Nicon
29.11.11,18:45
Dobry den mily poradaci,
chcem sa opytat ako by som malo postupovat v tejto problematike:


- s.r.o. (X) zakupila tovar od a.s.(Y)

- v kupnej zmluve nieje uvedena uplne presna technicka specifikacia tovaru, ale len "zakladna" (napr. namiesto "Skoda Octavia 1.9tdi" len "Skoda Octavia") s tym ze presna specifikacia je presne napisana na reklamnych predmetoch od Y, ktore boli v ramci podpisu kupnej zmluvy potvrdene predajcami od Y

- po cca 3tyzdnoch po podpise kupnej zmluvy, zmenila Y vyrazne technicke parametre tovaru na vsetkych svojich reklamnych predmetoch aj odpovediach svojich zamestnancov a to bez akehokolvek vopred upovedomenia X (ci uz telefonickeho/elektronickeho/postoveho), pricom v kupnej zmluve a ani vo vseobecnych obchodnych podmienkach v ramci zmluvy, Y nema uvedene ziadne pravo vyhrady pre zmenu parametrov tovaru, tato cela skutocnost bola vsak zistena az po prevzati tovaru, pricom dodany tovar bol taktiez fyzicky poskodeny

- po zisteni nedostatkov bola Y kontaktovana, aby vyreklamovala tovar vymenou za novy s technickymi parametrami ako uvadzala - na tuto vyzvu reagovala reklamacnym procesom, ktory nebol vyrieseny ani po takmer 2mesiacoch, pricom Y reagovala na vsetky otazky ohladne reklamacie odpovedami, ktore sa vobec netykali danej reklmacie, jedinou ako tak relevantnou odpovedou bolo odkazanie sa na tretiu spolocnost, u ktorej si ma X uplatnit reklamaciu, pricom tato moznost bola zamietnuta zo strany X, nakolko zmluvny vztah ma X len s Y, a nie inou tretou spolocnostou, odvtedy Y nereaguje na vyzvy v danej reklamacii

- na zaklade tychto skutocnosti sa X rozhodla poziadat o pomoc SOI v ramci "podvodnej reklamy, zavadzania a nevyriesenych reklamacii", pricom SOI odpovedala nasledovne:

"Pôsobnosť Slovenskej obchodnej inšpekcie pri kontrole vnútorného trhu je vymedzená v zák. č. 128/2002 Z.z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení neskorších predpisov, ktorý upravuje štátnu kontrolu predaja výrobkov a poskytovania služieb spotrebiteľom na vnútornom trhu. V zákone o ochrane spotrebiteľa, ktorý dozoruje SOI, je striktne vymedzený pojem – spotrebiteľ, pričom ide o osobu, ktorá nakupuje výrobky a používa služby pre osobnú potrebu a pre potrebu príslušníkov svojej domácnosti, teda nejde o výrobky a služby zakúpené a používané na podnikateľské účely, resp. pre potreby podnikateľského subjektu a výkon jeho práce. Podľa priložených dokladov vystupujete v danom prípade ako podnikateľský subjekt. V takomto prípade SOI nemá kompetenciu konať. Kúpne zmluvy (na výrobok) uzatvorené medzi dvoma podnikateľskými subjektmi a organizáciami upravuje Obchodný zákonník, pokiaľ sa zmluvné strany nedohodnú inak. O vadách, prípadne zodpovednosti za vady a záruke za akosť pri kúpnej zmluve pojednáva Obchodný zákonník v Hlave II od § 422, ktorého dozor nevykonáva SOI."

Moja otazka znie:
Existuje vobec (ne)statna kontrolna organizacia typu SOI, ktora ma kompetencie na konanie medzi dvoma podnikatelskymi subjektmi ? (s.r.o./a.s.)

