nokia007
27.11.11,22:42
Dobrý den,mám otázku a potrebovala by som naozaj zodpovednú 100% odpoved..
chcela by som vedieť či ak ide o "zmluvu o budúcej kupnej zmluve" ,kde sa vypaltí záloha za pozemok ktorý je v spoluvlastníctve 2 majitelov,či je potrebné aby pri podpise tejto zmluvy o zálohe boli podpísaní obaja vlastníci nehnutelnosti,alebo stačí iba jeden z vlastníkov?? pri kupnej zmluve musia byť obaja to viem..

ďakujem
Erzebeth
28.11.11,02:03
Zmluva o budúcej kúpnej zmluve zaväzuje účastníkov zmluvy. Ak ju podpíše kupujúci a jeden z predávajúcich, zaväzuje iba ich dvoch. Druhého zo spolumajiteľov nie. Teda ten spoluvlastník, ktorý zmluvu o budúcej zmluve nepodpísal, nie je viazaný na to, aby podpísal kúpnu zmluvu. Pre kupujúceho je to riziko, že druhý spoluvlastník mu kúpnu zmluvu nepodpíše, alebo nebude súhlasiť s výškou kúpnej ceny. Kupujúci by mal trvať na tom ,aby zmluvu o budúcej zmluve podpísali obaja spoluvlastníci a to overeným popisom (nie je to povinné, ale dobré). V tomto prípade by to bolo dobré aj preto, lebo sa na základe nej vyplatí určitá kúpna cena. Dobre napísaná zmluva o budúcej kúpnej zmluve znamená aj dobrú kúpnu zmluvu.
draik
28.11.11,13:08
Ak ide o podielove spoluvlastnictvo, tak kazdy zo spoluvlastnikov zavazuje sam seba a moze nakladat len so svojim podielom. Okrem toho, druhy spoluvlastnik ma predkupne pravo na podiel ineho spoluvlastnika. Ak ide o manzelov-vlastnikov v bezpodielovom spoluvlastnictve manzelov, mali by byt na zmluve obaja.