Ludmila123
27.11.11,21:27
Desiatky rokov zijem v byte s otcom o ktoreho sa uz dlhe roky staram. Otec bol nedavno hospitalizovany a nasledne bez dohody so mnou odvezeny jednym z mojich bratov - a ja neviem kam!

Otec je vo velmi zlom stave a okrem ineho trpi tazkou demenciou. Pri mojich navstevach v nemocnici sa pytal k sebe domov s tym aby som ho odviezla ale takpovediac ma niekto necakane "predbehol".

Na moje vyzvy ohl. stavu, miesta pobytu a moznosti sa s nim skontaktovat ci uz telefonicky alebo osobne moji bratia nereaguju - az na jednu aktualnu vynimku:
udajne ma bude kontaktovat pravnik!

Vie mi niekto prosim pekne povedat ze o co by sa mohlo jednat?!?

Zeby o buduci podiel na otcovom dedictve?

V nasom byte kde som doteraz spolu s otcom byvala vlastnime my traja surodenci po 1/8 a otec zvysok. Bratia byvaju uz desiatky rokov mimo.

Mne sa toto cele nejak nepozdava!

Co si mam o tom mysliet?

Je nieco, co by som mala urychlene podniknut?

Vopred dakujem za kazdu odpoved.
Oliwa
27.11.11,20:44
Bojíš sa, že prídeš o otca alebo o byt?
No, keďže nie sme Tvoji bratia, akákoľvek odpoveď bude len hypotetická...
Tú reálnu môžeš dostať len od nich. Nemôžeš ich navštíviť a spýtať sa ich zoči-voči?
Možno u jedného z nich nájdeš aj otca /aj keď sa mi to nezdá veľmi pravdepodobné/...
Ludmila123
27.11.11,20:54
Bojim sa aj otca a aj o svoj buduci podiel na byte v pripade otcovej smrti. Zhruba pred rokom bol otec u jedneho z bratov a vratil sa s tym ze sa mu fyzicky vyhrazali!
Mila123
27.11.11,20:55
veĎ o svoj dedičský podiel nemôžeš prísť!!!!!!
Ludmila123
27.11.11,21:02
Nemozem prist o moj pripadny dedicsky podiel? Mne kazdy vravi nieco ine, az sa mi hlava s toho toci. Oni ho chcu zrejme svojvolne a bez dohody "doopatrovat". Preco mi nepovedia kde otec je a naopak poslali spravu ze ma bude kontaktovat pravnik? Ved ziaden pravnik ma nebude kontaktovat len tak. To musi mat hlavu a pätu ked ma uz bude kontaktovat. Nieco velmi neprijemne sa deje a ja neviem co.
marleau
27.11.11,21:12
Trestné oznámenie za únos.
Keď sa može podať na otca v prípade detí,tak aj teraz.
Ludmila123
27.11.11,21:17
Trestne oznamenie za unos? Aj to je mozost. Ale problem je v tom ze otec je naozaj vo velmi zlom mentalnom stave. Ak sa ho spytam ci chce ist so mnou domov povie ano. Ak sa ho spyta brat ci chce ostat u neho povie ze ano. Bohuzial zabudol na vsetko co bolo.
Mila123
27.11.11,21:21
a nemá súdom určeného opatrovníka? a svojprávnosť sa neriešila?
lujza.j
27.11.11,21:22
Ú n o s
§ 209
(1) Kto dieťa alebo osobu postihnutú duševnou poruchou alebo duševne nedostatočne vyvinutú odníme
z opatrovania toho, kto má podľa zákona alebo podľa
úradného rozhodnutia povinnosť starať sa o nich, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až osem rokov.
(2) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa
páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) z osobitného motívu, alebo
c) a ohrozí ním mravný vývoj unesenej osoby.
(3) Odňatím slobody na sedem rokov až pätnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) v úmysle zavliecť takú osobu do cudziny
b) v úmysle získať pre seba alebo pre iného značný prospech, alebo
c) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, alebo iný obzvlášť závažný následok.
(4) Odňatím slobody na pätnásť rokov až dvadsaťpäť
rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie sa pá-
chateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo
b) v úmysle získať pre seba alebo pre iného prospech
veľkého rozsahu.

asi nie
lujza.j
27.11.11,21:26
ja by som im pohrozila, že podám oznámenie o nezvestnosti ak ti nepovedia kde otec je
Ludmila123
27.11.11,21:28
Opatrovnictvo a ani svojpravnost sa doteraz neriesila. Nevylucujem ze prave o to im teraz ide, nezavisle od toho ze som sa poslednych 10 rokov starala o otca ja. Jednoducho nechapem, zasnem a bojim sa co sa s toho vykluje.
arizona
27.11.11,21:40
Obvolaj v blizsom,prip. sirsom okoli ustavy,ci domovy soc. sluzieb, ci otca neumiestnili tam.
Pripadne skus zistit na poste ,alebo na soc.poistovni,mozno prehlasili bratia adresu,kde maju otcovi posielat dochodok.

