balu1
26.01.06,10:05
Dobry den,
Vo februari 2005 som odisiel pracovat do CR kde som zamestnany a platim vsetky odvody a teda aj dane. Za januar 2005 mam ale prijem v SR. Trvaly pobyt mam stale v SR. Poradi mi niekto ako si mam podat danove priznanie za mesiac januar 2005? Mam do vypoctu zahrnut aj prijmy a dan zaplatenu v CR?

Myslim, ze tato tema zaujem viac ludi, ktori v roku 2005 odisli pracovat do CR.

Dakujem a prajem pekny den.
alenka11
26.01.06,09:48
Daňové priznanie si musíš podať v SR (keď si zamestnaný v ČR). Je to DP typu A a v tomto priznaní v V.oddieli na strane 2 uvedieš úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov a taktiež zrazené poistné. Príjem z ČR musíš prepočítať priemerným kurzom na slovenské koruny. A v VI. oddieli daň.priznania musíš príjem z ČR uviesť do r. 48 (samozrejme prepočítaný na slovenské koruny). Ďalej vyplníš riadok 49, 50, 51 a 52. Musíš postupovať podľa Pokynov na vyplnenie DP.
balu1
26.01.06,10:39
Dakujem za promptnu odpoved. Este ma zaujima, aku ciastku nezdanitelnej casti zakladu dane si mozem uplatnit. Kedze mam prijem v SR len za januar 2005, je to 1/12 alebo ako mi mzdarka v byvalje praci na slovensku povedla, mozem si uplatnit celu vo vyske 87,936 Sk.

Dik
Barbara
26.01.06,11:20
Dakujem za promptnu odpoved. Este ma zaujima, aku ciastku nezdanitelnej casti zakladu dane si mozem uplatnit. Kedze mam prijem v SR len za januar 2005, je to 1/12 alebo ako mi mzdarka v byvalje praci na slovensku povedla, mozem si uplatnit celu vo vyske 87,936 Sk.

Dik


áno celú --87.936,-Sk
sylkra
26.01.06,12:46
Dobry den,
Vo februari 2005 som odisiel pracovat do CR kde som zamestnany a platim vsetky odvody a teda aj dane. Za januar 2005 mam ale prijem v SR. Trvaly pobyt mam stale v SR. Poradi mi niekto ako si mam podat danove priznanie za mesiac januar 2005? Mam do vypoctu zahrnut aj prijmy a dan zaplatenu v CR?

Myslim, ze tato tema zaujem viac ludi, ktori v roku 2005 odisli pracovat do CR.

Dakujem a prajem pekny den.

Na SR musis podat, lebo si mal prijmy za januar a takisto si mozes vysporiadat dan v CR podanim danoveho priznania za prijmy od 02-12/2005.
karpis
26.01.06,13:54
Ak niekto pracuje celý rok v ČR musí podávať DP aj v SR. Trvalý pobyt má v SR a v SR nemal žiadne príjmy.
karpis
07.02.06,13:55
Ak niekto pracuje celý rok v ČR musí podávať DP aj v SR. Trvalý pobyt má v SR a v SR nemal žiadne príjmy.
PROSíM PORADTE
Johanka
07.02.06,15:57
Na SR musis podat, lebo si mal prijmy za januar a takisto si mozes vysporiadat dan v CR podanim danoveho priznania za prijmy od 02-12/2005.
Ak má trvalý pobyt V SR, musí zdaniť "celosvetové príjmy" v SR.
Johanka
07.02.06,16:06
Ak niekto pracuje celý rok v ČR musí podávať DP aj v SR. Trvalý pobyt má v SR a v SR nemal žiadne príjmy.
Ak má trvalý pobyt v SR, je daňovníkom z neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR a zdaňuje v SR príjmy zo zdrojov v tuzemsku a zo zdrojov v zahraničí ( celosvetové príjmy) v SR. Daňové priznanie v ČR nepodáva, pri vypĺňaní priznania v SR postupuje podľa Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR. Pri eliminácii dvojitého zdanenia príjmu zo zdrojov v ČR sa používa metóda zápočtu dane zaplatenej v ČR.
balu1
13.02.06,14:45
Uz v tom zacinam mat hokej. Prva rada bola, ze si musim podat danove priznanie z ceskych prijomov v CR a vysku zaplatenej dane odratav v danovom priznani v SR. Teraz citam, ze v CR nemusim podat ziadne danove priznanie. Lenze vyska preddavkov ktore som zplatil je vyssia ako skutocna dan (pretoze nereflektuje 10% dar, ktory som v CR dal). Ako mam teraz postupovat?
Muška
13.02.06,15:17
balu 1,
Ak si mal príjem v ČR ako zamestnanec, môžeš požiadať o ročné zúčtovanie v ČR, ale potom musíš podať DP v SR, kde uvedieš tento príjem.
DU môžeš požiadať o odklad podanie DP.
Ročné zúčtovanie preto, lebo ak Ti v ČR vychádzala vyššia daň a pri vyúčtovaní by si mal preplatok, tak v SR Ti ju nikto nevráti.
Z ČR budeš potrebovať z Finančného úradu, že za Teba bola odvedená daň.
Marína
13.02.06,19:41
balu 1,
Z ČR budeš potrebovať z Finančného úradu, že za Teba bola odvedená daň.
Muška, už pár rokov podáva môj syn daňové priznanie v SR z príjmov zo závislej činnosti v ČR. Vždy som prikladala k DP len potvrdenie o ... a nikdy som neprikladala potvrdenie z FÚ. Potvrdenie o zrazenej dani je podľa môjho názoru dostačujúce. Daňový úrad v SR ani nič iné nevyžaduje. Odvod dane je záväzkom zamestnávateľa a nie zamestnanca.
DanielaSL
13.02.06,19:56
A ako je to s aupairkami, ktoré pracujú v zahraničí cez agentúru?
Marína
13.02.06,20:17
Postupujú tak isto.
DanielaSL
13.02.06,20:21
Postupujú tak isto.

A kto im vystaví nejaké potvrdenie? Kamarátkina dcéra nič od nikoho nedostala.
Marína
14.02.06,08:44
Skús zadať tému s názvom au-pair. Určite sa tu nájde niekto, kto si ju všimne. Ja som vychádzala len z toho, že poberajú zdaniteľné príjmy.
balu1
14.02.06,08:51
Muska,
Dakujem za odpoved. Vcera som si precital zmluvu medzi SR a CR o zamedzeni dvojiteho zdanenia c. 238/2003 z.z.
V clanku 14 par. 1 sa pise (ak som to dobre pochopil), ze ja ako rezident SR "mozem" zdanit svoje prijmy v druhom state. Takze mozem ale nemusim. V kazdom pripade ich musim zdanit v SR. Ak sa rozhodnem zaplatit dan v CR, tak vysku tejto dane si odpocitam od dane, ktora my vide v SR. Ak sa nerozhodnem podat danove priznanie v CR, preddavky, ktore som tu zaplatil my asi uz nikto nevrati a tie si mozem pri danovom priznani v SR odpocitat ako zalpatenu dan. Alebo sa daju vratit?

Ak to teda dobre chapem, je na mne, ci si spravim danove priznanie v CR alebo sa na to vykaslem. V kazdom pripade si ho vsak musim spravit v SR!
Marína
14.02.06,09:27
Muška, už pár rokov podáva môj syn daňové priznanie v SR z príjmov zo závislej činnosti v ČR. Vždy som prikladala k DP len potvrdenie o ... a nikdy som neprikladala potvrdenie z FÚ. Potvrdenie o zrazenej dani je podľa môjho názoru dostačujúce. Daňový úrad v SR ani nič iné nevyžaduje. Odvod dane je záväzkom zamestnávateľa a nie zamestnanca.
Muška, predsa sa ešte vrátim k tejto téme, lebo mi vŕta v hlave. Je to myslené tak, že potvrdenie z FÚ potrebuje vtedy, keď si daň vysporiada ročným zúčtovaním v ČR?
Marína
14.02.06,15:04
A kto im vystaví nejaké potvrdenie? Kamarátkina dcéra nič od nikoho nedostala.
Po konzultácii už v tom mám jasnejšie.
A. Au-pair. Môžu nastať takéto prípady
1.) Zamestnáva ju agentúra so sídlom v SR. Ide o závislú činnosť s vyslaním do iného štátu. Môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Daňové priznanie nepodáva.
2.) Zamestnáva ju agentúra v UK. Zamestnávateľa požiada o potvrdenie o príjme. Daňové priznanie podáva v SR. Súčasne môže požiadať zamestnávateľa v UK, alebo príslušný úrad(obdoba DÚ) o ročné zúčtovanie dane.
3.) Príjmy poberá v UK od "domácich".
a. závislá činnosť, alebo obdoba závislej činnosti. T. z., že jej zrážajú z
príjmu odvody a daň(a odvádzajú). Vystavia potvrdenie o príjme,
zrazených odvodoch a dani. DP podáva v SR.
b. Poberá príjmy od "domácich". Odvody si platí sama. Podáva daňové
priznanie v UK. Požiada o potvrdenie správcu dane z UK o podaní
DP. Následne podáva DP v SR. DÚ v SR môže požiadať o odklad
podania DP do 30.9.2006.
Poznámka: V mnohých prípadoch v UK zamestnávatelia nevydajú potvrdenie o celkovom príjme. Môže sa požiť posledná výplatná páska k 31.12., pretože v UK je zvykom na výplatných páskach napočítavať všetky príjmy, odvody a daň za celé obdobie. Preklad z angl. jazyka do slovenčiny nie je nutný.
B. Rezident
Určenie rezidencie osoby-občana SR je v
1. v 1 rade - bydlisko a trvalý pobyt
2. Ak má osoba trvalý pobyt v SR, ale celosvetové príjmy chce zdaňovať v inom štáte, musí v tomto štáte požiadať o Potvrdenie o daňovej rezidencii
Poznámka: Ak v tomto štáte nemá trvalý pobyt, zvyčajne ho nedostane.
3. Ak má osoba trvalý pobyt v 2 a viacerých štátoch, v niektorom z týchto štátoch požiada o potvrdenie príslušnosti-Potvrdenie o daňovej rezidencii a v tomto štáte bude zdaňovať celosvetové príjmy. Ak je občan na základe potvrdenia o rezidencii rezidentom štátu, s ktorým ostatné štáty, kde má občan tiež trvalý pobyt, nie je podpísaná medzinárodná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia a v týchto štátoch by poberal zdaniteľné príjmy, je povinný podať daňové priznanie a odviesť daň v každom z týchto štátov a súčasne by musel priznať a zdaniť úhrne celosvetové príjmy v štáte, ktorého je rezidentom, čo je pre občana značne nevýhodné.
Poznámka: V prípade, že ju v ktoromkoľvek zo štátov, kde má trvalý pobyt(ale nie je rezidentom), príslušný správca dane vyzve na podanie daňového priznanie, predloží mu Potvrdenie o rezidencii ako doklad, že v danom štáte nie je povinný zdaňovať celosvetové príjmy.
Napr. Ak má občan SR trvalý pobyt v SR, UK, ČR a v štáte, s ktorým nie je uzavretá medzinárodná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia a rozhodne sa byť rezidentom štátu, s ktorým táto zmluva nie je uzavretá, od daného štátu má potvrdenie o rezidencii, celosvetové príjmy si zdaňuje v tomto štáte. Ak by mal aj príjmy zo SR, tieto musí zdaniť v SR, ale súčasne kvôli neuzavretiu medzinárodnej zmluvy o zamedzení .... ich musí zdaniť aj v štáte, ktorého je rezidentom. To však závisí hlavne od toho, aká je právna úprava v danom štáte. V niektorých štátoch môže byť zohľadnené vyňatie týchto príjmov tak, ako je to v právnej úprave nášho štátu (§ 45 ods. 3 b), ale nemusí. Preto je dôležité, ak sa stane rezidentom ktoréhokoľvek štátu, musí si overiť, aká je právna úprava daného problému.
sylkra
14.02.06,15:17
Muska,
Dakujem za odpoved. Vcera som si precital zmluvu medzi SR a CR o zamedzeni dvojiteho zdanenia c. 238/2003 z.z.
V clanku 14 par. 1 sa pise (ak som to dobre pochopil), ze ja ako rezident SR "mozem" zdanit svoje prijmy v druhom state. Takze mozem ale nemusim. V kazdom pripade ich musim zdanit v SR. Ak sa rozhodnem zaplatit dan v CR, tak vysku tejto dane si odpocitam od dane, ktora my vide v SR. Ak sa nerozhodnem podat danove priznanie v CR, preddavky, ktore som tu zaplatil my asi uz nikto nevrati a tie si mozem pri danovom priznani v SR odpocitat ako zalpatenu dan. Alebo sa daju vratit?

Ak to teda dobre chapem, je na mne, ci si spravim danove priznanie v CR alebo sa na to vykaslem. V kazdom pripade si ho vsak musim spravit v SR!

Ano, spravne si topochopil. Rozhodne si urob danove priznanie v CR!!!
v SR si musis podat danove priznanie kvoli tomu trvalemu pobytu.
Muška
14.02.06,21:56
Muška, už pár rokov podáva môj syn daňové priznanie v SR z príjmov zo závislej činnosti v ČR. Vždy som prikladala k DP len potvrdenie o ... a nikdy som neprikladala potvrdenie z FÚ. Potvrdenie o zrazenej dani je podľa môjho názoru dostačujúce. Daňový úrad v SR ani nič iné nevyžaduje. Odvod dane je záväzkom zamestnávateľa a nie zamestnanca.

Marínka,
nerobila som ešte príjem zo zamestnania v ČR. Ale ak má príjem, ktorý je v ČR napr. zdanení zrážkovou daňou, tak potrebujem doklad z Finančného úradu Praha 1 o úhrade tejto dane. /týka sa to napr. honorárov autorov /.

V tejto problematike trochu tápam :D
Ale napr. viem ešte, že ak v medzin. zmluve je pri určitom príjme uvedené nižšie percentom ako je obyklá daň z príjmu /ale náš daňovník musí preukázať daňový domicil/ ak sa nepreukáže, tak mu môžu uplatniť daň obvyklú, ale u nás sa mu bude započítavať iba daň do výšky podľa medzn. zmluvy a zbytok u nás dodaní .

Takže treba naštudovať tú ktorú zmluvu.

Ak by vedel niekto o školení práve na tému dvojité zdanenia....tak dajte vedieť.
SERVIS
15.02.06,06:51
Daňové priznanie si musíš podať v SR (keď si zamestnaný v ČR). Je to DP typu A a v tomto priznaní v V.oddieli na strane 2 uvedieš úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov a taktiež zrazené poistné. Príjem z ČR musíš prepočítať priemerným kurzom na slovenské koruny. A v VI. oddieli daň.priznania musíš príjem z ČR uviesť do r. 48 (samozrejme prepočítaný na slovenské koruny). Ďalej vyplníš riadok 49, 50, 51 a 52. Musíš postupovať podľa Pokynov na vyplnenie DP.


A keď pracoval v ČR od 2.-12.2006, ako vyrátam ten priemerný kurz ČK. Zrátam kurzy za 11 mesiacov a vydelím 11? Kto mi poradí?
Paula
15.02.06,07:19
A keď pracoval v ČR od 2.-12.2006, ako vyrátam ten priemerný kurz ČK. Zrátam kurzy za 11 mesiacov a vydelím 11? Kto mi poradí?
http://www.porada.sk/showpost.php?p=178036&postcount=16
Vladimír Ozimý
15.02.06,08:14
riesi to paragraf 31 zakona 595.....na prepocet prijmu sa pouzije a to

- den prijatia platby
- priemerny rocny kurz
- priemer mesacnych kurzov

samozrejme pouzije sa ten ktory je najvyhodnejsi pre danovnika
Lulka
15.02.06,08:55
Ahojte, presne tato tema ma zaujima, no priatel ma tiez taky isty problem nevie ci si ma dat danove priznanie v SR aj v CR. Do konca aprila pracoval v SR a od zaciatku maja potom v CR pre cesku firmu,plati tam normalne odvody..Ma aj zivotnu poistku, mohol by si odratat 12.000Sk, ale teraz nevie ci moze ked tu pracoval len 4 mesiace....Poradi niekto? No a aby som upozornila ja sa do tychto veci tiez nerozumiem
Vladimír Ozimý
15.02.06,09:09
zakladny bod pri takychto pracach je urcit si domicil....to jest kde sa zdanuju celosvetove prijmy.....predpokladam ze to je slovensko kedze trvaly pobyt v v SR takze v CR si da spravit bud rocne zuctovanie alebo poda danove priznanie...no a dan v CR zapocita v danovom priznani v SR pricom sa pouzije metoda zapoctu...

ako hovorim dolezita je zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia tam je jasne urcene kto je domicil ktorej krajiny
Olinka
15.02.06,09:32
Som student a v CR som bola 2 mesiace na brigade, zarobila som 19000 Kč z toho mi strhli 3500 Kč dan. Mam si podat v CR danové priznanie, vratia mi dan? A musi aj na SR si podat ked to nepresahuje tych 43 968?

Prosim pomozte mi,:eek:
SERVIS
15.02.06,09:42
Robím DP - v r. 2005 robil v ČR, a v 3/2005 dostal doplatenú výplatu z roku 2004 /nie z decembra/ od bývalého zamestnávateľa. Tento doklad - Potvrdenie o zúčt.dane - môžem normálne brať do úvahy? Nie je na ňom uvedené, že je to dlh z rokku 2004. Ďakujem
emily
15.02.06,09:59
Som student a v CR som bola 2 mesiace na brigade, zarobila som 19000 Kč z toho mi strhli 3500 Kč dan. Mam si podat v CR danové priznanie, vratia mi dan? A musi aj na SR si podat ked to nepresahuje tych 43 968?

