macacko
28.11.11,15:20
Dobrý deň,


chcem poprosiť o pár rád na začiatok pred založením SVB.


Viem, že možno by sa vrámci porád našli odpovede, ale príspevkov je veľmi veľa a mnohé sa mi zdajú také "pokročilé"


My ešte len zvažujeme založenie SVB. Ohladom registracie a podobných vecí som našla kokrétne odpovede, ale zaujímajú ma skôr praktické záležitosti fungovania:


- Ak tomu správne rozumiem, po ukončení správy bytového družstva sa sami zazmluvníme s vodárňami, elelktrárňami teplárňami?


- Akým spôsobom bude prebiehať vyúčtovanie za tieto dodávky? - niekto to predsa bude musieť rozrátať a dať to do písomnej podoby....


- Čítala som, že ak je na schôdzi nízka účasť a má sa hlasovať o niečom podstatnom, je možne alternatívne dať to popodpisovať. Náš súčasný predseda (ktorého ale nepovažujeme za veľmi zdatného) tvrdí, že podpisy v takomto prípade musia byť overené notárom...


- Navyše má náš panelák príjem z prenájmu strechy (sú tam umiesnené vysielače pravdepodobne mobilných operátorov).

Udajne z toho máme príjem 2655,-eur ročne za jeden, čo sa nám zdá málo. Zvažujeme totiž či sa nám to za týchto podmienok oplatí, keďže susedom bývajúcim priamo pod tým sa praskajú steny. Takže by som prosila radu aj ohľadom tohto.


- Možno by sme radšej radšej prenajímali stenu ako reklamnú plochu. Je potrebné žiadať k tomu nejaké povolenia?

- Budúci rok by sme mali vymieňať stupačky - doda, vzduch a odpad. Počula som skúsenosť, že firma prekročila plánovaný rozpočet a obyvatelia veľa doplácali. Myslíte, že je možné zapracovať do zmluvy o dielo doložku o tom, že firma nemôže navýšiť náklady? Prípadne to obmedziť nejakým maximom?


- Takisto by som poprosila o skúsenosti so zateplovaním panelákov viac ako 12 posch., tepelnými čerpadlami a inými technickými modernizáciami. Zaujíma ma hlavne, ako sa Vám podarilo presadiťˇ/schváliť takéto riešenia a aká je návratnosť - teda či ste museli navyšovať nájomne a pod...



PS: uvítam, každú jednu zaujímavú skúsenosť s chodom SVB velkeho panelaku



vopred ďakujem všetkým odpovedajúcim
verkaz
29.11.11,11:02
Pokúsim sa ti trochu odpovedať, určite sa pridajú aj ďalší
- zmluvy s dodávateľmi energií by mal doterajší správca zrušiť a spoločenstvo uzatvorí nové. O zrušení by mal dať správca doklad. Robí sa to tak, že pri odovzdávaní a preberaní dokumentácie sa odovzdajú všetky faktúry ako aj podklady potrebné pre vyúčtovanie a spoločenstvo urobí vyúčtovanie.
- nedá sa dávať súhlas podpisovať, ale sa vyhlási písomné hlasovanie k tej, ktorej veci. Musí sa takého hlasovanie písomne oznámiť, vyhotoviť hlasovací lístok a musí byť zvolená sčítacia komisia. Toto všetko sa dozvieš v téme "písomné hlasovanie".
Zvážte aj ten prenájom spoločných časti domu pre umiestnenie antén mobilných operátorov. Neviem ako to máte urobené ale u nás sú namontované na streche výťahovej šachty a nie sú s tým žiadne problémy.Tie financie sú pekné a dá sa za to niečo urobiť. Ak budete chcieť dať výpoveď, tak musíte podľa zmluvy. Dobré by bolo, keby sa k tomu vyjadril statik a ak by potvrdil, že steny praskajú od toho, tak to by bol dobrý dôvod k zrušeniu zmluvy.
K umiestneniu reklamy sa vyjadruje mestský úrad.
K zatepľovaniu neviem poradiť, lebo u nás sme sa zatiaľ na zatepľovaní nedohodli.