Nevies, co maju v plane tvoji bratia,ale pises, ze otec trpi tazkou demenciou.Urcite ma za sebou nejake lekarske vystrenia. Ak sa da, vyziadaj si od lekarov kopie,ak by nahodou bratia dali otcovi nieco podpisat,mas tromf v rukach, ze otcov podpis bol zneuzity.
arizona
27.11.11,21:44
Opatrovnictvo a ani svojpravnost sa doteraz neriesila. Nevylucujem ze prave o to im teraz ide, nezavisle od toho ze som sa poslednych 10 rokov starala o otca ja. Jednoducho nechapem, zasnem a bojim sa co sa s toho vykluje.

Navrh a ziadost na zriadenie opatrovnictva pre seba mozes podat na sud aj ty. Myslim, ze si vo vyhode, nakolko sa dlhe roky o otca staras a byvate v jednej domacnosti.
Ludmila123
27.11.11,21:47
Otec nema nikde oficialne diagnostikovanu demenciu. O nej je zmienka iba v roznych lekarskych spravach ked bolo k nemu treba za posledny rok volat zachranku 6-7x z roznych dovodov. Najcastejsie z dovodu hypoglykemie z nadmerneho konzumu alkoholu. Ale explicitne nebol obvodnou lekarkou na demenciu vyseterny.
arizona
27.11.11,22:09
Otec nema nikde oficialne diagnostikovanu demenciu. O nej je zmienka iba v roznych lekarskych spravach ked bolo k nemu treba za posledny rok volat zachranku 6-7x z roznych dovodov. Najcastejsie z dovodu hypoglykemie z nadmerneho konzumu alkoholu. Ale explicitne nebol obvodnou lekarkou na demenciu vyseterny.
Obvodna lekarka "nevysetruje,ani neurcuje"psych. stav pacienta. Ona moze akurat tak doporucit odborne vysetrenie na psychiatrii./zvacsa na ziadost rodiny,lebo dementny pacient sa sam pytat na vysetrenie nebude /

Pises, ze otec sa neliecil, ze bol alkoholik a pod. Nemoze byt dovodom od tvojich surodencov nesuhlas s tvojou opaterou?
Urcite tomuto vsetkemu "nieco"predchadzalo, o com nevieme...takze s odpovedami len tipujeme...;)
Ludmila123
27.11.11,22:14
Iste. Ja sa uz dlhsie sudim s jednym z bratov o isty podiel na jednom byte. A on si teraz postavil chalupu za asistencie mojho druheho brata v tej istej dedine. V skratke: vztahy su uz dlhe roky slusne povedane velmi narusene a su proti mne, obaja, principialne. Dopomoze to nejako k celkovemu chapaniu situacie?
Dáša_
27.11.11,22:25
nechcem byť zlým prorokom, ale otec pravdepodobne prevedie svoj podiel na niektoreho z bratov. Či už darovaním alebo predajom. A budeš v nezávideniahodnej situácii. Ak budeš chcieť v tom byte ostať bývať, budeš musieť od neho odkúpiť jeho diel. To by si ale musela pravdepodobne aj po budúcom dedičskom konaní. Lebo ako píšeš, momentálny staj je taký, že vlastníš iba 1/8 podielu. Akurát po dedičskom konaní by si mohla vlastniť 2/8 a vyplácať o to menej... Alebo sa inak deliť.
arizona
27.11.11,22:33
Napada ma iba jedna vec,ale mozno sa mylim.
Asi maju v plane,aby otec podpisal darovaciu zmluvu na syna-ov.Boli by v prevahe,co sa tyka podielu na byte a mozno ho chcu pre seba...inak si neviem predstavit odrazu tu velku starostlivost o otca,ked pises, ze 10r. sa o neho staras ty.
Preto je dolezite,aby si mala nejake vyjadrenia lekarov,aby si v takomto pripade mohla spochybnit zmluvu,ktoru by tvoji bratia dali podpisat otcovi,ktory uz dusevne nie je v poriadku a nevie, co podpisuje.

Pochybujem, ze si niektory z nich zobral otca domov,ked trpi demenciou. Je to predsa len velka zataz a celodenna starostlivost pre celu rodinu. Preto myslim, ze ho dali niekam do ustavu.

