mmaarreek
28.11.11,19:53
Dna 30.9.2011 som podal na obecne zastupitelstvo staznost na necinnost starostu obce v dvoch vyhotoveniach. Obec prebrala a dala peciatku na papiere. Jedno vyhotovenie mam ja. O par dni na to som bol predvolany na presetrenie mojej staznosti. Dohodli sme sa ze sa to bude riesit a po porade mi poslu odpoved. Porada uz davno bola a moja odpoved na papieri nikde. Presli 2 mesiace a nic. Pytam sa co teraz, aky je postup ?
GabiZ
29.11.11,08:32
Rada by som si najskôr ujasnila pojmy. O akú poradu sa jedná? V zmysle zákona o obecnom zriadení to mohlo byť rokovanie obecného zastupiteľstva, ktoré návrh programu zasadnutia obecného zastupiteľstva zverejňuje na úradnej tabuli v obci aspoň tri dni pred zasadnutím obecného zastupiteľstva. Tieto zasadnutia bývajú verejné (vždy okrem výnimky t.j. ak je predmetom rokovania obecného zastupiteľstva použitie verejných prostriedkov na platy, odmeny a iné náležitosti spojené s výkonom funkcie orgánov obce, členov orgánov obce, zamestnancov obce alebo osôb, ktoré vykonávajú za odplatu činnosť pre obec, alebo nakladanie s majetkom vo vlastníctve obce, najmä prevod vlastníctva k majetku vo vlastníctve obce, nadobudnutie majetku do vlastníctva obce alebo prenechanie majetku obce do užívania iným osobám). To znamená, že ak Vašu sťažnosť riešili na tomto rokovaní, mohli ste sa ho zúčastniť. Ak ste tak neurobili, treba vyzvať znovu obecné zastupiteľstvo o vyjadrenie, k akému záveru dospeli.
Zároveň sa spýtam, keď ste boli na tom stretnutí, bol spísaný nejaký záznam o tom? Bolo tam uvedené, ako ste sa dohodli? Pýtam sa preto, lebo oni Vaše stretnutie mohli brať ako vyriešenie sťažnosti s tým, že to prerokujú na svojom zasadnutí, ktoré je verejné, oznamovaciu povinnosť o konaní rokovania si splnili (ak to oznámili tie 3 dni vopred) a to, že ste sa tohto rokovania ako občan obce nezúčastnili, tak je váš problém. Inak, na druhej strane podotknem, že ak sa jednalo o rokovanie obecného zastupiteľstva, musí byť o tom zápisnica, prípadne uznesenie a to by vám mali dať k nahliadnutiu (bývajú zverejnené aj na webovej stránke, ak ju obec má zriadenú).
mmaarreek
29.11.11,15:49
Ano bolo to rokovanie obecného zastupiteľstva na ktorej som sa nezucastnil, kvoli praci. Predvolala ma komisia verejneho poriadku a socialnych veci. Tam dostal podpisat iba zoznam pritomnych, nic viac. Nedostal som ziadnu konkretnu odpevod, len to ze to preberu na rokovani obecneho zastupitelstva a odpoved o rieseni mojho problemu dostanem postou. Zapisnica na webe je ale nie je aktualizovana od aprila 2011.
GabiZ
30.11.11,05:50
Tak im teda pošlite písomnú výzvu o tom, že žiadate o písomné vyjadrenie k Vašej sťažnosti, ktorá mala byť prerokovaná na obecnom zastupiteľstve s tým, že ste tak boli oboznámený na rokovaní s komisiou, ktorej ste sa zúčastnili. Ak ani potom nebudú reagovať, tak potom sa jedine obrátiť na verejného ochrancu práv. Orgány verejnej správy často ignorujú zákonnú lehotu na vybavenie sťažností a vôbec nie ojedinele na sťažnosti vôbec nereagujú. Podľa nového zákona o sťažnostiach, účinného od 1. februára 2010, je príslušný orgán verejnej správy povinný sťažnosť vybaviť do 60 pracovných dní. Ak je sťažnosť náročná na prešetrenie, môže vedúci orgánu verejnej správy alebo ním splnomocnený zástupca túto lehotu predĺžiť pred jej uplynutím o 30 pracovných dní. Lehotu nemôže predĺžiť splnomocnený zástupca, ktorý sťažnosť prešetruje. Orgán verejnej správy oznámi predĺženie lehoty sťažovateľovi bezodkladne, písomne, s uvedením dôvodu. Ak verejný ochranca práv pri preskúmavaní podnetu zistí, že sťažnosť orgán verejnej správy vôbec nevybavil alebo ju vybavil, ale nie v zákonom stanovenej lehote, a teda došlo k porušeniu povinnosti ustanovenej zákonom, oznámi to príslušnému orgánu. Ten je potom povinný do 20 dní odo dňa doručenia vyrozumenia upovedomiť verejného ochrancu práv o opatreniach, ktoré na základe jeho oznámenia vykonal.