casse
01.12.11,14:31
Dobrý deň;
Dôsledným zavedením regulácie, pomerového merania tepla a koeficientov polohy v dome sa objavujú hlasy o nežiadanom transfere tepla medzi bytmi. Každý vlastník má individuálne požiadavky na tepelnú pohodu (danú návykom, životným cyklom alebo i finančnými možnosťami) a má zrejme i právo (a teraz i možnosť) regulovať vlastnú spotrebu. Koniec koncov pomerové meranie a celá úspora palív v terciálnej sfére bola založená na individuálnej motivácii k úsporám.(Zrejme ešte lepší stimul ako peňaženku nikto nevymyslel)
Teplo sa šíri podľa jednoznačných fyzikálnych zákonov , vždy prúdi z teplejšieho prostredia do chladnejšieho. To temer automaticky znamená, že časť vlastníkov argumentuje, že vykuruje susedov a že dochádza k naschválom.
Otázky:
Aky je praktický pomer tepla ktorý unikne cez steny von k teplu ktorý prejde k susedovi? Stojí ta diskusia vôbec za to?
Je pravdou, že tento stav sa ešte zhorší po zateplení fasády? (Úniky von poklesnú, ale medzi bytmi to minimálne percentuálne porastie na úroveň, že bude možné v byte vypnúť radiatory úplne a nechať sa vykurovať od suseda?)

Je možné dohodnúť a zabezpečiť aby termostaty na radiátoroch mali pevne nastavenú minimálnu hodnotu? ( Myslím právne dôsledky takéhoto obmedzenia)

Má význam usilovať o zmenu rozdeľovacieho pomeru za spotrebované teplo a podľa m2 (v prospech m2) keď to automaticky znamená, že ten kto nekúri, kúriť začne a tým zvýši celkovú spotrebu domu pre všetkých?

Existujú nové interierové omietky na báze nanotechnológií ktoré údajne významne zvyšujú tepelný odpor medzi bytmi- má s tým niekto skúsenosť ?
Tomáš
avalik
01.12.11,13:44
vacsie pismo sa neda nastavit?
sito
01.12.11,14:50
Dá! Možno ten človek má problém so zrakom, aby sa mu lepšie písalo, nastavil si väčšie. Potom pozabudol dať text do normálu, tu. Alebo? Mne sa lepšie píše, im sa bude lepšie čítať. Snáď to až tak nezvrzal? Či ...

K veci nemáš čo ...

:);)
avalik
01.12.11,15:03
napisala som to mimo temy - je tu etiketa porady kde sa pise:
20. Nevykrikujem - za vykrikovanie sa často považuje písanie veľkým písmom či iné zvýrazňovanie textu. Zvýrazňovanie a formátovanie textu sa používa len ak ide o zdôraznenie odborných informácií, nie vo voľnej diskusii, alebo pri zviditeľňovaní svojich názorov.

... nevidim, ze by si sa ty vyjadril k teme ... hmm?
verkaz
01.12.11,15:20
O tejto téme je tu toho napísané strašne veľa. Vyhľadaj si to v téme TEPLO - všeličo, nie všetko
Takmerstarec
01.12.11,16:27
Otázky: Aky je praktický pomer tepla ktorý unikne cez steny von k teplu ktorý prejde k susedovi? Stojí ta diskusia vôbec za to?

Stoji urcite. Plochy na vonkajsie prostredie su ovela mensie ako plochy stien, podlahy a stropu susediace k susednym bytom a spolocnym priestorom, co nie je jediny dovod. U krajnych bytov je tento pomer iny ako u bytov uprostred, ale aj pri tychto bytoch je vymena so spolocnymi priestormi a susednymi bytmi velmi vyznamna.

Je pravdou, že tento stav sa ešte zhorší po zateplení fasády? (Úniky von poklesnú, ale medzi bytmi to minimálne percentuálne porastie na úroveň, že bude možné v byte vypnúť radiatory úplne a nechať sa vykurovať od suseda?)
Odbornici tvrdia, ze sa zhorsi - vid relaciu http://www.ta3.com/clanok/4919/aj-teplo-sa-da-kradnut.html Je tam video, treba pockat kym nabehne, chvilu to trva. Potom ho treba samozrejme spustit.

Je možné dohodnúť a zabezpečiť aby termostaty na radiátoroch mali pevne nastavenú minimálnu hodnotu? ( Myslím právne dôsledky takéhoto obmedzenia)
opät vid relaciu na TA3

Má význam usilovať o zmenu rozdeľovacieho pomeru za spotrebované teplo a podľa m2 (v prospech m2) keď to automaticky znamená, že ten kto nekúri, kúriť začne a tým zvýši celkovú spotrebu domu pre všetkých?
Pri termostatickych hlaviciach to takto nebude, ak bude prekurovat unikne mu prebytocne teplo k susedom (oni budu moct vykurovat menej), celkove sa spotreba domu nezvysi. Problem spociva v inom: V spekulantoch, ktori nechcu kurit vobec alebo iba velmi mizerne a potom kradnu teplo od susedov.

