zlatka.b
27.11.11,11:56
Živnostník utlmuje svoju činnosť a hmotný investičný majetok predáva. Vystavil faktury na predajnú cenu majetku, k tomuto dátumu vyraďuje majetok z evidencie. Faktury za predaj majetku nebudú plne uhradené v tomto roku. Keďže ide o značnú sumu, dohodli sa na splátkach do konca roka 2012. Časť majetku je plne odpísaná a časť majetku má ešte zostatkovú hodnotu. Môže sa pri vyradení majetku odpísať zostatková hodnota do výdavkov, aj keď predajná cena majetku nie je uhradená a teda nie je súčasťou daňových príjmov tohto roka, resp. je len čiastočne vo výške prijatých splátok ?
KEJKA
27.11.11,11:12
utlmuje?
1. ak pozastaví živnosť, tak pri podaní DPFO dodaňuje všetky pohľadávky - teda, čo viem ja.
2. ak právne podniká ďalej, tak vyraďuje so ZC v zmysle ZDP, príjmy podľa platieb, doplatky zdaní v roku, ked ich dostane.
mondes
27.11.11,11:28
Dobrý deň, prosím Vás živnostník chce ukončiť živnosť k 31.12.2011 (má s.r.o.). Ako má pri tom postupovať? Má neuhradené pohľadávky a záväzky a má auto v podnikaní. Rozmýšľam, že by auto previedol na s.r.o. Ale aký je správny postup? A čo s odpismi auta? Vďaka.
KEJKA
27.11.11,12:11
auto predá do sro. Uplatní ZC daňovú - ak je nenulová
odpisy už neuplatní - sú súčasťou ZC.
Negoti
27.11.11,12:12
nemusí mať súdnoznalecký posudok na auto?
KEJKA
27.11.11,12:32
áno, posudok nad /pravdepodobne/ 500 EUR, správna pripomienka.
mondes
27.11.11,13:40
auto predá do sro. Uplatní ZC daňovú - ak je nenulová
odpisy už neuplatní - sú súčasťou ZC.

A za akú cenu predá? Za ZC, ktorá mu vyšla k 31.12.2010? Nerozumiem vete, že "uplatní ZC daňovú" , aká ešte môže byť? A "uplatní", znamená, že predá za ZC? A ešte čo má byť v tom súdnoznaleckom posudku? Ďakujem za rady, ešte som to nerobila, tak mám s tým problém.
Negoti
27.11.11,13:46
daj čísla....
mondes
27.11.11,13:55
Jéééj vďaka, ale nemám tu pri sebe papiere. Ja sa len informujem, že za koľko môže živnostník to auto predať svojej s.r.o. a ak uplatňuje si na to auto odpisy, tak čo s nimi na konci roka. Napr. cca. v auguste kúpil auto (nie nové, už staršie) a vložil ho do podnikania. Na konci r. 2010 mu účtovníčka urobila odpis. Tá účtovníčka už uňho nepracuje, a ja neviem, ako pokračovať. Môže to auto predať aj vtedy, ak auto nemá ešte odpísané? A za ZC, ktorá mu vyšla keď robil odpis k 31.12.2010? A ak to auto predá svojej s.r.o., tak tá pokračuje v odpisoch, alebo odpisuje odznova? A ako má vyzerať taký súdnoznalecký posudok, čo má obsahovať atď. Veľmi pekne ďakujem.
Negoti
27.11.11,14:03
modelová situácia

OC auta v r. 2010 10 000€
odpis v roku 2010 -2500 dala som rovnomerný.....
ZC 7 500 €

v roku 2011odpis -2500
ZC po odpise 5000

a teraz predaj do sro
ak je ZI v SRO 5000 (jednoosobová) môže predať za 499€ a nepotrebuje SZP ......
a v JU to bude vyzerať ako príjem na zdanenie 499 (v roku 2012)
cez uzávierkové operácie sa naúčtuje ZC do nákladov vo výške 5000 €
t.j. pri predaji auta SZČO bude vykazovať stratu....
ak by to chcel predávať v roku 2011, nebude ho mať k 31 12 2011 v majetku nemôže si uplatňovať odpis.....

