Janka A.
01.12.11,12:27
Zdravim,
mam znamu, ktora je na plnom invalidnom dochodku a vo svojom volnom case sa venuje malovaniu na hodvab, na textil a inym rucnym pracam, ktore by chcela aj predavat, najma prostrednictvom e-shopu. Poziadala ma o radu, ako by mala zacat podnikat a ktora forma podnikania je pre nu najvhodnejsia - zivnost, neziskovka, s.r.o.-cka, ine?
Budeme vdacne za kazdu radu alebo pripomienku.
mattto
01.12.11,14:36
pozná tvoja známa odozvu trhu na svoje výrobky? je zbytočné riešiť podnikanie, keď to podnikanie nebude. Kľudne môže začať predávať svoje výrobky napr. na sashe.sk, alebo na podobných projektoch, nepotrebuje si zakladať živnosť ani obchodnú spoločnosť
Podnikanie
02.12.11,17:14
V tomto prípade bude asi najvhodnejšia živnosť. Pomerne jednoduché, rýchle a lacné riešenie.
gizmo22
10.08.12,12:17
zaujímalo by aj mna ako je to v tom pripade myslene ...cez sashe a ine portaly..lebo vsade v pravidlach upozornuju, ze Zodpovednosť za právo na výrobu a predaj vlastných výrobkov nesie každý Predajca sám za seba.
Do akeho objemualebo teda sumy ziskanej za predaj je to pravne definovane..kde najdem zakon do akej sumy mozem predat takto veci aby som si nemusela zakladat zivnost??? dakujem za info
mattto
10.08.12,12:27
zaujímalo by aj mna ako je to v tom pripade myslene ...cez sashe a ine portaly..lebo vsade v pravidlach upozornuju, ze Zodpovednosť za právo na výrobu a predaj vlastných výrobkov nesie každý Predajca sám za seba.
Do akeho objemualebo teda sumy ziskanej za predaj je to pravne definovane..kde najdem zakon do akej sumy mozem predat takto veci aby som si nemusela zakladat zivnost??? dakujem za info

nejde o sumu (tá je rozhodujúca pri dani z príjmu), ide o definíciu podnikania "Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku."

ak vyrobím pár kúskov niečoho, čo ma baví a čo možno predám, nejde o podnikania, ak to nechcem robiť sústavne za účelom zisku. Preto, ak niekto uvažuje o predaji vlastných výrobkov, nemusí si hneď zakladať živnosť/obchodnú spoločnosť. Ak o to bude záujem a chceš to robiť sústavne (hoci aj ako privyrobenie si), vtedy už ide o podnikanie.
La Femme
11.08.12,12:23
Mna by zaujimalo, ci to, co pise matto moze fungovat aj v pripade, s ktorym som sa stretla teraz na dovolenke. Na kupku nastrocna slecna predavala sadrove odliatky s detskymi motivmi, ktore si deti mohli pri stolikoch sami namalovat. Samozrejme nedavala ziadne blocky. Tipujem pri priemernej cene 1 euro za 1 kus, musela za den zarobit cca 100 eur /minus naklady/. Prislo mi to ako dobra brigada pre nasu unudenu adolescentku:D
mattto
11.08.12,12:38
Mna by zaujimalo, ci to, co pise matto moze fungovat aj v pripade, s ktorym som sa stretla teraz na dovolenke. Na kupku nastrocna slecna predavala sadrove odliatky s detskymi motivmi, ktore si deti mohli pri stolikoch sami namalovat. Samozrejme nedavala ziadne blocky. Tipujem pri priemernej cene 1 euro za 1 kus, musela za den zarobit cca 100 eur /minus naklady/. Prislo mi to ako dobra brigada pre nasu unudenu adolescentku:D

v tomto prípade už ide o podnikanie