Prosim pomozte mi,:eek:
Keby si českú firmu bola požiadala o ročné zúčtovanie bolo by to jednoduchšie, ale to už asi dnes nestihneš. Podaj si DP v čechách a daň Ti vrátia. Na Slovensku podľa mňa nemusíš podať DP, ale nie je to na 100%. Nech sa vyjadria zbehlejší....
Luba2
15.02.06,10:05
Ja mám presne opačný problém, ako je rozoberaný, poslal mi papiere len zo závislej činnosti človek, ktorý má trvalý pobyt v ČR, 8 mesiacov pracoval v SR a 4 posledné v ČR. Odkázala som mu, že si má urobiť paňové priznanie v ČR, ale on trvá na tom, že aj minulý rok podával u nás a chce znova podať u nás. Čo s ním mám urobiť?
Luba2
15.02.06,12:27
??? prosím, poraďte mi ???
Johanka
15.02.06,13:12
Treba sa ho spýtať, z akého titulu si dával DP v SR. On je občan SR s trvalým pobytom v obidvoch krajinách? V takom prípade by si mohol vybrať, že bude zdaňovať celosvetové príjmy tam, kde má bližšie osobné a hospodárske záujmy( napr. manželka a deti žijú v SR).
Marína
15.02.06,15:09
Chcem vás všetkých poprosiť, ktorí(é) v tejto téme kladiete otázky. Buďte takí(é) dobrí(é) a vo svojich otázkach píšte, kde má občan
1./ trvalý pobyt
2./ ktorého štátu je občanom
3./ kde má stredisko svojich životných záujmov
4./ kde sa obvykle zdržiava
5./ ktorého štátu je príslušníkom
atd., pretože ak je položená otázka napr. mám príjem z ČR a kde ho mám zdaniť a podať daňové priznanie, tak automaticky musí nasledovať kopec protiotázok na trvalý pobyt, štátnu prislušnosť,..., aby sa mohlo určiť ktorého štátu je občan rezidentom. Len na základe toho sa dá dať kvalifikovaná odpoveď.
mimotemy Prepáčte, ale ja už z tejto témy mám chaos a keď ju čítam, ani neviem poriadne na čo mám odpovedať.
balu1
15.02.06,17:03
ahoj marina,
tiez sa mi zda, ze to tu trosku vybocilo z povodnej temy.
tou je zdanovanie prijmov z CR slovenskeho obcana s trvalym pobytom na uzemi SR. preto prosim ostatnych, ktori maju otazky mimo tejto temy aby ich sem neplietli.

dakujem
balu1
SERVIS
16.02.06,07:27
Daňové priznanie si musíš podať v SR (keď si zamestnaný v ČR). Je to DP typu A a v tomto priznaní v V.oddieli na strane 2 uvedieš úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov a taktiež zrazené poistné. Príjem z ČR musíš prepočítať priemerným kurzom na slovenské koruny. A v VI. oddieli daň.priznania musíš príjem z ČR uviesť do r. 48 (samozrejme prepočítaný na slovenské koruny). Ďalej vyplníš riadok 49, 50, 51 a 52. Musíš postupovať podľa Pokynov na vyplnenie DP.

Včera som robila DP - presne tento typ, ako bola pôvodná otázka - príjem aj v SR aj v ČR. Postupovala som podľa knižky DÚPP 3/2006 - kde bol podobný prípad. A tam vôbec nevypĺňajú riadky 48,49,50,51 a 52, ako píše ty. Vyplnili len riadok 45 a hotovo. Už som z toho na hlavu, ako to bude dobre? Kto sa
na to pozrie? Ďakujem.
SERVIS
16.02.06,09:03
:( Kto mi odpovie? Nikto tu zrazu nie je? Porozmýšľajte.;)
Johanka
16.02.06,09:30
Včera som robila DP - presne tento typ, ako bola pôvodná otázka - príjem aj v SR aj v ČR. Postupovala som podľa knižky DÚPP 3/2006 - kde bol podobný prípad. A tam vôbec nevypĺňajú riadky 48,49,50,51 a 52, ako píše ty. Vyplnili len riadok 45 a hotovo. Už som z toho na hlavu, ako to bude dobre? Kto sa
na to pozrie? Ďakujem.
Dosť ťažko sa sa radí takto všeobecne, keď nevidím konkrétne čísla. Ale - s ČR sa používa metóda zápočtu dane zaplatenej v ČR, takže nemôžeš dať na riadok 45 žiadne číslo, pretože tu sa uvádzajú príjmy vyňaté zo zdanenia. V prípade príjmu v ČR sa musia vypĺňať riadky 48-52.
balu1
17.02.06,14:39
Spravil som si prepocet dane v CR a potom aj v SR podla rad a navodov ktore som obdrzal v tomto fore (dakujem za ne!). Co ma vsak zarazilo je, za v riadku 50 sa pocita "percento dane na ucely zapoctu". Tymto percentom sa potom nasobi dan, ktora mi vznika na Slovensku. Tym padom sa urcuje strop, ktory si mozem odpocitat zo zaplatenej dane v CR! Kedze percenoto je vzdy nizsie ako 1, nikdy si nemozem zapocitat celu dan, ktoru som odviedol v cechach (velmi dobre vymyslene!).
Lenze zmluva o dvojitom zdaneni medzi SR a CR v clanku 22 par. 1 pismene a) pise:
"Ak rezident jedneho zmluvneho statu (SR) pobera prijmy alebo vlastni majetok, ktory moze byt v sulade s ustanoveniami tejto zmluvy zdaneny v druhom zmluvnom state (CR), skor uvedeny stat (SR) povoli:
a) znizit dan z prijmu tohto rezidenta (SR) o sumu rovnajucu sa dani z prijmov zaplatenej v tomto druhom state (CR)"
Nedochadza nahodou k poruseniu tejto medzinarodnej zmluvy tym, ze v danovom priznani SR my nie je umoznene znizit dan o celu ciastku dane zaplatenu v CR (uzna iba cast, v riadku 52)?
Vyzna sa v tom niekto? Kto mi poradi? :-)

Dik
balu1
Muška
17.02.06,15:37
Článok 22

Vylúčenie dvojitého zdanenia

1. Ak rezident jedného zmluvného štátu poberá príjmy ...................

Suma, o ktorú sa daň zníži, však v žiadnom prípade nepresiahne tú časť dane z príjmov alebo dane z majetku vypočítanej pred jej znížením, ktorá pomerne pripadá, podľa toho, o aký prípad ide, na príjmy alebo majetok, ktorý sa môže zdaniť v tomto druhom štáte.
2. Ak v súlade s ktorýmkoľvek ustanovením tejto zmluvy príjmy, ktoré poberá, alebo majetok, ktorý vlastní rezident jedného zmluvného štátu, sú oslobodené od dane v tomto štáte, tento štát napriek tomu môže pri vypočítaní sumy dane na zvyšné príjmy alebo majetok tohto rezidenta vziať do úvahy tieto oslobodené príjmy alebo majetok.
Marína
18.02.06,15:44
Som student a v CR som bola 2 mesiace na brigade, zarobila som 19000 Kč z toho mi strhli 3500 Kč dan. Mam si podat v CR danové priznanie, vratia mi dan? A musi aj na SR si podat ked to nepresahuje tych 43 968?

Keby si českú firmu bola požiadala o ročné zúčtovanie bolo by to jednoduchšie, ale to už asi dnes nestihneš. Podaj si DP v čechách a daň Ti vrátia. Na Slovensku podľa mňa nemusíš podať DP, ale nie je to na 100%. Nech sa vyjadria zbehlejší....
Olinka, Emily Ti poradila dobre. Ja len doplním. Príjem sa prepočíta na slovenskú menu. V prípade, ak príjmy v roku 2005 boli nižšie ako 43 968 Sk, nie si povinná podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby. To je Tvoj prípad, ale len vtedy, ak to boli Tvoje jediné príjmy v roku 2005, alebo ak si poberala aj iné príjmy, v súčte nesmú dosiahnúť 43 968 Sk. Inak musíš podať daňové priznanie z príjmu fyzických osôb typ A.
Topas
20.02.06,10:43
Chcem vás všetkých poprosiť, ktorí(é) v tejto téme kladiete otázky. Buďte takí(é) dobrí(é) a vo svojich otázkach píšte, kde má občan
1./ trvalý pobyt
2./ ktorého štátu je občanom
3./ kde má stredisko svojich životných záujmov
4./ kde sa obvykle zdržiava
5./ ktorého štátu je príslušníkom
atd., pretože ak je položená otázka napr. mám príjem z ČR a kde ho mám zdaniť a podať daňové priznanie, tak automaticky musí nasledovať kopec protiotázok na trvalý pobyt, štátnu prislušnosť,..., aby sa mohlo určiť ktorého štátu je občan rezidentom. Len na základe toho sa dá dať kvalifikovaná odpoveď.
mimotemy Prepáčte, ale ja už z tejto témy mám chaos a keď ju čítam, ani neviem poriadne na čo mám odpovedať.



Čím viac o tom tu čítam, tým tomu menej rozumiem. Robím účtovníctvo pre firmu, ktorá má v ČR org. zložku. Firma ako zamestnávateľ odvádza daň zo závislej činnosti v ČR a preto dáva zamestnancom potvrdenie o príjme "české". Má povinnosť robiť im ročné zúčtovanie? Alebo si iba na základe potvrdenia o príjme urobia DP v SR. Ide o zamestnancom, ktorí majú trvalý pobyt v SR, v ČR sa zdržiavajú viac ako 183 dní ročne. Ak som na niečo zabudla, doplním.
Muška
20.02.06,10:45
Pre zamestnancov je výhodné urobiť najskôr ročné zúčtovanie dane v ČR /v prípade ak by im vznikol preplatok/ a potom z toho ročného zúčtovania dane si musia urobiť DP v SR.
Topas
20.02.06,10:56
Ak ale zamestnávateľ neurobí ročné zúčtovanie, nič sa nestane.
K DP im stačí aj potvrdenie?
Muška
20.02.06,10:58
áno stačí potvrdenie.
Je to len preto, že je pravdepodobné, že v ČR mali vyššiu daň, preplatok mohli mať vrátený. Ak podá DP v SR - na vrátenie preplatku z ČR nemá nárok.
Marína
21.02.06,20:34
DanielaSL
22.02.06,07:17
Marína veľká vďaka za ten článok, je fakt dobrý.
matalenka
22.02.06,07:39
sprav si danove priznanie typu A, zapoctovou metodou. robievam to aj ja tak... a len na uzemi SR v mieste trvaleho bydliska. Treba zdanit vsetky prijmy za rok 2005, cize aj tie, ktore si mal na slovensku.
miriza
22.02.06,09:02
Tak som akurát dokončila DP bratovi, ktorý pracoval aj v Čechách aj na Slovensku. Vychádza mi že má preplatok 4030,- celkom dobre tomu nerozumiem či mu ho vrátia alebo nie.
Johanka
22.02.06,09:10
Preplatok môže byť v prípade, že v SR boli zaplatené preddavky väčšie ako je daňová povinnosť a preto mu ich správca dane vráti. Určite to nie je preplatok na dani zaplatenej v zahraničí.
miriza
22.02.06,09:15
Áno preddavky v SR boli väčšie ako je daňová povinnosť.
JDM
26.02.06,22:02
Prosím o radu, hrozí mi vyplniť jedno DP pre FO, ktorá má trvalý pobyt v SR, príjmy z podnikania má v SR aj ČR. Tvrdí mi, že DP si musí podať v SR + aj v ČR, ako postupovať?
Podať v SR daň.priznanie typu A postupovať podľa rady Alenky11?
...ďakujem....
STRELEC
26.02.06,22:19
Prosím o radu, hrozí mi vyplniť jedno DP pre FO, ktorá má trvalý pobyt v SR, príjmy z podnikania má v SR aj ČR. Tvrdí mi, že DP si musí podať v SR + aj v ČR, ako postupovať?
Podať v SR daň.priznanie typu A postupovať podľa rady Alenky11?
...ďakujem....
Priznanie typu "A" je vyhradené pre príjmy zo závislej činnosti. Jedná sa teda o príjmy zo živnosti, či zo závislej činnosti, resp. o kombináciu týchto príjmov? Potom bližšie - akú?
Danka
15.03.06,15:25
Zdravím vás, poraďáci.
Čítam jednu odpoveď za druhou, ale aj tak neviem vyriešiť svoj problém.
Kolegyňa mala v roku 2005 len príjem z ČR.Akokoľvek sa snažím vypniť riadok 50 DP, vychádza mi nezmysel.
Na r.50 je postup:vydeliť riadok č.48 riadkom 35 a mne vyjde "1", pretože na r.48 mám takú istú sumu ako na riadku 35 /základ dane/, a toto by som ešte mala násobiť 100.Neviem, kde robím chybu.
Kto mi poradí????!!!!????
Johanka
15.03.06,17:22
Nikde nerobíš chybu. Tento riadok vyjadruje percentuálny podiel príjmov zo zahraničia na celkových príjmoch. Nakoľko má daňovník príjmy iba zo zahraničia, tak ich podiel na celkových príjmoch je 100 %. Lenže v priznaní je málo okienok a do tohto riadku sa v takomto prípade píše 99,99.;)
lufe
15.03.06,17:36
Ak niekto pracuje celý rok v ČR musí podávať DP aj v SR. Trvalý pobyt má v SR a v SR nemal žiadne príjmy.

Dnes som podával Daňové priznanie na otazku ci musi FO pracujúca celý rok v Česku podat daňové priznanie aj na Slovensku mi daňovaci povedali že nemusí.
Johanka
15.03.06,17:40
Na jednoduchú otázku si dostal jednoduchú odpoveď. Zdaňovanie príjmov zo zdrojov v zahraničí ovplyvňuje toľko skutočností, že Tvoja otázka by musela byť presnejšie formulovaná.
Paula
15.03.06,17:59
Dnes som podával Daňové priznanie na otazku ci musi FO pracujúca celý rok v Česku podat daňové priznanie aj na Slovensku mi daňovaci povedali že nemusí.
Dnes som podávala i ja a povedali mi, že musí....dodali, že vlani ešte nemusela....a ako perličku pridávam: Napriek tomu, že daň sa iba započítala, opýtali sa, či chcem poukázať 2% niekomu :confused: Tomu som veru neporozumela.
Muška
15.03.06,19:06
Dnes som podávala i ja a povedali mi, že musí....dodali, že vlani ešte nemusela....a ako perličku pridávam: Napriek tomu, že daň sa iba započítala, opýtali sa, či chcem poukázať 2% niekomu :confused: Tomu som veru neporozumela.
Paulinka, veď si tam mala prasknúť svoje č. účtu :D
GiZMo1221
28.01.07,22:05
dobry den,
mam otazku k domicilu a podaniu DP za 2006
Trvaly pobyt mam v SR, v CR mam momentalne dlhodoby.
V CR som zacal pracovat 02.2006. Dovtedy som pracoval v Nemecku. Na SR som v 2006 prenajimal byt a nepracoval.
Takze otazky:
SR: Predpokladam, ze si mozem/musim zvolit SR ako danovy domicil, kde musim podat DP a uviest prijmy z DE, CZ a bytu. Vychadza mi nejaky maly nedoplatok.
Ako je to s DP v CR? V diskusii som sa docital, ze DP podat nemusim. Podat by som ho ale chcel, lebo by mi mali nieco vratit(napr. zlava na dani za januar, za darovanie krvy...)-plati ale za podmienky, ze neuvediem ostatne prijmy zo zahranicia. Musim tam ale potom uviest prijmy z SR a DE?
Nemecko: to mi vzdy robila poradkyna, tam je to asi najzlozitejsie a vzdy chcu potvrdenie z DU, ze som podal DP, ako keby som mal domicil v nemecku.

vdaka za kazdu radu
Marína
29.01.07,09:32
dobry den,
mam otazku k domicilu a podaniu DP za 2006
Trvaly pobyt mam v SR, v CR mam momentalne dlhodoby.
V CR som zacal pracovat 02.2006. Dovtedy som pracoval v Nemecku. Na SR som v 2006 prenajimal byt a nepracoval.
Takze otazky:
SR: Predpokladam, ze si mozem/musim zvolit SR ako danovy domicil, kde musim podat DP a uviest prijmy z DE, CZ a bytu. Áno, ak máš v SR stály byt, trvalý pobyt,...si rezidentom SR(viď Zmluva o zamedzení ...v prílohe). Vychadza mi nejaky maly nedoplatok.
Ako je to s DP v CR? V diskusii som sa docital, ze DP podat nemusim. Podat by som ho ale chcel, lebo by mi mali nieco vratit(napr. zlava na dani za januar, za darovanie krvy...)-plati ale za podmienky, ze neuvediem ostatne prijmy zo zahranicia. Musim tam ale potom uviest prijmy z SR a DE? Ak si rezidentom SR(daňovníkom s neobmedzenou daň.povinnosťou), v daň. priznaní v ČR uvádzaš len príjmy dosiahnuté v tomto štáte(si daňovníkom s obmedzenou daň.povinnosťou). Od Finančního úřadu si vyžiadaš Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu-Certification on tax payment, v ktorom je uvedené o.i. druh príjmu, výška príjmu v CZK, daň v CZK, dátum zaplatenia. Ak nebudeš podávať DP, k DP priložíš potvrdenie o príjmoch od zamestnávateľa.
Nemecko: to mi vzdy robila poradkyna, tam je to asi najzlozitejsie a vzdy chcu potvrdenie z DU, ze som podal DP, ako keby som mal domicil v nemecku.V Nemecku nemáš daň.domicil, tam si daňovníkom s obmedzenou daň.povinnosťou a preto si tam v DP uvádzal len príjmy plynúce z daného štátu a nie celosvetové príjmy. Z celosvetových príjmov si mal podať DP v SR.
Ak budeš podávať DP aj v Nemecku, požiadaš správcu dane o také isté potvrdenie ako z ČR. Ak nebudeš podávať DP, k DP priložíš potvrdenie o príjmoch od zamestnávateľa.