a ak by chcel predaj uskutočniť za vyššiu cenu, musí si auto dať ohodnotiť...SZP....
postup ten istý.....hádam som uviedla príklady po lopate.....
Negoti
27.11.11,14:09
ešte ako má vyzerať SZP???? to hádam vie súdny znalec v príslušnej oblasti.....
a pokračovať v odpisoch sa v sro nebude, záleží na cene auta, za ktorú sa predá, ale ak by bola vyššia ako 1700 €, majetková karta sa založí a znovu od prvého roka sa odpisuje.......
samozrejme, žiadne iné obmedzenie predaja auta nie je......
mondes
27.11.11,14:14
Takže ak by ho chcel predať napr. 30.11.2011 v cene 499 Eur, neuplatní si odpis (nepotrebuje to) a nepotrebuje k tomu ani SZP? Ale môže ho predať za 499, - Eur, ak jeho ZC k 31.12.2010 bola napr. 2500 Eur? Vďaka.
Negoti
27.11.11,14:16
áno
mondes
27.11.11,14:21
A nemusí ho predávať v ZC? Alebo nejako riešiť rozdiel ZC k 31.12.2010 a pred. ceny napr. 499,- Eur? Vďaka.
Mila123
27.11.11,14:25
A nemusí ho predávať v ZC? Alebo nejako riešiť rozdiel ZC k 31.12.2010 a pred. ceny napr. 499,- Eur? Vďaka.
nie, nemusí....
si predstav, že napríklad účtovná jednotka neodpisuje majetok, tak ZC majetku je vysoká, nemá šancu predať ten majetok za tak vysokú cenu....čo bude robiť????? nikdy ho nepredá, alebo predá za smiešnu a doklad vystaví na ZC?????? tu by chýbala logika....
mondes
27.11.11,14:29
Vďaka Vám, ste super.
mondes
27.11.11,19:07
Zdravím Vás, ešte mám otázku ohľadom predaja auta, ale pre ujasnenie to zhrniem. Živnostník chce predať auto, ktoré má v podnikaní, svojej s.r.o. napr. za tých 499,- Eur (aby nemusel robiť súdno-znalecký posudok). Vystaví kúpno-predajnú zmluvu s dátumom napr. 30.11.2011. Tým pádom si neuplatní žiadny odpis. Moje otázky:
1. Nevadí, že auto ešte nie je komplet odpísané a že predajom sa odpisy prerušia?
2. Príjem z predaja auta kam zaradím v DP?
3. Ako zaúčtujem z pohľadu živnostníka takýto predaj auta? Ďakujem Vám veľmi pekne.
KEJKA
27.11.11,20:27
nemáš účtovníčku?
odpisy neprerušíš, akurát ich už neuplatníš, auto vyradíš v ZC daňovej, to bude VOZD,
príjem 499 EUR bude POZD. Budeš mať stratu z predaja, sro, bude mať náklad na obstaranie auta v sume 499 EUR.
mondes
28.11.11,07:14
A s tou stratou čo urobím? Môžem ju nechať "plávať"? Do nového roku sa mu neprenesie, keďže už nebude mať živnosť.

mimotemy ...naša hlavná účtovníčka je momentálne mimo domu a ja chcem nabrať čo najviac info, čo sa týka predaja auta, skúšam rôzne riešenia, z ktorých by sme si vybrali to pre nás najvýhodnejšie. Mysleli sme si, že jednoducho všetko prevedieme na s.r.o., materiál, auto atď., ale nie je to také ľahké, ako sme si predstavovali. Vďaka za rady.
KEJKA
28.11.11,07:38
obmedzuje vás tých 500 EUR, teda nie je to jednoduché.
Pri predaji pod cenu, naviac, ak sa živnosť zruší, prídete o možnosť šetriť na dani z príjmu.
Ale tuzemské právnické osoby ZDP nerieši. ZDPH však áno /len na okraj/.
Nemôžete fungovať súbežne?
SZČO dopredá majetok a ukončí živnosť povedzme o rok neskôr?
Auto nebude do sro predávať, prevádzať - musí? Podľa mňa nemusí.
SRO môže začať takpovediac od nuly, alebo kúpi iba časť zásob.
mondes
28.11.11,10:15
obmedzuje vás tých 500 EUR, teda nie je to jednoduché.
Pri predaji pod cenu, naviac, ak sa živnosť zruší, prídete o možnosť šetriť na dani z príjmu.
Ale tuzemské právnické osoby ZDP nerieši. ZDPH však áno /len na okraj/.
Nemôžete fungovať súbežne?
SZČO dopredá majetok a ukončí živnosť povedzme o rok neskôr?
Auto nebude do sro predávať, prevádzať - musí? Podľa mňa nemusí.
SRO môže začať takpovediac od nuly, alebo kúpi iba časť zásob.

