mareko
30.11.11,16:27
Dobrý deň. Poraďte mi prosím, ako správne napísať do darovacej zmluvy klauzulku "plomba" na predaj darovaného bytu viazanú na doživotné užívanie darcu /aby obdarovaný nemohol predať byt skôr, než darca dožije/.
Ďakujem
Mila123
30.11.11,15:34
inak plomba.....:D chybička ......
Mária27
30.11.11,21:24
Plomba je síce niečo iné, ale tu sa môžeš pozrieť na darovaciu zmluvu, súčasťou ktorej je aj zmluva o zriadení vecného bremena:

http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obcianske-a-ludske-prava/obciansky-zakonnik/darovacia-zmluva-a-zmluva-o-zriadeni-vecneho-bremena/
mareko
01.12.11,14:49
Mária ďakujem pekne, ale poraď ešte prosím, ako tam zapracovať, že obdarovaný nemôže byt predať aj s vecným bremenom, ale najskôr až po smrti darcu (ktorý tam bude bývať do smrti). Je to plmba spolu s vecným bremenom? Niekde som videla na LV niečo podobné, len neviem ako to celé nazvať a napísať.
Ďakujem veľmi pekne.
doktor23
01.12.11,15:10
Ty nemôžeš obmedziť vlastníka tým, že to nemôže predať ... ak by niekto kúpil dom aj s vecným bremenom (čo mi nepripadá veľmi reálne), tak môže
mareko
01.12.11,15:21
Jáj, nuž už sa musí iba spoliehať na to, že nik nekúpi byt s vecným bremenom, prípadne že k takej situácii vôbec nedôjde. Ďakujem za vysvetlenie.
Mária27
01.12.11,16:04
Ešte aby si vedela : plombu dáva kataster vtedy, ked v zápisoch mení práva k nehnuteľnostiam napr. na základe zmluvy - vtedy sa nedá s nehnuteľnosťou nakladať. Ale akonáhle kataster rozhodne, plombu zruší. Čiže plombu nezadáva účastník priamo.