kezeso
30.11.11,11:26
Manželka podnikala so mnou. Teraz je dobrovoľne nezamestnaná. Ak bude 5 rokov dobrovoľne nezamestnaná, určite sa to odrazí na výške dôchodku. Viete mi odpovedať, aký veľký môže byť rozdiel, keby teoreticky odvádzala iba základné odvody do sociálnej poisťovne? Ďakujem.
Andyke
30.11.11,11:58
Pokiaľ jej chýba do dôchodkového veku 5 rokov, tak platiť z minima sa neoplatí. Ja by som to osobne určite neplatila.
Platiť 5 rokov z minim. VZ je obrovská investícia. Pokiaľ mala doteraz slušný priemerný osobný mzdový bod, tak sa jej to poníži tým, že bude platiť z minima.
kezeso
01.12.11,09:05
Mne sa skôr jedná o to, či sa jej veľmi zníži dôchodok v porovnaní, ak by platila.
Andyke
01.12.11,11:28
Cca o 15 eur mesačne. (pri zárobku na úrovni priem. mzdy)
Dobrovoľné dôch.poist. : dnes je to 94,60 Eur mesačne, takže za 5 rokov je 5676 eur. Od 1.1. sa mení VZ k vyššiemu každý rok, takže zaplatené poistné bude oveľa vyššie ako 5676 Eur.
Zober si kalkulačku a vypočítaj návratnosť investícii...
VladoaKatka
01.12.11,11:55
Myslím si, že by to bolo zbytočné platiť, poznám prípad, že posledné roky pred dôchodkom bol dobrovoľne nezamestnaný a neplatil nič do SP cca 6 rokov, keď požiadal o dôchodok a dostal rozhodnutie o priznaní dôchodku, tak zostal milo prekvapený, ... 20 rokov platenia na dôchodkové poistenie sa mu posunulo do predchádzajúcich rokov, keď bol zamestnaný a bol dôchodkovo poistený, zárábal slušne a dosiahol dôchodok môžno aj o 150€ viac mesačne, ako keby bol platil dobrovoľne.
Tak ako píše Andyke, z tej sumy, čo by zaplatila za 5 rokov, môže si prilepšovať sama každý mesiac ...
m.hladka
01.12.11,12:07
Presne tak, ako píše VladoaKatka, moja známa odišla mimo SR a 3 roky si platila dobrovoľne do SP, kým požiadala o dôchodok a jej to znížilo dôchodok cca 100,- eur menej.
kezeso
02.12.11,08:48
Konečne máme v tom ako-tak jasno. Ďakujem všetkým za odpoveď.