enrico50
01.12.11,11:15
Zdravím všetkých poraďákov:D Chcel by som sa Vás spýtať,aký názor zdielate na otvorenie kavierne v týchto časoch formou franchísingu? Podľa Vás, či je to bezpečnejšie, než solo ísť na trh, predsa poskytovateľ franchízy už má skúsenosti so svojími už existujúcimi pobočkami.A na čo si dávať pozor ešte pred uzatvorením zmluvy medzi oboma stranami...Za všetky odpovede veľmi pekne ďakujem.
mattto
01.12.11,14:32
nemyslím si, že ľudia na Slovensku sa riadia podľa značky kaviarne, v podstate v každej je to isté s malými obmenami (domáce koláče a pod.) preto značka veľmi nezaváži pri výbere kaviarne a preto považujem franchisu pri kaviarniach za vyhodené peniaze
sroservis
01.12.11,20:07
No ja si nemyslím, že ide o vyhodené peniaze, ale treba si to dobre zvážiť.

Franchisa Vám môže podstatne uľahčiť rozbeh - predpokladám, že sa napojíte aj na existujúci systém dodávateľov, možno Vám pomôžu s dodaním zariadenia (tak by bol dodržaný nimi stanovený vzhľad kaviarne, príp. poskytnú marketingovú podporu. To čo sa však zo začiatku môže javiť ako výhoda, sa v budúcnosti môže zmeniť aj na nevýhodu - napr. ak by sa zvolená značka javila ako nevhodná (vzhľadom na polohu kaviarne, druh zákazníkov, nastavenú úroveň cien, diktovania prípustných tovarov + nevyhnutnosť dodržiavať stanovené dizajnové pravidlá, možný systém sankcií za porušenie zmluvy). 

Jednoznačne si je potrebné dobre pozrieť zmluvu, najmä ako je postavená odplata za poskytnutie franchisy (jednorazová, z obratu alebo pevná suma), aké povinnosti Vám z nej vyplývajú (či a ako sú sankciované) a naopak, či podpora zo strany poskytovateľa franchisy zodpovedá požadovanej odmene. Je potrebné zohľadniť aj to, za akých podmienok a s akými nákladmi budete môcť z franchisingového systému vystúpiť.

Osobne nemám skúsenosť s franchisou v oblasti prevádzkovania kaviarní. Zo skúsenosti, ktoré mám z franchisingových systémov na predaj tovarov a služieb, však vyplýva, že čím lepšia (známejšia, hodnotnejšia) značka, tým tvrdšia a reštriktívnejšia zmluva.

Pekný deň.
Fištep
02.12.11,08:02
No neviem tu na Slovensku podnikať je určite sebe vražda.
Dantess
02.12.11,08:08
lebo pracovať 8 hodín denne za 400eur nieje samovražda, čo _?
Fištep
02.12.11,11:43
A čo by si na to povedal milý Dantess makať 12-16 hod. a mať cca. 300€ po vyplatení všetkých šekov odvodov zamestnancov atď.? O zodpovednosti pri podnikaní ani nebudem písať. Vieš na Slovensku poctivé podnikanie nemá šancu a veľa krát má zamestnanec viac ako ty sám. Tak vyzerá poctivé podnikanie na Slovensku nemyslel som miliónové politické kšefty. Treba si vyskúšať každý má rovnakú možnosť a šancu tak makaj na svojom a budeš vidieť ako sa skvele budeš mať. Kritizovať a nevyskúšať vie každý. Bohužiaľ je to tak. Treba sa spýtať okolo seba podnikateľov čo sa živia poctivo ako sa im darí.
Dantess
02.12.11,13:00
A čo by si na to povedal milý Dantess makať 12-16 hod. a mať cca. 300€ po vyplatení všetkých šekov odvodov zamestnancov atď.? O zodpovednosti pri podnikaní ani nebudem písať. Vieš na Slovensku poctivé podnikanie nemá šancu a veľa krát má zamestnanec viac ako ty sám. Tak vyzerá poctivé podnikanie na Slovensku nemyslel som miliónové politické kšefty. Treba si vyskúšať každý má rovnakú možnosť a šancu tak makaj na svojom a budeš vidieť ako sa skvele budeš mať. Kritizovať a nevyskúšať vie každý. Bohužiaľ je to tak. Treba sa spýtať okolo seba podnikateľov čo sa živia poctivo ako sa im darí.

Ja mám 2 firmy a preto viem ako to chodí. Je pravda, že byť zamestnancom je z jednej strany luxus, ale radšej budem od rána do večera makať na svojom biznise, než by som pracoval 8 hodín na niekoho iného. Peniaze niesu všetko. Toto som zistil po 2 rokoch tvrdej práce. Teraz mám "plat" ako priemerný Slovák, ale vybudoval som niečo čo dáva iným ľuďom prácu a radosť z produktov a služieb. Nie vždy treba sledovať len peniaze. Sú tu aj vyššie viele
Fištep
02.12.11,16:34
Dantess
V tomto názore si použil ten správny výklad. A je to jediné čo si môžeme povedať, že makáme na seba a nie na druhého a "sme sami sebe pánmi" :eek:. Takže plne súhlasím.
horka
30.05.12,16:58
Chcem sa opýtať ako sa taký nákup licencie účtuje? Mám faktúru za predaj licencie na 2000 eur a neviem, či je to majetok, či náklad?
Economic
31.05.12,04:46
Chcem sa opýtať ako sa taký nákup licencie účtuje? Mám faktúru za predaj licencie na 2000 eur a neviem, či je to majetok, či náklad?

náklad
slovak1910
31.05.12,11:27
Podnikanie na Slovensku je riziko, tak ako vsade. No znacka je znacka. Pod kridlami firmy je urcite lahsie zacinat ako na vlastnu past. No ak chces ist do francizy tak potrebujes viac kapitalu, z tvojho zisku ide aj materskej firme, oni maju nejake standardy ktore musis dodrziavat, ak ich nedodrziavas tak hrozia sankcie, odobratie liencie, vstupujes do zabehnuteho systemu a musis sa tomu prisposobit, no na druhej strane ti poskytnu trening, zaskolia, reklamu mas viac menej spravenu, know how a to je cenna vyhoda.. AK zacianas sam na vlastnu past, vsetko robis podla seba, ucis sa na svojich chybach, budujes si svoju znacku, zacinas od nuly..
horka
03.06.12,10:04
Ďakujem