mishelinda
01.12.11,13:45
Ahojte, mohli by ste mi prosim poradit..Idem predavat dom, kt. stoji ako prvy a za nim je 2.dom. Je tam spolocny dvor, kde su 2 vlastnici ja a sused (kt. byva za mnou). Za tymto domov je este jeden dom, kt. ma vsak neoficialny vchod cez druhu stranu dvora tzn. na konci. 1/3 spolocneneho dvora vyuziva ako prechod ku vchodu svojho domu, hoci nema ziadne pravo tohoto spolocneho dvoru. To je vsetko len na dohode z minilosti.
Teraz majitel tohoto tretieho domu, chce kupit moj prvy dom, kt. predavam. Suhasim s tym a len sa chcem spytat ako to ma byt na kupno predajne zmulve, ci maju byt dveako jedna, na dom a ta druha na spolocneho dvora al. ako? V zmluve potrebujem mat ze nas sused -2.dom bude mat pravo prechodu. ako mam postupovat>?
lubko6394
01.12.11,13:06
Však do zmluvy daj LV BBBB- dom AAAA na parcele č.XXXX v podiele 1/1 a LV CCCC parcelu č.YYYY o výmere MMMM m2 v podiele 1/2.
mishelinda
01.12.11,13:13
treba aby sused c.2 bol o tom oboznameny..? a treba nejako zaclenit do tej zmluvy ze ma pravo chodi cez spolocny dom?
lubko6394
01.12.11,13:27
treba aby sused c.2 bol o tom oboznameny..? a treba nejako zaclenit do tej zmluvy ze ma pravo chodi cez spolocny dom?

No, ja by som to spravil tak, že by som č.2 dal písomnú ponuku na Doručenku, že mu ponúkam dom s pozemkom + spoločné za rovnakú cenu ako si si dohodol s č.3. Konieckoncov Tebe je jedno koho skásneš.
Právo chodiť po spoločnom mu predsa garantuje jeho majetkový podiel na parcele. Teda aspoň dúfam že LV znie na 2 osoby a podiely= 1/2.
Ak by si očakával problém, tak by bola možná finta dom zadara ( trebárz ako kompenzácia za zbúranie ) a celú sumu nahodiť na ten spoluvlastnícky podiel.
Mária27
01.12.11,16:31
Treba rozoznávať aj prípady, či ide o spoluvlastníctvo dvora, alebo je na dvoroch jednotlivých vlastníkov právo prechodu a prejazdu.
Ak by išlo o spoločný dvor, spoluvlastník nemusí mať udelené právo prechodu, lebo chodí po svojom. Vtedy sa predáva v jednej zmluve v prvom bode dom a v druhom bode spoluvlastnícky podiel na dvore (podiel na pozemku).
Ak predávaš dom s vlastným dvorom a ako vlastník nehnuteľnosti máš právo prechodu cez cudzí dvor a vedľajší majiteľ tiež cez tvoj, predáš dom a dvor, zároveň uvedieš, že je tam vecné bremeno, ktoré zostáva zachované.