Totižto u nás je to tak, že v s.r.o. sú dvaja spoločníci, z ktorých je každý aj SZČO. Takže ak jeden z nich zruší živnosť, možnosť šetriť na dani z príjmu bude možné cez druhého.(ak ste to takto mysleli). Ten spoločník, ktorý chce zrušiť živnosť tak chce učiniť preto, aby sa mohol zamestnať v s.r.o. kvôli odvodom. Má niečo pred dôchodkom, tak aj tam si chce niečo priplácať. A koniec koncov robí chaos v papieroch, že čo má ísť na SZČO, dáva na s.r.o. a opačne. Najlepšie by bolo zrušiť živnosť. Nevadí, že auto sa predá pod cenu, (predáva to svojej s.r.o.), aj tak je v strate. Mňa ale zaujíma, že ak sa auto vyradí z podnikania napr. 30.11.2011, už nemusím o ňom vôbec účtovať? A príjem z predaja auta dám podľa § 8? A keďže je platiteľom DPH, aký to bude mať dosah na DPH? Ďakujem pekne.
KEJKA
28.11.11,10:32
začnem od konca
Ak je DPH platiteľ, tak na auto uplatní/neuplatní DPH podľa toho, kedy a v akom režime ho kúpil - zložité, ked nepoznáme podrobnosti Pozri iné témy s touto problematikou, nech sa neopakujeme,je to mimo zadania.
podľa mňa predaj auta v tomto štádiu je stále §6 - príjem z podnikania.
strata z predaja auta, plus dalsia strata - to je výsledok, ktorý už nikde neuplatní, neumorí, ked zruší živnosť. Toto sa predsa druhého SZČO a spoločníka netýka.

a tej prvej vete nerozumiem, isto som to nemyslela tak, ako je to napísané.
Monkey
05.12.11,20:18
Tiež riešim jednu podobnú situáciu - ale vzniklo to snahou živnostníka zrušiť po 15 rokoch regist. na DPH.

§ 81 o DPH hovorí, že pri zrušení reg. na DPH musí dodaniť ZC zásob a majetoku. A môj podnikateľ má 15 rokov starý majetok, niektorý odpísaný niektorý nie - ale DPH na vstupe bola uplatnená (neodpisoval, bol by len vo väčšej strate).

Ak majetok predá, pod cenu ZC - nemusí ten rozdiel potom dodaniť daňou z príjmu?
Mila123
05.12.11,20:20
nemusí ho dodaniť dodatočne, ak si myslela rozdielom medzi predajná cena- zostatková cena........
Monkey
05.12.11,20:25
Áno to som myslela.
Uvažovala som nad tým, že tak starý majetok by sa mal dať i nejako vyradiť. S majetkom nemám žiadne skúsenosti.

Ako ho môže vyradiť - je zastaralý, nepredajný, nepoužiteľný a niektorý ani neexistuje. A ak by sa i vyradil - aký by to malo dopad na zrušenie DPH?
Ďakujem
Mila123
05.12.11,20:27
vyradenie majetku v zostatk. cene 0.-€ žiadny dopad na DPH ....
Monkey
05.12.11,20:35
Mám pocit, že mi chýbajú základy. Vyradí ho na základe inventúry a vyradovacím protokolom, ktorý bude hovoriť, že je nepoužiteľný, zastaralý, opotrebovaný. Urobí to k (napr.30.9.2011). Hodnota majetku bude 0,- . A v JU interným dokladom poníži karty, a to je všetko?
Mila123
05.12.11,20:38
prečo by si ponižovala karty? na karte by mala byť ZC v nulovej hodnote....
inak by tam bola DPH.....
Monkey
05.12.11,20:50
jasné....

Ak je to tak tak by to bolo super.

