milanz
01.12.11,09:54
Dobrý deň.
Potreboval by som poradiť ako správne vyplatiť odmenu predsedovi spoločenstva,členom predstavenstva,členom dozornej rady.
Minulé roky sme to robili tak,že na konci roku títo členovia dostali vyplatenú odmenu.Odviedli sme daň 19-percent.
Máme nepotvrdené informácie,že títo členovia musia mať uzatvorené dohody o vykonaní prác,musia byť nahlásení na sociálnej poisťovni.
Ďakujem za info.MilanZ
mahony1
02.12.11,21:56
Do 31.12.2010 sa z odmeny predsedu či členov rady Spoločenstva vlastníkov bytov nemuseli platiť odvody Sociálnej poisťovni, pretože z hľadiska zákona o sociálnom poistení sa nepovažovali za zamestnancov. Platilo sa len zdravotné poistenie (VSZP) a daň.

Dd 1.1.2011 sa za príjem zo závislej činnosti pre účely sociálneho poistenia považuje aj odmena za výkon funkcie v štátnych orgánoch, v orgánoch územnej samosprávy a v orgánoch iných právnických osôb a spoločenstiev.

Z uvedeného vyplýva, že od 01.01.2011 vznikla povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne z odmien vyplácaných spoločenstvami vlastníkov bytov. Vymeriavacím základom je odmena vyplácaná spoločenstvami vlastníkov bytov.

Musite vsetkych, ktorym je u vas vyplacana odmena, zaregistrovat v Socialnej poistovni, nehovoriac o tom, ze ste uz davno mali by zaregistrovani aj v zdravotnej poistovni a na danovom urade a podla toho ako casto vyplacate odmenu:
- posielat na ucet zdravotnej poistovne odvedene zdravotne poistenie z odmien
- odovzdavat zdravotnej poistovni vyplneny vykaz zamestnavatela (teda Spolocenstva) o vyplatenych odvodoch
- posielat danovemu uradu strhnute preddavky na dan
- vyplnat kazdy stvrtrok prehlad o odvedenych preddavkoch na dan
- 1 X rocne poslat danovemu uradu prehlad o odvedenych preddavkoch na dan
- 1 X rocne podat danove priznanie (a to aj ked ste nemali prijmy z prenajmu atd.)
- od 01.01.2011 posielat na ucet Socialnej poistovne odvedene odvody z odmien
- odovzdavat Socialnej poistovni vyplneny vykaz zamestnavatela (teda Spolocenstva) o vyplatenych odvodoch


Preto uzatvarat dohody o vykonani prace na tento ucel je zbytocne, pretoze podla zakona o dani z prijmov, §5 ods. 1 pism. d) sa tieto prijmy automaticky povazuju za príjmy zo závislej činnosti:

d) odmeny za výkon funkcie v štátnych orgánoch, v orgánoch územnej samosprávy a v orgánoch iných právnických osôb alebo spoločenstiev, ak nejde o príjmy podľa písmena a) alebo písmena b), alebo odmeny za výkon funkcie, ak nejde o príjmy uvedené v písmenách a), b) a g).

...mate co dohanat...pozor na pokuty :-)
Llívia
09.12.11,12:52
Dobrý deň.
Potreboval by som poradiť ako správne vyplatiť odmenu predsedovi spoločenstva,členom predstavenstva,členom dozornej rady.
Minulé roky sme to robili tak,že na konci roku títo členovia dostali vyplatenú odmenu.Odviedli sme daň 19-percent.
Máme nepotvrdené informácie,že títo členovia musia mať uzatvorené dohody o vykonaní prác,musia byť nahlásení na sociálnej poisťovni.
Ďakujem za info.MilanZ
Ako píše Mahony1: dohody nemusia byť uzatvorené, do Sociálnej poisťovne musia byť prihlásení a z ich odmeny sa platia odvody.
Preto niektorí predsedovia SVB a členovia rád nemajú za VÝKON FUNKCIE žiadnu odmenu, ale majú uzatvorené dohody na iné činnosti, pretože z týchto dohôd sa platí len úrazové poistenie a garančný fond, čo sú malé peniaze ;)
Deganova
09.12.11,13:07
... presne tak sme to urobili aj my...
Takmerstarec
09.12.11,13:56
Otazka: Napriklad ake ine cinnosti moze spolocenstvo opravnene dokladovat do nakladov, ktore moze vykonavat predseda?
verkaz
09.12.11,15:27
Napríklad predseda môže funkciu predsedu vykonávať bez nároku na odmenu a môže robiť rôzne kontrolné alebo administratívne práce. Nemali by byť ani vyplácané mesačne. Členovia rady vykonávajú štvrťročné kontroly čerpania finančných prostriedkov.
a_je_to
09.12.11,16:33
Do 31.12.2010 sa z odmeny predsedu či členov rady Spoločenstva vlastníkov bytov nemuseli platiť odvody Sociálnej poisťovni, pretože z hľadiska zákona o sociálnom poistení sa nepovažovali za zamestnancov. Platilo sa len zdravotné poistenie (VSZP) a daň.

