VieraM
08.09.04,12:22
Prosím o radu. Sme platci DPH, teraz od 1.9. idem fakturovať prenájom kancelárie pre neplatcu DPH, čiže oslobodené plnenie. DPH na vstupe teraz budem počítať koeficientom. Prepočítam celú DPH na vstupe, alebo len plnenia
viažuce sa danú kanceláriu. To je ale problém, pretože máme veľký areál firmy
a napr. elektrika je fakturovaná za celý areál, tak isto aj plyn. A koeficient
teraz od 1.9. počítam každý mesiac? Neviem si to v praxi predstaviť.
ďakujem za radu
Jamka
08.09.04,10:59
Tak teraz som si neni istá, či tá Tvoja vyšlá faktúra má byť ako oslobodené plnenie...???
VieraM
08.09.04,11:05
Áno, keďže prenajímam kanceláriu pre neplátcu DPH, musí byť táto faktúra bez DPH,
keďže je to oslobodené plnenie.
alexaneta
08.09.04,11:59
vierka tak ako píšeš a krátiť by si mala len to čo sa týka prenajímanej nehnuteľnosti alebo jej čast už nemusíš celý vstup krátiť koeficientom to bolo voľakedy a ak tam nemáš meriče tak si urči nejaké % z elektriky a plynu - my máme meriče a presne čo sa tej budovy týka tak iba to krátim koeficientom
anka
08.09.04,14:29
ak nemate merace, tak celu fakturu za el.energiu a plyn je potrebne kratit koeficientom, tak isto prevadzkove naklady, u ktorych neviete povedat ci sa budu vyuzivat na zdan.plnenie oslobodne od DPH alebo s DPH. A ak mate naklady, ktore suvisia iba s najmom tychto priestorov tak z nich neomzno odpocitat DPH vobec.
jess
08.09.04,14:40
Krátenie koeficientom sa týka aj mňa, ak som platiteľ DPH a predávam aj neplatiteľom DPH /tovar/ ?
VieraM
09.09.04,10:24
Nie, jess, ak predávaš tovar a si platca DPH, tak predaj zdaňuješ. Koeficient počítame
len pri uskutočnení zdaniteľných plnení oslobodených od DPH, z ktorých jedno je prenájom nehnuteľnosti neplátcovi DPH. Pozri do zákona o DPH, tam máš vymenované
všetky oslobodené plnenia, ktoré nezdaňuješ.
welwetinka
10.09.04,08:04
Prenajímame kancel. priestory aj neplatcom DPH. Fakturujeme nájom bez DPH všetkým! Nemôže jednemu s DPH a inému bez DPH. Koeficient vyrátaš:Základ na výstupe : opäť základ na výstupe+uskutočné plnenie bez DPH /cena nájmu/ a takto dostaneš 4miestny koeficient, ktorým vynásobiš danou na vstupe. A tak ti vznikne odpočet dane.
dvd
10.09.04,08:22
Už sme to raz rozoberali, no nedostala som vysvetlenie:
My prenajímame neplatitelovi, pričom nájomné zaťažujeme DPH - aby sme sa vyhli koeficientu - on s tým súhlasí. Nie je to v súlade so zákonom, toho sme si vedomí, no aj tak tak činíme.
Vie mi niekto zodpovedne povedať čo mi za to hrozí - ale konkrétne.
Ďakujem.
bea
10.09.04,08:26
welwetinka, platiteľom DPH môžete faktúrovať s DPH. Je to na Vašom rozhodnutí. Viď § 38 ods. 5 zákona o DPH.