Podaj co najskor na sud navrh na zbavenie svojpravnosti na pravne ukony a navrhni sa za opatrovnika, nakolko dlhe roky zijes s otcom a staras sa o neho. Sud musi jednat na zaklade odborneho lek. vysetrenia,ktore otec bude musiet absolvovat.
Ak by bratia medzitym aj dali otcovi nieco podpisat,tak sa bude prihliadat na vyjadrenie znalca,ze otcov podpis uz podpisany v case jeho dusevej choroby...
Ludmila123
27.11.11,22:38
Otec nema dovod aby previedol svoj majetok na niektoreho z bratov alebo aby to "predal". Jedine ze by mu dali nieco podpisat o com nevie co je. A on je zial v tom stave. Musim nieco podniknut, a to ihned. CO?
arizona
27.11.11,22:42
Viem, co je to starecka demncia.
takemu cloveku strcis do ruk papiere,povies "dedko,podpis tieto papiere,vybavil som ti super kupele" a dedko chudak nevie,ze podpisal ze predava dom...:mee:
Ludmila123
27.11.11,22:52
Dakujem, cenim si sucit, ale potrebujem naozaj, a to "okamzite" seriozne poradit. Rano je pondelok a ja musim nieco podniknut a neviem co. Otec chce ist domov, mame sa velmi radi ale chudak uplne je "mimo". Nic si nepamäta. Ja toto definitivne nemozem dopusit lebo otec ma ma velmi rad a keby sa dozvedel ze co sa deje tak by bol velmin smutny, a nikdy by s tym nesuhlasil. Mam skoncit pod mostom len preto ze neviem ako postupovat? Tak co mam zajtra urobit?
orlica
27.11.11,23:36
Ludmila, pravdepodobne si rozrušená, ale tu máš presne a veľmi dobre a poradené od Arizony, nič lepšie a hlavne účinnejšie Ti nepomôže, ak nechceš stratiť strechu nad hlavou - hlavne posledný odsek, bezodkladne choď na súd... a k lekárovi vybavovať s otcom jeho psych. vyšetrenie


Napada ma iba jedna vec,ale mozno sa mylim.
Asi maju v plane,aby otec podpisal darovaciu zmluvu na syna-ov.Boli by v prevahe,co sa tyka podielu na byte a mozno ho chcu pre seba...inak si neviem predstavit odrazu tu velku starostlivost o otca,ked pises, ze 10r. sa o neho staras ty.
Preto je dolezite,aby si mala nejake vyjadrenia lekarov,aby si v takomto pripade mohla spochybnit zmluvu,ktoru by tvoji bratia dali podpisat otcovi,ktory uz dusevne nie je v poriadku a nevie, co podpisuje.

Pochybujem, ze si niektory z nich zobral otca domov,ked trpi demenciou. Je to predsa len velka zataz a celodenna starostlivost pre celu rodinu. Preto myslim, ze ho dali niekam do ustavu.

Podaj co najskor na sud navrh na zbavenie svojpravnosti na pravne ukony a navrhni sa za opatrovnika, nakolko dlhe roky zijes s otcom a staras sa o neho. Sud musi jednat na zaklade odborneho lek. vysetrenia,ktore otec bude musiet absolvovat.
Ak by bratia medzitym aj dali otcovi nieco podpisat,tak sa bude prihliadat na vyjadrenie znalca,ze otcov podpis uz podpisany v case jeho dusevej choroby...
Mária27
28.11.11,00:23
Vyžiadaj si popis zdravotného stavu otca v čase hospitalizácie.
Porozprávaj sa so svedkami, čo vás poznali, čo o ňom niečo vedeli, že sa mu vyhrážali. ..
To bude potrebné pre prípad, že by ťa chceli vydediť, že si mu napr, neposkytla pomoc v chorobe.

Ak dostával dôchodok cez poštárku, mohla by vedieť, kam prehlasovali adresu. Ak mal na účet, mala si asi splnomocnenie. Ak potreboval opatrovníka, niekde sa zmena hlási.