vdaka za kazdu radu Odpoveď v rámci citátu. Doporučovala by som Ti požiadať DÚ v SR o predĺženie lehoty na podanie DP(tá je možná do 30.9.).
Uvedené odpovede platia, ak si podľa čl. 4 Zmluvy o zamedzení ..... zistíš, že si rezidentom SR.
Podľa čl. 22 Zmluvy o ...medzi SR a ČR platí metóda zápočtu dane.
Podľa čl. 23 Zmluvy o ...medzi ČSSR a SRN platí metóda vyňatia príjmov.
GiZMo1221
29.01.07,16:26
Odpoveď v rámci citátu. Doporučovala by som Ti požiadať DÚ v SR o predĺženie lehoty na podanie DP(tá je možná do 30.9.).
Uvedené odpovede platia, ak si podľa čl. 4 Zmluvy o zamedzení ..... zistíš, že si rezidentom SR.
Podľa čl. 22 Zmluvy o ...medzi SR a ČR platí metóda zápočtu dane.
Podľa čl. 23 Zmluvy o ...medzi ČSSR a SRN platí metóda vyňatia príjmov.

ahoj, podla coho usudzujes, ze som rezidentom v SR pre podanie DP?
podla zakonov SR som v SR rezident (trvaly pobyt)
podla zakonov CR som aj v CR rezident (zdrzujem sa viac ako 183dni)
takze prichadza na rad zmluva o dvojitom zdaneni, cast rezident.
tam mi vychadza, ze na mna plati bod b(obvykle sa zdrziavam v CR), bod a nie lebo stale byty mam v oboch statoch.
tak mi to dnes vysvetlila pani na DU v Prahe.
potom si ale spomenula na pokyn D-300, z financneho spravodaja, konkretne paragraf 2, bod2:
"Dojde-li u poplatníka ke změně v rozsahu povinnosti
vůči České republice (§ 2 odst. 2 nebo 3 zákona)
v průběhu zdaňovacího období v důsledku změny
bydliště, posuzuje se jeho statut za příslušné části roku
samostatně. V případě vzniku neomezené daňové
povinnosti v České republice (§ 2 odst. 2 zákona)
v důsledku skutečnosti, že se zde poplatník obvykle zdržuje,
uplatní se tento statut pro celé zdaňovací období.
"
kedze ja som sa vo februari do CR z nemecka prestahoval a predtym som v CR rezidentom nebol, tak vravela, ze to by mohlo na mna platit. akurat sa mi nepaci ta druha veta, lebo mam pocit, ze ohranicuje ten pripad len na to ze niekto z CR odide, t.j. strati rezidenturu a ten zvysok roka co je v zahranici nemusi v CR priznavat. vyznate sa v tom niekto?
poznate nejake dobre ceske forum o daniach v CR? alebo mozem taketo otazky klast aj tuna?
Johanka
29.01.07,17:03
ahoj, podla coho usudzujes, ze som rezidentom v SR pre podanie DP?
podla zakonov SR som v SR rezident (trvaly pobyt)
podla zakonov CR som aj v CR rezident (zdrzujem sa viac ako 183dni)
Ak si podľa vnútroštátneho predpisu rezidentom obidvoch krajín - práve zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia rieši túto situáciu. Podotýkam, že zmluva ako právny predpis má prednosť pred domácim predpisom.
takze prichadza na rad zmluva o dvojitom zdaneni, cast rezident.
tam mi vychadza, ze na mna plati bod b(obvykle sa zdrziavam v CR), bod a nie lebo stale byty mam v oboch statoch.
tak mi to dnes vysvetlila pani na DU v Prahe.
Pri stanovení rezidentúry musíš postupovať zaradom - ak podľa bodu a) máš stály byt v obidvoch krajinách, si rezidentom v tom štáte, v ktorom máš stredisko životných záujmov,tzn. bližšie osobné a hospodárske vzťahy. Až potom môžeš riešiť to, kde sa obvykle zdržuješ. Zdá sa mi, že určenie strediska životných záujmov si preskočil.
potom si ale spomenula na pokyn D-300, z financneho spravodaja, konkretne paragraf 2, bod2:
"Dojde-li u poplatníka ke změně v rozsahu povinnosti
vůči České republice (§ 2 odst. 2 nebo 3 zákona)
v průběhu zdaňovacího období v důsledku změny
bydliště, posuzuje se jeho statut za příslušné části roku
samostatně. V případě vzniku neomezené daňové
povinnosti v České republice (§ 2 odst. 2 zákona)
v důsledku skutečnosti, že se zde poplatník obvykle zdržuje,
uplatní se tento statut pro celé zdaňovací období.
"
kedze ja som sa vo februari do CR z nemecka prestahoval a predtym som v CR rezidentom nebol, tak vravela, ze to by mohlo na mna platit. akurat sa mi nepaci ta druha veta, lebo mam pocit, ze ohranicuje ten pripad len na to ze niekto z CR odide, t.j. strati rezidenturu a ten zvysok roka co je v zahranici nemusi v CR priznavat. vyznate sa v tom niekto?
poznate nejake dobre ceske forum o daniach v CR? alebo mozem taketo otazky klast aj tuna?
Odpovede sú červeným.
GiZMo1221
29.01.07,17:29
Pri stanovení rezidentúry musíš postupovať zaradom - ak podľa bodu a) máš stály byt v obidvoch krajinách, si rezidentom v tom štáte, v ktorom máš stredisko životných záujmov,tzn. bližšie osobné a hospodárske vzťahy.
ako sa definuje stredisko zivotnych zaujmov, resp. blizsie vztahy? robi sa to subjektivne (som Slovak a chcem platit dane len v SR) alebo objektivne (napr. aktualne aj s mazelkou zijem v CR, planujem tu este nejaku dobu zit VS napr. statna prislusnost/trvaly pobyt). Pani na DU, povedala, ze bod a sa neda jednoznacne definovat, tak presla na bod b.
je nejaky navod?
Johanka
29.01.07,17:43
Do úvahy sa berie všetko, čo súvisí so životnými záujmami FO, rodinné, sociálne vzťahy, zamestnanie, dokonca aj politické, kultúrne alebo iné aktivity. Platí, že osobné vzťahy majú prednosť pred hospodárskymi.
Napr. máš stály byt v dvoch štátoch, ale manželka s deťmi žije v SR, tak máš stredisko záujmov v SR a si rezidentom SR.
GiZMo1221
29.01.07,19:04
odporucim precitat tieto clanky:
http://www.sagit.cz/pages/prehlrub.asp?cd=268&typ=c
http://euroservis.czechtrade.cz/dotaz/dan-z-prijmu-2232/
ak som to spravne pochopil, v CR nemusim prijmy za januar z nemecka priznavat, nakolko som bol v januari danovy rezident v nemecku
Marína
29.01.07,21:19
Musíš sa rozhodnúť, kde Ťa "srdce ťahá". Musíš sa rozhodnúť, kde budeš priznávať celosvetové príjmy. Ešte raz si prečítaj čl.4 Zmluvy o ..... a choď na to vylučovacou metódou. Ak sa nevieš rozhodnúť, požiadaj DÚ o určenie svojej rezidencie. Ich stanovisko bude pre Teba záväzné.
Pripnem Ti ešte jedno stanovisko DR, malo by Ti pomôcť v Tvojom rozhodovaní.
GiZMo1221
30.01.07,11:34
Musíš sa rozhodnúť, kde Ťa "srdce ťahá". Musíš sa rozhodnúť, kde budeš priznávať celosvetové príjmy. Ešte raz si prečítaj čl.4 Zmluvy o ..... a choď na to vylučovacou metódou. Ak sa nevieš rozhodnúť, požiadaj DÚ o určenie svojej rezidencie. Ich stanovisko bude pre Teba záväzné.
Pripnem Ti ešte jedno stanovisko DR, malo by Ti pomôcť v Tvojom rozhodovaní.

ok. ked sa rozhodnem pre slovensko, musim to nejako v CR oznamit? alebo len jednoducho neuvediem v DP prijmy z nemecka? a uvediem ich len v slovenskom DP?
Marína
30.01.07,15:35
Priznávam, že som v koncoch po prečítaní si uvedených príspevkov na Tebou priložených linkoch a to z dôvodu, že (ak som dobre pochopila) mám pocit z iného výkladu Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR zo strany SR a ČR(myslím na kombináciu rezident+nerezident v rámci roka). Preto som Ti písala, že sa skús poistiť žiadosťou na DU v SR o určení daňového domicilu.
Ak ešte vydržíš, zajtra si skúsim niečo overiť a dám vedieť.
Marína
31.01.07,14:46
Tu je moja odpoveď.
Požiadaj písomne svojho správcu dane v SR(DÚ kam patríš podľa trvalého bydliska) o Potvrdenie o rezidencii(neviem, ako sa presne volá ten formulár). Tlačivo na žiadosť neexistuje. DÚ Ti vydá potvrdenie na predpísanom tlačive, ktorým sa v prípade potreby preukážeš Finančnímu úřadu, obdoby DÚ v Nemecku a v iných štátoch, odkiaľ si poberal zdaniteľné príjmy, že si daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou(rezidentom) SR, t.z., že si celosvetové príjmy zdaňuješ na Slovensku.
ZuzulkaB
05.02.07,18:01
Zdravim vsetkych poradakov...
sice som tu toho pocitala, ale akosi som predsalen nenasla odpoved na moju otazku...
do septembra 2006 som pracovala v SK, od novembra pracujem v Rakusku. Som tu vydata, mam tu trvaly pobyt, ale mam ho aj na Slovensku.
Moja otazka teda je: ak budem podavat danove priznanie na Slovensku musim tam uviest aj svoje prijmy z Rakuska? a zdanit ich takisto?
Dakujem Vam veeeeeeeeeeeeeeeelmi pekne za pomoc...

Zuzana
Marína
06.02.07,06:44
Najprv si musíš určiť podľa Čl. 4 medzinárodnej zmluvy medzi ČSR a RR (Vyhláška č.48/1979 Zb.) daňový domicil. Pri aplikovaní kritérií určených týmto článkom je dôležité, aby si podľa týchto kritérií postupovala v presne určenom poradí bez toho, aby sa preskakovali jednotlivé body alebo menilo ich poradie.




Článok 4



Daňový domicil

(1) Výraz “osoba majúca bydlisko alebo sídlo v jednom zmluvnom štáte” označuje v zmysle tejto Zmluvy osobu, ktorá je podľa práva tohto štátu podrobená v tomto štáte zdaneniu z dôvodu svojho bydliska, stáleho pobytu, miesta skutočného vedenia alebo iného podobného kritéria.
(2) Ak má fyzická osoba podľa ustanovenia odseku 1 bydlisko v oboch zmluvných štátoch, postupuje sa takto:
a) Predpokladá sa, že táto osoba má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom má stály byt. Ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov).
b) Ak sa nemôže určiť, ku ktorému zmluvnému štátu má táto osoba užšie osobné a hospodárske vzťahy, alebo ak nemá stály byt v žiadnom zmluvnom štáte, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom sa obvykle zdržiava.
c) Ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch zmluvných štátoch alebo ak sa obvykle nezdržiava v žiadnom z nich, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, ktorého je štátnym občanom.
d) Ak je táto osoba štátnym občanom oboch zmluvných štátov alebo ak nie je štátnym občanom žiadneho z nich, vynasnažia sa príslušné úrady zmluvných štátov upraviť otázku vzájomnou dohodou.
(3) Ak osoba iná než fyzická osoba má podľa ustanovenia odseku 1 sídlo v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má sídlo v tom zmluvnom štáte, v ktorom je miesto jej skutočného vedenia.

Ak podľa týchto kritérií zistíš, že si na území SR považovaná za daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou(nerezident), daňové priznanie podáš v SR len z príjmov nadobudnutých v tomto štáte. Tieto príjmy uvedieš aj do daň.priznanie v RR, ale ich nezapočítaš, pretože podľa Čl. 23, už uvedenej zmluvy, sú tieto príjmy vyňaté(výnimka dividendy a licenčné poplatky uvedené v Čl. 10 a 12).
lkosik
06.02.07,16:45
Rad by som vsetkych kompetentnych poziadal o radu. Som obcanom SR s trvalym pobytom v SR. Do konca septembra 2006 som bol doktorandom na univerzite v SR, ktora za mna odvadzala vsetky odvody. Od oktobra 2006 som zamestnancom ceskej firmy so sidlom v CR. Uctovnik firmy mi poslal nasledovny mail:

Pan xxxxx jste Slovák, zřejmě slovenský daňový rezident (z důvodu trvalého pobytu apod.). Pak je zřejmě vasi povinností podat na Slovensku daňové přiznání a zdanit celosvětové příjmy. Dvojí zdanění se pak řeší podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi CZ a SK:

Článek 22 Vyloučení dvojího zdanění

1. Jestliže rezident jednoho smluvního státu pobírá příjem nebo vlastní majetek, který může být v souladu s ustanoveními této smlouvy zdaněn ve druhém smluvním státě, prvně zmíněný stát povolí:

a) snížit daň z příjmů tohoto rezidenta o částku rovnající se dani z příjmů zaplacené v tomto druhém státě;
b) snížit daň z majetku tohoto rezidenta o částku rovnající se dani z majetku zaplacené v tomto druhém státě.

Z uvedeného vyplývá, že budete potřebovat potvrzení o výši uhrazené české daně. Je otázkou, zda bude na Slovensku stačit jen doklad od firmy, nebo zda bude třeba doklad od FÚ. V druhém případě bych doporučil místo zúčtování záloh podat daňové přiznání.

Rad by som sa spytal, aky preplatok na dani mi mohol za 3 mesiace prace v CR vzniknut a co spravit aby som on neprisiel? Je naozaj vyhodnejsie podat DP aj v CR alebo si spravit zuctovanie zaloh? Bude mi treba pre DP v SR stacit doklad od zamestnavatela alebo treba doklad z FU v CR? Okrem toho som v druhom a tretom pilieri a ci sa tieto platby daju nejak zohladnit v DP v SR? Vopred vsetkym dakujem za pripomienky a odpovede. Ak bude treba doplnit dalsie info, rad pridam.
Marína
06.02.07,17:39
Stačí Ti Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti .....
Ak nevieme, aké si mal príjmy v ČR a či si u zamestnávateľa uplatňoval nezdan.časť základu dane, nemôžeme povedať, či je pre Teba výhodné podať si DP v ČR.


Rad by som sa spytal, aky preplatok na dani mi mohol za 3 mesiace prace v CR vzniknut a co spravit aby som on neprisiel?
Myslím, hádam sám uznáš, bez podkladov Ti túto otázku asi nik nezodpovie. Uplatňoval si si počas 3 mesiacov nezd.časť. základu dane? Mohol si si uplatňovať a neuplatňoval? Môžeš si ju uplatniť v DP a aj uplatníš? Atd. ............................

Ak by to bolo pre Teba výhodné, DP podáš na Finanční úřad a požiadaš ho o vydaní potvrdenia o výške priznaných príjmov a odvedenej dani. V takom prípade Ti doporučujem požiadať príslušný DÚ v SR o odklad na podanie DP, aby si stihol podať DP v ČR, vyžiadať potvrdenie a aby Ti bolo doručené včas. Termín predĺženia je možný do 30.9., ak daňovník priznáva príjmy zo zahraničia.
Základ dane v SR si môžeš znížiť o nezd.časť základu dane na seba ako daňovníka, na manželku, o príspevok na doplnkové dôch.poistenie, účelové sporenie a poistné na životné poistenie úhrnom 12000 Sk.
Ďalšie až po rozhodnutí podať-nepodať DP v ČR.
lkosik
06.02.07,19:12
Dakujem za odpoved a pridavam doplnujuce info: hruby plat cca 20000 CZK, nepoberal som dochodok, nemam deti ani manzelku ani nie som invalida. Dan. zaloha 2618czk, dan.sleva paragraf 35ba 600czk, dan.odvod 2018 czk. Aky preplatok by zhruba mohol vyjst?
ZuzulkaB
06.02.07,19:57
Najprv si musíš určiť podľa Čl. 4 medzinárodnej zmluvy medzi ČSR a RR (Vyhláška č.48/1979 Zb.) daňový domicil. Pri aplikovaní kritérií určených týmto článkom je dôležité, aby si podľa týchto kritérií postupovala v presne určenom poradí bez toho, aby sa preskakovali jednotlivé body alebo menilo ich poradie.




