Lucius86
01.12.11,13:05
Dobry den. Pracujem ako casnicka v restauracii, som po skusobnej dobe, a zmluvu mam na dobu neurcitu. Restauracia ja otvorena pol roka, lenze neprosperuje. Vcera 30.11 si sef zavolal vsetkych zamestnancov, a oznamil nam, ze resturacia sa ide zatvarat a od buduceho tyzdna tz. od 5.12 sme vsetci bez prace. Problem nastal, ked sme sa opytali, ako s odstupnym, alebo vypovednou lehotou. Na to nam len povedal, ze firma / je to s.r.o. / nema peniaze a budeme MUSIET podpisat vypoved dohodou. Chcem sa teda opytat, ako postupovat, ci ma pravo vyhodit nas zo dna na den bez odstupneho alebo vypovenej. A prosim o radu, ako sa da v takejto situacii odstupne vymoct, ak teda nan mame narok.
Dakujem
gabiga
01.12.11,12:39
pokial chcete mat narok na odstupne, mozte skoncit pracovny pomer aj dohodou, ale trvajte na tom, aby v nej bol uvedeny dovod / vo vasom pripade predpokladam § 63 ods. 1 pism. a). AK nebude v dohode uvedeny tento dovod, naroky na odstupne nemusia byt uznane. a dalej, s dohodou musia suhlasit vzdy obidve strany, cize pokial s nou nesuhlasite a teda ju ani nepodpisete, musi vam dat vypoved a bude riadne plynut vypovedna doba - vo vasom pripade mesacna. pokial ale dostanete vypoved, nemate narok na odstupne.

uz len doplnam zo ZP::

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.