optimistka
30.11.11,09:36
Dobrý deň, chcem sa Vás skúsených z oblasti SVB spýtať, čo všetko patrí do náplne práce účtovníka v SVB
napíšem čo si myslím a doplňte ma :
vedenie účtovnítva -účtovných kníh, záväzkov, pohľadávok atd, vypracovanie daňového priznania
prípadne úhrady z účtu, ak má dispozičné právo
personálna a mzdová agenda, prihlasovanie, odhlasovanie do poisťovní, atd
spracovanie predpisov platieb a ich vyúčtovanie za rok

a aká je štandardná cena za tieto služby, máme ponuku na vedenie účtovníctva stanovenú na 5,- € za byt/mesiac
región TN, spoločenstvo má 260 bytov
tictac7
30.11.11,08:56
...Ty sa pýtaš ako člen SVB? ...ja neviem, mne sa to zdá dosť prehnaná cena, my platíme za komplet správu (teda aj vrátane vedenia účtovníctva) 6,20 / byt / mesiac a sme v BA...
optimistka
30.11.11,09:20
pýtam sa za naše svb, lebo mne sa to zdá tiež prehnané, nie som doma v tejto problematike
tictac7
30.11.11,20:49
...vieš, ono, cena je vždy závislá od takých dvoch neviditeľných základných elementov na trhu - teda "ponuka" a "dopyt". No a táto ponuka, sa mi zdá ale dooosť prehnaná. A tie úlohy, alebo náplň práce, čo tam píšeš, tak akože personálna a mzdová agenda pri SVB, ktoré tvorí 260 bytov... Inak, ako som písala, som z BA, ale keď platíte toľko, čo uvádzaš, budem do celého TN-kraju chodiť dvakrát do týždňa....
Inak, koľko potom platíte človeku, čo má na starosti zmluvy, opravy, bežnú údržbu - elektrárne, vodárne, plynárne, výťahy, nejaká havirjná služba na vodu, plyn, elektrinu, odvoz a likvidácia odpadu, zabezpečovanie revízií - hasiči, elektrikári, plynári, výťahári a milóny iných vecí?! Alebo ten to robí zadarmo?! Ak nie, a beriem cenu, ktorú uvažujete dať účtovníčke, tak potom tomu človeku pre všetko ostatné dáte aspoň 10 euráčikov /byt/mesiac....
....prenajmem si niekde tam kancošku a budem tam aj fyzicky sedieť 2,5 dňa do týždňa - robím obe funkcie :-)
optimistka
01.12.11,07:02
na to sa platí dalších 5 €, čistých 5 € ide účtovníkovi, celkom 10 € mesačne
verkaz
01.12.11,07:28
Za správu by som nechala tých 5 Eur, ten má rozhodne viac roboty so zabezpečovaním chodu domu. Za účtovnícke mesačné práce by som rozhodne dala menej, prípadne za ročné vyúčtovanie by mohla dostať ešte odmenu. Ale všetko záleží od vlastníkov bytov ako rozhodnú.
optimistka
01.12.11,10:22
ja tvrdím, že max 3,- € pre účtovníka za každý mesiac 12x v roku
Takmerstarec
01.12.11,12:49
Otazka je na placu za uctovnictvo. Ale pripajam otazku: Mala by byt odmena za spravu (Tak ako uvadza tictac7 - zmluvy, opravy, bežnú údržbu - elektrárne, vodárne, plynárne, výťahy, nejaká havirjná služba na vodu, plyn, elektrinu, odvoz a likvidácia odpadu, zabezpečovanie revízií - hasiči, elektrikári, plynári, výťahári, atd) zavisla od poctu bytov? Vsetko spominane musi robit clovek, ktory si to uviaze na krk v SVB (bytovom dome, resp. bytovych domoch) s 260 bytmi i v SVB s 12 bytmi.
sito
01.12.11,14:21
Otazka je na placu za uctovnictvo. Ale pripajam otazku: Mala by byt odmena za spravu (Tak ako uvadza tictac7 - zmluvy, opravy, bežnú údržbu - elektrárne, vodárne, plynárne, výťahy, nejaká havirjná služba na vodu, plyn, elektrinu, odvoz a likvidácia odpadu, zabezpečovanie revízií - hasiči, elektrikári, plynári, výťahári, atd) zavisla od poctu bytov? Vsetko spominane musi robit clovek, ktory si to uviaze na krk v SVB (bytovom dome, resp. bytovych domoch) s 260 bytmi i v SVB s 12 bytmi.

Nie! Ten človek to je povinný zabezpečiť a zaplatiť fakturáciu, teda štatutár v SVB a správca, ak má s vlastníkmi bytov podpísanú zmluvu o výkone správy. Na počte bytov nezáleží, ani na počte domov.

Ak by to mal, tak by sa mohol zblázniť a ešte sú v dome nároční vlastníci. Poznajú svoje práva, ale o povinnostiach nechcú ani počuť, nie tak si ich plniť. :);)