vivuska666
29.11.11,08:45
Ahojte,

potrebujem poradiť od skúsených ľudí akí ste tu vy. V júly tohto roka som kúpila byt. Časť peňazí mi dali moji rodičia a zbytok ako býva zvykom je hypotéka. Som hlavný dlžník hypotéky a priateľ je spoludlžník. Vklad však nedával žiadny. Na katastri som dala napísať byt v pomere 2/3 moje a 1/3 priateľova. Chcela by som to však zmeniť a napísať byt len na mňa. Dalo by sa to podľa vás? Je treba urobiť nejaké zmeny aj v banke? Chcem sa tak poistiť pre budúcnosť ak náhodou vytriezveme z lásky a mať istotu, že neprídem o nič a ani moja rodina.

Bola by som vám veľmi vďačná za vaše rady.
bubkoch
29.11.11,07:51
ale hypoteku chces aby platil 1/2 aj on, všakze ?
z toho co si uviedla sa neda nic zmysluplne poradit, ale hadam kataster zapisal podiely na zaklade KP zmluvy, kde ste to kupovali do podieloveho spoluvlastnictva (2/3 ty a 1/3on ) ...
najskor teda plati to ze bez suhlasu priatela neurobis s podielmi na LV vobec nic
vivuska666
29.11.11,07:55
veď to mi je jasné...nexcem ani nič robiť za jeho chrbtom......mne ide len o ten počiatočný vklad....ten som celý dávala ja...
Stanislav 1975
29.11.11,07:55
ale hypoteku chces aby platil 1/2 aj on, všakze ?
z toho co si uviedla sa neda nic zmysluplne poradit, ale hadam kataster zapisal podiely na zaklade KP zmluvy, kde ste to kupovali do podieloveho spoluvlastnictva (2/3 ty a 1/3on ) ...
najskor teda plati to ze bez suhlasu priatela neurobis s podielmi na LV vobec nic

asi tak nejako...:)
bubkoch
29.11.11,07:59
ved to mi je jasne...noxcem ani nič robiť za jeho chrbtom......mne iode len o to počiatočnz vklad....ten som celý davala ja...

o tom kto akou castou prispel na kúpu a splacanie hypoteky si mala myliet pri stanovovani podielov v KP zmluve a navrhu na vklad ...

vsak uved konkretne cisla (vklad tvojich rodicov, hypoteka), hned bude jasne ci ten pomer 2/3 a 1/3 je spravodlivy alebo nie
vivuska666
29.11.11,07:59
dobre......ďakujem :) tak ak pojdem s priateľom na kataster, možem to tam jednoducho zmeniť.....teda ak som správne pochopila...
bubkoch
29.11.11,08:01
dobre......ďakujem :) tak ak pojdem s priateľom na kataster, možem to tam jednoducho zmeniť.....teda ak som správne pochopila...

nie, takto to nefunguje
Stanislav 1975
29.11.11,08:03
dobre......ďakujem :) tak ak pojdem s priateľom na kataster, možem to tam jednoducho zmeniť.....teda ak som správne pochopila...
jednoducho si to predstavuješ- v 1 rade s tým musí súhlasit banka...
vivuska666
29.11.11,08:05
Toto som potrebovala vedieť....ďakujem.
Julian
29.11.11,20:09
Podľa mňa ak máš vierohodne zdokladované, že prostriedky Ti darovali rodičia tak o tie nemôžeš prísť, pretože v prípade nezhody by súd tento argument vzal do úvahy.
bubkoch
29.11.11,20:18
Podľa mňa ak máš vierohodne zdokladované, že prostriedky Ti darovali rodičia tak o tie nemôžeš prísť, pretože v prípade nezhody by súd tento argument vzal do úvahy.

aky sud ? v akom spore by mal riesit darovane prostriedky od rodicov ???
Martin Vacho
29.11.11,22:05
jednoducho si to predstavuješ- v 1 rade s tým musí súhlasit banka...

Neviem či doplním, ale mám pocit, že to bude právny úkon, ku ktorému sa banka vyjadrí na základe nejakej zmluvy - takže treba urobiť zmluvu. Ak s tým banka bude súhlasiť potom to pôjde na kataster - a to je za poplatok - bežne 66€.
V banke ste žiadali spolu o hypo - on bude naďalej v úverovom vzťahu? Ak nie bude potrebné dokladovať Tvoj príjem... a musí postačovať na splácanie. Počítaj aj s poplatkom za zmenu zmluvných podmienok a prípadne aktualizáciu úrokovej sadzby na základe rizikovosti (teda ak budeš už sama dlžníčkou - s čím banka nemusí súhlasiť).
Ak ostane v úverom vzťahu a využívali ste napr. ŠPM na ktorý bol nárok práve vďaka nemu zmena nebude možná.
Ak bol v úvere ako spolu-nadobúdateľ a teraz má ostať v úverom vzťahu ale nie vlastníckom, banku to môže zaujímať hlavne ak bol v úvere z už spomínaného titulu príjmu.
No a samozrejme pri takej všeobecnej info ako si dala môže vzniknúť aj viac takých "Ak..." ;)
Julian
30.11.11,07:46
aky sud ? v akom spore by mal riesit darovane prostriedky od rodicov ???

Zadavateľka témy má obavy aby neprišla o svoj podiel v spoločnom majetku. Myslím si, že teraz nemusí robiť nič, ak aj priateľ nebude súhlasiť so zmenou v katastri.

V prílohe HN asi pred polrokom bol príspevok ohľadom vysporiadania bezpodiel. majetku pod názvom "Ak nemáte predmanželskú zmluvu, tak si aspoň odkladajte účty". Neviem, či názov článku je presný, ale skús si pohľadať a dozvieš sa toho viac.
bubkoch
30.11.11,08:47
Zadavateľka témy má obavy aby neprišla o svoj podiel v spoločnom majetku. Myslím si, že teraz nemusí robiť nič, ak aj priateľ nebude súhlasiť so zmenou v katastri.

V prílohe HN asi pred polrokom bol príspevok ohľadom vysporiadania bezpodiel. majetku pod názvom "Ak nemáte predmanželskú zmluvu, tak si aspoň odkladajte účty". Neviem, či názov článku je presný, ale skús si pohľadať a dozvieš sa toho viac.

lenze tu nejde o kupu bytu do BSM, kde jeden z manzelov pouzil vyhradne svoje peniaze ziskane darom ! ani ziaden spolocny majetok kupou bytu nemaju, maju byt v podielovom spoluvlastnictve ...

tu ide o kupu bytu do podieloveho vlastnictva dvoch osob, kde jedna pouzila na kupu svojho podielu svoje peniaze ziskane darom a peniaze z hypoteky a druha osoba pouzila na kupu svojho podielu peniaze z hypoteky ...
ak podiely nekoresponduju s tym kto co do kupy vlozil tak smola, ten co sa citi v nevyhode mal na to mysliet pred kupou, partner vlastni 1/3 a pri predaji by dostal 1/3 penazi aj keby teoreticky celu kupnu cenu zaplatila priatelka z daru od rodicov ... alebo sa mylim ?