Článok 4



Daňový domicil

(1) Výraz “osoba majúca bydlisko alebo sídlo v jednom zmluvnom štáte” označuje v zmysle tejto Zmluvy osobu, ktorá je podľa práva tohto štátu podrobená v tomto štáte zdaneniu z dôvodu svojho bydliska, stáleho pobytu, miesta skutočného vedenia alebo iného podobného kritéria.
(2) Ak má fyzická osoba podľa ustanovenia odseku 1 bydlisko v oboch zmluvných štátoch, postupuje sa takto:
a) Predpokladá sa, že táto osoba má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom má stály byt. Ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov).
b) Ak sa nemôže určiť, ku ktorému zmluvnému štátu má táto osoba užšie osobné a hospodárske vzťahy, alebo ak nemá stály byt v žiadnom zmluvnom štáte, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom sa obvykle zdržiava.
c) Ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch zmluvných štátoch alebo ak sa obvykle nezdržiava v žiadnom z nich, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, ktorého je štátnym občanom.
d) Ak je táto osoba štátnym občanom oboch zmluvných štátov alebo ak nie je štátnym občanom žiadneho z nich, vynasnažia sa príslušné úrady zmluvných štátov upraviť otázku vzájomnou dohodou.
(3) Ak osoba iná než fyzická osoba má podľa ustanovenia odseku 1 sídlo v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má sídlo v tom zmluvnom štáte, v ktorom je miesto jej skutočného vedenia.

Ak podľa týchto kritérií zistíš, že si na území SR považovaná za daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou(nerezident), daňové priznanie podáš v SR len z príjmov nadobudnutých v tomto štáte. Tieto príjmy uvedieš aj do daň.priznanie v RR, ale ich nezapočítaš, pretože podľa Čl. 23, už uvedenej zmluvy, sú tieto príjmy vyňaté(výnimka dividenky a licenčné poplatky uvedené v Čl. 10 a 12). Dakujem Marina, ale predsa este otazka: staly byt znamna byt ako taky alebo byvanie? Podla vsetkeho by to malo byt pre mna teda Rakusko. Som teda nerezidentom? Prepac, mozno su to blbe otazky, ale akosi v tom nemam celkom jasno. Vopred dakujem apekny dnik...

Zuzana
Marína
06.02.07,20:46
Zuzka, síce okrem Rakúska máš trvalý pobyt aj v SR, ale žiješ v RR, Tvoje osobné väzby sú v RR. Môj názor je, že si rezidentom RR. Ak chceš mať o tom potvrdenie, že si rezidentom RR, požiadaj príslušného správcu dane v RR o potvrdenie o rezidencii. Napíš žiadosť(v SR na to neexistuje tlačivo) a na predpísanom tlačive Ti správca dane potvrdí, že si rezidentom RR. Ak Ti to náhodou nepotvrdí(čo nemyslím), si rezidentom SR.
Lubkka
07.02.07,07:36
ahoj marina, ja som ohladom urcovania rezidencie dostala nasledovny vyklad:

Článok 4 Bilaterálnej zmluvy medzi ČR a SR číslo 238/2003

Ak je fyzická osoba rezidentom oboch zmluvných štátov (aj v Čechách aj na Slovensku dosahuje príjmy) určí sa jej postavenie k plateniu dane týmto spôsobom:

a) táto osoba sa bude považovať za rezidenta len toho štátu, v ktorom má k dispozícii stály byt; ak má však k dispozícii stály byt v oboch štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov t.j. manželka, kamarati, nejaké kluby ktorých je členom)

b) ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemá k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava t.j. v ktorom sa zdrziava 183 dni z kalendarneho roka

c) ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch štátoch alebo sa nezdržiava v žiadnom z nich, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ktorého je štátnym príslušníkom,

d) ak je táto osoba štátnym príslušníkom oboch štátov alebo nie je štátnym príslušníkom žiadneho z nich, príslušné orgány zmluvných štátov upravia túto otázku vzájomnou dohodou.

V prípade pochybností upravia príslušné orgány zmluvných štátov otázku rezidencie vzájomnou dohodou.
Marína
07.02.07,07:42
Lubkka, pri odpovedi pre Zuzku som vychádzala presne z čl. 4. Ten som aj uviedla v prísp.č.71.
Lubkka
07.02.07,08:06
Neviete nahodou niekto, ci sa da niekde najst zoznam vsetkych zmluv o zamedzeni dvojiteho zdanenia ktore ma SR uzatvorene?
Pretoze ja mam taky problem, ze okrem slovenskeho obcianstva mam aj kanadske pretoze moj manzel je kanadan. Byvame tu v SR ale on pracuje v Kuwaite.... a vobec netusime ako sa budu jeho prijmy zdanovat :(
Milan Benka
07.02.07,08:14
Neviete nahodou niekto, ci sa da niekde najst zoznam vsetkych zmluv o zamedzeni dvojiteho zdanenia ktore ma SR uzatvorene?
Pretoze ja mam taky problem, ze okrem slovenskeho obcianstva mam aj kanadske pretoze moj manzel je kanadan. Byvame tu v SR ale on pracuje v Kuwaite.... a vobec netusime ako sa budu jeho prijmy zdanovat :(

na www.drsr.sk/wps/portal (http://www.drsr.sk/wps/portal)

V sekcii legislatíva.
Johanka
07.02.07,08:14
kontrolorka@zoznam.sk
07.02.07,12:00
O podávaní DP v Čechách sa informuj na Finančnom úrade vČechách.
V SR si povinný podať daňové priznanie z celosvetových príjmov, pretože si daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou.
GiZMo1221
10.02.07,22:43
Dakujem za odpoved a pridavam doplnujuce info: hruby plat cca 20000 CZK, nepoberal som dochodok, nemam deti ani manzelku ani nie som invalida. Dan. zaloha 2618czk, dan.sleva paragraf 35ba 600czk, dan.odvod 2018 czk. Aky preplatok by zhruba mohol vyjst?
vznikol ti preplatok 600*(12-3)CZK; v CR plati suma 7200kc ako danovy bonus, bere sa vzdy cela ciastka, u teba ale aplikovali len 600*3mesiace. 5400kc este dostanes nazad.

tuna by som som mal ja otazku (kedze u mna je to podobne za minuly rok). od zamestnavatela som dostal potvrdenie o zdanitelnych prijmoch, kde je uvedene kolko som odviedol na dani. povodne som chcel kopiu tohoto odovzdat na danovom v SR a takisto udaje pouzit v DP. lenze, ked si urobim DP v CR, tak mi vyjde preplatok, ktory dostanem nazad, cize sa mi znizi dan zaplatena v CR o preplatok. co s tym? mam ten preplatok zohladnit? ono dan zaplatena v CR pri aplikacii dane zapocitanej v cr aj tak nehra ziadnu rolu....?
Marína
10.02.07,23:19
Z Finančního úřadu si vypýtaš Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu(Certification on tax payment), v ktorom bude uvedený zdaniteľný príjem a to:
- druh príjmu
- výška príjmu
- daň v CZK
- dátum zaplatenia
Toto potvrdenie bude slúžiť ako podklad pre priznanie príjmu a odpočet dane pre DP podané v SR.
Doporučujem Ti požiadať si odklad na podanie DP v SR(max. do 30.9), aby si stihol DP podať v ČR, FÚ aby ho spracoval a až po jeho spraccovaní Ti bude vydané už menované potvrdenie. Ak to chceš stihnúť do 31.3., doporučujem ho nepodávať v podateľni, ale ísť za príslušným správcom dane, aby ho spracoval a čím skôr potvrdenie vydal.

Teraz zisťujem, že sa opakujem. To isté som doporučila v prísp. č. 73, 76. Nečítal si ho? Aj keď nepatrilo priamo Tebe, je aplikovateľné na Tvoj problém.
GiZMo1221
11.02.07,08:27
Teraz zisťujem, že sa opakujem. To isté som doporučila v prísp. č. 73, 76. Nečítal si ho? Aj keď nepatrilo priamo Tebe, je aplikovateľné na Tvoj problém.

ok, jasne, sorry, vdaka :) moje uvahy len viedli k tomu, ze ak by mi v DP nevznikol ani doplatok ani nedoplatok, tak by asi stacil len ten papier od zamestnavatela.
vratim sa ale este k jednej podotazke: hra vyska zaplatenej dane v CR nejaku rolu v DP.SR? kedze sa jedna o metodu zapoctu?
Marína
11.02.07,08:55
....................
kedze sa jedna o metodu zapoctu?
Už z tohto vyplýva, že sa daň započíta.
Ak si priznávaš celosvetové príjmy v SR, daň platíš v takej istej výške (19%) ako všetci daňovníci, ktorí majú príjmy len zo zdrojov na území SR. Ak si priznávaš v DP aj príjmy z iných krajín, kde je %-uálna výška dane vyššia ako 19%, daň Ti vrátená nebude, pretože zo ŠR SR Ti nemôžu vrátiť daň, ktorú si odviedol do ŠR inej krajiny. Ak priznávaš príjmy nadobudnuté v krajine, kde je §-uálna výška dane nižšia ako 19%, rozdiel dane doplatíš do ŠR SR.
Skús si vyplniť daňové priznanie krok za krokom a uvidíš, ako to funguje a ako Ti to vyjde.
Myslím, že som v tejto téme vyčerpala všetky svoje doterajšie znalosti. Howg.:cool:
GiZMo1221
11.02.07,10:39
Už z tohto vyplýva, že sa daň započíta.
Ak si priznávaš celosvetové príjmy v SR, daň platíš v takej istej výške (19%) ako všetci daňovníci, ktorí majú príjmy len zo zdrojov na území SR. Ak si priznávaš v DP aj príjmy z iných krajín, kde je %-uálna výška dane vyššia ako 19%, daň Ti vrátená nebude, pretože zo ŠR SR Ti nemôžu vrátiť daň, ktorú si odviedol do ŠR inej krajiny. Ak priznávaš príjmy nadobudnuté v krajine, kde je §-uálna výška dane nižšia ako 19%, rozdiel dane doplatíš do ŠR SR.
Skús si vyplniť daňové priznanie krok za krokom a uvidíš, ako to funguje a ako Ti to vyjde.
Myslím, že som v tejto téme vyčerpala všetky svoje doterajšie znalosti. Howg.:cool:

je to tak, u manzelky to bol ten pripad, teraz som dorobil jej DP. v CR zaplatila menej ako 19%, takze to na sk musi dodanit.
napadla ma taka kacirska otazka, preco ma vobec SR s niekym uzavretu dohodu o metode vynatia prijmov, na tom nic neziska. pri dohode o zapocte, ak ma danovnik na sr prijmy, tak asi vzdy musi nieco dodanit.
lkosik
12.02.07,07:39
Dakujem vsetkym za cenne komentare, ale este ma napadlo, ci ten preplatok na dani v CR mozem ziskat aj nejak inak ako podanim DP v CR? Napr. by som si dal spravit zuctovanie zaloh a ten preplatok by mi zamestnavatel pripisal k nasledovnej vyplate alebo by sa mi o to znizila dan na dalsi rok? Nefunguje to tak? Uz asi velmi spekulujem ale potreboval som sa na to spytat.
Ak nie, tak pouzijem Vami odporucany postup: poziadat o odklad DP v SR, ziskat potvrdenie o odvedenej dani v CR od FU v CR a podat DP aj v CR a nasledne so ziskanymi papiermi podat DP v SR. Dakujem
Marína
12.02.07,07:52
Síce som sľúbila, že sa tu už neobjavím, nuž ale ...:D. Môžeš požiadať svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane a následný postup už uvádzaš aj sám. Potvrdenie z FÚ, .....atd.
chorche
12.02.07,09:49
No preluskal som tu to cele ale stale som zmeteny co mam robit:
Moja situacia:
Od roku 2004 pracujem a zijem tvrale v cechach a mam prijmy len z ciech
na slovensku mam trvaly pobyt ale som odhlaseny z pobytu (na urade)
v cechach byvam, mam povolenie k prechodenmu pobytu a mam tu stredicko zaujmov, FU CR mi minuly rok a (a predpokladam ze aj tento rok) vystavil domicil - povtrdenie o danovej rezidencii
v cechach si robim danove priznanie k dani z prijmu
az tento rok som sa dozvedel ze treba nieco hlasit na slovensko a stale nerozumiem preco a co treba urobit nakolko rezidenciu ani prijmy na slovensku nemam.
poradi niekto co robit?
dik
GiZMo1221
12.02.07,11:39
No preluskal som tu to cele ale stale som zmeteny co mam robit:
Moja situacia:
Od roku 2004 pracujem a zijem tvrale v cechach a mam prijmy len z ciech
na slovensku mam trvaly pobyt ale som odhlaseny z pobytu (na urade)
v cechach byvam, mam povolenie k prechodenmu pobytu a mam tu stredicko zaujmov, FU CR mi minuly rok a (a predpokladam ze aj tento rok) vystavil domicil - povtrdenie o danovej rezidencii
v cechach si robim danove priznanie k dani z prijmu
az tento rok som sa dozvedel ze treba nieco hlasit na slovensko a stale nerozumiem preco a co treba urobit nakolko rezidenciu ani prijmy na slovensku nemam.
poradi niekto co robit?
dik
> na slovensku mam trvaly pobyt ale som odhlaseny z pobytu (na urade)
tak mas alebo nemas? ked mas obciansky, mas trvaly pobyt

ak mas potvrdenie o domicile z CR(v tom pridaje je jedno ci mas na sk pobyt alebo nemas), tak podla mna na SR nepodavas nic (ak tam nemas ziadne prijmy). Mozno by si im mal odovzdal len to potvrdenie o domicile, aby ta nenahanali
chorche
12.02.07,11:59
> na slovensku mam trvaly pobyt ale som odhlaseny z pobytu (na urade)
tak mas alebo nemas? ked mas obciansky, mas trvaly pobyt

ak mas potvrdenie o domicile z CR(v tom pridaje je jedno ci mas na sk pobyt alebo nemas), tak podla mna na SR nepodavas nic (ak tam nemas ziadne prijmy). Mozno by si im mal odovzdal len to potvrdenie o domicile, aby ta nenahanali

Trvaly pobyt mam (mam obciansky toho sa si neda zbavit :) ) ale z obvidneho uradu co z coho som z tohoto pobytu odhlaseny (asi to vobec nesuvisi ide o platenie odpadu a podobne veci co sa prepocitava kolko ludi zije v danom byte)
co sa tyka tych potvrdeni prijde mi to ako na hlavu padnute aby som dokladal ze nic dokladat nemusim, no ale to bude asi vo vsetkom taky bordel. Keby som radsej o nicom nevedel mam klud a pokoj na dusi :D

edit: Tak som sa na to popytal u nas v praci ako to je so zdanovanim a dokladanim a dozvedel som sa ze potvrdenie o danovom domicile v CR znamena ze keby som mal aj prijmy zo SR tak by sa zdanovali v cechach (domicil je nadradeny rezidentnosti) a ze na Slovensko dokladat nemusim nic, tak budem zas spokojne spavat
Lubkka
12.02.07,12:15
Neviete nahodou niekto, ci sa da niekde najst zoznam vsetkych zmluv o zamedzeni dvojiteho zdanenia ktore ma SR uzatvorene?
Pretoze ja mam taky problem, ze okrem slovenskeho obcianstva mam aj kanadske pretoze moj manzel je kanadan. Byvame tu v SR ale on pracuje v Kuwaite.... a vobec netusime ako sa budu jeho prijmy zdanovat :(
Tak som pozerala na strane DU, ktore zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia ma SR uzatvorene ale zmluvu s Kanadou zatial nemame, je tam uvedene ze sa pripravuje.
To znamena, ze ak ja nemam ziadne prijmy v Kanade pretoze teraz zijem tu v SR, budem podavat len danove priznanie na slovensku a do Kanady poslem len potvrdenie od DU v SR ze zdanujem svoje celosvetove prijmy v SR ?
A co sa tyka manzela ten si musi vyriesit situaciu medzi Kanadou a Kuvaitom na zaklade kanadskych zakonov?
Pochopila som to spravne ? Dakujem za kazdu odpoved
sylkra
14.02.07,15:08
Obcianskeho preukazu sa da velmi jednoducho zbavit a to tam, kde podlieha. OP ti predsa vydavaju policajti, tam sa odhlasuje a prihlasuje na pobyt na uzemi SR. Akonahle som sa odhlasis z pobytu na uzemi SR, musis odovzdat obciansky.
Johanka
14.02.07,15:15
Odovzdávajú ich najmä daňovníci, ktorí majú trvalé zamestnanie v krajinách , s ktorými máme v zmluvách o zamedzení dvojitého zdanenia metódu zápočtu dane ;) .
chorche
15.02.07,08:50
Obcianskeho preukazu sa da velmi jednoducho zbavit a to tam, kde podlieha. OP ti predsa vydavaju policajti, tam sa odhlasuje a prihlasuje na pobyt na uzemi SR. Akonahle som sa odhlasis z pobytu na uzemi SR, musis odovzdat obciansky.
hm no neviem ale to by bol myslim problem , pretoze to by clovek prisiel asi aj o pas, nikde inde trvaly pobyt nemam (v cechach az po piatich rokoch a bez nejakeho preukazu by som nevybavil nic)
tu nejde o zbavenie sa OP mne trvaly pobyt nevadi odhlaseny som aj tak, islo mi o nezmyselne dokladovanie niecoho na slovensku s cim nemam ziadnu suvislost a vztah :) (myslim ziadne prijmy ani stredisko zivotnych zuajmov)
no ale ako som uz pisal uz to neriesim, mam potvrdeny danovy domicil v cechach a ten je nadradeny nejakej rezidentnosti
dik za rady
Terezap
15.02.07,10:01
Chcem poprosiť o radu Vaše múdre hlavičky. Daňovník s trv. pobytom v SR, pracujúci v ČR a slovenský zamestnávateľ. Poštou mu prišlo potvrdenie o príjmoch zo záv. činnosti. Sú prepočítané na slov. koruny s poznámkou - z ČR.
Je aj slovenské tlačivo. Môžem to brať normálne ako príjmy v SR a vyplniť DP typ A ? Som t toho mimo. Ďakujem za každú radu.
Marína
15.02.07,10:59
Bol vyplácaný v českých alebo slovenských korunách? Ak v slovenských, tak zadaj tie, ak v českých tak,....zadaj tiež tie isté.:) Hádam prepočítali dobrým kurzom. Za vystavenie potvrdenia zodpovedá zamestnávateľ. Vyplníš DP_typ A.
sylkra
15.02.07,12:09
CHORCHE ......
o pas by si neprisiel, pas je otazkou obcianstva.
Inak trvaly pobyt v CZ mozes mat po 3 rokoch trvania pracovneho pomeru...
VIem o co ti slo, ja ti iba odpovedam na detaily.
Pokial si ponechas trvaly pobyt na SK, tak z toho titulu ti budu urcite vyplyvat
aj povinnosti.
Danova rezidencia je jasna.v CZ.
chorche
15.02.07,12:36
CHORCHE ......
o pas by si neprisiel, pas je otazkou obcianstva.
Inak trvaly pobyt v CZ mozes mat po 3 rokoch trvania pracovneho pomeru...
VIem o co ti slo, ja ti iba odpovedam na detaily.
Pokial si ponechas trvaly pobyt na SK, tak z toho titulu ti budu urcite vyplyvat
aj povinnosti.
Danova rezidencia je jasna.v CZ.
No ono to nie je take jednoduche ako to vyzera (ako som si myslel) zbavit sa trvaleho pobytu by malo podla mna len negativne nasledky pretoze by som potom asi nemal co davat do roznych zmluv (poistky, hypoteky... pracovne zmluvy) myslim tym adresu
co sa tyka toho trvaleho pobytu na uzemi CR tak je to predsa len po 5 rokoch http://www.mvcr.cz/rady/cizinci/info.html#112
No ale toto uz je dost OT v tomto temate Hlavny problem co som potreboval vyriesit bolo ci treba nieco dokladovat na slovensko vzhladom k tomu ze pracujem v cechach a myslim ze tym domicilom je pre mna vec uzavreta a mozem dalej kludne spavat.
este raz dakujem vsetkym co poradili
sylkra
15.02.07,12:51
Na zaklade fialoveho preukazu obcana EU, v ktorom mas uvedeny pobyt v CZ, budes tuto adresu uvadzat do vsetkych zmluv. To by mala byt adresa tvojho staleho pobytu, strediska ziv. zajmov, na zaklade ktorej mas aj danovu rezidenciu.

