lubica2403
28.11.11,19:50
Prosím skúsených poraďákov o radu - zákazníčka reklamuje tovar zakúpený v našom e-shope.Dôvod - v balení chýbali údajne niektoré časti výrobku, takže sa nedá poskladať. Nepopieram, že to tak je - pred odosielaním tovar neotvárame a nekontrolujeme,či je v krabici všetko, čo má byť, to by sme technicky nezvládali. Na druhej strane - je mi dosť čudné, že chýbajú práve tie časti, ktoré chýbajú a navyše od výrobcu, ktorý je kvalitný a spoľahlivý, mám s ním dlhodobú dobrú skúsenosť. Samozrejme som ochotná hneď reklamáciu vybaviť k spokojnosti zákazníčky.Len mám otázku - som povinná vrátiť jej peniaze? Alebo môžem nástojiť na tom, že jej dopošlem chýbajúce časti - je totiž nedokázateľné, či tie časti naozaj chýbali alebo nie,keďže výrobca tvrdí,že sa nemôže stať,aby niečo chýbalo - jedná sa o objemovo dosť veľké časti (ktoré sa dajú prípadne využiť aj pri inom výrobku - tým samozrejme nechcem nič tvrdiť,len sa zamýšľam...) Zákazníčka hneď vrátila tovar na našu adresu a žiada vrátiť peniaze za tovar,poštovné + poštovné za vrátenie tovaru - jedná sa o dosť veľkú krabicu,jedno poštovné cca 6 eur - čiže x 2 a ak jej to máme poslať znovu, tak ešte 6eur k tomu.
Netvrdím, že jej nechcem vrátiť peniaze,ešte neviem,len sa chcem uistiť, že by som to mohla urobiť,ak by som mala opodstatnené podozrenie, že ide o nejakú špekuláciu.
Neviem, či som dosť zrozumiteľná :-) jednoducho - som jej povinná vrátiť peniaze a platiť poštovné,ak nevie dokázať, že obsah skutočne nebol kompletný?
Ďakujem za pomoc.
arizona
28.11.11,19:14
Je rozdiel, ci zakaznicka tovar reklamuje,alebo vracia v zakone stanovenej dobe do 7 dni.
Ak reklamuje, tak vybavujes reklamaciu-staci,ak jej dodas chybajuce casti,nemusis rusit zmluvu a posielat peniaze

Ale zakaznik ma narok vratit tovar kupovany cez eshop do 7 dni bez udania dovodu ,je v prave, zakon mu to umoznuje. V tom pripade si povinna vratit peniaze.
lubica2403
28.11.11,19:27
Ibaže ona mi vráti neúplny tovar -aj keď možno v rámci 7 dní. Takže ten ja nemusím prevziať,ak by ho vracala bez udania dôvodu.
Ide o reklamáciu, len to som chcela vedieť, či ju MUSÍM vybaviť vrátením peňazí alebo stačí poslať chýbajúce časti
arizona
28.11.11,19:51
Pisala si, ze tovar ste pred odoslanim nekontrolovali,takze ako vies dokazat, ze mas pravdu?
Jedine, ze by sa zarucil dodavatel :confused:


Ja kupujem dost veci v Decodome, mam ho blizko. Este sa jediny raz nestalo,aby boli dolozene vsetky potrebne sucasti,vzdy nieco chyba...:mad:...ale mozno mas spolahlivejsieho dodavatela. Ale staci,aby sa u neho zmenil jediny zamestnanec a chybycka sa vyskytne ;)

Mozno mas pravdu, ze ide o spekulantku,ale zial aj taki zakaznici su, musis s tym pocitat.
KEJKA
28.11.11,19:53
Je rozdiel, ci zakaznicka tovar reklamuje,alebo vracia v zakone stanovenej dobe do 7 dni.
Ak reklamuje, tak vybavujes reklamaciu-staci,ak jej dodas chybajuce casti,nemusis rusit zmluvu a posielat peniaze

Ale zakaznik ma narok vratit tovar kupovany cez eshop do 7 dni bez udania dovodu ,je v prave, zakon mu to umoznuje. V tom pripade si povinna vratit peniaze.
neviem ako chápe zadávateľka túto odpoved, ked sa následne pýta, čo sa pýta.
Keby bol tovar v poriadku, asi by ho nevracala, nie? Citujem správnu odpoved, ale svoje riadky adresujem zadávateľke.