Vopred dakujem pekne za vsetky odpovede. http://www.porada.sk/image/gif;base64,R0lGODlhGAAYAPYAAAAAAAQEBA4ODhgYGBkZGR0 dHSAgICYmJisrKy8vLzMzMzQ0NEBAQExMTFVVVVlZWWdnZ2xsb G9vb3R0dHV1dXx8fImJiZiYmJ2dnaCgoKmpqa+vr7W1tbm5ucP Dw8TExMnJydDQ0Nvb29zc3OXl5evr6+zs7PPz8/b29vv7+////wsLCw8PDxcXFywsLDU1NTs7Oz4+PkZGRklJSU1NTVNTU1xcXGF hYWlpaXp6eoeHh4uLi5ubm7e3t7+/v8DAwMfHx8jIyM3NzdLS0tjY2Nra2uLi4urq6u/v7/Ly8gUFBQ0NDRYWFhwcHCcnJykpKTY2NkJCQk5OTlhYWGhoaHh4 eH5+foiIiJeXl7a2tri4uLu7u9XV1eTk5Pf39/j4+AoKCgwMDC4uLjc3N1BQUFpaWmJiYmpqanl5eZ6enqioqMzM zM/Pz9PT09nZ2ebm5u7u7vDw8BUVFW5ubvX19QkJCTk5OVFRUV1dX c7Ozunp6fHx8fn5+R4eHlRUVEpKSiH/C05FVFNDQVBFMi4wAwEAAAAh/i1NYWRlIGJ5IEtyYXNpbWlyYSBOZWpjaGV2YSAod3d3LmxvYWR pbmZvLm5ldCkAIfkEAAoA/wAsAAAAABgAGAAABp1AlXA4THUkkk6KyGwOMQMAYJBxWoUkhFS KIF2HnknyI9gCBKCvypMgDA4Wg7kgUlMI+MGDEpAGKmoqEnh4D iUXDQ0XJ4EcBwMDBRhCKUuBQhsPDhgol0QjHCEonZ5DIA0LDBq lRBUKCwsPJqxCrgoKsrQqH6iqukKgIZa/QiazxB8REBy/KBWJEcesKRbQ0qwhFRQfxCoppN3h4t1BACH5BAAKAP8ALAAAAA AYABgAAAewgCqCg4QoQ0MohIqLhEcSLi4SR4yUgzsELQQEOyoo REUplChBQEgpNpqaNkI1mTdGiyg6MDATSDmpBDgyAL0AN6GEQj EKLy89RTOaNDwsvgAEI4pBMArFGyokGxtHPyvPBEWKSRPGNySK Ry/PNYmKSD0b6Is/LysrMkOLSe6VRz4/kihCwQPHjkmVKgWpQWOGhoSVWDV8CJERQYMIKzIypbGjx48gQ4 ocSbKkyZMaAwEAIfkEAAoA/wAsAAAAABgAGAAAB6qAKoKDhIJfhYiJg0FWVkGKkIIjDQpQDSO RhF9egllQUJVZKlkSEh6KXFZVjyFRoFFDG04DAwqnhV9WDQ0RS CoaDlMaXlMDTbQUiF9Vu1Qmgki+Xw60tBGJQBEQWokYxwNO3In Rh4heGFJTV0BdmYpIFE1LTxjuiFhKAPoDW/aEUvoCSvBnqEFAfQMJqsAXkIk4giesyKOncNAXEUHaVdzIsaPH jyBDiiQUCAAh+QQACgD/ACwAAAAAGAAYAAAHq4AqgoOEhYaHhihrayiIjoNpZGRpj45xZw 0NZ3AqcR+MlYJfFpkWKnATMDA6jaFHampHKhxjCgowbKGGG7Zj MB+6hW9mtRNxwcIbWXBfyIZuaGU7ss4qbw0E2RKtyBvZ2WJt1R wELeDiztflBNvORz88VDYW1MFZY2BhMrnuYwD/AMhw0/UDDEAABNw4+xDmYJMRzuLIOGimmbM2DcyZMVJNEAo3Iyx2HKkr EAAh+QQACgD/ACwAAAAAGAAYAAAHooAqgoOEhYaHiImKi4yLdCmNiB4VFVyRhU gRDQ0VkJeCmZsVdJ+DWRARHqWEJUirhSkhWSKvKhoMCg0gqydT Cr8Vq0i+wK+3C7qrdHRDWSOldBgOUxuejCmeGAUEBAdZjCdYm1 glDtzcEowVSgAAShRT5wQUiyIF7e0GVwfcCKqKIATgAyDAQ4c5 Ev4pIoFgIAISpTDIaScHw6stc+ZssWYoEAAh+QQACgD/ACwAAAAAGAAYAAAHp4AqgoOEhYaHiImKi4yNjo+QkZKTlJWEXn t8lHo7ODyakho0NHd5k6KkppKcnl6Fex8+eouYhm0ydXVQP4ck GxtIhl53AMUAdrOEJDdQUBJ7hW4DxgB1P3q/JCobUApQdkGFI03ULDw0AwMzI1ndCjGqg3w31DM46ek5SBN2dj quhYzcSFcKD74BePjACgLQEB83blztOLhjlQQXLiQki+SlTZuG hwIBACH5BAAKAP8ALAAAAAAYABgAAAengCqCg4SFhoeIiYqLjI 2Oj5CRkpOEXUEiKZMZT2FNFSeRWkwApEpYkRKkqlKZj6mqAKyQ Wk2qSheSm2F9FCaTXR9Xfn4YKIgmvoc9TkxNfRjKEBEfhxLNTU x+mciCJhBSUhWthBTNTExTKBpTUxoqJhLgFcaFHgnYThtDUQpQ USEqPlCowOVQCg8TJGRR0QOKgn49BKEYt2iElIdSREz6UKFCEE qOAgEAIfkEAAoA/wAsAAAAABgAGAAAB6+AKoKDhIWGh4iJh3xuRCiKiUY3Ay13bZC GfDcAnAAycZiEI02dAGEfoYNuA6VgP6mCKHelY0ewgm0yYWBjr 7BHOzZUPD+2sCgSA8o0b7cqbWLKA00bztAtytTOyNJ/zc7AZWhuzoR8cFkb385xEwpjN+uwQTBjCgrVzkIw92NZKkfUqD EGCYUOGDAmwOGzg8afHXxCoQgSBBScMw7PgCqX5s6dNOUE8Qki 5FHIVIEAADs=
Nicon
30.11.11,21:03
Neviete nikto ako to je teda ? :confused:
avalik
30.11.11,21:14
no v aktualnom zakone o ochrane spotrebitela (250/2007 Z.z.) sa pise toto:

§ 2
Vymedzenie niektorých pojmov

Na účely tohto zákona sa rozumie

a) spotrebiteľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nakupuje výrobky alebo používa služby pre osobnú potrebu alebo pre potrebu príslušníkov svojej domácnosti,

-------------------

z toho mi vyplyva, ze vasa sro kupila auto pre osobnu potrebu (ak nie ste predajca vozidiel)

predpokladam, ze odpoved pisal niekto, kto nezistil, ze stary zakon bol zruseny - 634/1992 Zb. o ochrane spotrebiteľa
§ 2
Vymedzenie niektorých pojmov(1) Na účely tohto zákona sa rozumie:

a) spotrebiteľom fyzická osoba, ktorá nakupuje výrobky alebo používa služby pre priamu osobnú spotrebu fyzických osôb, najmä pre seba a pre príslušníkov svojej domácnosti,
-------------

takze ja by som poslala odpoved na vyjadrenie SOI aj s poukazanim na platny zakon 250/2007
Nicon
30.11.11,21:44
Dakujem Ti Darinka, celkom to dava zmysel, zhodoul okolnosti som si tu zmenu vsimol tiez pri citani 250/2007.
Nicon
06.04.12,09:59
Ahojte,
takze po dlhej dobe sa udialo nasledovne:

- SOI je povinna konat v ramci spotrebitela, ktory je bud fyzicka alebo pravnicka osoba

- SOI je tragikomicky institut, vy si spisete dokladnu a zaroven velmi dobre pochopitelnu dokumentaciu problemu - podlozenu dokazmi, SOI vam na to zasle nic neriesiace odpovede odvolavajuc sa viacnasobne na davno neplatne zakony nehovoriac o tom, ze ma SOI odkazala na institucie, ktore nemaju zakonnu moc vyriesit moj problem pricom sa SOI odvolava v zmysle "my nemozme, oni ano", aspon vidite ako SOI dba o ochranu spotrebitelov

