zuzanna
01.12.11,14:04
vazeny poradaci potrebujem poradit k 31.08.2011 sme odstavili kamion, nebol pren roboty, tento kamion stal az do 25.11.2011 v garazi a nejazdil. Dna 25.11.2011 sme ho predali. Sme povinny platit dan z motorovych vozidiel za mesiace 09,10,11/2011 prosím o radu???
tictac7
01.12.11,13:08
áno, treba platiť. Bol na značkách...
zuzanna
01.12.11,13:13
jedna sa mi o dan z motorovych vozidiel??? nie o PZP to viem ze treba platit, pri dani z motorovych vodidiel nejde o znacky nie???
hapeti
01.12.11,13:15
podľa mňa netreba ak nebol používaný na podnikanie... treba to dokladovať, že vôbec nejazdil.
No ale malo by sa odhlásiť do 30 dní.
Možno je to výhodnejšie spraviť dodatočne, je to na pokutu okolo 66 e.
KEJKA
01.12.11,13:53
vazeny poradaci potrebujem poradit k 31.08.2011 sme odstavili kamion, nebol pren roboty, tento kamion stal az do 25.11.2011 v garazi a nejazdil. Dna 25.11.2011 sme ho predali. Sme povinny platit dan z motorovych vozidiel za mesiace 09,10,11/2011 prosím o radu???
ak stál v garazi, mali ste zvážiť a podať oznámenie, že ho nevyužívate na podnikanie.
Ak ste ho nepodali, tak platiť DMV treba za každý aj načatý mesiac. Ak podáš oneskorene napr. k tomu 25.8., tak pravdepodobne bude pokuta.
zuzanna
01.12.11,16:01
praveze ja som to nahlasila na du ale som na pochybach lebo jeden hovori hej treba platit a druhy zase netreba platit tak som z toho hotova preto prosim o rady
avalik
01.12.11,16:05
praveze ja som to nahlasila na du ale som na pochybach lebo jeden hovori hej treba platit a druhy zase netreba platit tak som z toho hotova preto prosim o rady

2. Otázka:
Akým spôsobom sa vypočíta daň z motorových vozidiel v prípade, ak daňovníkovi vznikla alebo zanikla daňová povinnosť v priebehu roka 2010 ?

Odpoveď:
Ak daňovníkovi vznikla alebo zanikla daňová povinnosť v priebehu roka 2010, každý daňovník vymedzený v § 85 zákona o miestnych daniach je povinný podať daňové priznanie a zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania (do 31.1.2011). Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu aj začatých kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

zdroj: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/ozatky_dzmv0110.pdf

analogicky by som to pouzila na rok 2011
zuzanna
02.12.11,19:03
tak z toho mi vychadza ze platit dan z motorovych vozidiel za mesiace 09,10,11/2011 nemusime uz platit prosim mozte mi to este potvrdit
avalik
02.12.11,19:40
tak z toho mi vychadza ze platit dan z motorovych vozidiel za mesiace 09,10,11/2011 nemusime uz platit prosim mozte mi to este potvrdit

no potvrdit ti to moze len danovy urad - skus si zavolat na tvoj DU na prislusne oddelenie
KEJKA
02.12.11,20:04
praveze ja som to nahlasila na du ale som na pochybach lebo jeden hovori hej treba platit a druhy zase netreba platit tak som z toho hotova preto prosim o rady