Je neúplný, preto ho chce vrátiť a ked je to v rámci 7 dní, tak jej musíš vrátiť peniaze. To že ti udáva aj dôvod, je nepodsttané.
AK je to viac ako 7 dní, tak potom nevrátiš peniaze, ale dodaj tovar v úplnosti.
============================================
Ja mám veľmi dobrú skúsenosť s e-shopom, tiež som dostala neuplnú zasielku a obchodník mi neposlal len náhradnú súčiastku ale komplet nový výrobok. Tomu hovorím ústretovosť. Vôbec som mu nemusela balík poslať nazad, veril mi.
Druhý raz som zasa od neho kupovala - išlo o lampy-svietidlá. Chýbalo jedno sklíčko - to mi už promptne poslal v osobitnom balíku.
Tiež som mu nemusela nič dokazovať. Takýchto keby bolo viac.
mal presne tie isté argumenty, čo sa týka nemožnosti kontrolovať každú zásielku - tým berie na seba riziko reklamácii z dôvodu neúplnosti ale vybavuje to takto k spokojnosti zakazníka.
arizona
28.11.11,19:58
neviem ako chápe zadávateľka túto odpoved, ked sa následne pýta, čo sa pýta.
Keby bol tovar v poriadku, asi by ho nevracala, nie?
...

Kejka, z povodneho prispevku sa nedalo vediet, ci ho zakaznik vracia do 7 dni,alebo ho po tomto termine reklamuje kvoli chybajucim suciastkam,preto som tak odpovedala. Chcela som sa dopatrat, ci sa jedna o vratenie,alebo reklamaciu tovaru...
Dáša_
28.11.11,20:06
Dobrá rada - nerieš to a urob to, čo chce zákazník. Aj keď sa ti to zdá možno nespravodlivé. Nestojí ti to za ten čas a nervy, čo tým stráviš. Len na okraj, prevádzkujem internetový obchod od roku 2006 a tak hovorím skúsenosť z praxe. Tak ako sa nájdu špekulanti v kamenných predajniach, sú aj tu. Treba do zakalkulovať do ceny.
KEJKA
28.11.11,20:14
Kejka, z povodneho prispevku sa nedalo vediet, ci ho zakaznik vracia do 7 dni,alebo ho po tomto termine reklamuje kvoli chybajucim suciastkam,preto som tak odpovedala. Chcela som sa dopatrat, ci sa jedna o vratenie,alebo reklamaciu tovaru... ja som tvoju odpoved pochopila. a na základe tvojej odpovede zadávateľka napísala:


Ibaže ona mi vráti neúplny tovar -aj keď možno v rámci 7 dní. Takže ten ja nemusím prevziať,ak by ho vracala bez udania dôvodu.
Ide o reklamáciu, len to som chcela vedieť, či ju MUSÍM vybaviť vrátením peňazí alebo stačí poslať chýbajúce časti
podľa mňa ona tvoju odpoveď nepochopila,preto som tvoju odpoved citáciou vyzdvihla, nech sa uvedomí.
Ona musí prevziať tovar - aj ked je neúplný. Teda nemusí, ale od takého e-shopu čím ďalej, takto si dobré meno neurobí, neudrží.
lubica2403
28.11.11,20:58
Dáša,ďakujem

Kejlka, ty čítaj pozornejšie a bez emócií

Nikde som nenapísala, že nechcem riešiť reklamáciu,naopak - že ju chcem vyriešiť rýchlo a k spokojnosti zákazníka.

Ak by niekto chcel vracať tovar do 7 dní - je povinný ho vrátiť nepoužitý a nepoškodený.Nehnevaj sa,ale kde by sme prišli,keby si každý zobral z krabice,čo sa mu hodí a ostatné by vrátil jednoducho späť.A nevieš, o akom tovare hovorím,tak opatrne s vyjadreniami prosím.

