miso.podhradsky
29.11.11,16:02
Dobrý deň,
Chcel by som poprosiť o radu. Nakupujem tovar od zahraničného výrobcu a predávam ho na SR. Výrobca neplatí DPH, ja som platca DPH.
Dostanem teda od výrobcu faktúru za tovar povedzme na 100EUR. Ja tento tovar predám na SR - pripočítam si k nákupnej sume svoj zisk + DPH z celej sumy. Nemôžem si uplatniť na dovezený tovar samozdanenie? (teda, že budem brať tých 100EUR už akoby s DPH?) Alebo tomu vôbec nerozumiem správne?

Ďakujem pekne za odpoveď.
Miso
ekopo
29.11.11,15:29
uvedený nákup sa neuvádza v daňovom priznaní, čiž žiadne samozdanenie ani nemôže existovať, veď načo?
nie je splnená podmienka v § 11 ods. 2 písm.b
§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu

(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu. Za nadobudnutie tovaru podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie tovaru na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak

a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby,právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.
Pavol / Lukáčik&Partners
29.11.11,16:02
Ahoj Michal,

z tvojho príspevku je zrejmé, že nakupuješ tovar od neplatcu zo zahraničia (predpokladám, že z iného členského štátu EU). Keďže ide o neplatcu DPH, v tomto pípade sa nejedná o nadobudnutie tovaru z iného ČŠ, keďže dodávateľ nie je osoba identifikovaná pre daň (t.j. platca DPH) v inom ČŠ - ako už uviedol ekopo vyššie.

Samozdanenie má pre platcu DPH (t.j. pre teba) neutrálny charakter, t.j. daň uvedieš v daňovom priznaní na výstupe a po splnení podmienok na odpočet aj na vstupe. Štátu teda iba takúto tranakciu reportuješ cez daňové priznanie, ale v prípade, ak si ju v danom mesiaci aj odpočítaš vlastne neplatíš nič.

Čo by si chcel dosiahnuť uplatnením samozdanenia?
miso.podhradsky
29.11.11,16:52
Ahoj,
Ďakujem za odpovede. Nakupujem tovar od firmy z Anglicka.
Pýtam sa na túto tému pretože mi príde trošku nespravodlivé (neviem aký výraz by sa na to lepšie hodil), že keď nakúpim takto tovar, tak si musím naňho vyslovene umelo prihodiť DPH pri predaji konečnému spotrebiteľovi aby som mal čo odviesť ako platca DPH. Ak chcem zostať konkurencieschopný aj zahraničným firmám musím znížiť svoj zisk.

Alebo najjednoduchšie je v tomto prípade lepšie keby som nebol platca DPH?

Ďakujem za odpovede.
Pavol / Lukáčik&Partners
29.11.11,16:59
Ahoj Michal,
rozumiem tvojej otazke. Ak sa na to pozeras z tohto pohladu, tak si jednoducho zaloz druhu s.r.o., ktora nebude platcom DPH a predavaj cez tuto spolocnost. Len ak predavas tovar, ktory je vyssiej hodnoty, raz pravdepodobne jedneho dna spadnes pod povinnu registraciu na zaklade obratu. Vyhodou DPH registracie je, ze si mozes nappr. odpocitat DPH zo vstupnych faktur, ktore vystavuju tvoji dodavatelia. Ako neplatca by to bol zas tvoj naklad. Vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody.
miso.podhradsky
29.11.11,17:28
Rozumiem a dakujem za odpovede. Pravdepodobne to budem riesit zalozenim novej sro ako neplatca dph. Vsetci moji dodavatelia tovaru su totiz neplatci DPH.
miso.podhradsky
29.11.11,19:04
Chcel by som sa teda ešte uistiť - bolo by pre mňa výhodnejšie keby bol môj dodávateľ platič DPH aj keby mi na faktúre DPH nezarátal? Ďakujem za odpoveď
Juhele
12.04.12,10:22
Dobry den,

Prosim o radu. Slovenska firma, platca DPH, kupila stroj od firmy z Francuzska, NEPLATCU DPH. Je v takom pripade potrebne zaplatit DPH na Slovensku? Dakujem.
Juhele
13.04.12,05:19
Dobry den,

Prosim o radu. Slovenska firma, platca DPH, kupila stroj od firmy z Francuzska, NEPLATCU DPH. Je v takom pripade potrebne zaplatit DPH na Slovensku? Dakujem.

Poradí niekto?
dogicka
13.04.12,05:46
Nie, nie je dôvod.