Dalo by sa ja vyhlásiť pátranie ... nech sa trochu poplašia.:)
lubko6394
28.11.11,06:38
No, nech na to pozerám akokoľvek, tak situácia je zlá. Z toho bytu asi patrí otcovi 5/8. Takže po dedičskom konaní, ak nie je závet, bude mať Ludmila svoje 3/24 a od otca zdedí 5/24, takže celkovo bude mať na byte 1/3. Ak chce ostať v byte, tak či tak musí počítať, že minimálne bude vyplácať 2/3, maximálne ak by súrodenci čosi ukuli tak 5/6. Takže ak sa proti nej spoja, tak bude ťahať za kratší koniec tak či tak.
Dáša_
28.11.11,07:20
No, nech na to pozerám akokoľvek, tak situácia je zlá. Z toho bytu asi patrí otcovi 5/8. Takže po dedičskom konaní, ak nie je závet, bude mať Ludmila svoje 3/24 a od otca zdedí 5/24, takže celkovo bude mať na byte 1/3. Ak chce ostať v byte, tak či tak musí počítať, že minimálne bude vyplácať 2/3, maximálne ak by súrodenci čosi ukuli tak 5/6. Takže ak sa proti nej spoja, tak bude ťahať za kratší koniec tak či tak.

ešte je možné, že počítala s tým, že ke´d otca doopatruje, ostane celý otcov podiel jej. A to by sa zase pravdepodobne sťažovali súrodenci, že ich pripravila o dedičstvo.
Gina Er
28.11.11,07:38
ešte je možné, že počítala s tým, že ke´d otca doopatruje, ostane celý otcov podiel jej. A to by sa zase pravdepodobne sťažovali súrodenci, že ich pripravila o dedičstvo.
ale na rozdiel od nich ona by mala na sťažovanie právo,lebo ona toho otca fakt opatruje....:confused:
arizona
28.11.11,07:49
Ludmila, v tejto teme ,prisp. c.3 mas vzor podania na sud http://www.porada.sk/t62486-zbavenie-svojpravnosti.html
Uprav si ho a mozes zaniest na podatelnu na sud.

Medzitym skus zistit,kde sa otec nachadza. Ak je v nejakom domove, ci ustave,tak chodt tam a ak otec bude chciet ist domov,kludne ho odtial zober. Nik ho tam nasilu nemoze drzat.
On predsa ma svoj domov, ma aj opateru, takze moze kludne odist. Aj ked je chory,ale zatial nie je zbaveny svojpravnosti, takze rozhoduje sam za seba.

Pokial otec zije s tebou,nik ta nemoze z domu vyhodit. Ak by zomrel, tak aj tak sa priprav na vyplatenie surodencov...

Drzime palce a daj nam vediet
Dáša_
28.11.11,07:50
ale na rozdiel od nich ona by mala na sťažovanie právo,lebo ona toho otca fakt opatruje....:confused:

žiaľ, obávam sa, že toto právo je len v rovine morálnej. Veľmi ťažko vymáhateľné...
Ludmila123
28.11.11,09:17
[QUOTE=arizona;1904528]Ludmila, v tejto teme ,prisp. c.3 mas vzor podania na sud http://www.porada.sk/t62486-zbavenie-svojpravnosti.html
Uprav si ho a mozes zaniest na podatelnu na sud.

arizona: v tom navrhu na pozbavenie sa ale ziadatel odvolava na lekarsku spravu ktora to potvrdzuje. Ja ale nic take nemem, a otca vysetrit nemozem dat lebo nemam k nemu pristup.
KEJKA
28.11.11,09:20
podľa mňa si to máš upraviť na svoje podmienky, tak tú lekársku správu vynechaj............, resp. predsa ste chodili aj k lekárke, tak navštív ju a požiadaj o pomoc o lekárske vyjadrenie, výpis zo zdravotnej karty.
Ale to ona na počkanie neurobí, doložíš v prípade potreby na vyžiadanie súdu.
Napíš to, čo si písala do tejto témy, drž sa faktov.
arizona
28.11.11,09:29
[QUOTE=arizona;1904528]Ludmila, v tejto teme ,prisp. c.3 mas vzor podania na sud http://www.porada.sk/t62486-zbavenie-svojpravnosti.html
Uprav si ho a mozes zaniest na podatelnu na sud.

arizona: v tom navrhu na pozbavenie sa ale ziadatel odvolava na lekarsku spravu ktora to potvrdzuje. Ja ale nic take nemem, a otca vysetrit nemozem dat lebo nemam k nemu pristup.
...preto som napisala, ze je to vzor a ze si ho mas prisposobit .-)

