raikkonenka
26.01.06,08:37
Ahojte, prosím poraďte, čím začať pri účtovnej závierke. Tento rok ju robím prvýkrát - zhruba viem, čo všetko obsahuje, len si neviem nájsť ten správny spôsob - nejaký harmonogram, čo mám spraviť, aby som niečo nerobila zbytočne (ak budú ešte nejaké zmeny). Začať s inventúrami, kontrolou účtov alebo čím? A ako? Čím to podložím a podobne. Veľmi pekne ďakujem za rady. A ešte by som potrebovala poradiť, na čo nesmiem zabudnúť, pri preučtovávaní rôznych rezerv, nevyfatk dodávok, časové rozlíšenie, proste, čo robíte vy a na čo si vy dávate pozor na konci roka... VĎAKA : )
liba2
26.01.06,07:52
Ahojte, prosím poraďte, čím začať pri účtovnej závierke. Tento rok ju robím prvýkrát - zhruba viem, čo všetko obsahuje, len si neviem nájsť ten správny spôsob - nejaký harmonogram, čo mám spraviť, aby som niečo nerobila zbytočne (ak budú ešte nejaké zmeny). Začať s inventúrami, kontrolou účtov alebo čím? A ako? Čím to podložím a podobne. Veľmi pekne ďakujem za rady. A ešte by som potrebovala poradiť, na čo nesmiem zabudnúť, pri preučtovávaní rôznych rezerv, nevyfatk dodávok, časové rozlíšenie, proste, čo robíte vy a na čo si vy dávate pozor na konci roka... VĎAKA : )Ja začínam kontrolou zostatkov na účtoch a súčane si pripravujem podklady do dokladovej inventúry.
raikkonenka
26.01.06,09:12
A tie podklady do dokladovej inventúry to je čo? Asi vyzerám ako totálna neschopáčka, ale každý sa raz učí :)
liba2
26.01.06,11:18
A tie podklady do dokladovej inventúry to je čo? Asi vyzerám ako totálna neschopáčka, ale každý sa raz učí :)

§30 zákona o účtovníctve:
"1) Skutočný stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov sa zisťuje inventúrou. Pri majetku hmotnej povahy a nehmotnej povahy sa skutočný stav zisťuje fyzickou inventúrou; pri záväzkoch, rozdiele majetku a záväzkov a pri tých druhoch majetku, pri ktorých nemožno vykonať fyzickú inventúru, sa skutočný stav zisťuje dokladovou inventúrou; ak je to možné, používa sa kombinácia fyzickej a dokladovej inventúry."
alušik
26.01.06,11:34
Raikonennka - pri dokladovej inventure ide o to, aby si mala kazdy zostatok v hlavnej knihe nejako podlozeny. Napr. ak ide o zostatok uctu 336 pripnem si k tomu napr. mesacne vykazy do poistovni, ak ide napr. o zostatok uctu 311, 321 prikladam si k tomu saldokonto+odsuhlasenie zostatkov k 31.12./ak mam/, pri 112, 132 zase prilozim inventurny supis zasob atd.:)
Vsetci raz robime nieco prvy krat.;)
raikkonenka
27.01.06,07:57
Aha, no super, hneď som múdrejšia :) To som vedela, že ku každému účtu, ktorý kontrolujem, potrebujem mať nejaký podklad, len som nevedela, že sa to vola dokladová inventúra. Vďaka!
Bezonmama
23.02.06,10:36
Nie je mi jasné, ako mám vykazovať pri podani DP vo výkaze záväzkov a majetku preplatok daňového bonusu a vypoč. daň. Uvediem príklad:
daň. bonus 15 000.-
daň na úhr. 11 000.-
prepl.daň.bonusu 4000.-, ako mám to zaevidovať prepl. daň bonus do pohľa.
ako 4000 a daň na úhradu do zaväzkov 11 000? prosím poraďte.
Bezonmama
23.02.06,12:37
Som živnostník, v decembri t.j. 5.12.05 som fakturoval danej firme za vykonané práce, splatnosť FA BOLA 4.1.06. ako aj uhradená. Mám túto
FA zapisať pri daňovom priznaní do výkazu o stave majetku a záväzkov
ako pohľadávku alebo nie?
Zita5
23.02.06,12:40
Som živnostník, v decembri t.j. 5.12.05 som fakturoval danej firme za vykonané práce, splatnosť FA BOLA 4.1.06. ako aj uhradená. Mám túto
FA zapisať pri daňovom priznaní do výkazu o stave majetku a záväzkov
ako pohľadávku alebo nie?

Faktúra patrí do evidencie pohľadávok , ktorá sa vykazuje v zostatku neuhradených pohľadávok k 31 .12.2005 . Zostatok pohľadávok uvádzaš do Výkazu o majetku a záväzkov k 31.12.2005 .

Tvojim príjmom bude dňom zaplatenia čiže rok2006 .