bui
26.01.06,08:11
Uctovnici prosim poradte. Ako vystavim fakturu ked kupime komponenty do pocitaca a predame zmontovany pocitac? A ako ju zauctujem? Tu uz nejde o predaj tovaru.
Zita5
26.01.06,07:15
Uctovnici prosim poradte. Ako vystavim fakturu ked kupime komponenty do pocitaca a predame zmontovany pocitac? A ako ju zauctujem? Tu uz nejde o predaj tovaru.


Ak predávate PC , tak podľa mňa ide o tovar , ktorý predávate .
Nemôže to byť služba v žiadnom prípade . Vystavíš fa s rozpisom , čo obsahuje počítač uvedieš cenu za celok. Komponenty si potom odpíšeš zo skladovej evidencie na základe výdajky /vlastne z čoho je počítač skladaný /

Aký predmet podnikania máte ako firma ? Treba vychádzať aj z toho .
To je môj názor .
Braňo
26.01.06,07:18
Jedná sa o predaj tovaru.
Jozef I
26.01.06,07:28
Ak nerozpisujete jednotlivé ceny komponentov, dá sa to účtovať aj ako nákup materiálu a predaj hotového výrobku. Záleží od toho aká je to činnosť a predmet podnikania. Ale skôr sa prikláňam k účtovaniu ako tovar.
bui
26.01.06,08:31
ale tovar je nieco co sa predava v nezmenenom tvare (obale)..

a tu nakupim komponenty a predam pocitac, kde je v cene aj montaz...
Zita5
26.01.06,08:42
ale tovar je nieco co sa predava v nezmenenom tvare (obale)..

a tu nakupim komponenty a predam pocitac, kde je v cene aj montaz...

Je to predaj tovaru .
liba2
26.01.06,08:44
ale tovar je nieco co sa predava v nezmenenom tvare (obale)..

a tu nakupim komponenty a predam pocitac, kde je v cene aj montaz...
Ja mám názor, že ide o vlastný výrobok (tovar ... ako hovoríš).
bui
26.01.06,08:56
no .....a teraz co?
potrebujem vystavit fakturu a neviem sa rozhodnut....

jednou z moznosti je vypisat na fakture komponenty a zvysit ich cenu o montaz....
len neviem ci odberatel bude chciet mat na fakture, ze kupuje komponenty...on bude urcite chciet, ze kupuje pocitac.....

lenze u nas ten pocitac asi nebude moct byt zauctovany ako predaj tovaru, pretoze my sme nekupili vo velkosklade pocitac ale komponenty

mame v cinnosti aj predaj tovaru aj poskytovanie sluzieb v oblasti vypoctovej techniky,montaz a pod...

neviem, som bezradna
Zita5
26.01.06,09:06
no .....a teraz co?
potrebujem vystavit fakturu a neviem sa rozhodnut....

jednou z moznosti je vypisat na fakture komponenty a zvysit ich cenu o montaz....
len neviem ci odberatel bude chciet mat na fakture, ze kupuje komponenty...on bude urcite chciet, ze kupuje pocitac.....

lenze u nas ten pocitac asi nebude moct byt zauctovany ako predaj tovaru, pretoze my sme nekupili vo velkosklade pocitac ale komponenty

mame v cinnosti aj predaj tovaru aj poskytovanie sluzieb v oblasti vypoctovej techniky,montaz a pod...

neviem, som bezradna


Takže študuj vzor faktúry , kde sa fakturuje predaj počítača :;)
bui
26.01.06,09:26
Dakujem velmi pekne, zauctujem to teda tak....

a zaujimal by ma aj iny pripad...
co ked nasa firma urobila montaz siete a chce si fakturovat montaz, kabel a dopravu...mam to rozpisat ...?... kabel a montaz je v rovnakej cene...takze neviem, ci to mozem cele uviest ako montaz..
a ako to uctovat?
Zita5
26.01.06,09:29
Dakujem velmi pekne, zauctujem to teda tak....

a zaujimal by ma aj iny pripad...
co ked nasa firma urobila montaz siete a chce si fakturovat montaz, kabel a dopravu...mam to rozpisat ...?... kabel a montaz je v rovnakej cene...takze neviem, ci to mozem cele uviest ako montaz..
a ako to uctovat?

Montáž siete fakturuješ ako službu . Ďalej fakturuješ spotrebu káblu + dopravu .Čiže na faktúru uvedieš :

Napr.

Montáž siete 2000 Sk
Materiál - kábel 2000 Sk
Doprava 300 Sk
Pukluš
26.01.06,09:30
Podľa môjho názoru, by si to mala rozpísať, lebo montáž je služba, káble sú tovar a tým pádom je aj rôzne zaúčtovanie. Ja robím vo firme, kde robia také podobné veci(predaj a servis PC, montáže a kabeláže) a účtujem to takto.
Zita5
26.01.06,09:32
Neviem v akom účte účtuješ , ale úhradu takejto faktúry v JÚ účtuj napr. príjem banka - príjmy ovplyvňujúce základ dane - výrobky a služby .

Predaj počítača účtuj pri úhrade OF účtuj príjem banka - príjmy ovplyvňujúce ZD - tovar .

Ak by bola platba v hotovosti tak namiesto banky bude príjem pokladňa .
bui
26.01.06,10:12
uctujem v PU....

rozpisem teda polozky a zauctujem
montaz siete 602
kabel 604?...ale ked som pri nakupe kabla uctovala 501...tak by som asi nemala uctovat 604....ale asi tiez 602..nie?...nejde o predaj materialu....teraz uz neviem aky ucet tusim...642?
no a dopravu? tu tiez 602?
Zita5
26.01.06,10:14
Takže počkaj ak sa niekto pripojí , kto účtuje v PÚ . U mňa éto španielská dedina:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
bui
26.01.06,10:25
tak sa prosim niekto pripojte..a poradte
pozit
26.01.06,10:26
uctujem v PU....

rozpisem teda polozky a zauctujem
montaz siete 602
kabel 604?...ale ked som pri nakupe kabla uctovala 501...tak by som asi nemala uctovat 604....ale asi tiez 602..nie?...nejde o predaj materialu....teraz uz neviem aky ucet tusim...642?
no a dopravu? tu tiez 602?