tak z toho mi vychadza ze platit dan z motorovych vozidiel za mesiace 09,10,11/2011 nemusime uz platit prosim mozte mi to este potvrdit
podľa mňa ti to vychádza dobre, že platiť netreba a teda ani za 12/2011 - ale to už bolo predané, odhlásené.
Ak si oznámila na DU, aj s augustovým dátumom, že auto nepoužívate na podnikanie, tak platiť budeš len do augusta.
tak si to daj do DMV - alikvotnú sumu.
AK to budeš posielať na DU, ja by som tam pripla kopiu prevzatého oznámenia, pre istotu.
pavol54
02.12.11,21:23
ak stál v garazi, mali ste zvážiť a podať oznámenie, že ho nevyužívate na podnikanie.
Ak ste ho nepodali, tak platiť DMV treba za každý aj načatý mesiac. Ak podáš oneskorene napr. k tomu 25.8., tak pravdepodobne bude pokuta.
ale až v roku 2012 v januári alebo je niečo nové?
Peterrybar1
27.12.11,12:08
Ak ste nepodali ohlásenie na DÚ ,že vozidlo nebolo používané tak platiť treba. Možno by bolo ozaj lacnejšie preveriť si výšku pokuty za oneskorené oznámenie o nepoužívaní. S pozdravom Peter.
zuzanna
07.01.12,20:39
podali sme oznamenie ze sa nepouziva lenze ostalo na znackach dan z motorovych vozidiel neplatime ale PZP platime mozem to mat takto prosim nikto nemal takyto pripad prosim
truch
07.01.12,21:10
podali sme oznamenie ze sa nepouziva lenze ostalo na znackach dan z motorovych vozidiel neplatime ale PZP platime mozem to mat takto prosim nikto nemal takyto pripad prosim
je to ok:) DzMV od dátumu odhlásenia neplatíte
KEJKA
08.01.12,01:01
podali sme oznamenie ze sa nepouziva lenze ostalo na znackach dan z motorovych vozidiel neplatime ale PZP platime mozem to mat takto prosim nikto nemal takyto pripad prosim
DMV platíte za ten mesiac, v ktorom ste podali oznámenie + predchádzajúce.
PZP platíte z titulu vlastníctva, nie používania na podnikanie.
johny18
09.01.12,17:48
prosim o informaciu, ci podlieha dani z motorovych vozidiel:
- vozidlo, ktore spolocnost dlhsi cas nepouziva napr. z dovodu poruchy, t.j. vozidlo je odstavene v priestoroch firmy, ale nie je ani trvale ani docasne vyradene z evidencie na dopravnom inspektorate, t.j. stale ma pridele evidencne cislo. V pripade, ak na DI zasleme oznamenie o ukonceni danovej povinnosti z dovodu nepouzivania vozidla na podnikanie, bude to v poriadku a dan platit nemusime?
- vozidlo, ktore pouziva spolocnost len vo svojom areali po sukromnych komunikaciach spolocnosti, toto vozidlo nema pridelene evidencne cislo.
zuzanna
10.01.12,18:55
[QUOTE=johny18;1938174]prosim o informaciu, ci podlieha dani z motorovych vozidiel:
- vozidlo, ktore spolocnost dlhsi cas nepouziva napr. z dovodu poruchy, t.j. vozidlo je odstavene v priestoroch firmy, ale nie je ani trvale ani docasne vyradene z evidencie na dopravnom inspektorate, t.j. stale ma pridele evidencne cislo. V pripade, ak na DI zasleme oznamenie o ukonceni danovej povinnosti z dovodu nepouzivania vozidla na podnikanie, bude to v poriadku a dan platit nemusime?

prosím nikto neporadi
Tweety
10.01.12,19:08
[QUOTE=johny18;1938174]prosim o informaciu, ci podlieha dani z motorovych vozidiel:
- vozidlo, ktore spolocnost dlhsi cas nepouziva napr. z dovodu poruchy, t.j. vozidlo je odstavene v priestoroch firmy, ale nie je ani trvale ani docasne vyradene z evidencie na dopravnom inspektorate, t.j. stale ma pridele evidencne cislo. V pripade, ak na DI zasleme oznamenie o ukonceni danovej povinnosti z dovodu nepouzivania vozidla na podnikanie, bude to v poriadku a dan platit nemusime?

prosím nikto neporadi Ak predmetné MV na podnikanie nevyužívate, mali ste si splniť oznamovaciu povinnosť a MV do 30 dní odhlásiť na DÚ-zánik daň. povinnosti.
Natty
10.01.12,19:17
Ahoj,
poradí mi niekto, či ešte môžem očakávať sankciu za nesplnenie oznamovacej povinnosti, ak bola táto doručená po lehote, dňa 30.11.2011 za oznámenie zániku k 31.12.2010, ale doteraz nič nedošlo? Pani na DÚ bola veľmi ústretová a nespomínala nič o žiadnej pokute. Mám to teda považovať za vybavené? A čo daňové priznanie za rok 2011, v tomto prípade netreba podávať žiadne?
KEJKA
10.01.12,19:24
Ahoj,
poradí mi niekto, či ešte môžem očakávať sankciu za nesplnenie oznamovacej povinnosti, ak bola táto doručená po lehote, dňa 30.11.2011 za oznámenie zániku k 31.12.2010, ale doteraz nič nedošlo? Pani na DÚ bola veľmi ústretová a nespomínala nič o žiadnej pokute. Mám to teda považovať za vybavené? A čo daňové priznanie za rok 2011, v tomto prípade netreba podávať žiadne?
kedže DU je schopný vyrubiť pokutu aj za 4 roky staré prehrešky, tak obdivujem tvoj optimizmus......
vybavené to je, ale len čo sa týka DMV, ak akceptovali tvoje odhlásenie k 31.12.2010, tak az rok 2011 DMV nepodávaš.
Natty
10.01.12,19:36
kedže DU je schopný vyrubiť pokutu aj za 4 roky staré prehrešky, tak obdivujem tvoj optimizmus......
vybavené to je, ale len čo sa týka DMV, ak akceptovali tvoje odhlásenie k 31.12.2010, tak az rok 2011 DMV nepodávaš.

