Jankaaa23
27.11.11,08:43
Zdravím,
mám taký problém. S kamarátom chceme začať podnikať. A keďže on už živnosť má, tak chceme zo začiatku podnikať na jeho živnosť. Ale každý z nás musí vložiť určitý vklad. Moja otázka znie: Je možné spísať právnu zmluvu o tom, že som vložila vklad do jeho podnikania? Ak áno, tak akú? Treba to aj notársky overiť? Chcem aby to bolo právne kryté v prípade, že sa niečo stane. Ďakujem.
Mila123
27.11.11,07:55
skoro každý ťa bude odrádzať d spoločného podnikania na kamarátov ŽL......
ale ak by si aj tak chcela (nie som právnik) je to iba môj názor, riešila by som to nejakou zmluvou o výpožičke , kde by bola aj klauzula, kedy mi vráti peniaze....
a ako ty budeš vygurovať na jeho ŽL???? ako zamestnanec????
KEJKA
27.11.11,07:57
SZČO ručí svojim majetkom, ked sa niečo stane - máš na mysli čo? aby ti vrátil peniaze?
Obyčajne sa ide do podnikania s nejakým kapitálom, ale ak podnikanie nevyjde, tak peniaze sa minú a nie je z čoho zobrať. Upresni, čo chceš
a) ideš vkladať do podnikania peniaze s vidinou zisku, ale aj rizikom straty? Zmluvu ti neporadím, ale mali by byť v nej ustanovenia o výške podielu na zisku (50/50?), ale aj o podieľaní sa na strate, o práve kontroly účtovníctva atp....
b) ak vkladáš peniaze - pôžičku, potom nejdeš podnikať v pravom slova zmysle, spíšte zmluvu o pôžičke s určitým úrokom a máš to vybavené.

na záver
neviem si dosť dobre predstaviť "podnikanie" na živnosť niekoho iného. Ak ťa nebude zamestnávať, bude to práca načierno aj s možnými dôsledkami. Ak ťa bude zamestnávať, dostaneš plat, budeš zame-ec, nie podnikateľ.

záver č.2
ak sa niečo stane, tak ak nebude vôľa vrátiť vložené peniaze, zmluva ti pomôže akurát dostať celú vec na súd, ale nezaručí ti návratnosť vkladu, aj keby to bola "iba" pôžička.
Xanti
27.11.11,07:59
Janka,
čo chceš vkladať ? Kde chceš vkladať?
Živnostenské podnikanie je teda sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku vykonávané za podmienok ustanovených Živnostenským zákonom.

všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti:

a) dosiahnutie veku 18 rokov,
b) spôsobilosť na právne úkony,
c) bezúhonnosť,

Príde mi to postavené na hlavu. Živnostenské oprávnenie si vybavíš za chvílku a podnikáš vo svojom mene, a na vlastné riziko nie na riziko priateľa.

Vklady sa dávajú do s.r.o. kde by ste boli obaja spoločníci. Ale nie do živnosti.

Študuj tu : http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie
Jankaaa23
27.11.11,08:00
Áno ako zamestnanec, chceli sme založiť s.r.o. ale odstúpila nám od toho tretia osoba a tak nám chýba časť peňazí. Postupom času prejdeme z jeho ŽL na s.r.o.
Mila123
27.11.11,08:03
Áno ako zamestnanec, chceli sme založiť s.r.o. ale odstúpila nám od toho tretia osoba a tak nám chýba časť peňazí. Postupom času prejdeme z jeho ŽL na s.r.o.
chápem dobre, že nemáte dosť na peňazí na základné imanie?????
KEJKA
27.11.11,08:04
Áno ako zamestnanec, chceli sme založiť s.r.o. ale odstúpila nám od toho tretia osoba a tak nám chýba časť peňazí. Postupom času prejdeme z jeho ŽL na s.r.o.
aj tak môžete sro založiť,
ak sa zamestnáš u SZČO, tak nemusíš nikde vkladať peniaze, jednoducho sa zamestnaj.
Až sa rozhdnete sro založiť, potom uvažujte o vklade.
SRO sa zakladá aj bez reálnych peňazí.
Jankaaa23
27.11.11,08:14
a) idem vložiť peniaze za účelom podnikania a účtovníctvo budem vykonávať ja, takže budem mať prehľad o všetkých transakciách. a budem u neho zamestnaná.
Jankaaa23
27.11.11,08:15
ako bez reálnych peňazí?
KEJKA
27.11.11,08:23
tak neviem, prečo rovno nezaložíte sro?
stačí vyhlásenie správcu, resp. reálny vklad bude, ved píšeš, že treba vložiť - totiž
ak sú dvaja spoločníci, tak ZI nemusí byť reálne vyplatené v plnej výške - splatí sa aj neskôr.
Alebo sa to dá riešiť vyhlásením správcu vkladu.
Stanislav1984
24.08.12,12:18
Dobrý deň,

ja idem práve vložiť peniaze na zúročenie. Spravili sme si s pánom Zmluvu o Pôžičke s tým, že mi bude mesačne platiť a on je živnostník. TO čo tu čítam, že ísť radšej ako zamestnanec do niečoho takého tak teraz som trošku na pochybách. Samozrejme, že je to overené na matrike aj právnik mi to pozrel takže by to malo sedieť. Len tam nie je šanca byť zamestnanec a ani nechcem lebo ja som zamestnanec inde. Samozrejme má svoj majetok a aj účty. Dúfam, že je to v poriadku.

Ďakujem.