ChuckNorris
01.12.11,07:12
Dobry den,

uz dlhsie si lamem hlavu nad otazkou, je možné aby vznikla stála prevádzkáreň nerezidentovi na základe činnosti jeho závislých agentov (prerokovávajú zmluvy a uzatvárajú zmluvy v SR) ak s týmto inštitútom príslušná ZoZDZ dvojitého zdanenia nepočíta. Má v tomto prednosť zákon alebo sa použije subsidiárne? Alebo stála prevádzkáreň nevznikne?

Ďakujem vopred za názory
Chucky
Pavol / Lukáčik&Partners
02.12.11,15:00
K tejto téme by sa dalo napísať veľmi veľa, ale v skratke asi toľko:
- ak posudzujete vznik SP na Slovensku, najskôr musíte zistiť, či takáto SP splňa podmienky podľa §16 ods. 2 zákona o dani z príjmov. Ak spĺňate túto definíciu, potom je ešte možnosť, že ZoZD vám povie, že SP podľa zmluvy nevzniká. Ak vám toto vyplynie zo zmluvy, potom SP nevzniká
- ak SP nevzniká podľa slovenského zákona, nemusíte ísť ani do zmluvy, SP vám nevznikne
- SP teda vzniká iba v tom prípade, ak je prienik medzi zmluvou a zákonom (za predpokladu, že existuje zmluva s príslušným štátom).

Zmluva vám nikdy nemôže určiť väčšiu daňovú povinnosť, ako slovenský zákon (týka sa to teda nepriamo aj SP). Toto vyplýva jednak z názvu (Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia) a jednak z našej ústavy, kde sa píše, že daň možno uložiť iba na základe zákona.
ChuckNorris
02.12.11,19:44
V prvom rade pekne ďakujem za odpoveď a za názor, ktorý s Vami zdieľam. No stále si myslím, že odpoveď nie je jasná. Ako tvrdíte "ZoZDZ vám povie, že SP podľa zmluvy nevzniká", lenže táto zmluva to negatívne nevymedzuje, ona nevylučuje možnosť takéhoto zdanenia. Alebo to beriete extenzívne čiže ak o tom nehovorí, hovorí opak? Čiže musí tam byť prierez, resp. platí pravidlo zmluva nesmie ukladať ťaživejšie zdanenie ako zákon a zákon nesmie otázku riešiť širším zdanením ako zmluva?

Ja by som bol za aj pokyn DR SR o tom nepriamo hovorí. Ale čo obhájiteľnosť pred daňovým úradom?
Pavol / Lukáčik&Partners
02.12.11,20:30
Čo sa týka tzv. agentskej SP, takmer každá ZoZDZ obsahuje ustanovenie v článku 5, ktoré v prípade závislých agentov zakladá SP. Náš zákon takteiž. To, či ide, alebo nejde o SP treba posúdiť vždy pri konkrétnom prípade. Ako interpretačná pomôcka pri výklade zmluvy slúži komentár k modelovej zmluve OECD. Odporúčam Vám preštudovať komentár k článku 5(6) odst. 32 - 38.

Extenzivny vyklad by som pravdepodobne neuplatnil. K vykladu zmluv vam vela povie taktiez viedensky dohovor o zmluvnom prave. Zalezi, s akym danovym uradom komunikujete. Niektore tieto situacie riesia castejsie, ako ine, preto aj ich pristup je niekedy odlisny. Ak by ste potrebovali dalsiu pomoc, kludne ma v tejto veci kontakujte.