Nepokladám ale za seriózne, že zákazník bez konzultácie so mnou v tomto prípade poslal tovar späť a tým mi spôsobil zbytočné náklady.Stačilo napísať krátku správu a my by sme zákazníkovi hneď poslali chýbajúce časti - takýmto spôsobom riešime reklamácie vždy (našťastie nie sú časté). Tovar nebol nijako poškodený,len zrejme niekto nepozorný nevložil niečo do krabice.Mimochodom to niečo sa dá veľmi dobre použiť aj samostatne,takže moje malé podozrenie nie je neopodstatnené. Ale napriek tomu som bola pripravená hneď odoslať chýbajúce časti. Ale zákazník chce peniaze.Hm.... Mimochodom za viac ako 3 roky spolupráce s dodávateľom sme nijakú reklamáciu jeho tovaru nemali (dodávateľov máme viac)


Hnevajú ma názory typu "veď to je obchod, oni si to môžu dovoliť " - myslím tým straty. Neviem ako vy, ale ja pracujem dosť a poctivo a preto sa ma také závery ako napr "... nech sa uvedomí.
Ona musí prevziať tovar - aj ked je neúplný. Teda nemusí, ale od takého e-shopu čím ďalej, takto si dobré meno neurobí, neudrží. " dosť dotknú.
Nepotrebujem si robiť "dobré meno" tým, že si nechám skákať po hlave. Pracujem svedomito,seriózne a poctivo - nekradnem,neklamem,neokrádam. Čo sa ešte očakáva?

Ešte jedna poznámka - ja si môžem celkom dobre overiť, či tie veci v balíku boli alebo neboli - jedná sa totiž o dosť objemné veci a tak by hmotnosť odoslaného a prijatého balíka mala byť rovnaká.Ak veci v balíku boli, odoslaný balík bol ťažší. Takže otázka tu nestála tak, či zákazník klame alebo nie - to si môžem overiť. Otázka bola, či som povinná mu vrátiť peniaze alebo len poslať chýbajúce časti.Pretože aj ak by som vedela, že zákazník špekuluje, presne ako hovorí Dáša - nemá zmysel sa s niekým naťahovať.Ale v takom prípade by som určite nevrátila peniaze,len doposlala časti.
Dantess
28.11.11,21:15
Ľubica držím palce s vyriešením a ja som normálne napätý ako pri CSI kriminálke :D Napíš potom prosím či klamala zákazníčka, alebo či sa stala chyba u dodávateľa. Dík :-)
lubica2403
28.11.11,21:22
Neviem si dosť dobre predstaviť,ako by som sa mala s niekým naťahovať,ak by bolo protiprávne nevrátiť peniaze,keď si to zákazník želá a kde a komu čo dokazovať... Ak to nie je protiprávne, dostane časti ale nie peniaze -teda ak klame.
Ale možno má pravdu,neviem, nechcem nikoho obviňovať,len som sa chcela tu informovať
lubica2403
28.11.11,21:24
Ľubica držím palce s vyriešením a ja som normálne napätý ako pri CSI kriminálke :D Napíš potom prosím či klamala zákazníčka, alebo či sa stala chyba u dodávateľa. Dík :-)

Robíš si srandu ? :D
Ty si ten s tou voňavou kávou ? :) Po Vianociach budeme zariaďovať kuchyňu, strašne túžim po dobrom kávovare.Najlepšie zabudovanom - poradíš? Či ty len kávu? Alebo predávaš aj kávovary?
SamuelSK
28.11.11,21:29
Treba do zakalkulovať do ceny.

Skor by som chcel, aby ste ako vlastnici eshopov spravili CIERNU LISTINU zakaznikov, ktori OKRADAJU vas a ine eshopy, defacto aj MNA, kedze sa to "kalkuluje do ceny" :D
(poistovna to uz robi..)

Toto tera chcem sledovat, ako to dopadne, ta hmotnost - vyborny napad. Dajte mu jednu aj za mna (nemam eshop, ale nenavidim takych buranov), ak to fakt odcudzil z baliku...