Trvaly pobyt po 3 rokoch prac. pomeru....
jestliže je zaměstnán, podniká nebo provozuje jinou výdělečnou činnost na území jiného členského státu Evropské unie a zpravidla se každý den nebo alespoň jednou týdně vrací na území, pokud na území dříve nepřetržitě pobýval a současně zde byl zaměstnán, podnikal nebo provozoval jinou výdělečnou činnost po dobu nejméně 3 let, nebo ...............

OK, uz viac nenapisem...........maj sa
chorche
15.02.07,13:18
mimotemy mimotemy mimotemy

Na zaklade fialoveho preukazu obcana EU, v ktorom mas uvedeny pobyt v CZ, budes tuto adresu uvadzat do vsetkych zmluv. To by mala byt adresa tvojho staleho pobytu, strediska ziv. zajmov, na zaklade ktorej mas aj danovu rezidenciu.

Trvaly pobyt po 3 rokoch prac. pomeru....
jestliže je zaměstnán, podniká nebo provozuje jinou výdělečnou činnost na území jiného členského státu Evropské unie a zpravidla se každý den nebo alespoň jednou týdně vrací na území, pokud na území dříve nepřetržitě pobýval a současně zde byl zaměstnán, podnikal nebo provozoval jinou výdělečnou činnost po dobu nejméně 3 let, nebo ...............

OK, uz viac nenapisem...........maj sa

chcel som to napisat do PM ale este mi to nejde :)
neviem aky fialovy preukaz obcana EU mas na mysli, ak cestovny pas, tak tam ziadna adresa nie je, ak mas na mysli povolenie k prechodnemu pobytu v CR tak tam je len adresa pobytua to ine je to iste ako trvaly pobyt, asi obaja mame na myusli uplne nieco ine
a co sa tyka toho trvaleho pobytu tak presne na toto co si napisala som sa informoval (telefonicky priamo na cudzineckej policii) toto sa tyka pripadu keby som v cechach min 3 roky pracoval a v sucasnosti byval v cechach a chodil za pracou do zahranicia s tymze sa vracia na uzemie... pre pripad ak clovek zije a a pracuje v cechach tak musi pockat 5 rokov


mimotemy mimotemy mimotemy
Terezap
15.02.07,13:47
Marína prosím, a vyplním DP len ako zamestnancovi v SR alebo tie celosvetové príjmy?
Terezap
15.02.07,23:26
No už to vypĺňam ako príjmy z ČR. Mám nový problém. Robím to prvý raz a neviem kudy kam. Prosím o pomoc.
Príjmy v prepočte Sk 36909,-
poistné 4955,-
základ dane 31954,-
odvedená daň 778,-

r.36/ 31 954,-
r.37/ 90 816,-
r.43/ 90816,-
r.44/ 0
r.45/ 0
r.49/ 31 954,-
r.50/ 778,-
r.51/ ? 99,99%
a odtiaľto som celkom v koncoch. Prosím niekoho , kto sa vyzná nech sa mi na to pozrie. Vôbec neviem, čo ďalej písať. Ďakujem
Terezap
16.02.07,08:06
Prosím, prosím.
Marína
16.02.07,08:43
No už to vypĺňam ako príjmy z ČR. Mám nový problém. Robím to prvý raz a neviem kudy kam. Prosím o pomoc.
Príjmy v prepočte Sk 36909,-
poistné 4955,-
základ dane 31954,-
odvedená daň 778,-

r.36/ 31 954,-
r.37/ 90 816,-
r.43/ 90 816,-
r.44/ 0
r.45/ 0
r.49/ 31 954,-
r.50/ 778,-
r.51/ ? 99,99% 100
r.52/ 0
r.53/ 0
r.54/ 0
r.56/ 0
r.64/ 0
a odtiaľto som celkom v koncoch. Prosím niekoho , kto sa vyzná nech sa mi na to pozrie. Vôbec neviem, čo ďalej písať. Ďakujem
Doplnené v texte citátu.
GiZMo1221
19.02.07,17:46
v pravde pise nejake info o zdanovani prijmov zo zahranicia:
http://dennik.pravda.sk/sk_dennik.asp?r=vyznatesa_tp
rubrika: "vyznáte sa? - 19. februára 2007"
treba rychlo precitat a zazalohovat, tie clanky tam dlho nevydrzia
Milan Benka
19.02.07,19:06
v pravde pise nejake info o zdanovani prijmov zo zahranicia:
http://dennik.pravda.sk/sk_dennik.asp?r=vyznatesa_tp
rubrika: "vyznáte sa? - 19. februára 2007"
treba rychlo precitat a zazalohovat, tie clanky tam dlho nevydrzia


V 9 z 10 prípadov sú takéto články nepresné. Dávajú hrubú informáciu, ale držať sa ich ako zákona sa nedá.
To je moja skúsenosť.
GiZMo1221
20.02.07,19:23
V 9 z 10 prípadov sú takéto články nepresné. Dávajú hrubú informáciu, ale držať sa ich ako zákona sa nedá.
To je moja skúsenosť.
v principe s tebou suhlasim, ale v tomto pripade sa jedna o odpovede pracovnicky DR SR (co samozrejme nic nemusi znamenat, ale snad by sa dalo na to odvolat- e tam jej meno) a potom co som sa v poslednych dnoch touto temou zaoberal, sa mi zdalo, ze vsetko bolo ok
Milan Benka
20.02.07,20:30
v principe s tebou suhlasim, ale v tomto pripade sa jedna o odpovede pracovnicky DR SR (co samozrejme nic nemusi znamenat, ale snad by sa dalo na to odvolat- e tam jej meno) a potom co som sa v poslednych dnoch touto temou zaoberal, sa mi zdalo, ze vsetko bolo ok

Netvrdím, že to nemôže byť OK. Ale videl som aj veľmi sporné názory z takéhoto zdroja.
books
22.02.07,10:50
Daňové priznanie si musíš podať v SR (keď si zamestnaný v ČR). Je to DP typu A a v tomto priznaní v V.oddieli na strane 2 uvedieš úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov a taktiež zrazené poistné. Príjem z ČR musíš prepočítať priemerným kurzom na slovenské koruny. A v VI. oddieli daň.priznania musíš príjem z ČR uviesť do r. 48 (samozrejme prepočítaný na slovenské koruny). Ďalej vyplníš riadok 49, 50, 51 a 52. Musíš postupovať podľa Pokynov na vyplnenie DP.

Príjem z ČR (prepočítaný na SK) by nemal ísť náhodou do riadku č.49 DP typu A?

Ďakujem
Marína
22.02.07,11:13
Príjem z ČR (prepočítaný na SK) by nemal ísť náhodou do riadku č.49 DP typu A?

Ďakujem
Má ísť aj do r.49.
books
22.02.07,11:46
Má ísť aj do r.49.


A na r.48 je napísané :Daň podľa §15 zákona po vyňatí príjmov zo zdrojov v zahraničí zaokrúhlená na celé koruny nadol zo základu dane z r.47.
Tam teda,čo napíšem (myslím do r.48).To čo aj na r.49?

Ďakujem
Marína
22.02.07,11:57
Ty predsa nejdeš príjmy vyňať ale ideš započítať daň. Na r.48 máš jasne napísané Základ dane znížený o úhrn vyňatých príjmov(44-46). Keďže na r.46 nič nemáš uvedené, tak r.47 = r.44 -(mínus) 0.
luciaJ
22.02.07,12:31
Dobrý deň, môžem Vás poprosiť o radu? Môj problém je nasledovný- môj bratranec ( občan SR s trvalým pobytom v SR ) pracuje celý rok 1-12 v ČR. Má manželku poberajúcu rodičovský príspevok v ČR (nie je plnoletá - je jej zástupca ), má dieťa. Bolo mu vydané potvrdenie o zdaniteľnej mzde z ČR, pričom mu nebol uplatnený daňový bonus. Myslím si, že z titulu bonusu má určite nárok na jeho uplatnenie ( dodatočné vyplatenie ). Mám mu urobiť daňové priznanie. Na FÚ v ČR mu daňováčka povedala, že si má najskôr urobiť daňové priznanie v SR a až potom v ČR ( pre vrátenie prípadného preplatku ). Lenže neviem, či má vlastne nárok na daňový bonus na dieťa na Slovensku alebo v ČR a takisto odpočitateľnú položku na manželku tu alebo v ČR. Prosím Vás ako postupovať?
wendy
26.02.07,08:30
pekny den, poradite mi?...ak danovy rezident SR poda DP v CR na zaklade Potvrdenia od zamestnavatela, potom v DP v SR uvadza prijmy z CR na zaklade Potvrdenia z financneho uradu?...v tomto povtrdeni budu zaplatene preddavky znizene o preplatok?...snad som to napisala zrozumitelne :) ...
Johanka
26.02.07,08:42
Áno , do DP v SR prenesie výsledky DP v ČR a započíta daň, ktorá bola v ČR skutočne zaplatená .
wendy
26.02.07,08:48
Dakujem :)
jaanna
26.02.07,11:00
Dobrý deň, môžem Vás poprosiť o radu? Môj problém je nasledovný- môj bratranec ( občan SR s trvalým pobytom v SR ) pracuje celý rok 1-12 v ČR. Má manželku poberajúcu rodičovský príspevok v ČR (nie je plnoletá - je jej zástupca ), má dieťa. Bolo mu vydané potvrdenie o zdaniteľnej mzde z ČR, pričom mu nebol uplatnený daňový bonus. Myslím si, že z titulu bonusu má určite nárok na jeho uplatnenie ( dodatočné vyplatenie ). Mám mu urobiť daňové priznanie. Na FÚ v ČR mu daňováčka povedala, že si má najskôr urobiť daňové priznanie v SR a až potom v ČR ( pre vrátenie prípadného preplatku ). Lenže neviem, či má vlastne nárok na daňový bonus na dieťa na Slovensku alebo v ČR a takisto odpočitateľnú položku na manželku tu alebo v ČR. Prosím Vás ako postupovať?
Český zákon o dani z príjmu pripúšťa vyplatenie daňového bonusu a úľavu na manželku aj u daňových nerezidentov, teda občanov SR v prípade, že úhrn príjmov dosiahnutých v ČR tvorí aspoň 90 % celosvetových príjmov, to znamená, že ak nemá žiadne iné príjmy okrem príjmu zo závislej činnosti v ČR má nárok na tieto položky v ČR. Vlani pri školení k dani z príjmu som sa stretla s názorom daňovej poradkyne, ktorá na otázku, či si môže uplatniť bonus aj na Slovensku, povedala, že áno nakoľko splnil podmienku na vyplatenie daňového bonusu, t.j. mal príjem vo výške stanovenej zákonom. :confused: Ak ste sa stretli s iným názorom dajte vedieť.:confused:
niklo
26.02.07,11:05
zdravim vsetkych...po precitani vsetkych prispevkov a odkazov som pochopila, ze ja ako obcan SR s trvalym pobytom v SR, do septembra 2006 som pracovala v SR, 2 mesiace som pracovala v CR a v decembri som bola 3 tyzdne dobrovolne nezamestnana, nemam v CR preukaz clena EU, si mam podat DP v SR typu A a dolozit doklad Potvrdenie o zdanitelných príjmoch zo závislej činnosti a funkčných požitkoch a o zrazených zálohách na dan a danovom zvýhodnení od slovenskeho aj od ceskeho zamestnavatela. Chcela by som sa este spytat, co s tymi dnami dobrovolneho nezamestnania a ktory priemerny kurz je lepsie pouzit, priemerny kurz za cely rok alebo za prislusny mesiac odpracovany v CR? A ako je to s II. a III. pilierom? Minuly rok sa dalo odpocitat max. 12000,-, je to platne este aj pre tento rok? ...pochopila som to vsetko spravne?...dakujem
Marína
26.02.07,12:01
1.
Podľa ZoDP_§31_ods.2 môže daňovník, ktorý nie je účtovnou jednotkou, prepočítať kurzom viacerými spôsobmi a použiť ten, ktorý je pre neho najvýhodnejší
a/ priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem
b/ kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí
c/ ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie
d/ priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie
2.
Aj v r. 2006 nezdaniteľnou časťou základu dane podľa ZoDP_§11_ods.5 je v úhrne najviac vo výške 12000 Sk.
3.
Čo myslíš otázkou: co s tymi dnami dobrovolneho nezamestnania?
Ak je touto otázkou myslený nárok na nezdaniteľnú časť základu dane daňovníka, dobou nezamestnania nárok na 19,2 násobok sumy životného minima nie je dotknutý.
niklo
26.02.07,12:16
dakujem za vysvetlenie...a co v pripade, ze mi vyjdu nejake preplatky? posiela ich danovy urad automaticky alebo si o ne treba zaziadat pisomnou formou?
Johanka
26.02.07,12:59
Žiadosť o vrátenie preplatku na dani je súčasťou daňového priznania ( je uvedená v tlačive).
siskage
05.03.07,07:53
Mám jednu otázočku. Robím DP A - príjem SR a ČR prvýkrát.
Mám potvrdenie z ČR o zdan.príjmoch, na ktorom je aj uvedené,
že bolo vykonané ročné zúčtovanie a preplatok na dani v ČR
bude vrátený. Ovplyvňuje toto nejako vyplnenie DP v SR alebo
si to nemám všímať?
Ďakujem za ochotné odpovede.
siskage
05.03.07,08:37
Tu som sa dočítala, že ak je vykonané ročné zúčtovanie v ČR, je
potrebné nejaké potvrdenie z Finančného úradu? Alebo to zle
chápem? A tú vrátenú daň mám zohľadniť teda nejako v DP v SR?
Johanka
05.03.07,08:52
Do DP podaného v SR musíš započítať daň skutočne zaplatenú v ČR, tzn. že musíš zohľadniť aj RZD.
Ako príloha DP stačí RZD, pretože na ňom nájdeš všetky údaje , ktoré potrebuješ uviesť do DP v SR.
Niečo na zopakovanie - daňovníci s príjmami zo zdrojov v zahraničí majú v zmysle § 49 ods.3 Zákona o dani z príjmov možnosť požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP až o 6 mesiacov. Táto možnosť je daná preto, lebo niekedy nie je možné časovo zosúladiť podanie DP vo viacerých krajinách ...
VZaO
05.03.07,09:03
Prosím Vás o radu. Ide o príjem zo záv. činnosti v ČR za celý rok 2006. Daňové priznanie podané v ČR, vrátená daň po uplatnení odpočtu aj na manželku. V DP v SR na riadu 50 /daň zaplatená v zahraničí/ uviesť 0? Potrebujem potvrdenie z Finančného úradu v ČR? Ďakujem, prajem krásny deň.
siskage
05.03.07,09:39
Do DP podaného v SR musíš započítať daň skutočne zaplatenú v ČR, tzn. že musíš zohľadniť aj RZD.
Ako príloha DP stačí RZD, pretože na ňom nájdeš všetky údaje , ktoré potrebuješ uviesť do DP v SR .Niečo na zopakovanie - daňovníci s príjmami zo zdrojov v zahraničí majú v zmysle § 49 ods.3 Zákona o dani z príjmov možnosť požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP až o 6 mesiacov. Táto možnosť je daná preto, lebo niekedy nie je možné časovo zosúladiť podanie DP vo viacerých krajinách ...

