Katka01
01.12.11,17:30
Dobrý deň. Zabudla som zaplatiť faktúru, omylom som ju uložila medzi zaplatené. Spomenula som si na ňu a vyhrabala som ju až teraz, je už 2 mesiace po splatnosti. Idem ju teraz uhradiť. Dotyčný sa mi za ten čas nijak neozval, neurgoval, neposlal žiadnu upomienku. Som len začínajúca podnikateľka, chcem sa spýtať, či má právo naúčtovať mi za tie 2 mesiace nejaké penále. Či je povinný mi poslať upomienku alebo môže čakať a vôbec sa neozvať a neskôr ma dať na súd a súdiť sa aj o penále? Poprosím, keby ste mi odpovedali len tí, čo to naozaj viete a nie odpovede typu "ja si myslím..." ďakujem moc za pomoc.
Economic
02.12.11,14:10
Dobrý deň. Zabudla som zaplatiť faktúru, omylom som ju uložila medzi zaplatené. Spomenula som si na ňu a vyhrabala som ju až teraz, je už 2 mesiace po splatnosti. Idem ju teraz uhradiť. Dotyčný sa mi za ten čas nijak neozval, neurgoval, neposlal žiadnu upomienku. Som len začínajúca podnikateľka, chcem sa spýtať, či má právo naúčtovať mi za tie 2 mesiace nejaké penále. Či je povinný mi poslať upomienku alebo môže čakať a vôbec sa neozvať a neskôr ma dať na súd a súdiť sa aj o penále? Poprosím, keby ste mi odpovedali len tí, čo to naozaj viete a nie odpovede typu "ja si myslím..." ďakujem moc za pomoc.

Na zadanú otázku bohužiaľ pri všetkej snahe nie je možné dať jednoznačnú odpoveď.
Predchádzal faktúre nejaký zmluvný vzťah alebo iná dohoda ? Ani o aký výšku FA sa jedná.
Možno sa neozval preto, pretože ešte si nestihol urobiť inventúru pohľadávok. Možno má toho veľa.
Za určitých podmienok teda nárok na penále alebo poplatok z omeškania má.
Posielať upomienku nie je povinnosť.
Čím skôr svoj dlh vyrovnáš, tým lepšie.
Ak by to dal na súd, potom poradíme..... v prípade potreby a viacej informácií.
Katka01
04.12.11,10:46
No zmluva bola podpisana pisomne. Islo vlastne o 3 faktury na sumu 300 eur, 250 eur a 250 eur, ktore sa splacali v istom obdobi, pricom prve dve boli uhradene v riadnom termine, na tu poslednu v hodnote 250 eur som zabudla a omylom ju ulozila medzi zaplatene.
Mila123
04.12.11,10:52
máte dohodnutú úrokovú sadzbu za omeškané plnenie????
Economic
04.12.11,11:18
Ak nie sú v zmluve dohodnuté penále alebo iné pokuty, malo by to byť O.K. Až by dotyčný požadoval úrok z omeškania, môžeš skúsiť a požiadať o odpustenie úrokov. Vždy je všetko na vzájomnej dohode.
Mila123
04.12.11,11:19
ak na faktúre, či zmluve nie sú dohodnuté sankcie z omeškanie, má sa postupovať (kto chce) podľa obch. zákonníka, nie?
Economic
04.12.11,11:35
Presne tak. Môže, nemusí.
Laura1
26.03.12,09:40
Zdravím Vás,
tiež tu mám niečo ako zabudnutá faktúra.

Faktúra bola vystavená v septembri, bola hned v sept. aj uhradená - vkladom na účet. Konateľ mi všetky doklady odovzdal v decembri. Faktúru som naúčtovala v decembri /aj odpočet dph/, rozmýšľam, že ako mám naúčtovať úhradu.

Napr.:

v sept.: 321/365 ID - vkald na účet odberateľa

v decembri: FP : 501/321, k tomu 365/211? úhrada konateľovi z pokladne.

Ďakujem za radu,
Alžbeta
Tweety
26.03.12,09:42
Zdravím Vás,
tiež tu mám niečo ako zabudnutá faktúra.

Faktúra bola vystavená v septembri, bola hned v sept. aj uhradená - vkladom na účet. Konateľ mi všetky doklady odovzdal v decembri. Faktúru som naúčtovala v decembri /aj odpočet dph/, rozmýšľam, že ako mám naúčtovať úhradu.

Napr.:

v sept.: 321/365 ID - vkald na účet odberateľa

v decembri: FP : 501/321, k tomu 365/211? úhrada konateľovi z pokladne.

Ďakujem za radu,
Alžbeta
A hradil ju konateľ,(zo svojich peňazí) ktorý je zároveň aj spoločníkom, alebo z firemných?
Laura1
26.03.12,09:47
Hradil ju so svojich konateľ-spoločník, potom sa mu to preplatilo z firemných peňazí.
Tweety
26.03.12,09:51
Hradil ju so svojich konateľ-spoločník, potom sa mu to preplatilo z firemných peňazí.
Úhrada fa dodáv., nie odberateľovi: 321/365, vrátenie peňazí(pôžičky)365/211. Faltúru zaúčtuješ klasicky.
Laura1
26.03.12,09:55
Ďakujem, tak som správne uvažovala.:)