Predsa len, ak sa môžem vrátiť, ak je to také jednoduché, tak ten §81 - že sa má ZC majetku dodaniť DPH-čkou, a ZC = (§25 z o DzP) vstupná cena - odpisy zahrnuté do daň. výdavkov, sa dá takto obísť. Alebo sa mýlim?
Monkey
05.12.11,21:47
Chcela som len toľko, či z pohľadu DPH sa na tento prípad nepozerá prísnejšie. Náš štát nám často nedáva príliš možností na špekulácie a toto je veľmi jednoduché. (vyradiť majetok - a hotovo)

U môjho podnikateľa by dodanenie DPH-čkou vyšlo na 8000,-€ čo je pre neho definitívne likvidačné, a keby ten majetok aspoň mal takú hodnotu.

Nechápte ma prosím zle, nesnažím sa spochybniť Vaše rady, len.... skôr než urobím definitívne rozhodnutie, potrebujem mať istotu, že seba ani jeho nedostanem do problémov s daniarmi či na mizinu.

Ďakujem za odpovede, ktoré prišli i ktoré prídu. Moc ďakujem.
KEJKA
06.12.11,05:36
Tiež riešim jednu podobnú situáciu - ale vzniklo to snahou živnostníka zrušiť po 15 rokoch regist. na DPH.

§ 81 o DPH hovorí, že pri zrušení reg. na DPH musí dodaniť ZC zásob a majetoku. A môj podnikateľ má 15 rokov starý majetok, niektorý odpísaný niektorý nie - ale DPH na vstupe bola uplatnená (neodpisoval, bol by len vo väčšej strate).
Ak majetok predá, pod cenu ZC - nemusí ten rozdiel potom dodaniť daňou z príjmu?


Mám pocit, že mi chýbajú základy. Vyradí ho na základe inventúry a vyradovacím protokolom, ktorý bude hovoriť, že je nepoužiteľný, zastaralý, opotrebovaný. Urobí to k (napr.30.9.2011). Hodnota majetku bude 0,- . A v JU interným dokladom poníži karty, a to je všetko?


Chcela som len toľko, či z pohľadu DPH sa na tento prípad nepozerá prísnejšie. Náš štát nám často nedáva príliš možností na špekulácie a toto je veľmi jednoduché. (vyradiť majetok - a hotovo)
U môjho podnikateľa by dodanenie DPH-čkou vyšlo na 8000,-€ čo je pre neho definitívne likvidačné, a keby ten majetok aspoň mal takú hodnotu.
Nechápte ma prosím zle, nesnažím sa spochybniť Vaše rady, len.... skôr než urobím definitívne rozhodnutie, potrebujem mať istotu, že seba ani jeho nedostanem do problémov s daniarmi či na mizinu. Ďakujem za odpovede, ktoré prišli i ktoré prídu. Moc ďakujem.
mierne si protirečíš v zadaniach......viď zvýraznené.
samozrejme, že pri zrušení DPH platí §81, niekde ho sama spomínaš. Takže ak ZC nie je nulová, odvedieš v poslednom zdaňovacom období DPH zo ZC.
Ak nechceš zrušiť registráciu DPH, ale vyradiť , lebo je nepoužiteľný, zastaralý, opotrebovaný....................ako píšeš,
tak ho vyradíš, v poriadku. Nie som si celkom istá tou DPH, ale k dodaniu nedošlo, tak asi nie.
Zároveň však treba tú opotrebovanosť nejako zdokladovať, ked píšeš, že by šlo o 8000 EUR na DPH.
hm.15r starý majetok a 8000 DPH mi napovedá, že pôjde o stavbu, rekonštrukciu............mýlim sa?
Čo iné môžeš odpisovať viac ako 15 rokov? Je fakt, že odpisy mohli byť prerušené..........................
Poviem ti, ak sa nemýlim a moje úvahy sú aspoň trochu správne, tak asi ťažko dokážeš nepredajnosť a nepoužiteľnosť majetku.
Máš pravdu aj v tomto, čo si sama napísala:

Náš štát nám často nedáva príliš možností na špekulácie
zlatka.b
16.12.11,09:35
vrátim sa k pôvodnej otázke : predávam majetok, ktorý má zostatkovú cenu, Predjaná cena nebude tento rok uhradená, len vystavená faktura. Účtujem v jednoduchom účtovníctve, neuhradená predajná cena nevstupuje do príjmov. Môže sa zostatková cena takého majetku započítať do výdavkov ?
Mila123
16.12.11,09:49
bez problémov odpisuješ cez ID ZC HM
AlkaS
19.12.11,07:36
Dobrý deň!
Mám podobný problém, prešla som viaceré témy , ale na môj konkrétny som nedostala odpoveď a preto sa obraciam na vás s prosbou o radu. Mám v majetku auto kúpené v roku 2007, odpisované rovnomerne s prerušením odpisovania na 1 rok , momentálna ZC daňová 5593,- eur, auto by som chcela vyradiť s podnikania, nakoľko musím rušiť živnosť k 31.12.2011. Pochopila som správne, že ak to auto predám ešte napríklad dnes , tak si nemôžem urobiť odpis za celý rok, muselo to auto byť v podnikaní až do 31.12.2011. A ako to mám spraviť s predajom ??? Je jednoduchšie si ho previesť do osobného vlastníctva a nepredať 5 rokov, alebo ho môžem napísať na manžela , alebo švagra a urobiť kúpno predajnú zmluvu ???? Ale za akú cenu??? Za tú ZC???? Prosím poraďte, prosím .
AlkaS
19.12.11,07:47
A ešte jedna otázka , keď sme kupovali auto som nebola platcom DPH a teraz som platcom DPH, keby som to predávala musela by som s toho odviesť DPH????
AlkaS
19.12.11,09:11
Dobrý deň!
Mám podobný problém, prešla som viaceré témy , ale na môj konkrétny som nedostala odpoveď a preto sa obraciam na vás s prosbou o radu. Mám v majetku auto kúpené v roku 2007, odpisované rovnomerne s prerušením odpisovania na 1 rok , momentálna ZC daňová 5593,- eur, auto by som chcela vyradiť s podnikania, nakoľko musím rušiť živnosť k 31.12.2011. Pochopila som správne, že ak to auto predám ešte napríklad dnes , tak si nemôžem urobiť odpis za celý rok, muselo to auto byť v podnikaní až do 31.12.2011. A ako to mám spraviť s predajom ??? Je jednoduchšie si ho previesť do osobného vlastníctva a nepredať 5 rokov, alebo ho môžem napísať na manžela , alebo švagra a urobiť kúpno predajnú zmluvu ???? Ale za akú cenu??? Za tú ZC???? Prosím poraďte, prosím .

Prosím poraďte niekto :mee:
AlkaS
19.12.11,11:05
Dobrý deň!
Mám podobný problém, prešla som viaceré témy , ale na môj konkrétny som nedostala odpoveď a preto sa obraciam na vás s prosbou o radu. Mám v majetku auto kúpené v roku 2007, odpisované rovnomerne s prerušením odpisovania na 1 rok , momentálna ZC daňová 5593,- eur, auto by som chcela vyradiť s podnikania, nakoľko musím rušiť živnosť k 31.12.2011. Pochopila som správne, že ak to auto predám ešte napríklad dnes , tak si nemôžem urobiť odpis za celý rok, muselo to auto byť v podnikaní až do 31.12.2011. A ako to mám spraviť s predajom ??? Je jednoduchšie si ho previesť do osobného vlastníctva a nepredať 5 rokov, alebo ho môžem napísať na manžela , alebo švagra a urobiť kúpno predajnú zmluvu ???? Ale za akú cenu??? Za tú ZC???? Prosím poraďte, prosím .



Prosím o pomoc :confused:
erika1970
29.12.13,21:48
Poprosím o odsúhlasenie postupu učtovania.

V decembri 2012 sme kúpila auto 2600 €. bez DPH
Plánovaný zámer na využitie auta nevyšiel a tak sme ho v marci sme ho predali za 2500 € bez DPH.
Správne som učtovala?

1/ Predajná cena 2000 € - iný zdaniteľný príjem.
2/ Auto v roku 2012 nebolo odpisované. Tak do uzavierkov. operácii si dám sumu 2600,.- € ako Ostatné výdavkz odpoč. od základu dane. ??
Ešte sa tam niečo učtuje??? Alebo len takto??? Ďakujem pekne.
KEJKA
29.12.13,21:55
predali ste ho podľa zadania za 2500 bez DPH, zdaniteľný príjem je 2500 EUR.