Dd 1.1.2011 sa za príjem zo závislej činnosti pre účely sociálneho poistenia považuje aj odmena za výkon funkcie v štátnych orgánoch, v orgánoch územnej samosprávy a v orgánoch iných právnických osôb a spoločenstiev.

Z uvedeného vyplýva, že od 01.01.2011 vznikla povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne z odmien vyplácaných spoločenstvami vlastníkov bytov. Vymeriavacím základom je odmena vyplácaná spoločenstvami vlastníkov bytov.

Musite vsetkych, ktorym je u vas vyplacana odmena, zaregistrovat v Socialnej poistovni, nehovoriac o tom, ze ste uz davno mali by zaregistrovani aj v zdravotnej poistovni a na danovom urade a podla toho ako casto vyplacate odmenu:
- posielat na ucet zdravotnej poistovne odvedene zdravotne poistenie z odmien
- odovzdavat zdravotnej poistovni vyplneny vykaz zamestnavatela (teda Spolocenstva) o vyplatenych odvodoch
- posielat danovemu uradu strhnute preddavky na dan
- vyplnat kazdy stvrtrok prehlad o odvedenych preddavkoch na dan
- 1 X rocne poslat danovemu uradu prehlad o odvedenych preddavkoch na dan
- 1 X rocne podat danove priznanie (a to aj ked ste nemali prijmy z prenajmu atd.)
- od 01.01.2011 posielat na ucet Socialnej poistovne odvedene odvody z odmien
- odovzdavat Socialnej poistovni vyplneny vykaz zamestnavatela (teda Spolocenstva) o vyplatenych odvodoch


Preto uzatvarat dohody o vykonani prace na tento ucel je zbytocne, pretoze podla zakona o dani z prijmov, §5 ods. 1 pism. d) sa tieto prijmy automaticky povazuju za príjmy zo závislej činnosti: Prepáč, ale tomuto sa nedá rozumieť inak, než tak, že si neuvedomuješ, že aj odmena na dohodu je tiež príjmom zo závislej činnosti. Asi si mýliš príjmy zo závislej činnosti s príjmami iba z pracovného pomeru na pracovnú zmluvu, odlišnými od príjmov za dohodu.

d) odmeny za výkon funkcie v štátnych orgánoch, v orgánoch územnej samosprávy a v orgánoch iných právnických osôb alebo spoločenstiev, ak nejde o príjmy podľa písmena a) alebo písmena b), alebo odmeny za výkon funkcie, ak nejde o príjmy uvedené v písmenách a), b) a g).

...mate co dohanat...pozor na pokuty :-)