Podávam DP A manželovi, teda stačí to potvrdenie od zamestnávateľa z ČR? Je na ňom uvedené, že preplatok dane mu bude vrátený 15.3. a je to vlastne celá daň, ktorú zaplatil.

Teda vyplňovať v DP budem:
r 50 - nula?
r 52 - nula?
r 53 - nula?
r 54 - daň z r.45?
Johanka
05.03.07,10:24
Prosím Vás o radu. Ide o príjem zo záv. činnosti v ČR za celý rok 2006. Daňové priznanie podané v ČR, vrátená daň po uplatnení odpočtu aj na manželku. V DP v SR na riadu 50 /daň zaplatená v zahraničí/ uviesť 0? Potrebujem potvrdenie z Finančného úradu v ČR? Ďakujem, prajem krásny deň.


Do DP podaného v SR musíš započítať daň skutočne zaplatenú v ČR, tzn. že musíš zohľadniť aj RZD.
Ako príloha DP stačí RZD, pretože na ňom nájdeš všetky údaje , ktoré potrebuješ uviesť do DP v SR.
Niečo na zopakovanie - daňovníci s príjmami zo zdrojov v zahraničí majú v zmysle § 49 ods.3 Zákona o dani z príjmov možnosť požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP až o 6 mesiacov. Táto možnosť je daná preto, lebo niekedy nie je možné časovo zosúladiť podanie DP vo viacerých krajinách ...
.......... toto bol príspevok nad Tvojim :) .
Johanka
05.03.07,10:25
Podávam DP A manželovi, teda stačí to potvrdenie od zamestnávateľa z ČR? Je na ňom uvedené, že preplatok dane mu bude vrátený 15.3. a je to vlastne celá daň, ktorú zaplatil.

Teda vyplňovať v DP budem:
r 50 - nula?
r 52 - nula?
r 53 - nula?
r 54 - daň z r.45?
Treba vyplniť riadok 51 aj napriek tomu, že daň na zápočet bude "0".
siskage
05.03.07,11:34
Hej, vyšlo mi to 27,14 a dúfam, že som to vypočítala správne,
český ZD 37863 : celkový ZD 139 496 (ČR+SR) x 100
siskage
06.03.07,07:49
Prosím Vás, vysvetlí mi niekto r.52 DP A?(Príjmy ČR+SR)
Z dane zaplatenej v zahraničí možno započítať /(r.48 alebo r.45) x r.51):100/.
Na r. 45 je daň vyrátaná zo základu dane ČR+SR. Nemám to náhodou
vyrátať z dane zaplatenej v ČR? - tak sa mi to zdá logické, že prerátam
percentami daň, ktorá bola zaplatená v ČR.
Prečo riadok 45 alebo 48? Veď daň zaplatená v zahraničí je na riadku 50.
Ďakujem.
siskage
06.03.07,09:10
Prosím, poradí mi niekto v tomto?
Marína
06.03.07,10:26
Prosím Vás, vysvetlí mi niekto r.52 DP A?(Príjmy ČR+SR)
Z dane zaplatenej v zahraničí možno započítať /(r.48 alebo r.45) x r.51):100/.
Na r. 45 je daň vyrátaná zo základu dane ČR+SR.
Keďže nemáš príjmy zo zahraničia, ktoré sú vyňaté, r.48 neberieš do úvahy. Do vzorca použiješ údaj z r.45.
Nemám to náhodou
vyrátať z dane zaplatenej v ČR? - tak sa mi to zdá logické, že prerátam
percentami daň, ktorá bola zaplatená v ČR.
Prečo riadok 45 alebo 48?
r. 45 vtedy, ak daň započítavaš(napr.ČR)
r. 48 vtedy, ak sú príjmy vyňaté(napr. Spojené kráľovstvo VB a SÍ)
Veď daň zaplatená v zahraničí je na riadku 50. Správne.
Ďakujem.
...........................
siskage
06.03.07,11:30
V jednej časti Vzory a prípady PP som našla rozpísaný a vypočítaný
presne taký istý prípad, ako mám ja. (SR + ČR) a tam ten riadok 52
je vyrátaný zo zaplatenej dane, teda z r. 50 a nie z r.45. Preto ma to
mýli.
Takže ešte raz, aby som si bola na istom:
(vybrala som len riadky, ktoré si chcem uistiť)
r.44 - 27215
r.45 - 5170

r.50 - 2980 (daň zaplatená podľa potvrdenia o príjme z ČR)
r.51 - 48,64
r.52 - (5170 x 48,64)/100 alebo (2980 x 48,64)/100?
Marína
06.03.07,11:59
V jednej časti Vzory a prípady PP som našla rozpísaný a vypočítaný
presne taký istý prípad, ako mám ja. (SR + ČR) a tam ten riadok 52
je vyrátaný zo zaplatenej dane, teda z r. 50 a nie z r.45. Preto ma to
mýli.
Takže ešte raz, aby som si bola na istom:
(vybrala som len riadky, ktoré si chcem uistiť)
r.44 - 27215
r.45 - 5170

r.50 - 2980 (daň zaplatená podľa potvrdenia o príjme z ČR)
r.51 - 48,64
r.52 - (5170 x 48,64)/100 alebo (2980 x 48,64)/100?
Áno, poďme na to ešte raz.:)
Čítaj to, čo je uvedené v DP a postupuj podľa jednotlivých vzorcov. Porozumela si mojej odpovedi v prech. príspevku?
siskage, ja Ti to vypočítam, ale aj Tebe by sa lepšie počítalo, keby si rozumela, prečo sa to počíta tak a nie inak.
50 2980
51 48,64(neuvádzaš výšku základu dane na r.49, neviem overiť správnosť %)
52 2515(5170x48,64)/100
53 2515
54 2655
siskage
06.03.07,12:08
Stále som rozmýšľala, prečo to v tom poradcovi rátali
z českej zaplatenej dane (bolo to tam rozpísané všetko krásne krok po kroku). Preto ma miatli tie riadky v DP A a mala som v tom hokej. Ponaučenie pre mňa: Vždy si overiť správnosť toho, čo sa píše v poradcovi. Aj keď to bola veľmi pekná názorná ukážka, len škoda, že chybná.

Tvojmu príspevku som porozumela veľmi dobre, len ma stále miatla tá
kniha.
Fakt ďakujem za ochotu vysvetliť mi to. ;)
Marína
06.03.07,12:12
Môj názor, najlepšie je postupovať podľa vzorcov a vysvetliviek v DP. Teší ma, že som Ti pomohla.
Mirkaska
07.03.07,16:17
Mohla by som si aj ja overiť výpočet dane uznanej na zápočet?
Lebo mi vychadza nejaky veľky preddavok a nejako sa mi to nezda.

1. prijmy SR: 134 495,-, poistne 18 041, ZD: 116 454,-, preddavok dane 9182,-

2. prijmy CR po prepocte na SKK: 74 188,-, poistne 9 276,- , ZD: 64 912,-, preddavok 7556,-

Spolu ZD: 181 366,- po odpocitani 90816,- = 90 550,-,
z coho dan: 17 204,-

% dane na zápocet = 64 912 / 181366 * 100 = 35,79 %

35,79% * 7556 = 2 704,-

Zapocitat teda mozem len 2 704,- (r. 52) alebo celu sumu zaplatenu v CR 7 556,-??? Zda sa mi trochu zmatocne vysvetlenie k r. 53.
Dufam, ze celu a nedoplatok dane bude len 17 204 - 9182 - 7556= 466,-.

Prosim, pomozte mi.
Velka vdaka.
Johanka
07.03.07,16:48
Mohla by som si aj ja overiť výpočet dane uznanej na zápočet?
Lebo mi vychadza nejaky veľky preddavok a nejako sa mi to nezda.

1. prijmy SR: 134 495,-, poistne 18 041, ZD: 116 454,-, preddavok dane 9182,-

2. prijmy CR po prepocte na SKK: 74 188,-, poistne 9 276,- , ZD: 64 912,-, preddavok 7556,-

Spolu ZD: 181 366,- po odpocitani 90816,- = 90 550,-,
z coho dan: 17 204,-

% dane na zápocet = 64 912 / 181366 * 100 = 35,79 %

35,79% * 7556 = 2 704,-

35,79% * 17.204 Sk =6.158 Sk v predtlači máš uvedené, že riadok 52 vypočítaš ako riadok 45 ( nie riadok 50, ako počítaš ty ) * riadok 51
Započítať môžeš 6.158 Sk
Zapocitat teda mozem len 2 704,- (r. 52) alebo celu sumu zaplatenu v CR 7 556,-??? Zda sa mi trochu zmatocne vysvetlenie k r. 53.
Dufam, ze celu a nedoplatok dane bude len 17 204 - 9182 - 7556= 466,-.

Prosim, pomozte mi.
Velka vdaka.
Odpoveď je červeným.
GiZMo1221
07.03.07,17:52
Tu som sa dočítala, že ak je vykonané ročné zúčtovanie v ČR, je
potrebné nejaké potvrdenie z Finančného úradu? Alebo to zle
chápem? A tú vrátenú daň mám zohľadniť teda nejako v DP v SR?
presne toto som sa pytal minuly tyzden pani na DU, ktora ma ma na starosti a povedala, ze do DP uvadzam len udaje, ktore su na potvrdeni o zdanitelnych prijmoch so zavysle cinnosti od zamestnavatela. ze vznikne preplatok, ktory mi cesky DU vrati ich nezaujima. cize od ceskeho DU nepotrebujem ziadne potvrdenie o zaplateni dane, staci od zamestnavatela
Johanka
07.03.07,18:06
Pani z DÚ bola evidentne "mimo obraz ".
Marína
07.03.07,19:51
Na čo by potom slúžilo tlačivo vydané MF SR č.651-2-97? Škoda, že mi vypadol skener.

Potvrdenie o zaplatení dane za obdobie(Certification on tax payment/Bestätigung der steuerbezahlung)
- Príjem zaplatený
- Komu
- Kým
- meno-názov
- Daňové identifikačné číslo DIČ
- Adresa
- Kód štátu
Zdaniteľný príjem
- druh príjmu
- výška príjmu v SKK
- Daň v SKK
- Dátum zaplatenia
Meno a podpis riaditeľa daňového úradu
v
dňa
pečiatka DÚ

Na tlačive všetko uvedené aj v angličtine a nemčine.
siskage
08.03.07,07:18
presne toto som sa pytal minuly tyzden pani na DU, ktora ma ma na starosti a povedala, ze do DP uvadzam len udaje, ktore su na rocnom zuctovani od zamestnavatela. ze vznikne preplatok, ktory mi cesky DU vrati ich nezaujima. cize od ceskeho DU nepotrebujem ziadne potvrdenie o zaplateni dane, staci od zamestnavatela

Moja včerajšia skúsenosť z daňovým úradom. Vyplnila som DP presne podľa toho, ako ste mi radili. T.j. - príjmy SR + ČR, pričom v ČR bolo vykonané ročné zúčtovanie. Išla som sa ešte spýtať na to, aké potvrdenie z ČR je potrebné doložiť, ak bolo vykonané RZ. Vzala som so sebou aj vyplnené DP a potvrdenia, ktoré mám. Milá pani na DÚ mi povedala, že v SR sa neberie do úvahy, či bolo vykonané RZ v Čechách alebo nie a že mám brať do úvahy len potvrdenie od zamestnávateľa, že v SR nás vlastne nemá zaujímať, či sa mu česká daň vrátila alebo nie. Takže to mám urobiť, akoby to RZ nebolo urobené a nanovo to prerátať a vyplniť nové tlačivo. Tak čo vy na to?
Mirkaska
08.03.07,07:46
Odpoveď je červeným.

a to som do toho čumela a čumela dosť dlho!!!!! asi už bola tma.
ale aj tak je to riadne nespravodlivé, lebo mu vyjde riadny nedoplatok, hoci on tú daň v ČR zaplatil vyššiu a započítať si môže o dosť menej.
som zvedavá, čo mi na to povie kamarát.
Johanka
08.03.07,09:04
Moja včerajšia skúsenosť z daňovým úradom. Vyplnila som DP presne podľa toho, ako ste mi radili. T.j. - príjmy SR + ČR, pričom v ČR bolo vykonané ročné zúčtovanie. Išla som sa ešte spýtať na to, aké potvrdenie z ČR je potrebné doložiť, ak bolo vykonané RZ. Vzala som so sebou aj vyplnené DP a potvrdenia, ktoré mám. Milá pani na DÚ mi povedala, že v SR sa neberie do úvahy, či bolo vykonané RZ v Čechách alebo nie a že mám brať do úvahy len potvrdenie od zamestnávateľa, že v SR nás vlastne nemá zaujímať, či sa mu česká daň vrátila alebo nie. Takže to mám urobiť, akoby to RZ nebolo urobené a nanovo to prerátať a vyplniť nové tlačivo. Tak čo vy na to?
mimotemy Ja nechápem jedno. Prečo sa stále chodíte niečo vypytovať na daňové úrady. Tam by som sa nepýtala, ani kde majú výťah.


K otázke - to je ťažké , v tomto poradiť.
Jediná rada je - urob DP v zmysle zákona , nie v zmysle toho čo "jedna baba povedala".
Čo myslíš, prečo je v ZoDP možnosť požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP , ak sú súčasťou príjmov aj príjmy zo zahraničia? V prvom rade preto, že sú v krajinách rôzne zdaňovacie obdobia a hlavne preto, aby mohol daňovník napísať do DP v SR pravdivé údaje ...
Inak poradili Ti dobre ( pre nich) - predstav si prípad, že máš v zahraničí nedoplatok na dani - ten by si tiež neuviedla v DP?
siskage
08.03.07,10:21
mimotemy Ja nechápem jedno. Prečo sa stále chodíte niečo vypytovať na daňové úrady. Tam by som sa nepýtala, ani kde majú výťah.


K otázke - to je ťažké , v tomto poradiť.
Jediná rada je - urob DP v zmysle zákona , nie v zmysle toho čo "jedna baba povedala".
Čo myslíš, prečo je v ZoDP možnosť požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP , ak sú súčasťou príjmov aj príjmy zo zahraničia? V prvom rade preto, že sú v krajinách rôzne zdaňovacie obdobia a hlavne preto, aby mohol daňovník napísať do DP v SR pravdivé údaje ...
Inak poradili Ti dobre ( pre nich) - predstav si prípad, že máš v zahraničí nedoplatok na dani - ten by si tiež neuviedla v DP?

No len tu je taký malý problémik. Ona mi to totiž takto vyplnené nechcela
vziať. Že to proste musím opraviť. Hneď prvé mi ukázala, že mám chybu
na riadku 50, lebo ako daň zaplatenú v zahraničí som tam uviedla nulu,keďže celá česká daň bola vrátená.
Johanka
08.03.07,11:10
To sa robí tak, že sa DP pošle poštou :) .
siskage
08.03.07,11:35
No, to mi fakt nenapadlo. Lebo ja to stále nosím osobne, aby som
mala od nich potvrdenie, že:"Áno, odovzdala som to".http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Marína
08.03.07,11:41
siskage, pozri si Zákon o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní (http://www.porada.sk/showpost.php?p=396568&postcount=22).
Čo myslíš, aký údaj by o odvedej dani poskytol príslušný orgán ČR(Finanční úřad ČR) slovenskému správcovi dane? Preddavok na daň alebo už daň vysporiadanú?
siskage
08.03.07,12:34
Určite daň vysporiadanú. Tak je to logické a snažila som sa to aj milej pani
vysvetliť, ale vôbec sa mi ju nepodarilo presvedčiť, že to tak má byť.
Pošlem to poštou a ďakujem.
GiZMo1221
08.03.07,19:08
Určite daň vysporiadanú. Tak je to logické a snažila som sa to aj milej pani
vysvetliť, ale vôbec sa mi ju nepodarilo presvedčiť, že to tak má byť.
Pošlem to poštou a ďakujem.
sranda, u mna to bolo rovnake. a tiez som jej vravel, ze je to nelogicke. ale ja to vyplnim tak ako ona chce, je to pre mna vyhodnejsie. som dohodnuty, ze jej to tam osobne zanesiem. tak predpokladam, ze to bez problemov zoberie - este to s nou pre istotu prejdem.
GiZMo1221
08.03.07,19:34
Pani z DÚ bola evidentne "mimo obraz ".
no mozno bola a je mimo obraz. ale jedna sa o pani, ktora ma mna na starosti, cize moje DP sa dostane jej na kontrolu :( tak ju radsej posluchnem
Johanka
08.03.07,21:19
No, asi vieš málo o organizačnej štruktúre daňových úradov.
Tá pani, čo Ťa má " na starosti" je tzv.správkyňa a kontrolóri sú iná "kasta".
siskage
09.03.07,09:32
sranda, u mna to bolo rovnake. a tiez som jej vravel, ze je to nelogicke. ale ja to vyplnim tak ako ona chce, je to pre mna vyhodnejsie. som dohodnuty, ze jej to tam osobne zanesiem. tak predpokladam, ze to bez problemov zoberie - este to s nou pre istotu prejdem.

