MARTINA-FS
30.11.11,12:07
Ahojte. Chcem sa spýtať na dobropis v podvojnom účtovníctve.Faktúra bola vo výške 1000€. Mám vystaviť dobropis do zahraničia - Taliansko, reklamácia výrobkov 400€ Oni si k dobropisu pripočítali robotu za meranie výrobkov 200€ a chcú odo mňa dobropis vo výške 600€. Môžem do dopropisu pripočítať aj tú robotu 200€ v mínuse, alebo mám od nich žiadať faktúru na200€ a ja vystavím dobropis 400€?????
Ďakujem pekne.
Tweety
30.11.11,11:12
Ahojte. Chcem sa spýtať na dobropis v podvojnom účtovníctve.Faktúra bola vo výške 1000€. Mám vystaviť dobropis do zahraničia - Taliansko, reklamácia výrobkov 400€ Oni si k dobropisu pripočítali robotu za meranie výrobkov 200€ a chcú odo mňa dobropis vo výške 600€. Môžem do dopropisu pripočítať aj tú robotu 200€ v mínuse, alebo mám od nich žiadať faktúru na200€ a ja vystavím dobropis 400€?????
Ďakujem pekne. Talian vystaví faktúru za prácu, a vy dobropis na výrobky vo výške 400 €.
MARTINA-FS
01.12.11,09:05
Talian vystaví faktúru za prácu, a vy dobropis na výrobky vo výške 400 €.

Taliani mi nevystavia faktúru, lebo k tomu musia pripočítať 21% DPH, to mi napísali v maile. Neviem či sa dobre opýtam, ale nemajú faktúrovať bez DPH?
Prosím poraďte mi.
janka.mo
05.12.11,06:39
dobry den, potrebovala by som poradit.
dnes sme zistili, ze od jednej firmy sme neobdrzali dobropis este z roku 2010. zistili sme to po tom, co nam teraz prisli peniazky na ucet a zacali sme patrat odkial su. dobropis je vystaveny v roku 2010 na sumu -592,26. takze sme si ho vyziadali od nich, ale teraz neviem, ci mam podat opravne danove za 11/2010 a aky to bude mat vplyv na dan z prijmu, alebo to mozem dat do danoveho v tomto mesiaci. a budem to riesit ako opravu nevyznamnych vynosov minulych uctovnych obdobi. prosim poradte, stretla som sa s tym prvykrat a som z toho zufala.
dakujem
adriana777
05.12.11,08:44
Dobrý deň, ja mám tiež jednu otázku ohľadom dobropisu... Faktúru sme vystavili v auguste 2011. odberateľ tovar reklamoval v novembri. Šofér mi však až dnes 5.12 doniesol dodací list že chybný tovar od nich prebral 4.11.2011.Dobropisovať do 15 dní už nestihnem, ale môžem dobropis vystaviť 5.12. so zdaniteľným plnením 30.11.??? Ďakujem
KEJKA
05.12.11,10:53
Dobrý deň, ja mám tiež jednu otázku ohľadom dobropisu... Faktúru sme vystavili v auguste 2011. odberateľ tovar reklamoval v novembri. Šofér mi však až dnes 5.12 doniesol dodací list že chybný tovar od nich prebral 4.11.2011. Dobropisovať do 15 dní už nestihnem, ale môžem dobropis vystaviť 5.12. so zdaniteľným plnením 30.11.??? Ďakujem
Podľa mňa reklamáciu je možné považovať za vybavenú dňom prijatia reklamovaného tovaru. Takže rozhoduje dátum na príjemke. Vystaviť môžeš s aktuálnym dátumom - to stíhaš, ale pozri ustanovenie §25/3 Z_DPH
(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, .......................................
=============================
logicky to súvisí s §53
§ 53
Oprava odpočítanej dane
(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.
(2) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zvýšenie základu dane, má platiteľ, ktorý odpočítal daň, právo opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.
JANULA999
27.12.11,21:41
Ahojte, prosím Vás mám problém a neviem ako nato.
Mám vystavenú faktúru ešte v roku 2010 za práce a materiál v hodnote 1883,76 € s DPH.
Táto suma nebola uhradená z dôvodu reklamácie. Nakoniec sa dohodol dodávateľ aj odberateľ že táto faktúra nebude uhradená!!!! Už je rok 2011 koniec a zatiaľ s týmto nič nebolo robené. Chcem to dať do poriadku a neviem presne ako nato. Ja by som to robila asi tatko- a potrebujem odsúhlasiť alebo pomôcť.
1. vystavila by som dobropis na základe reklamácie.
2. v tomto roku by som vystavila príjmový pokladničný doklad na túto sumu a potom by som to teda dobropisovala. A vystavila zároveň výdavkový. Chcem to urobiť ešte tento rok lebo môj zamestnávateľ od 1.1.12 nebude mať registračku.
Aby to prebehlo papierovo OK.

Čo vy na to - mohla by som to takto urobiť. Bolo by to správne?:mee:
Adiks
27.12.11,22:24
A čo takto: vystavíš dobropis a dodávateľovi zašleš oznámenie o priradení dobropisu k faktúre, na základe oznámenia interným účtovným dokladom zaúčtuješ úhradu faktúry aj dobropisu účtovným zápsiom 395/311, 311/395 alebo ak ti softvér dovolí, tak zaúčtuješ priamo 311/311. Saldokonto sa ti vyčistí a nepotrebuješ pokladničné doklady, navyše tento postup môžeš použiť aj po 1.1.2012, lebo v takomto prípade to nejde cez ERP.
JANULA999
27.12.11,22:39
Ďakujem, Ti veľmi pekne. Ešte som to nikdy nerobila. To oznámenie napíšem klasicky listom?
Viem, že teraz vyzerám ako blbá .... ,ale radšej sa ujisťujem nech neurobím nejakú blbosť.
Ešte raz veľké vďaka.
Adiks
27.12.11,22:56
Áno, klasicky listom, v ňom uvedieš, že dobropis XY sme priradili k faktúre YZ (v prípade, že sa dobropisuje celá faktúra), prípadne, že dobropis XY sme priradili k faktúre YZ, ktorú žiadame uhradiť v čiastke (uvedie sa rozdiel čiastky faktúry a čiastky dobropisu, v prípade, že sa dobropisuje iba časť faktúry). Dátumom účtovania je dátum vystavenia (napísania) oznámenia.
Jana Acsová
29.12.11,19:20
Ďakujem, Ti veľmi pekne. Ešte som to nikdy nerobila. To oznámenie napíšem klasicky listom?
Odporúčam jednostranný zápočet. V prílohe.
SAIVI
30.12.11,13:35
JANULA999
30.12.11,23:09
Prepáčte, že Vás stále otravujem ale nevie niekto ako mám vystaviť v MRP dobropis? Faktúra bolavystavená v roku 2010. Vopred ďakujem.