Podľa mňa ide o veľmi zvrátený výklad k danej otázke, ktorý neakceptuje, čo je vo veci prvotné a čo odvodené, čo je spoločné a čo osobitné. Aký právny vzťah možno uzatvoriť nevyplýva ani zo zákona o sociálnom poistení, ani zo zákona o dani z príjmov, ale zo zákonníka práce. Odmena za výkon funkcie sa nepovažuje za príjem zo závislej činnosti od 1.1.2011, ale od začiatku platnosti ZoDP č 595/2003 Z.z.
a jeho § 5/1/d. Preto nerozumiem, ako až od 1.1.2011 mohla vzniknúť povinnosť platiť z odmeny za výkon funkcie odvody.
Ak raz existuje zamestnávateľ, ktorý má pre splnenie svojho poslania náplň pre 8 osôb, /výbor+DR/ ktorú možno jednotlivo splniť prácou do 10 hodín v týždni /čo pre spoločenstvo postačuje/, tak má právo na túto prácu uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti s primeranou odmenou. Ak má úlohu, ktorú možno splniť individuálne do 300 hodín ročne a po splnení /na konci roka/ uhradiť jednou sumou, má právo uzatvoriť dohodu o vykonaní práce. Umožňuje mu to Zákonník práce. Tým vzniká jasne zadefinovaný právny vzťah, z ktorého sa odvíjajú ďalšie okolnosti .... a ktoré aj zákon o dani z príjmu, aj zákon o sociálnom poistení, aj zákon o zdravotnom poistení musia rešpektovať a nemajú na tom čo zmeniť.
Ak raz § 4 zákona o SP definuje zamestnanca pre účely NP+DP+PZ ako FO v právnom vzťahu zakladajúcom príjem zo závislej činnosti, okrem FO, pracujúcej na dohodu, tak za funkcionára, pracujúceho na dohodu žiadne odvody, okrem ÚP a GF neplatí.
Skrátka, uzatvorte dohody podľa ZP na výkon funkcie, , zadefinujte právny vzťah a z toho odvíjajte odmeňovanie a z neho vyplývajúce zákonné povinnosti voči SP a ZP.
ccokoladecka
16.01.12,14:56
dobry den, mam otazku k vyplacanym odmena za vykon funkcie predsedovi preddstavenstva. Neviem si ujednotit odpoved na otazku, ci z tejto odmeny sa ma tvorit aj povinny pridel do socialneho fondu?
dakujem vam za odpoved
Takmerstarec
16.01.12,15:31
Prosim co su ÚP a GF?
GabiZ
18.01.12,06:03
Prosim co su ÚP a GF?

Úrazové poistenie a garančný fond. Ale vo vzťahu k odvodom by som skôr použila GP t.j. garančné poistenie.
Orim
26.01.12,22:50
Je to "bordel" spravujete si vlastný majetok a musíte z toho platiť dane. :(
buchač
27.01.12,04:15
Ako píše Mahony1: dohody nemusia byť uzatvorené, do Sociálnej poisťovne musia byť prihlásení a z ich odmeny sa platia odvody.
Preto niektorí predsedovia SVB a členovia rád nemajú za VÝKON FUNKCIE žiadnu odmenu, ale majú uzatvorené dohody na iné činnosti, pretože z týchto dohôd sa platí len úrazové poistenie a garančný fond, čo sú malé peniaze ;)

....hm ................

Dohodu mám uzatvorenú ....

Dane som neplatil .......a ani nemienim ......

...o úrazovom poistení a garančnom fonde ani nevravím ....

....čo je to Sociálna poisťovňa .................????????????
Llívia
27.01.12,05:39
....hm ................

Dohodu mám uzatvorenú ....

Dane som neplatil .......a ani nemienim ......

...o úrazovom poistení a garančnom fonde ani nevravím ....

....čo je to Sociálna poisťovňa .................????????????
Keď nevieš, použi Google - všetko je na webe.

Úrazové poistenie a garančný fond si neplatil - hm, žeby kvôli tomu, že to platí zamestnávateľ a nie zamestnanec? :rolleyes:

Dane si neplatil – no, nikto, kto má podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti a máš ho podpísané len u jedného zamestnávateľa, neplatí daň z príjmov zo závislej činnosti, ako nezarobí viac ako je nezdaniteľná časť na daňovníka.;)
buchač
27.01.12,05:48
Keď nevieš, použi Google - všetko je na webe.

Úrazové poistenie a garančný fond si neplatil - hm, žeby kvôli tomu, že to platí zamestnávateľ a nie zamestnanec? :rolleyes:

Dane si neplatil – no, nikto, kto má podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti a máš ho podpísané len u jedného zamestnávateľa, neplatí daň z príjmov zo závislej činnosti, ako nezarobí viac ako je nezdaniteľná časť na daňovníka.;)
...trochu si ma asi nepochopila , alebo možno zabudla - nevedela ...

...ja som už z tej inej kategórie ......že dôchodca....:rolleyes:

...inými slovami ......mám všetko v trubke - nemienim platiť za nič , čo nemusím ..........a tomu ostatnému sa vyhýbam ....;)
sito
27.01.12,14:42
Je to "bordel" spravujete si vlastný majetok a musíte z toho platiť dane. :(

A čo myslíš, pod tým slovom bordel? Váš dom, alebo parlament. Ak parlament, tak to sú riadené ... :);)

Ale, však 10.3. sa ukáže prečo sú ... a kto sú ...
sito
29.01.12,04:51
:rolleyes:

:);)
laux
12.11.12,14:03
ahojte,chcela by som radu
laux
12.11.12,14:04
mate informacie,ako budeme postupovať pri odmeňovaní od 01.01.2013