dragonfly
29.11.11,18:50
Dobrý večer, potrebujem poradiť.
Priateľovi prišlo zo zdravotnej poistenie oznámenie o nedoplatku za obdobie cca 5 mesiacov v roku 2003-2004. V tomto období nebol evidovaný na úrade práce z toho dôvodu, že ho vyradili citujem "kvôli nástupu na sústavnú prípravu povolania". Išlo o externé štúdium - bolo to od septembra. Vo februári 6.2.2004 bol znova zaevidovaný na úrade práce.
Neviem, ako to bolo v tom roku v zákone ohľadom externého štúdia. Mám podozrenie, že ho vyradili nejakým omylom, že si myslela pani, že ide o denné štúdium a pod. Resp, že to bolo vtedy inak ako teraz, že aj za externých mal platiť štát? To ale skutočne netuším. Prečo sa, ale zaevidoval opäť vo februári, to neviem, lebo si to nepamätá, ale to nevadí, to je v poriadku, má to potvrdené, že tam bol.

Ešte som našla papier, že od 1.9.2003 do 28.2.2004 poberal dávku sociálnej pomoci. Je možné poberať túto dávku a nebyť evidovaný na ÚP ako nezamestnaný?

Nevieme ako máme postupovať, ide o značnú sumu peňazí a splatnosť je 5 dní. Čo ak urobili chybu vtedy napr. na ÚP? Dá sa voči tomu nejako brániť teraz?

Ďakujem za odpovede. Ak bude treba doplniť info, ak budem vedieť, doplním.
Tweety
29.11.11,17:59
Dobrý večer, potrebujem poradiť.
Priateľovi prišlo zo zdravotnej poistenie oznámenie o nedoplatku za obdobie cca 5 mesiacov v roku 2003-2004. V tomto období nebol evidovaný na úrade práce z toho dôvodu, že ho vyradili citujem "kvôli nástupu na sústavnú prípravu povolania". Išlo o externé štúdium - bolo to od septembra. Vo februári 6.2.2004 bol znova zaevidovaný na úrade práce.
Neviem, ako to bolo v tom roku v zákone ohľadom externého štúdia. Mám podozrenie, že ho vyradili nejakým omylom, že si myslela pani, že ide o denné štúdium a pod. Resp, že to bolo vtedy inak ako teraz, že aj za externých mal platiť štát? To ale skutočne netuším. Prečo sa, ale zaevidoval opäť vo februári, to neviem, lebo si to nepamätá, ale to nevadí, to je v poriadku, má to potvrdené, že tam bol.

Ešte som našla papier, že od 1.9.2003 do 28.2.2004 poberal dávku sociálnej pomoci. Je možné poberať túto dávku a nebyť evidovaný na ÚP ako nezamestnaný?

Nevieme ako máme postupovať, ide o značnú sumu peňazí a splatnosť je 5 dní. Čo ak urobili chybu vtedy napr. na ÚP? Dá sa voči tomu nejako brániť teraz?

Ďakujem za odpovede. Ak bude treba doplniť info, ak budem vedieť, doplním.
Externý študent nemohol byť z evidencii uchádzačov o zamestnanie. Takže jeho vyradenie bolo v poriadku.
dragonfly
29.11.11,18:13
Ďakujem za odpoveď. Teraz ale externý študent keď nie je zamestnaný a nechce byť dobrovoľne nezamestnaný tak sa musí prihlásiť do evidencie, nie? Vtedy nemohol byť v evidencii? A dávku v sociálnej pomoci poberať mohol? Nechápem
Katy a R
29.11.11,18:20
Ak má doklad o poberaní dávky v hmotnej núdzi, tak je to fajn. za to obdobie nebol povinný platiť ZP . mal to doložiť.
tiež sme riešili ;) aj vyriešili :) .. http://www.porada.sk/t59891-zdravotne-poistenie-v-rokoch-2002-a-2003-a.html?highlight=
dragonfly
29.11.11,19:11
ďakujem veľmi pekne, to mi dosť pomohlo, nemohla som nájsť znenie z tých rokov. Ešte to vyzerá tak, že raz tam už toto isté potvrdenie o sociálnej pomoci práve kvôli tomu odniesol - asi to tam nepriradili, to po toľkých rokoch si na to človek spomenie až vtedy, keď to potvrdenie nájde. Ešte že všetky papiere máme. Uvidíme, čo povedia. Ešte raz ďakujem.
Xanti
29.11.11,19:20
Dragonfly,
ja som im odnášala potvrdenia každým rokom a furt stratili tak ma pred rokom dožrali, nafotila som si to dva krát. A na protipodpis som im odovzdala papiere, odvtedy mám pokoj. Lebo mi na moje kopie potvrdili prevzatie.
A ako píše Katy a R , naozaj v tých rokoch externý študenti nemohli byť evidovaný na UP, ale ak sa poberala dávka v hmotnej núdzi, tak za nich platil štát poistné - bola som ten istý prípad. A vo februári 2004 ked napravili chybu v zákone ma opätovne zaevidovali a musela som sa povinne hlásiť.
dragonfly
29.11.11,19:39
áno je to ten istý prípad, ja som stále nechápala, prečo sa znovu vo februári registroval. myslela som, že asi zmena zákona, ale nevedela som vôbec. a po takom čase už vôbec
Xanti
29.11.11,19:45
Keby sa to nebolo stalo i mne, tak tiež si nespomeniem. :D fakt bol čudný zákon. Mnoho ludí, bývalých zamestnancov ale ženatých vydaté na to doplatili, lebo si naozaj museli sami platiť odvody do ZP. Asi aj preto to zmenili , len im to trvalo skoro 2 roky.
Zmena nastala v roku 2002 a opätovne potom napravovali chyby v tom roku 2004.