Existujú nové interierové omietky na báze nanotechnológií ktoré údajne významne zvyšujú tepelný odpor medzi bytmi- má s tým niekto skúsenosť ?
Tiez ma to zaujima, osobne s tym nemam skusenost.
onical
01.12.11,19:38
Napísal si: Problem spociva v inom: V spekulantoch, ktori nechcu kurit vobec alebo iba velmi mizerne a potom kradnu teplo od susedov.
Viem,že sa to nebude páčiť hlavne Sitovi,ale nesúhlasím so slovom kradnúť.Ten,ktorému stačí nízka teplota nič nekradne.Tvoje teplo k nemu prechádza samo,presne podľa fyzikálnych zákonov.Čo si ty urobil,aby ti neuchodilo? Ja mám u mňa v byte odsledované,že ak zavriem radiator a otvorím okno,keď teplota klesne na cca 10°C ventil sa otvorí aj keď je vlastne zavretý a radiator kúri. Nebolo by možné nastaviť ventily tak,aby púšťali teplú vodu do radiatorov už pri teplote na ktorej by sa obyvatelia dohodli napr. 20°C? Potom by v každom byte bolo minimálne cca 20°C a kto chce viac bude mať viac,kto chce menej bude mať menej,ale vždy aspoň tých 20°C.Nemuseli by sme potom čítať o zlodejoch tepla.
sito
01.12.11,20:16
Napísal si: Problem spociva v inom: V spekulantoch, ktori nechcu kurit vobec alebo iba velmi mizerne a potom kradnu teplo od susedov.
Viem,že sa to nebude páčiť hlavne Sitovi,ale nesúhlasím so slovom kradnúť.Ten,ktorému stačí nízka teplota nič nekradne.Tvoje teplo k nemu prechádza samo,presne podľa fyzikálnych zákonov.

Nekradne, len využije fyzikálnych zákonov a vo svojom byte nekúri, úmyselne! Keby kúril, tak by nekradol. Tiež s tým slovom nesúhlasím.

Nie jeho teplo, ich teplo! Fakturačný merač majú na päte domu. Čo namerá, to musí vlastník domu zaplatiť! Keď ich je viac, musia sa dohodnúť na spôsobe úhrady, či podľa m2, alebo na základe iných čísel, ktoré treba získať. Ako?

Čo si ty urobil,aby ti neuchodilo?

Mal ho uviazať na retiazku? Aby nešlo ...

Ja mám u mňa v byte odsledované,že ak zavriem radiator a otvorím okno,keď teplota klesne na cca 10°C ventil sa otvorí aj keď je vlastne zavretý a radiator kúri. Nebolo by možné nastaviť ventily tak,aby púšťali teplú vodu do radiatorov už pri teplote na ktorej by sa obyvatelia dohodli napr. 20°C?

Ale to sa dá, preto sú tam tie hlavice, termostatické. Ak nekúri tak tie PRT, PRVN nezaznamenávajú čísla, jednotky, ks. Ak nebudú tie jednotky, tak o teplote sa je zbytočne baviť, v tej sú rozdiely minimálne, ale v potrebe tepla sú rozdiely a tie je treba odstrániť, spôsobom rozdelenia dodaného tepla do domu a úhrady nákladov za teplo. Ak budú rovnomerne zaznamenané jednotky, bude aj rovnomerná teplota a aj rovnomerná úhrada nákladov za teplo. Či nie? Pomer to spraví? A aký? Snáď nie ten ...

Potom by v každom byte bolo minimálne cca 20°C a kto chce viac bude mať viac,kto chce menej bude mať menej,ale vždy aspoň tých 20°C.Nemuseli by sme potom čítať o zlodejoch tepla.


Nemuseli, ale ešte dlho budeme, kradlo sa, kradne sa a kradnúť sa bude, aj teplo. Zabrániť tomu môžu len vlastníci svojím rozhodnutím a objektívnym spôsobom rozpočítania tepla a nákladov za teplo. Tým čo vyrábajú PRT, PRVN, určené meradlá, tým to neprekáža. Oni to predsa neplatia. Či ...

:);)
Takmerstarec
02.12.11,05:54
Nemuseli, ale ešte dlho budeme, kradlo sa, kradne sa a kradnúť sa bude, aj teplo. Zabrániť tomu môžu len vlastníci svojím rozhodnutím a objektívnym spôsobom rozpočítania tepla a nákladov za teplo. Tým čo vyrábajú PRT, PRVN, určené meradlá, tým to neprekáža. Oni to predsa neplatia. Či ...

:);)
Zaujima ma, aky je Vas nazor na navrh sledovania vyroby tepla individualistov (co by bolo po schvaleni zhromazdenim SVB rozhodnutim vlastnikov po ktorom volate) vo Vasej teme Teplo..., ktory som tam uviedol nedavno.