erinkasz
28.11.11,15:41
Dobrý deň,
na DÚ mi s mojim konkrétnym problémom nemôžu poradiť- vraj, tak sa obraciam s prosbou o radu na Vás.


Ak ja ako slovenský podnikateľ neregistrovaný pre DPH v Slovenskej republike v dohľadnom čase presiahnem sumu 13941,-- € za nákup tovaru od poľského dodavateľa, pred dosiahnutím tejto sumy sa mám podľa § 7 registrovať a tým mi v Poľsku začnú dávať tovar bez dane a ja budem uhrádzať ako samoplatiteľ 20% daň vždy v 15 deň nasledujúceho mesiaca.
Nakoľko mi to navýši konečnú sumu a zníži maržu /ktorú mám teraz od 20-30/ o 15% /teraz je daň na ten tovar v Poľsku iba 5%/ uvažujem o prihlásení sa na dobrovoľné plátcovstvo DPH podľa §4, lebo tým by som získal viac odberateľov /keďže si budú mocť odčítať daň/ ak je podľa zákona o DPH reálne, že:
Moja otázka:
Tých 20%, ktoré zaplatím ako samoplatiteľ si môžem uplatniť ako daň na vstupe?, tak ako keby som brala tovar od slovenského dodávateľa? Teda zaplatím iba rozdiel medzi daňou na vstupe a daňou na výstupe?
Alebo musím zaplatiť daň ako samoplatiteľ a ešte aj daň na výstupe, ktorú mi v konečnom dôsledku zaplatia odberatelia?


Ďakujem za radu, podľa nej sa budem vedieť rozhodnúť či sa mám registrovať ako plátca DPH podľa §4, alebo ostať iba ako platiteľ podľa §7.
erinkasz
29.11.11,06:57
Prosím neviete mi pomôcť, dosť súrne to potrebujem. Ďakujem
Luba
03.12.11,20:12
Nie som si istá, či som tá pravá osoba na túto radu, ale pokúsim sa:
- klasickým platiteľom DPH, ktorý nielenže má povinnosť odvádzať DPH zo svojich služieb a predaja
tovaru, ale aj právo odpočítavať si DPH na vstupe, je ten, kto je registrovaný podľa §4.
- ten, kto je registrovaný podľa §7 (príp.§7a), má iba povinnosť platiť DPH v SR z tovarov nadobudnutých zo zahraničia - aby sa DPH dostala tomu štátu, kam patrí. DPH na vstupe si však odpočítavať nemôže a ani nemá daňou zaťažovať svoje dodania pre odberateľov.

Skús ešte hľadať rady pod témami, ktoré sa venujú registrácii, iste tu nejaké budú.