To by bola fakt sranda, ak by sa niekto hentak prepocital, xixixi :D Cize asi dodavatel? (ale nikdy nepodcenujme hlupost zlodeja ;) )

drzim palce..
Dáša_
28.11.11,21:37
Skor by som chcel, aby ste ako vlastnici eshopov spravili CIERNU LISTINU zakaznikov, ktori OKRADAJU vas a ine eshopy, defacto aj MNA, kedze sa to "kalkuluje do ceny" :D
(poistovna to uz robi..)

Toto tera chcem sledovat, ako to dopadne, ta hmotnost - vyborny napad. Dajte mu jednu aj za mna (nemam eshop, ale nenavidim takych buranov), ak to fakt odcudzil z baliku...

To by bola fakt sranda, ak by sa niekto hentak prepocital, xixixi :D Cize asi dodavatel? (ale nikdy nepodcenujme hlupost zlodeja ;) )

drzim palce..

Čierna listina nemôže byť vzhľadom na zákon o ochrane osobných údajov - už boli návštevy zo SOI vo firmách, kde také niečo čo i len naznačovali.
lubica2403
28.11.11,21:53
Skor by som chcel, aby ste ako vlastnici eshopov spravili CIERNU LISTINU zakaznikov, ktori OKRADAJU vas a ine eshopy, defacto aj MNA, kedze sa to "kalkuluje do ceny" :D
(poistovna to uz robi..)

Toto tera chcem sledovat, ako to dopadne, ta hmotnost - vyborny napad. Dajte mu jednu aj za mna (nemam eshop, ale nenavidim takych buranov), ak to fakt odcudzil z baliku...

To by bola fakt sranda, ak by sa niekto hentak prepocital, xixixi :D Cize asi dodavatel? (ale nikdy nepodcenujme hlupost zlodeja ;) )

drzim palce..

Tak teba by som chcela za zákazníka :D Našťastie ešte je dosť aj poctivcov - aj také prípady sú, že omylom pošleme balík normálne, teda bez dobierky a záakzník sa nám ozve, že chce aplatiť,lebo tovar už má doma. To sú super skúsenosti , ktoré robia svet krajším. :)
SamuelSK
28.11.11,22:10
Ale preco potom poistovna moze robit zoznam, ze kto neplati poistne? Ci ta ma vynimku? :D
Ale tak, taky zoznam by mal asi dost problem - ked existuju justicne omyly, tak taky zoznam by ich mohol mat 10-krat tolko..

Ale inac ano - verim v podstivost, ono sa to nezda, ale ono sa to vrati :)

Tiez sa mi stalo, ze mi poslali na dobierku bez dobierky.. Sice si to vsimli, raz tusim asi nie, neviem, alebo ked je clovek zakaznikom dlhsie, tak mi poslali komponent do pocitaca skor, nez som im zaplatil, co je tiez zvlastne :D

Naozaj sa mi neoplati niekoho oklamat pre par stoviek eur - to by bol priserne drahy nespanok.. A ak by to boli stovky milionov, ak by niekto hovoril ze "za to sa to uz mozno oplati" - tak ja si myslim, ze ten komu to bude chybat, bude mat par "supov" na najdenie ma, bude mu to stat za to :D

To nie ja, to vychova podla mna, a som rad ze sa im to podarilo :) Plus tiez sa mi extremne paci, ked ma niekto prekvapi a vrati danu vec :)
Dáša_
29.11.11,14:21
poistovne, danove urady maju fakt vynimku...

Ja posielam tovar na faktúru zasadne bez platenia dopredu. A zatial iba raz som platbu vymahala (uspesne) cez platobny rozkaz a exekúciu. Ostatni platia bez problemov.
belphegor
30.11.11,10:53
pises, ze chybaju dost objemne casti, takze je tam mozny predpoklad ze maju aj urcitu vahu, ak si porovnas vahu kompletneho balika a vahu balika ktory si jej poslala budes hned vediet ci sa ta snazi oklamat alebo uplatnit len svoje pravo. pokial by baliky nemali rovnaku vahu tak jej to mozes tak prezentovat a uvidis ako potom na to zareaguje. a podla mojho nazoru nikdy nehovor zakanikovy ze posielas neskotrolovany tovar to mu davas palicu do ruky, hlavne nepoctivym zakaznikom