Jamka
10.09.04,08:37
Právo zvoliť si, či budem fakturovať s DPH, alebo osobod., môžem uplatniť len v prípade, ak prenajímam plátcovi DPH. Inak musím fakturovať ako oslobodené ZP.
bea
10.09.04,08:54
dvd,
sme taký istý prípad, ale veru neviem čo nám hrozí. Doteraz som nikde nepočula ani nečítala, že boli za to nejaké postihy. Tak dúfam, že ani nebudú!?
dvd
10.09.04,08:59
Bea,
tiež si myslím, že nám to žily trhať nemusí, sú aj vážnejšie starosti.
anka
10.09.04,10:30
My sme mali taky pripad, ze sme neplatcom DPH uctovali najom s DPH a po kontrole sme museli doplatcat DPH + penale, takze to treba dat do poriadku
alexaneta
10.09.04,11:05
sú dve možnosti buď riskovať že nato neprídu a keď prídu tak to riadne navýšia alebo to vystavovať správne pre istotu ja volím vždy tú druhú možnosť aby ma to potom tak nebolelo resp. firmu
bea
10.09.04,11:17
Určite je lepšie vystavovať správne fa, ale keď sa už tak deje a dialo sa aj predtým, tak čo už?
Anka, ale nerozumiem akú DPH ste museli doplácať. Veď ste vystavovali faktúry s DPH a aj ste DPH odvádzali. Tak ste vlastne odviedli štátu viac! A keď by bolo treba aj dopočítavať koeficient, tak DPH by nemala byť vyššia, ako odvedená DPH.
Iba ak ste museli vracať DPH dozadu odberateľom?
No dúfam, že sa také niečo nestane!
anka
10.09.04,12:10
Jednoducho pri prepocitani koeficientom vyslo, ze musime cast DPH vratit, pretoze sa DPH ponizila viac ako sme my omylom nauctovali na fakturach, do r.2003 nebola jednota sadzba DPH
evuša
10.09.04,17:59
koeficientom sa prepočítava len v tom prípade, ak ako platca DPH uskutočňuješ plnenia,ktoré sú v zmysle DPH oslobodené od dane. Predaj tovaru alebo služieb ktoré nie sú oslobodené od dane účtuješ aj neplatcovi DPH s daňou takže tam sa prepočet koeficientom nerobí
evuša
10.09.04,18:11
Neviem či ste sa to dočítali aj vy, ale v novom zákone o DPH sa píše že koeficient sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta smerom hore. to znamená že sa už neprepočítava na 4 desatinné miesta nie?
aladin
27.09.04,07:31
Nie som velmi zbehlý u dph preto sa obraciam na Vas tu diskutujucich.Bol som na školeni o dph kde mi povedali taku vec ze napr. uroky prije v banke sa neuvadzaju nikde v tlacive dph, rovnako ani predaj os.auta , pri ktorom nebol pri nakupe ani pozadovaný....ale debata sla dalej a neviem ci som spravne pochopil ale ze vraj tieto prijmy sa do koeficientu pocitajú ?? som y toho celkom paff. Minulý rok som nemal ziadny koeficient takze mam z toho troxa xaos. Okrem toho doteraz som neuvádzal do tlaciva ani hodnotu preplatených stravných listkov (mozu u nas ludia nakupovat za svoje stravne listkz -sodexho,vasa stravovacia) nasledne mz tieto listky posleme a potom nam to vasa stravovacia alebo sodexho preplati. To je bez dph , doteraz sme to do priznania neuvadzali a ani do koeficientu sme to nepocitali. Rovnako ani vratene flase(vratne obaly) Chcel by som sa spytat ci to tak bolo dobre. resp na Vas názor
Ala
07.10.04,13:43
Za rok 2003 vratne obaly sa písali do daňového priznania, spolu s úrokmi, ale nespadali do koeficientu. Seky, ktoré prijimate od pracovníkov /Vaša stravovacia a pod./ je potrebné odvádzať DPH. Je to Váš príjem - tržba.
Ala
07.10.04,13:45
Za rok 2003 vratne obaly sa písali do daňového priznania, spolu s úrokmi, ale nespadali do koeficientu. Seky, ktoré prijimate od pracovníkov /Vaša stravovacia a pod./ je potrebné odvádzať DPH. Je to Váš príjem - tržba.
Od roku 2004 sa vratne obaly a úroky z BU nepíšu do daňového priznania.