22lenka22
27.11.11,12:30
Dobrý deň,

Moja otázka znie: Je potrebny znalecký posudok nehnutelnosti k dedičkému konaniu, keď neprebieha predaj, kúpa, darovanie nehnuteľnosti? Môže sa robiť znalecký posudok na popud notára alebo jedného z dietata ak ale manželka zosnulého ešte žije a býva v nehnutelbosti? A kto ho bude musieť následne zaplatiť?

Vopred dakujem za odpoved
jurmiro
27.11.11,14:32
Znalecký posudok pre účely stanovenia hodnoty veci ako súčasti dedičstva je potrebný vtedy, ak sa dedičia nevedia na hodnote dohodnúť. Na druhej strane notár asi nezoberie, ak sa dedičia dohodnú, že hodnota miliónového (v Sk :)) domu je jedno euro..... Od hodnoty dedičstva totiž závisí jeho odmena.... Inými slovami, dohodnutá hodnota musí byť reálna....
doktor23
28.11.11,10:33
Notár má zo zákona určiť všeobecnú = trhovú cenu dedičstva (teda aj nehnuteľností) Ak mu poviete, že byt, o ktorom na základe svojich skúseností vie, že má hodnotu min. 30 000 EUR, má hodnotu 10 000,--EUR, tak Vám to určite neuverí. A hodnotu dedičstva neurčí na základe zhodného vyhlásenia účastníkov, ale napr. ocenením realitnej kancelárie alebo znaleckým posudkom. Náklady súvisiace s vyhotovením znaleckého posudku budú znášať dedičia.
helas
28.11.11,16:41
Dobrý večer,prosím poraďte ak viete. Sme traja súrodenci a zdedili sme po mame dom a nejake pozemky. Dohodli sme sa , že nám s bratom ostane dom, nebývame v dedine, tak aby sme mali kam prísť a ten druhý brat dostal všetky pozemky. To by bolo v poriadku, lenže prišli sme na dedičské konanie a tam nám notár povedal, že na dome je plomba a polovica patrí nášmu susedovi, ktorý v našom dome nikdy nebol, nikdy sa nestaral a naši tam bývali celý život, opravovali ho, nikdy sme od mamy nepočuli žeby mal v dome akýkoľvek podiel, chcela som sa dohodnúť, ale vyplatiť ho nemiením, my ten dom teraz nevieme ani predať ani nič, nebudem robiť na dome, kde mi patrí len polovica. Dom je starý, potreboval by kompletnú rekonštrukciu, moja mama sa v ňom narodila a zomrela, keď mala 82 rokov. Neviete mi poradiť nejaký zákon, o ktorý by som sa mohla oprieť, počula som, že existuje nejaký paragraf, že keď nejakú nehnuteľniosť vyúživaš viac ako 10 rokov tak už ti zo zákona patrí, len kde jen zákon a paragraf, alebo nejakého právnika v Košiciach, čo by mi pomohol.Ďakujem
arizona
28.11.11,17:19
http://www.pravna.szm.com/firstaid/vydrzanie.htm
http://www.reality-dom.sk/reality/vydrzanie-vlastnickeho-prava/ (http://www.reality-dom.sk/reality/vydrzanie-vlastnickeho-prava/)


na strankach katasterportalu /alebo osobne na katastri/ si mozes zistit,ako sused prisiel k tejto nehnutelnosti, ci ju kupil a pod.
helas
30.11.11,10:43
Na to vydržanie vlastnícvta som potom prišla aj ja, ale teraz neviem čo mám robiť, oprávnenosť úžívanie resp. teraz už dedenia nehnuteľnosti mám dať na súd, čítala som, že aj obecný úrad môže dať splnomocnenie, že ten dom je náš a odobrať susedovi jeho nárok na časť tohto domu. Nemáte s tým niekto skúsenosti. Viete bývali sme v dedine, kde nás bolo v jednom dvore pať domov, máme spoločný dvor, s tým nič nenarobím a musím im povoliť pohyb po dvore,tak ako oni mne, ale dom je nášsom v koncoch, nemám právnické vzdelanie a tak prosím nejakého právnika ktorý by mi s tým pomohl, najlepšie s Košíc
ivka70
30.11.11,11:04
Na to vydržanie vlastnícvta som potom prišla aj ja, ale teraz neviem čo mám robiť, oprávnenosť úžívanie resp. teraz už dedenia nehnuteľnosti mám dať na súd, čítala som, že aj obecný úrad môže dať splnomocnenie, že ten dom je náš a odobrať susedovi jeho nárok na časť tohto domu. Nemáte s tým niekto skúsenosti. Viete bývali sme v dedine, kde nás bolo v jednom dvore pať domov, máme spoločný dvor, s tým nič nenarobím a musím im povoliť pohyb po dvore,tak ako oni mne, ale dom je nášsom v koncoch, nemám právnické vzdelanie a tak prosím nejakého právnika ktorý by mi s tým pomohl, najlepšie s Košíc

V prvom rade je potrebne zistit ako a z akeho dovodu sa dostala susedova blomba na polovicu domu.
Inak, je tam blomba alebo sused je vlastnikom 1/2 domu?
Co sa tyka vlastnictva, ziadny urad neodoberie vlastnictvo znamenu vlastnikovi.
Cize ak sa to vlastnictvo dostalo na kataster omylom, musite to napadnut, pripadne dohodnut sa so susedom na naprave.
Mária27
17.12.11,20:05
Zistili ste už, čo znamená tá plomba? Pozrela si už na www katasterportal sk, ako ti radila arizona?
Plombu dáva kataster vtedy, keď niečo s nehnuteľnosťou rieši, napr. rozhoduje o vklade vlastníckeho práva. Ak by sused vlastnil polovicu domu, to by neznamenalo, že by tam mala byť plomba.
luja5
18.12.11,08:56
... a tam nám notár povedal, že na dome je plomba a polovica patrí nášmu susedovi ...

Zistili ste už, čo znamená tá plomba? Pozrela si už na www katasterportal sk, ako ti radila arizona?
Plombu dáva kataster vtedy, keď niečo s nehnuteľnosťou rieši, napr. rozhoduje o vklade vlastníckeho práva. Ak by sused vlastnil polovicu domu, to by neznamenalo, že by tam mala byť plomba.
Ako napísala Mária.
Treba si pozrieť, u koho je vyznačená plomba. V prípade podielového spoluvlastníctva plomba býva vyznačená len u toho spoluvlastníka, koho spoluvlastníckeho podielu sa plomba týka, t.j. nie automaticky u všetkých podielov (u celej nehnuteľnosti - pozemku či domu). Môže mať teda plombu vyznačenú sused na svoju polovicu domu; ak áno, môže to byť z rôzneho dôvodu, napríklad z dôvodu (v štádiu) prevodu polovice domu zo strany suseda jeho blízkej osobe = § 140 Obč. zákonníka.