Hlinkovx
08.09.04,13:28
Od 2.9. sme prijali zamestnanca do pracovného pomeru
má minimálnu mzdu , je ženatý, má jedno dieťa 6 rokov, manželka je na úrade práce...
Má podpísané vyhlásenie o znížení starobného poistenia o 0,5% za dieťa.
Keď som si to skušobne dala do programu na vyrátanie mzdy, doteraz som sa s tým nestretla nemám zatiaľ zamestnanca s daňovým bonusom, vyšlo mi nasledovné:
HM 6080,-
fondy 0,-
daň z príjmov -656,-
daňový bonus 400,-
k vyúčtovaniu 6480,-
akosi som nepochopila tých -656 daň z príjmu
Prosím o radu... Ďakujem
vladan
08.09.04,11:32
takže, prečo máš fondy 0,- Sk? Lebo ja mám takýto výpočet
HM 6080
fondy 787
základ dane 0,-
daň 0,-
daň. bonus 400
k vyúčtovaniu 5693,- Sk
Asi si niečo nesprávne nastavila v mzdovom softe, skús si to prekontrolovať, či máš tam všetko: nezdaniteľnú časť, počet detí, uplatnenie daňového bonusu a pod. (záleží od programu :-)
pekný deň
janaGT
08.09.04,11:37
Ja mám presne takýto istý prípad, až na tú nezamestnanú manželku.
HM 6080,--
poistné 787,--
DB 400,--
čistá mzda 5693,--
Hlinkovx
08.09.04,11:38
Vladan,
však zato sa pýtam, lebo sa mi to nejak nezdalo... ale program to tak vyplul...
ale asi som tam nejakú capinu dala..
ale však chcel len či má podpísané prehlásenie, bonus, zníženie na dieťa a na manželku
a vypľul vyššie uvedené údaje.
Díky za uistenie
Silvia
Jarka
08.09.04,11:40
Ja by som to počítala, tak ako Vladan. Aj z min. mzdy sa počítajú odvody.
Hlinkovx
08.09.04,11:40
Mám POHODU, doteraz mi to vždy klaplo, ale dnes má pohoda asi voľno, alebo už som prepracovaná
vladan
08.09.04,11:42
Silvi, len sa chcem porovnať - čo má spoločné výpočet mzdy zamestnanca a evidencia jeho manželky na ÚPSVaR? Veď to ťa zaujíma až na konci roka, nie? - pri ročnom zúčtovaní dane, myslím, že v rámci mesiaca to nemá vplyv na výpočet mzdy, však?

... to je hrozné s tými SWi, čo? Vôbec nerobia tak, ako by sme my chceli!!! :-)))
Pekný deň
Hlinkovx
08.09.04,11:48
Ďakujem Vám všetkým za Vašu okamžitú pomoc, asi to nechám na zajtra ... ozaj a ten daňový bonus sa píše aj do prehľadu, to nám daňový úrad vráti , alebo ako je to.. keď si to nemám na čom odrátať... máme všetci minimálnu mzdu...
vladan
08.09.04,11:50
... ta to mi je robota :-) ... za minimálnu mzdu :-))) - ja viem, vysoké odvody máme uzákonené :-(((
Silvi, pozri si témy miezd, tam sme to už rozoberali :-)
Pekný deň
janaGT
08.09.04,11:51
Silvi, len sa chcem porovnať - čo má spoločné výpočet mzdy zamestnanca a evidencia jeho manželky na ÚPSVaR? Veď to ťa zaujíma až na konci roka, nie? - pri ročnom zúčtovaní dane, myslím, že v rámci mesiaca to nemá vplyv na výpočet mzdy, však?

... to je hrozné s tými SWi, čo? Vôbec nerobia tak, ako by sme my chceli!!! :-)))
Pekný deňKeď spomínaš tie SWi - podľa môjho názoru, by mali mať tieto spoločnosti vyrábajúce SW aj nejakú zodpovednosť za to, čo dajú na trh. Mne sa stalo v roku 2002, vtedy platilo že ak príjmeš zamestnanca, ktorý poberal podporu v nezamestnanosti viac ako x mesiacov - teraz to už neviem presne tú podmienku, tak zamestnávateľ za neho 6 mesiacov nemusel odvádzať poistné. Darmo som sa vtedy dohadovala s programátorom, že nemusím opdvádzať, on si tvrdil to svoje, že áno a basta. Takže som celé mzdy prerábala ručne. A oplatilo sa, nakoľko akurát za toto obdobie prišla kontrola. a dopadla perfektne.
vladan
08.09.04,11:56
hold! ... treba si vedieť vybrať dobrých tvorcov SW, čo?
no, hlavná vec, že si to vedela ty (podmienka neplatenia odvodov) a postupovala správne :-) gratulujem k perfektnej kontrole :-)
Pekný deň
Hlinkovx
08.09.04,11:58
Vladan,
vidíš , to ma nenapadlo, že čo to má spoločné.Ja som myslela , že to sa nejako odrátava, ako keď je nezdaniteľný základ na zamestnanca, tak aj na dieťa a na manželku / mesačne/ .
Prvý krát mám totiž zamestnanca, ktorý je ženatý a má dieťa, ináč sme tu všetci slobodní a bezdetní.
Takže také komplikácie doteraz neboli. Však kto by sa hrnul do roboty, kde dostane minimálnu mzdu... Asi tak to je
janaGT
08.09.04,12:01
Vladan,
vidíš , to ma nenapadlo, že čo to má spoločné.Ja som myslela , že to sa nejako odrátava, ako keď je nezdaniteľný základ na zamestnanca, tak aj na dieťa a na manželku / mesačne/ .
Prvý krát mám totiž zamestnanca, ktorý je ženatý a má dieťa, ináč sme tu všetci slobodní a bezdetní.
Takže také komplikácie doteraz neboli. Však kto by sa hrnul do roboty, kde dostane minimálnu mzdu... Asi tak to jeSilvia, na manželku mu odpočet uplatníš až na konci roka pri ročnom zúčtovaní.
V priebehu roka mu môžeš akurát tak znížiť odvod na SP o 0,5 % a môže si uplatniť DB na dieťa.
Hlinkovx
08.09.04,12:05
Ďakujem Vám, mňa totiž zblbol ten výstup výplatného listu, že už som nevedela, ani ako sa volám. Ešte šťastie, že je tu porada, a skúsení radcovia, ako ste vy.