No, a mne tak jemne naznačila, že "to sa nebude kontrolovať".
kitti
09.03.07,10:01
No, ja by som sa bala riskovat...bojim sa vysky penal. Poradaci, stretol sa niekto z Vas s podobnym pripadom, ked danovnikovi prisli na to, ze nepriznal skutocne prijmy a skutocne odvedenu dan? Ono to laka, lenze pre pokojny spanok by som neriskovala
Johanka
09.03.07,10:11
Nahlasovanie funguje ....
magdalenaa
09.03.07,19:07
Prosím Vás, pýtal sa ma jeden známy, ktorý celý rok pracoval v ČR (pracoval na turnusy - každý mesiac chodil domov), na Slovensku má rodinu, deti podáva v SR DP /uplatní daňový bonus/.
Ale podstata je v tom, či neviete, či má niejakú povinnosť aj v ČR - kedy sa tam musí podať DP. Má on túto povinnosť?
Marína
09.03.07,20:05
Ak slovo pracoval znamená, že poberal príjmy zo závislej činnosti, mohol svojho zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie dane alebo si môže podať DP tak, ako je to v SR. Vysporiadanú daň započíta v DP_typ A na r.50.
Johanka
10.03.07,10:02
Áno, práve kvôli trvalému pobytu.
kitti
10.03.07,12:40
Caute Poradaci, prosim, prekontrolovali by ste mi i tento vypocet, priatel maj prijem aj z CR aj zo SR, pomaham mu s vyplnanim DP A.
SR: prijem 1860, zaplatena dan zamestnavatelom 352, preukazatelne zaplatene poistne k zivotnej poistnej zmluve 6270
CR po prepocte kurzom NBS: prijem 111 121, zaplatene poistne 13896, dan 2435 (pricom je to skutocne zaplatena dan, po vrateni preplatku v najblizsich mesiacoch)
nase vypocty:

r32- 112 981
r33- 13 896
r34- 99 085
r36- 99 085
r37- 90 816
r41- 6 270
r43- 97 086
r44- 1 999
r45- 379
r49- 97 225
r50- 2 435
r51- 98,12
r52- 371,87
r53- 371,87
r54- 7,13
r62- 352
r64- -344,87

znamena to, ze mu DU v SR vyplti 344,87Sk?
Dakujem
Johanka
10.03.07,13:26
Caute Poradaci, prosim, prekontrolovali by ste mi i tento vypocet, priatel maj prijem aj z CR aj zo SR, pomaham mu s vyplnanim DP A.
SR: prijem 1860, zaplatena dan zamestnavatelom 352, preukazatelne zaplatene poistne k zivotnej poistnej zmluve 6270
CR po prepocte kurzom NBS: prijem 111 121, zaplatene poistne 13896, dan 2435 (pricom je to skutocne zaplatena dan, po vrateni preplatku v najblizsich mesiacoch)
nase vypocty:

r32- 112 981
r33- 13 896
r34- 99 085
r36- 99 085
r37- 90 816
r41- 6 270
r43- 97 086
r44- 1 999
r45- 379
r49- 97 225
r50- 2 435
r51- 98,12
r52- 371,87 372
r53- 371,87 372
r54- 7,13 7
r62- 352
r64- -344,87 345

znamena to, ze mu DU v SR vyplti 344,87Sk?
Dakujem
V predtlači DP je stanovený aj spôsob zaokrúhľovania jednotlivých riadkov, na haliere tam nie sú okienka .
kitti
10.03.07,14:13
Dakujem pekne.
GiZMo1221
10.03.07,16:45
Dobry den , pracujem v ČR u českeho zamestnavatela . platim si tam všetky odvody a dane. Podavam tam danove priznanie a chcem vediet ci mam povinnost podat DP priznanie aj na slovensku ak na slovensku nemam ziaden prijem a neplatim tu ani ziadne odvody. Mam v SR iba trvaly pobyt. Dakujem
odpoved najdes tuna:
http://mihal.blog.sme.sk/c/84260/Danove-priznanie-prijem-v-zahranici.html
karpis
12.03.07,13:39
Už ani neviem či mám toto dobre prosím
skontrolujte mi to
Občan SR s trvalým pobytom SR
celý rok pracoval v ČR,
príjem v ČR 132091x 1.314=173568
poistné v ČR 16513x 1,314´=21698
dan zaplatená v ČR 6768x 1,314=8893

r32- 173568
r33- 21698
r34- 151870
r36- 151870
r37- 90 816
r41- 2571
r42- 2571
r43- 93387
r44- 58483
r45- 11111
r49- 173568
r50- 8893
r51- 100,00
r52- 11111
r53- 8893
r54- 2218
r56 - 2218
r64- 2218
Prosíííííííííííííííííím
Marína
12.03.07,14:13
Už ani neviem či mám toto dobre prosím
skontrolujte mi to
Občan SR s trvalým pobytom SR
celý rok pracoval v ČR,
príjem v ČR 132091x 1.314=173568
poistné v ČR 16513x 1,314´=21698
dan zaplatená v ČR 6768x 1,314=8893

r32- 173568
r33- 21698
r34- 151870
r36- 151870
r37- 90 816
r41- 2571
r42- 2571
r43- 93387
r44- 58483
r45- 11111
r49- 173568 151870 Nie príjem, ale základ dane
r50- 8893
r51- 100,00
r52- 11111
r53- 8893
r54- 2218
r56 - 2218
r64- 2218
Prosíííííííííííííííííím
Až na r.49 všetko O.K.!
karpis
13.03.07,07:56
Prosím skontrolujte mi to čo som robila včera len na manželku si uplatnuje
nez.č. 31 160,-
r32- 173568
r33- 21698
r34- 151870
r36- 151870
r37- 90 816
r38- 31160
r41- 2571
r42- 2571
r43- 133976
r44- 17894
r45- 3399
r49- 151870
r50- 8893
r51- 100,00
r52- 3399
r53- 3399
r54- 0
r56 - 0
r64- 0
r65-0
Johanka
13.03.07,10:13
Sú to príjmy iba z ČR, však? V tom prípade je to o.k.
Katija
13.03.07,10:17
Prosím skontrolujte mi to čo som robila včera len na manželku si uplatnuje
nez.č. 31 160,-
r32- 173568
r33- 21698
r34- 151870
r36- 151870
r37- 90 816
r38- 31160
r41- 2571
r42- 2571
r43- 133976 124547
r44- 17894 27323
r45- 3399 5191
r49- 151870
r50- 8893
r51- 100,00
r52- 3399 5191
r53- 3399 5191
r54- 0
r56 - 0
r64- 0
r65-0 Idevo to máš dobre, ale v riadku 43 máš súčtovú chybu.
karpis
13.03.07,10:18
áno sú to príjmy iba z ČR ďakujem
JJPK
13.03.07,11:25
Ľudia no ja neviem či som už taký blbec ale mám tri čísla a nie a nie to daňové zvládnuť. Čítam že vyplľňate daňové priznanaie FO typu A. Mne na daňovom dali tlačivo typu B. Dcéra študovala do septembra a potom sa zamestanala v Brne. Tak dali mi na DÚ správne tlačivo?
Muška
13.03.07,11:30
Ak to bol príjem podľa § 5 - tak typ A
DanielaSL
13.03.07,11:35
Ľudia no ja neviem či som už taký blbec ale mám tri čísla a nie a nie to daňové zvládnuť. Čítam že vyplľňate daňové priznanaie FO typu A. Mne na daňovom dali tlačivo typu B. Dcéra študovala do septembra a potom sa zamestanala v Brne. Tak dali mi na DÚ správne tlačivo?
Ak mala dcéra v Brne zamestnávateľa , pracovala na pracovnú zmluvu - teda mala príjem podľa §5 - zo závislej činnosti a nemala už žiaden iný príjem, tak ako v príspevku Muška napísala, DP typu A.
JJPK
13.03.07,11:44
ďakujem idem to skúsi ť na tomto tlačive. Zatiaľ dík
JJPK
13.03.07,12:05
Ľudia prosím pomoc:
príjem zo závisl.činnosti v ČR 55280x1,28=70758 ( 1,28 priem.kurz za 3 mesiace )
poistné 6913x1,28=8849
základ dane 48367x1,28=61909
daň 5306x1,314=6972

r.32 70758
r.33 8849
r.34 61909
r.36 61909
r.37 90816
r.43 90816
r.44 0 ?????
r.49 70758
r.50 8849
r.51 114
a ďalej ???????
Prosím
abel
13.03.07,12:20
Ľudia prosím pomoc:
príjem zo závisl.činnosti v ČR 55280x1,28=70758 ( 1,28 priem.kurz za 3 mesiace )
poistné 6913x1,28=8849
základ dane 48367x1,28=61909
daň 5306x1,314=6972

r.32 70758
r.33 8849
r.34 61909
r.36 61909
r.37 90816
r.43 90816
r.44 0 ????? 0
r.49 70758 61909
r.50 8849 6972
r.51 114 100
a ďalej ??????? ďalej už nič
Prosím
Toto platí v prípade, ak si po celý rok nemal žiadny iný príjem. V riadku 49 dávaš základ dane, a nie hrubý príjem, preto Ti vyšlo 114 %.
JJPK
13.03.07,12:36
ABEL ĎAKUJEM ZA OPRAVU ALE PROSíM AKO ĎALEJ ? čO TIE RIADKYˇ52 Až 62?
abel
13.03.07,12:48
Keďže v riadku 45 máš 0, nevzniká Ti žiadna daňová povinnosť, tým pádom ani nemáš čo započítavať. A pokiaľ viem, nuly sa ani v DP nevypisujú, takže to je všetko. vypíš si to napr. tu www.drsr.sk
JJPK
13.03.07,12:58
NO JASNé TO VIEM A ďAKUJEM ALE POTOM NAČO DáVAM TO DAňOVé VZNIKOL JEJ TAM PREPLATOK ALEBO NEDOPLATOK NA DANI?????
abel
13.03.07,13:13
Daňové priznanie musí podať z toho istého dôvodu ako všetci ostatní daňovníci. Keďže jej nevznikla daňová povinnosť, tak nemá nedoplatok ani preplatok voči nášmu DÚ. Možno si môže požiadať o vrátenie dane v ČR, ale to už neviem. Možno sa tu prihlási niekto, kto má s tým skúsenosti.
JJPK
14.03.07,05:22
abel, no veľmi pekne Ti ďakujem. Pomohol si mi.
racing
15.03.07,12:35
Dobrý deň, vypĺňam tlačivo typu "A", jediný príjem z ČR a vychádza mi daňová povinnosť na SR! Je to možné celý rok pracovať v ČR, odvádzať daň a doplácať ešte slovenskú?
Marti.ka
16.03.07,07:13
Ahojte. Môžte mi prosím odobriť DP FO s príjmami zo Slovenska aj z ČR?
Kurz 1,314 SR ČR po prepočte
Príjem 26 198 33 806
Poistné 3 523 1 610
Zaplatená daň 0 1 986
R. 32 60 004 R. 49 32 196
R. 33 5 133 R. 50 1 986
R. 34 54 871 R. 51 58,68
R. 36 54 871
R. 37 90 816
R. 43 90 816
R. 44 0
R. 45 0
A to je vlastne všetko. Ak som to správne pochopila tak daň zaplatená v ČR by mu znižovala daňovú povinnosť, ale keďže mu daňová povinnosť nevyšla a na Slovensku nezaplatil žiadne preddavky na daň, tak mu nevyjde preplatok dane. Za odobrenie, príp. opravu vopred ďakujem.
Johanka
16.03.07,07:22
Dobrý deň, vypĺňam tlačivo typu "A", jediný príjem z ČR a vychádza mi daňová povinnosť na SR! Je to možné celý rok pracovať v ČR, odvádzať daň a doplácať ešte slovenskú?
Asi zlý výpočet, napíš riadky a čísla ;) . Možné je všetko ...
racing
16.03.07,09:20
Po prepočte: príjem: 324 004
poistné 40 514
ČZD 283 490
NZDM: - 90 816
ZD: 192 674
dan: 36 608

v ČR prepoč.preddavok:33 077

DP: 3 531
Johanka
16.03.07,11:05
Výpočet je o.k.
andy22
16.03.07,13:25
Zdravím,mohol by mi niekto odobriť výpočet DP FO A (aby som švagrovi nepoškodila):
1. príjem SR: 75.123
poistné SR: 10.038
predd.daň SR: 871
2. príjem ČR (prepočítaný): 89.110
poistné ČR (prepočítané): 11.140
predd.daň ČR (prepoč.): 7.960

r.32: 164.233
r.33: 21.178
r.34: 143.055
r.36: 143.055
r.37: 90.816
r.43: 90.816
r.44: 52.239
r.45: 9.925
r.49: 77.970
r.50: 7.960
r.51: 54,50
r.52: 5.410
r.53: 5.410
r.54: 2.887
r.56: 2.887
r.62: 871
r.64: 2.016

Ďakujem.
Marti.ka
16.03.07,13:47
Podľa mňa by mala byť na r. 54 čiaska 4515 /r. 45-r.53/, na r. 56 tiež čiastka 4515, a na r. 64 čiastka 3644. Ostatné v poriadku. Ale nech to ešte odobria skúsenejší.
andy22
16.03.07,19:30
Jasné, už som to opravila. Ale tá výška dane na úhradu je dosť hrozná.Ďakujem.
andy22
17.03.07,09:00
Môžem poprosiť konzultáciu? Daň.prizn.FO A
1. príjem SR: 75.123
poistné SR: 10.038
daň SR: 871
2. príjem Č (prepočítaný): 89.110
poistné ČR (pepočítané): 11.140
daň ČR (prepočítané): 7.960
3. Dohoda o vyk.práce: Príjem SR: 29.965
Zrážk.daň: 5.693

Daň prizn.FO A (bez dohody a zrážk.dane):
r.32: 164.233
r.33: 21.178
r.34: 143.055
r.36: 143.055
r.37: 90.816
r.43: 90.816
r.44: 52.239
r.45: 9.925
r.49: 77.970
r.50: 7.960
r.51: 54,50
r.52: 5.410
r.53: 5.410
r.54: 4.515
r.56: 4.515
r.62: 871
r.64: 3.644

Daň.prizn. FO A (započítaný príjem z DOVP*zrážk.daň)
r.32: 194.198
r.33: 21.178
r.34: 173.020
r.36: 173.020
r.37: 90.816
r.43: 90.816
r.44: 82.204
r.45: 15.618
r.49: 77.970
r.50: 7.960
r.51: 45,06
r.52: 7.038
r.53: 7.038
r.54: 8.580
r.56: 8.580
r.62: 871
r.63: 5.693
r.64: 2.016

Mám tomu rozumieť, že uvedenie príjmu z DOVP*zrážk.dane je v tomto prípade výhodnejšie? Alebo som niekde zase urobila kiks?Ď.
karpis
17.03.07,09:14
Máš pravdu 2 varianta je výhodnejšia a máš to dobre
andy22
17.03.07,09:30
Veľmi pekne ďakujem.
karpis
17.03.07,09:40
nemáš za čo
seda
26.03.07,06:14
Dobrý deň, prečítala som si príspevky v tejto téme a chcela by som si len overiť, či som to pochopila. Myslela som si, že ak je občan SR v prac.pomere celý rok v ČR, tak nemusí podávať v SR žiadne daňové priznanie, ak mu urobia ročné zúčtovanie dane. Takže, zamestnávateľ mu urobí ročné zúčtovanie v ČR a on tu musí podať DP A s nulami? Rozumiem tomu dobre?
vikinka
26.03.07,06:20
POdá DP typ A,kde uvedie príjmy z ČR a zaplatenú daň v ČR výpočtom dane uznanej na zápočet.Je povinný priznať celosvetové príjmy v SR.
Marína
26.03.07,09:35
Dobrý deň, prečítala som si príspevky v tejto téme a chcela by som si len overiť, či som to pochopila. Myslela som si, že ak je občan SR v prac.pomere celý rok v ČR, tak nemusí podávať v SR žiadne daňové priznanie, ak mu urobia ročné zúčtovanie dane. Takže, zamestnávateľ mu urobí ročné zúčtovanie v ČR a on tu musí podať DP A s nulami? Rozumiem tomu dobre?
Rozhodujúce je, či má daňový domicil (je rezidentom) v SR alebo v ČR. Ak v SR, DP musí podať v SR z celosvetových príjmov. Daň si započíta po vysporiadaní ročného zúčtovania. Ak má daňový domicil v ČR, v SR DP podávať nebude.
Martina CF
19.02.09,12:11
Prajem pekný deň,

Zamestnanec slovenskej firmy pracujúci viac ako 183 dní v roku v ČR. Je povinný podať si daňové priznanie v ČR? Ak áno aký typ?
Alebo stačí iba podať DP na Slovensku na základe potvrdenia, ktoré mu vydá zamestnávateľ?

Za odpovede vopred ďakujem :)
Jajina
26.02.09,08:04
Zdanenie príjmov zo závislej činnosti zo zahraničia - použitie metódy vyňatia príjmov

p.Mihál v príspevku Krízový balíček - zmeny od 1.3.2009 píše:

Pri podávaní daňového priznania môže daňovník - daňový rezident SR, ktorý mal príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, použiť metódu vyňatia príjmu, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

Znamená to, že aj v prípade, ak má Slovenská republika uzatvorenú so štátom, v ktorom daňovník dosiahol príjmy zo závislej činnosti, zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s metódou zápočtu dane (napr. Česko, Írsko), môže pri podávaní daňového priznania použiť metódu vyňatia príjmov.

