najmä § 7 daň, zákona........
marjankaj
26.11.11,22:16
ak budeš FO tak si popozeraj najmä § 7 daň, zákona........
Veď povedal, že tomu nerozumie. On je manažér.:cool:
Mila123
26.11.11,22:16
čítať hádam vie......
marjankaj
26.11.11,22:22
čítať hádam vie......
Možno tak šlabikár.:---
Zákony nestačí len vedieť prečítať.:cool:
Pavol / Lukáčik&Partners
27.11.11,08:04
Pozeral som si živnostenský zákon, kde mi vyšlo, že obchodník s cennými papiermi nie je živnosťou. Budeš mať status obchodníka s CP, alebo to budeš robiť iba ako FO? Netreba na to prip. nejaku licenciu?

Ak by si tuto cinnost robil ako FO (co je asi najpravdepodobnejsie), tak do úvahy prichádzajú §7 ods. 1 a) (vynos z CP, ak by si tie CP vlastnil, ale nepredal) a pri §8 ods. 1 e) (zdanenie vynosu z predaja CP). Mas tu dalej uvedene, co je v takom pripade vydavok, ktorym si uvedeny vynos znizis a dostanes zaklad dane. Kedze spominas, ze by islo o danskeho brokera, tento by mal pri vyplacani vynosu zrazit dan. Zalezi vsak na ich legislative, pripadne na zmluve o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi SR a Danskom. Skus sa pozriet, ci niekde neuvadzaju na ich stranke, ci budu z vynosov zrazat dan. Ak by si potreboval viac pomoci, kontaktuj ma.
-Dana-
27.11.11,16:18
Netreba ti účtovníctvo. Obchodovať budeš ako FO a týka sa ťa § 8 Ostatné príjmy. U CP písm e, kde platí oslobodenie do výšky 500 € , pre deriváty, písm.k. Príjmy si zdaňuješ podľa toho kde si rezidentom /trvalý pobyt/ a nezáleží u akého brokera máš účet založený. Daňové priznanie by si vyplňoval typ B VIII. odd. podľa toho či pôjde o CP alebo derivát.

Pokial by si nemal iné príjmy, tak povinnosť podávať DP je ak by si mal príjmy vyššie ako 50 % nč /príjem nad 1779,65 € pre rok 2011/ Pokial by šlo o CP, tak k tejto čiastke sa ti ešte pridáva už spomínaných 500 €, teda 500 + 1779,65 pre tento rok. Od príjmu /predaj CP/ si odpočítaš kúpnu cenu CP + poplatky za nákup/predaj a oslobodenie a výslednú sumu by si zapísal do DP na r. 5 do kolónky „príjem“ Ak obchoduješ v inej mene ako našej, tak na prepočet sa používa priem. mesačný kurz. príp. skutočný kurz.
U derivátov, kedže je trošku odlišné vyplňovanie DP tam sa ti môže veľmi ľahko stať, že máš povinnosť podať DP aj ked nemáš žiadny zisk. Lebo príjmom je to, čo máš u brokera pripísané na účet a výdavky sa už zapisujú zvlášť do kolónky „výdaj“
Z týchto príjmov sa platia aj zdravotné odvody vo výške 14 % zo základu dane. Nemusel by si ich platiť len vtedy ak by si nemal povinnosť podať DP.
Zdr. odvody sa platia aj z dividend, ak by si ich mal vyššie ako 329, 06 €