- po upozorneni SOI na ich vlastne tazke nedostatky v znalostiach zakonov a prav spotrebitela SOI "zacne udajne nieco" riesit - pricom po viacerych vyzvach z mojej strany v akom stadiu je riesenie daneho problemu sa mi dostalo arogantnej odpovedi ze SOI nieje casovo obmedzena dokedy maju dany problem vyriesit (upozornujem ze takejto odpovedi sa mi dostava po niekolkych mesiacoch!) a je zatial nemozne z mojej strany sa dopatrat ako to cele prebieha/ci je vobec daky vysledok, predpokladam ze nie, nakolko pravny subjekt, ktory som dal na vysetrenie SOI sa doteraz sprava ako by o nicom nevedel

V ramci zachovania neutrality, uvediem ze vediem spor "David vs Golias", pricom mi z tohoto stale po praktickej strane vyplyva ze SOI jednoznacne robi vsetko preto aby pripad nebol vysetreny a cela vec sla do stratena (asi si myslia ze ma unavia, alebo na to zabudnem), pricom postihnutie a pokuty vyjdu radovo v stotisicoch Eur, taktiez medzicasom som sa snazil o vyriesenie problematiky priamo s protistranou, avsak bezvysledne.
Co je vsak najviac zarazajuce, ze po pravno-praktickej stranke su vsetky dokazy, ktore som odovzdal SOI neprestrielne, taktiez som aj ziskal od protistrany pisomne potvrdenie kde sa priznavaju k podvodom v plnom rozsahu (naozaj si nerobim srandu) a stale SOI nekona.

Zaujimalo by ma teda, ci je mozne napadut SOI za ich ocividnu necinnost a ich tazke medzery v znalostiach zakonov, na ktore ich musite vy ako obcan upozornovat. Viete si predstavit kolko takto ludi SOI "odpise" na zaklade ich nevedomosti, komu sluzi SOI potom (to su recnicke otazku, nechcem vyvijat zbytocnu novu temu ) ?
avalik
06.04.12,10:40
128/2002 Z.z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 3
Orgán kontroly vnútorného trhu

(1) Orgánom kontroly vnútorného trhu je Slovenská obchodná inšpekcia; vo svojej kontrolnej a rozhodovacej činnosti je nezávislá.

(2) Slovenská obchodná inšpekcia je orgánom štátnej správy podriadeným Ministerstvu hospodárstva Slovenskej republiky. Je rozpočtovou organizáciou napojenou na štátny rozpočet v kapitole Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo"). Člení sa na Ústredný inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie so sídlom v Bratislave (ďalej len "ústredný inšpektorát") a jemu podriadené inšpektoráty Slovenskej obchodnej inšpekcie (ďalej len "inšpektorát"), a to:

a) Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie so sídlom v Bratislave pre Bratislavský kraj,
b) Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie so sídlom v Trnave pre Trnavský kraj,
c) Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie so sídlom v Prievidzi pre Trenčiansky kraj,
d) Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie v Nitre pre Nitriansky kraj,
e) Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie so sídlom v Žiline pre Žilinský kraj,
f) Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie v Banskej Bystrici pre Banskobystrický kraj,
g) Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie so sídlom v Prešove pre Prešovský kraj,
h) Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie so sídlom v Košiciach pre Košický kraj.

(3) Na čele Slovenskej obchodnej inšpekcie je ústredný riaditeľ, ktorého vymenúva a odvoláva minister hospodárstva Slovenskej republiky. Na čele inšpektorátu je riaditeľ, ktorého vymenúva a odvoláva ústredný riaditeľ.

(4) Inšpektorát je v správnom konaní orgánom prvého stupňa.


575/2001 Z.z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy
§ 6
Ministerstvo hospodárstva
Slovenskej republiky

(1) Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky je ústredným orgánom štátnej správy pre
....
g) vnútorný obchod, zahraničný obchod vrátane obchodovania s výrobkami obranného priemyslu a tvorby zahraničnej obchodnej politiky, ochranu spotrebiteľa s výnimkou ochrany spotrebiteľa pri poskytovaní finančných služieb a koordináciu politiky vnútorného trhu Európskej únie,