(Pozn. tu došlo oproti pôvodnému návrhu k zmene)

Takto by sa malo postupovať už pri podávaní daňových priznaní za rok 2008.

Moja otázka:

Osoba s trvalým pobytom v SR bol v r.2008 1/2 roka zamestnaný v SR a 1/2 roka zamestnaný v ČR.
Taká istá situácia bola aj v r.2007 a vtedy som použila výpočet zápočtu dane zaplatenej v zahraničí.
Ako mám chápať hore uvedené vysvetlenie?
Ak v priznaní za rok 2008 daň po vyňatí príjmov z ČR bude menšia ako pri zápočte použijem vyňatie? lebo je výhodnejšie eko zápočet aj keď s ČR je zmluva o zápočte dane?
bogetka
26.02.09,13:15
Dobrý deň poraďáci,
prešla som si celú túto témy a ďakujem za všetky rady, ktoré tu sú, ale ostala som visieť na takomto probléme: držím v ruke potvrdenie o príjme z ČR a je tu uvedený úhrn zúčtovaných príjmov, aj zrazená daň, ale v kolonke poistné je napísané: "úhrn poistného, ktoré je zamestnávateľ povinný platiť sám za seba z príjmov uvedených na riadku 2". Ďalej je tu uvedený základ dane, kde je spočítaný úhrn príjmov a to poistné. Poradí mi niekto, ako tomu rozumieť a uviesť to do daňového priznania?
Ďakujem. V.
Jajina
26.02.09,13:34
Pripájam sa k bogetke a dúfam že nám niekto poradí, tiež som prekvapená z nového českého potvrdenia a neviem ako to je myslené a čo s tým.
Minulý rok mali potvrdenia podobné nám.
jaanna
26.02.09,13:47
Tak to je tým, že v ČR menili tento rok zákon o dani z príjmu, a do základu dane vstupuje i poistné zaplatené zamestnávateľom. Takže pri daňovom priznaní v SR by sa malo vychádzať z riadku 1, ktorý vlastne predstavuje našu hrubú mzdu, a podľa nášho zákona o dani z príjmu, by sa táto čiastka mala znížiť o povinne zaplatené poistné, ktoré je v ČR 12,5 %. Len neviem, či je potrebné vyžiadať od zamestnávateľa potvrdenie o tom, koľko bolo skutočne zaplatené poistné. Na porade som niekde našla, že to riešili, a uvádzali tam, že ako poistné vypočítajú tých 12,5 % a v poznámkach uvedú spôsob výpočtu. A ešte k dani z príjmu zo závislej činnosti z ČR by som upozornila, že v krízovom balíčku bolo schválené, že ak mal daňovník príjmy zo zahraničia zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší uplatniť v daňovom priznaní metódu vyňatia. Len to zatiaľ asi nevyšlo v Zbierke zákonov, tak nie je isté, že to bolo schválené v tejto podobe.
tuta
26.02.09,14:31
Dobrý deň poraďáci,
prešla som si celú túto témy a ďakujem za všetky rady, ktoré tu sú, ale ostala som visieť na takomto probléme: držím v ruke potvrdenie o príjme z ČR a je tu uvedený úhrn zúčtovaných príjmov, aj zrazená daň, ale v kolonke poistné je napísané: "úhrn poistného, ktoré je zamestnávateľ povinný platiť sám za seba z príjmov uvedených na riadku 2". Ďalej je tu uvedený základ dane, kde je spočítaný úhrn príjmov a to poistné. Poradí mi niekto, ako tomu rozumieť a uviesť to do daňového priznania?
Ďakujem. V.


V ČR sa zdaňuje superhrubá mzda. Táto je zložená z hrubého príjmu a odvodov do poistných fondov za zamestnanca vo výške 12,5 %. Toto poistné sa u nás po prepočte na SKK uvádza na r. 33 DP typ A.
Ale zamestnanec by mal doložiť doklad, z ktorého by bolo jasné akú výšku odvodov zaplatil.

mimotemy Práve včera som to riešila s jednou pani z Čiech a veľmi ochotne my tento doklad poslala emailom.
bogetka
26.02.09,14:55
Ďakujem veľmi pekne za obidve rady, tuším že som už o tej superhrubej mzde čítala, teraz už aspoň viem, čo to je, ešte tu musím nájsť, kde to presne bolo.
V.
siskage
02.03.09,09:24
Dobrý deň

Je pravda to, že už je povinnosť podať DP aj v Čechách?
betka631
02.03.09,11:31
veronikasad
02.03.09,11:49
Ahojte,

zamestnanec priniesol Potvrdenie o zdan.príjmoch z ČR /organizačná zložka firmy sídliacej na Slovensku/ a súčasne potvrdenie o príjmoch z firmy na Slovensku /v SK/ kde na r.03 je zrazené poistné a na r.04 je v rovnakej výške mínusový základ dane. Je takýto postup správny ? Po konzultácii s mzdárkou firmy - vraj sa toto poistné zo slov. potvrdenia týka zrazených odvodov zamestnanca v ČR.

Zamestnanec má v org.zložke podpísané "prohlášení", v ČR pracoval celý rok 2008, napriek tomu mu vydali Potvrdenie o príjmoch a odmietli mu urobiť ročné zúčt.dane - má si urobiť DP v ČR. Aký je dátum na podanie žiadosti o vykonanie RZD v ČR ?
Mzdy - podľa rovnakých kontaktných údajov - sa pravdepodobne pre obidve firmy spracovávajú na Slovensku.

Vďaka za radu. Nerobí mi problém urobiť DP na Slovensku, ale z toho RZD v Čechách "mám hokej". Je mi jasné , že v DP na Slovensku budem pracovať až u údajmi z podaného DP alebo RZD z ČR.
siskage
02.03.09,13:27
Áno, ak úhrn príjmov prekročí 15 000 CZK ročne.

http://finance.idnes.cz/i-cizinci-pracujici-v-ceske-republice-budou-muset-podat-danove-priznani-1nu-/p_dane.asp?c=A090122_135206_p_dane_hru

Prečítala som si ten článok a píše tam, že: "Nerezidentovi pracujícímu v ČR s podepsaným prohlášením k dani může zaměstnavatel uplatňovat základní slevu na dani na poplatníka. Jestliže má cizinec po celé zdaňovací období pouze tyto příjmy, tak nemusí podávat žádné daňové přiznání."

Takže ak si uplatňuje nerezident iba základnú úľavu na dani, nemusí podávať DP? Chápem to dobre?
Tatiana
02.03.09,13:34
Prečítala som si ten článok a píše tam, že: "Nerezidentovi pracujícímu v ČR s podepsaným prohlášením k dani může zaměstnavatel uplatňovat základní slevu na dani na poplatníka. Jestliže má cizinec po celé zdaňovací období pouze tyto příjmy, tak nemusí podávat žádné daňové přiznání."

Takže ak si uplatňuje nerezident iba základnú úľavu na dani, nemusí podávať DP? Chápem to dobre?
Môže si uplatniť v daňovom priznaní aj úľavu na dieťa ak jeho príjmy presahujú v ČR viac ako 90% všetkých príjmov
siskage
02.03.09,13:47
Na deti si uplatňujem bonus ja tu na Slovensku. To nevadí?

A ak si teda nebude chcieť uplatniť úľavu na deti, nemusí teda
podávať to DP v Čechách?
elqa
02.03.09,15:34
Dobry den,

som studentka, studujem v CR, trvaly pobyt mam na Slovensku.
V minulom roku som pracovala na jednu dohodu o vykonani prace v SR a na jednu dohodu v ČR. Danove priznanie mam podat na Slovensku a potrebujem prilozit potvrdenia o prijmoch zo SR a ČR (snad som to dobre pochopila :)). Slovenske potvrdenie o prijmoch mam. Prijem z dohody v ČR sa mi zdanoval 15 % zrazkovou danou. Od zamestnavatela som si pytala nieco podobne slovenskemu potvrdeniu, bolo mi vsak povedane, ze ziadne potvrdenie mi nemozu vydat, lebo prijem bol zdaneny zrazkovou danou. Tak by som sa chcela spytat, aky "papier" si mam zohnat k tomu slovenskemu danovemu priznaniu. (Dufam, ze v ČR nic podavat nemusim...)

Dakujem :)
martin43
02.03.09,16:40
Dobry den.
chcel by som sa spytat, ze danovnik pracoval v roku 2008 v CR jedenast mesiacov ako zamestnanec a v povtrdeni o zdanitelnych prijmoch zo zavislej cinnosti... sa pise:

prijmy zo zavislej cinnosti 295 000KC
uhrn poistneho, ktore je povinny platit zamestnavatel sam za seba z prijmov z r. 2 103 000KC
zaklad dane 398 000 KC
skutocna zrazena zaloha na dan 37 000 KC

viac udajov sa uz neuvadza. uhrn prijmov do DP A do r. 32 pojde teda 295 000 KC prepocitane kurzom NBS? Matie ma ten udaj o poistnom zamestnavatela a zaklad dane. Dakujem za radu.
jamis
02.03.09,16:43
Dobry den.
chcel by som sa spytat, ze danovnik pracoval v roku 2008 v CR jedenast mesiacov ako zamestnanec a v povtrdeni o zdanitelnych prijmoch zo zavislej cinnosti... sa pise:

prijmy zo zavislej cinnosti 295 000KC
uhrn poistneho, ktore je povinny platit zamestnavatel sam za seba z prijmov z r. 2 103 000KC
zaklad dane 398 000 KC
skutocna zrazena zaloha na dan 37 000 KC

viac udajov sa uz neuvadza. uhrn prijmov do DP A do r. 32 pojde teda 295 000 KC prepocitane kurzom NBS? Matie ma ten udaj o poistnom zamestnavatela a zaklad dane. Dakujem za radu.

Všetko prepočítaš priemerným kurzom NBS.
r. 32 úhrn príjmov
r. 33 zaplatenie poistného
r. 34 = r.32 - 33 = základ dane
Len neviem ako môže byť základ dane vyšší ako úhrn príjmov.
veronikasad
02.03.09,17:01
Všetko prepočítaš priemerným kurzom NBS.
r. 32 úhrn príjmov
r. 33 zaplatenie poistného
r. 34 = r.32 - 33 = základ dane
Len neviem ako môže byť základ dane vyšší ako úhrn príjmov.
môže, lebo v tomto riadku sa uvádza super hrubá mzda a tento riadok neide do DP.
A tiež zaplatené poistné zamestnávatelom - treba vypýtať doklad o zaplatenom poistnom zamestncom
martin43
02.03.09,17:14
Dakujem za rychle odpovede.. :)
Saturejka
03.03.09,12:44
aliiica
03.03.09,14:49
Ahojte, skuste poradit. Prosim

Od 1-5/08 SZCO v SR. Prijmy aj vydavky = 0 (vydavky uplatnene %), potom zivnost pozastavil. V r. 2008 zaplatil poistne do ZP za r. 2007 aj r 2008. Takze ZD = 0 alebo je strata vo vyske zaplateneho poistneho? Mozem uviest v DP zaplatene poistne aj za r. 2007 aj za r. 2008?

Dakujem
aliiica
03.03.09,17:23
Skusi niekto odpovedat?
aliiica
04.03.09,07:56
Tak ako je to s tym zaplatenym poistnym???
Naozaj nikto nevie poradit?
veronikasad
04.03.09,09:14
Ahojte, skuste poradit. Prosim

Od 1-5/08 SZCO v SR. Prijmy aj vydavky = 0 (vydavky uplatnene %), potom zivnost pozastavil. V r. 2008 zaplatil poistne do ZP za r. 2007 aj r 2008. Takze ZD = 0 alebo je strata vo vyske zaplateneho poistneho? Mozem uviest v DP zaplatene poistne aj za r. 2007 aj za r. 2008?

Dakujem
z nulových príjmov sa dajú výdavky uplatniť paušálom ?
aliiica
04.03.09,09:23
To len preto, aby bolo jasne, ze okrem zaplateneho poistneho nemam ine vydavky. Ze nevediem uctovnictvo.

Len potrebujem poradit, ci sa zaplatene poistne zahrna do ZD,
teda V = 3000 (r. 2007) + 5000 (r. 2008), teda V = 8000,
alebo V= 5000,
alebo su V = 0 (kedze neboli ziadne P ani V okrem toho poistneho).
Tak ktore je spravne? Ja som uz z toho zufala, neviem si poradit.
veronikasad
04.03.09,09:26
To len preto, aby bolo jasne, ze okrem zaplateneho poistneho nemam ine vydavky. Ze nevediem uctovnictvo.

Len potrebujem poradit, ci sa zaplatene poistne zahrna do ZD,
teda V = 3000 (r. 2007) + 5000 (r. 2008), teda V = 8000,
alebo V= 5000,
alebo su V = 0 (kedze neboli ziadne P ani V okrem toho poistneho).
Tak ktore je spravne? Ja som uz z toho zufala, neviem si poradit.
ano môžeš aj zaplatené postné za r.2007 zahrnúť do daňových výdajov r.2008. Ale základ dane r. 2008 ti to nezníži, aj keby si mala iné príjmy, napr. zo zamestnania. Z podnikania vykážeš stratu, ktorú si môžeš umoriť v nasl. rokoch.
siskage
04.03.09,09:42
Môžu sa vyňať príjmy z ČR za rok 2008 alebo nemôžu. Niekde sa
dočítam, že áno, inde zasa, že nie? Ako to teda je?
aliiica
04.03.09,13:01
Posledna otazka.
Aha, takze v VI. oddieli bude r. 2, r. 9, r. 11 V = 8000
Tiez r. 37 V = 0.
Ale potom r. 39 a r. 42 = - 8000
r. 57 a r. 63 = 8 000

Mal aj prijem zo zamestnania. Z tohto vypocita dan podla potvrdeni od zamestnavatela. To rozumiem, ze sa nesmie od § 5 odpocitavat strata.
Jajina
06.03.09,12:58
Môžu sa vyňať príjmy z ČR za rok 2008 alebo nemôžu. Niekde sa
dočítam, že áno, inde zasa, že nie? Ako to teda je?

Taká istá otázka trápi aj mňa.
Bola by som vďačná keby,nám na ňu niekto dal jednoznačnú odpoveď.
Marína
06.03.09,13:09
Taká istá otázka trápi aj mňa.
Bola by som vďačná keby,nám na ňu niekto dal jednoznačnú odpoveď.
Jednoznačnú odpoveď nájdeš aj tu na Porade, stačí ju len vyhľadať.
Jajina
07.03.09,18:21
Ďakujem za "jednoznačnú" odpoveď - hľadaj !

v "krízovom balíčku zmien" od p.Mihála síce bolo napísane nasledovné znenie, ale po schválení zákona a po dopísaní poslednej vety (Pozn. tu došlo oproti pôvodnému návrhu k zmene), mi to 100% jasné nebolo:

"Zdanenie príjmov zo závislej činnosti zo zahraničia - použitie metódy vyňatia príjmov

Pri podávaní daňového priznania môže daňovník - daňový rezident SR, ktorý mal príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, použiť metódu vyňatia príjmu, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

Znamená to, že aj v prípade, ak má Slovenská republika uzatvorenú so štátom, v ktorom daňovník dosiahol príjmy zo závislej činnosti, zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s metódou zápočtu dane (napr. Česko, Írsko), môže pri podávaní daňového priznania použiť metódu vyňatia príjmov.

(Pozn. tu došlo oproti pôvodnému návrhu k zmene)"

Až dnes p.Mihál dopísal nasledovné vysvetlenie :

"Doplnené 7.3.2009:
Podľa vyjadrení z prostredia Daňového riaditeľstva sa výhodnejší postup pri zdanení príjmov zo zahraničia - použitie metódy vyňatia aj pri štátoch, s ktorými máme zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s použitím metódy zápočtu dane - bude dať aplikovať až pri DP za rok 2009."

Takže, už mi je to jasné.
Kto hľadá, nájde.
abel
07.03.09,18:31
Vidíš, Jajina, toto je skutočne boduhodné. Keby ti Marína jedným slovom napísala áno alebo nie, nebola by si nútená hľadať. A takto si poradila ty.
betka631
07.03.09,18:47
Marína
07.03.09,19:06
Ďakujem za "jednoznačnú" odpoveď - hľadaj !

Ak viem, že na tvoju otázku na tejto stránke existuje jednoznačná odpoveď, prepáč, že som ti ju nevyhľadala ja, ale doporučila si ju samej vyhľadať.
Nemusela si byť ku mne ironická, odpovedanie na dotazy je založené na slobodnej voľbe.
Prajem ti príjemný večer.
Jajina
07.03.09,22:06
kuk sem: http://www.porada.sk/t77172-p9-prijmy-z-cr.html

Ospravedlňujem sa za trošku možnej ironie. Niekedy sa dosť pracne hľadá odpoveď, keď je tu otvorených viac tém s rovnakým obsahom.
Pár dní pred tým ako Marina a betka631 do témy "príjmy z ČR" vložili svoje príspevky s vysvetlením nového zákona som prevetrala všetky témy na Porade týkajúce (sa okrem iného) aj príjmov z ČR, aj spomínanú tému "príjmy z ČR" len som si ju zabudla zakliknúť medzi sledované, a preto mi unikli Vaše aktualizované odpovede.

Obom Vám naozaj úprimne ďakujem za snahu pomôcť.
:):)