...pre upresnenie, pýtam sa práve z dôvodu, že neviem, čo môžem čakať od DÚ...,aj keď, popravde toto poradila sama pracovníčka DÚ, keď sme chceli auto odhlásiť v lehote s tým, že zaplatíme aj daň za časť roka 2011, ale keď sme spomenuli, že sme auto nepoužívali od začiatku roka, tak sama povedala, že stačí opraviť dátum zániku, pričom o žiadnej sankcii za oneskorené oznámenie nepadla ani zmienka...tak z toho ten môj "optimizmus" ;)
Natty
10.01.12,19:50
...ešte mám otázku, teda ak by došlo predsa len na tú sankciu, v akej výške môže byť? Niekde v podobnej téme som sa stretla so sumou 6.64 € pre FO. V tomto prípade ide o szčo, platí uvedená výška? Môžem poprosiť o uvedenie, kde to mám hľadať? Ďakujem.
KEJKA
10.01.12,20:37
zákon o správe daní a poplatkov. Áno SZČO ak dostanú tak obvykle dolnú hranicu tých 6,64 EUR.
zuzanna
11.01.12,18:17
prosim o informaciu, ci podlieha dani z motorovych vozidiel:
- vozidlo, ktore spolocnost dlhsi cas nepouziva napr. z dovodu poruchy, t.j. vozidlo je odstavene v priestoroch firmy, ale nie je ani trvale ani docasne vyradene z evidencie na dopravnom inspektorate, t.j. stale ma pridele evidencne cislo??? oznámenie na DU by sme dorucili staci to aby sa neplatila dan z motorovych vozidiel???
Mila123
11.01.12,18:30
áno, stačí....
ekofin
17.01.12,16:51
Ja by som sa chcela opýtať, či musím podávať daňové priznanie za rok 2011 ak sa oproti roku 2010 nič nezmenilo. Stále tie isté autá. Nestačí len daň zaplatiť? Ďakujem.
Tweety
17.01.12,16:51
Ja by som sa chcela opýtať, či musím podávať daňové priznanie za rok 2011 ak sa oproti roku 2010 nič nezmenilo. Stále tie isté autá. Nestačí len daň zaplatiť? Ďakujem. Nie, nestačí, to je už minulosť. Musíš podať DP.
ekofin
17.01.12,19:10
Ďakujem veľmi pekne a platilo to už aj v roku 2010?
Evanka
17.01.12,19:20
Ďakujem veľmi pekne a platilo to už aj v roku 2010?
Áno, platilo.
ekofin
17.01.12,19:37
Ďakujem.
batorek
18.01.12,12:52
Dobrý deň
Prosím o radu SZČO používa MV na podnikanie preprava osôb nie taxi. Od l.4.2011 podniká ale nezahlásil na DU oznámenie nepodal. MV je na meno matky a syn ho používa žijú v spoločnej domácnosti. Na koho meno bude treba podať DPMV a tiež aj oznámenie tam už bude pokuta ale inak nevie zúčtovať PHM. Prosím poraďte potrebuje mať nejakú zmluvu s matkou o prenájme vozidla???? ďakujem
Evanka
18.01.12,14:54
Dobrý deň
Prosím o radu SZČO používa MV na podnikanie preprava osôb nie taxi. Od l.4.2011 podniká ale nezahlásil na DU oznámenie nepodal. MV je na meno matky a syn ho používa žijú v spoločnej domácnosti. Na koho meno bude treba podať DPMV a tiež aj oznámenie tam už bude pokuta ale inak nevie zúčtovať PHM. Prosím poraďte potrebuje mať nejakú zmluvu s matkou o prenájme vozidla???? ďakujem
Za uvedené vozidlo platí daň ten, kto využíva auto na podnikanie, teda daňovníkom si ty (podľa § 85 ods 1 písm c)). S matkou by si mal mať uzatvorenú zmluvu o prenájme vozidla na podnikateľksú činnosť. Oznámenie už bude oneskorené, ale v každom prípade je potrebné. S pokutou treba počítať. :(
Mila123
18.01.12,14:59
Za uvedené vozidlo platí daň ten, kto využíva auto na podnikanie, teda daňovníkom si ty (podľa § 85 ods 1 písm c)). S matkou by si mal mať uzatvorenú zmluvu o prenájme vozidla na podnikateľksú činnosť. Oznámenie už bude oneskorené, ale v každom prípade je potrebné. S pokutou treba počítať. :(

nie je potrebné na dlhodobý (nie jednorázový, náhodilý či príležitostný) prenájom hnuteľnej veci ŽL?
batorek
18.01.12,17:12
tak som to myslel, že za príklad 1 € za mesiac to prenájmem a matka z toho nemusí platiť daň. Ešte sa toľko spýtam, že čo si potom môžem odpočítať PHM priem. spotrebu a tiež aj za najazdené km.? Je tam dosť PHM aj km, lebo vlastne to je ako taxi služba čiže preprava osôb.