Ani sud nezbavi svojpravnosti nikoho,bez posudenia zdr. stavu odbornikom, sudnym znalcom. To by sa dalo velmi lahko zneuzit.Preto sud vyzaduje aj vyjadrenie nezavisleho znalca,ktory potvrdi,alebo vyvrati opodstanenost tvojho navrhu.
Pridaj k ziadosti kopie vyjadrenia lekarov,ktore mas k dispozicii a v ziadosti popis otcov zdr. stav..
Sud da navrh na vysetrenie odbornikom,ktore bude musiet otec absolvovat.
Ludmila123
28.11.11,09:37
arizona: rozumiem. A ak ma niekto v takomto postupe uz "predbehol" a na sude budu dve taketo ziadosti, raz od brata a raz odo mna, potom sa to ako bude riesit?
Mária27
28.11.11,11:03
Ked sú na súde 2 žiadosti o tej istej veci, súd spojí veci do jedného pojednávania.
Ja by som otca svojprávnosti nezbavovala, nič to nepomôže. Tí, čo ho uniesli, ho chcú asi prinútiť podpísať prevod nehnuteľnosti. Ak sa však chcú teraz súrodenci starať o otca, nech sa starajú.
Dediť by ste mali normálne, pritom sa dá zohľadniť aj starostlivosť o otca.
arizona
28.11.11,11:50
Ked sú na súde 2 žiadosti o tej istej veci, súd spojí veci do jedného pojednávania.
Ja by som otca svojprávnosti nezbavovala, nič to nepomôže. Tí, čo ho uniesli, ho chcú asi prinútiť podpísať prevod nehnuteľnosti. Ak sa však chcú teraz súrodenci starať o otca, nech sa starajú.
Dediť by ste mali normálne, pritom sa dá zohľadniť aj starostlivosť o otca.
Majka, stary pan moze zit este vela rockov,nevieme...
Ak je postihnuty demenciou, tak ho moze hocikto zneuzit na podpis hociakej,pre neho nevyhodnej zmluvy,alebo supnut hocikde do ustavu.Aj ked by sa mu to nepacilo, uz nevie branit,nevie komunikovat s uradmi...aj tak je odkazany na niekoho pomoc. Preto som navrhovala tuto moznost.
Ludmila123
28.11.11,12:16
Dediť by ste mali normálne, pritom sa dá zohľadniť aj starostlivosť o otca.[/QUOTE]

To co znamena? Normalne dedit a pritom zohladnit starostlivost o otca?
lubko6394
28.11.11,13:29
Dediť by ste mali normálne, pritom sa dá zohľadniť aj starostlivosť o otca.

To co znamena? Normalne dedit a pritom zohladnit starostlivost o otca?[/QUOTE]

No to sa deje v rodinách kde sa dohodnú, lenže v tomto prípade to na dohodu nevyzerá. Ved tí dvaja môžu tvrdiť, že si bývala v byte v ktorom majú oni majetkový podiel a že za to, že si im neplatila nájom si sa starala o otca. Na druhej strane ty môžeš tvrdiť, že ich podiely si splatila starostlivosťou o otca na ktorú ti oni neprispievali.
Takže asi súd... Šetri peniaze - zdá sa že ich budeš veľmi veľa potrebovať.
nika.sum
21.12.11,06:52
Nenadarmo sa hovori, nikdy nehovor o cloveku ze je dobry pokial si s nim nededil...Drzim palce a nezavidim takych bratov. Aj moja mama ma problemy so surodencami aj ked snad nie az taketo, ale je to neprijemne.
Danielka1982
21.12.11,23:47
Moja niesom síce právnička ale ja by som to riešila asi tým trestným oznámením skôr ako niektorí s bratov podajú žiadosť o opatrovníctvo alebo ťa udajú,že vďaka tebe je otec v takom stave.Ak sa otcovi v minulosti vyhrážali tak to by som riešila ešte rýchlejšie s obavami či nezničia otca ešte viac.Každopádne to v trestnom oznámení spomeň ako sa k otcovi správali bratia.Môj otec mal podobný prípad s matkou,jeho brat si ju vzal k sebe využil to a spísal s ňou kúpnu zmluvu aj keď bola na liekoch a mimo a tak teda môj otec s ostatnými bratmi o svoju časť dedičstva prišiel pretože ten dom patril už len tomu bratovi.Prečítaj si moju diskusiu pod názvom dedičstvo bez dedičského konania?.Aby sa ti nestalo niečo podobné.Potom sa s dedičstvom rozlúč.Držím palce.
Danielka1982
21.12.11,23:52
veĎ o svoj dedičský podiel nemôžeš prísť!!!!!! omyl!!! všetko sa dá v dnešnej dobe.Ak by otec ten byt predal tak ostatní si môžu pískať a nie čakať nejaké dedičstvo.
2009
22.12.11,02:24
Mňa by zujímalo ako to dopadlo s oteckom. Predsa len už sa snáď našiel. Treba ho hľadať. Ak nemusí byť v ústave prečo by tam mal zbytočne trpieť? Starý ľudia to znášajú ťažko a má to byť naozaj posledná možnosť ak sa už nedá zariadiť ani domáca opatera.