Áno, montáž ako službu na 602, kábel by som prijala na sklad a potom na 504-výdajka a predaj ako tržbu za tovar na 604. Robím niečo podobné a robím to tak už roky.
bui
26.01.06,10:33
ale ten kabel nepredavam ako tovar ale ako sucast siete...je to material, ktory som na to pouzila....nie?
a ako uctovat tu dopravu? 602?
bui
26.01.06,10:57
uctovnici prosim poradte...ved to vyzera byt bezny uctovny pripad, len ja som zacala uctovat len nedavno...
MariaH...
26.01.06,11:10
U nas sa kazdy tovar, ktory sa nskor predava uctuje pri nakupe na 504 a pri predaji na 604, aj ked su to komponenty pocitaca alebo kable a konektory na siet. Na fakture uvadzame vsetky komponenty tak, ako sme ich naskladnili. Napr.: Fakturujeme Vam za tovar - pocitac - zostaveny z tychto komponentov:......
Sluzby sa fakturuju zvlast, uctuju sa na 602. Na fakturovanie dopravneho mame osobitnu analytiku, napr. 602 100 - dopravne sluzby, alebo tak nejako.
babenko1
26.01.06,11:19
uctovnici prosim poradte...ved to vyzera byt bezny uctovny pripad, len ja som zacala uctovat len nedavno...robíš si zbytočné starosti. Urob to tak, ako sme ti poradili. Pokiaľ robíte s PC a príslušenstvom, všetko je tovar. Takže aj náklady budú na 504, výnosy na 604. Služby, ako je montáž, doprava sa účtujú na 602.
bui
26.01.06,12:10
ten prvy pripad..predaj pocitaca, ktory sme zostavili z nami nakupenych komponentov som uz zauctovala ato tak, ze som rozpisala komponenty pocitaca a zauctovala to ako tovar...
k tomu uz nepotrebujem poradit....
ale ten druhy pripad, ze niekde urobime pocitacovu siet s tym ze pouzijeme kabel a konektory a vyfakturujeme dopravu...s tym mam problem....neviem ci ti co ste mi radili nakoniec ste mysleli na tento problem a nie ten prvy...asi som to mala rozpisat do 2 tem...
Jednoducho kabel a konektory neberiem zo skladu tovaru a nepredavam ich ako tovar, ale pouzijem ich ako material na vykon mojej sluzby-konfiguracia siete...
(je to asi podobne ako zasklenie okna...kde sa pouzije sklo)..nemylim sa?
mam vyfakturovat konfiguraciu siete vratane pouziteho materialu?..cize budem uctovat len sluzbu?
alebo to nejako rozpisat....
kedysi si pamatam, ze nam hlavna uctovnicka tvrdila, ze to treba zauctovat na ten ucet, kde patri polozka s najvyssou sumou..no neviem ci to este plati...
ZuzanaA
26.01.06,12:17
Bui, sprav ako ti radí Babenko. My sme firma, ktorá robí zhruba to čo vy. Každý nákup tovaru ide na 132 a potom na 504.
Keď vystavujeme faktúru rozpíšem to takto napr:
1. 3 x PC (špecifikujem komponenty)....311/604 AE - hardware
2. napr. tie tvoje káble...............311/604 AE - iné
3. napr. toner do tlačiarne............311/604 AE - spotr. materiál
4. práca na sieti+doprava napr......311/602

A napr. tie káble niekedy idú aj ako súčasť PC, tak ich jednoducho zaúčtujem spolu s PC na AE hardware a nebabrem sa s rozúčtovaním po komponentoch. Chapando?
bui
26.01.06,12:36
lenze ja mam ten kabel a konektory uz na ucte 501...a co je horsie, tak v decembri...nasa s.r.o. vznikla v novembri, takze toho nebolo vela...a teda mam uz uzatvoreny rok, vsetko vytlacene....zalozene
Marianna01
26.01.06,16:19
Nerozumiem tomu celkom dobre - máš všetko uzatvorené a pýtaš si radu, ako to urobiť? Ak to chceš mať dobre - nechaj si poradiť ;). Nemôžeš účtovať všetko na služby - dodala si tam hmotné veci, ktoré sa účtujú inde a nie sú službou! Musíš predsa vedieť, čo je služba. Vytvorenie siete - áno, to je služba, ale použitý materiál - to služba nie je. Pozri si napr. opravu auta - rozpíšu Ti na doklad zvlášť použitý materiál (ako by to malo byť aj v tvojom prípade) a zvlášť ohodnotia prácu.
bui
26.01.06,18:52
Marianna,
uzatvoreny mam rok 2005, kedy som nakupila do spotreby kabel...keby som to chcela preuctovat na tovar, musela by som sa vratit...

Fakturu o sluzbe...vytvorenie poc. siete..idem uctovat v januari 2006.
Kedze si myslim, ze nejde o tovar ale o material pouzity na vytvorenie siete...tak si myslim, ze k uctu 501..prislucha ucet 602..a nie 604....ani 642....
bui
26.01.06,18:54
A este jeden dotaz, Marianna,
ty uctujes opravu auta ako?
pracu das na 511...a pouzity material kam? Na 501? Alebo kam?Menis cenu auta?
Ja by som dala celu opravu na 511.....