D betka
26.01.06,11:37
Ahojte,
potrebovala by som pomôcť s otázkou, ktorá sa týka fakturácie DPH k odťahu havarovaného vozidla, ak poskytnutú službu fakturuje slovenský plátca DPH, v nasledovných prípadoch:
1. odťah havarovaného vozidla je z EÚ do SR a faktúra je vystavená pre asistenčnú službu evidovanú pre daň v ČR
2. odťah havarovaného vozidla z EÚ do SR a faktúra je vystavená pre fyzickú sosobu v SR alebo pre platiteľa DPH v SR
3. odťah havarovaného vozidla z tretích štátov a faktúra je vystavená pre asistenčnú službu evidovanú pre daň v ČR
4. odťah havarovaného vozidla z tretích štátov a faktúra je pre slovenského odberateľa / platiteľa aj pre neplatiteľa DPH/
D betka
27.01.06,14:26
Dobrý ...
To naozaj mi nikto nevie pomôcť? Naozaj by som to veľmi potrebovala.
Ďakujem
D betka
29.01.06,06:50
Prosím aspoň o vyjadrenie názoru k uvedenému problému. My v prvom prípade, t.j. poskytnutie služby pre odberateľa v ČR z iného čl.štátu fakturujeme bez dane na základe § 16.
V druhom prípade, tj. ak je služba poskytná do SR z iného čl.štátu, pre slov.odberateľa fakturujeme bez dane. V tomto prípade nie sme si istý či postupujeme správne . Nevieme na základe ktorého § máme postupovať.
V treťom a v štrvrtom prípade fakturujem takisto bez dane.
Prosím ak niekto aspoň niektorú s týchto možností pozná alebo sa v nich vyzná, budem veľmi rada ak vyjadrí svoj názor. Veľmi pomôže, ďakujem
D betka
30.01.06,18:05
To sa naozaj nikto k danej téme nevie vyjadriť ...:confused:
slnko
30.01.06,21:50
Nikto neodpovedá, tak skúsim ja.
1. podľa § 16 ods.1 je to správne fakturované bez dane.
2.Pochopila som to takto: Firma(identifikovaná pre daň v SR) vykonala prepravnú službu pre firmu (identifikovanú pre daň tiež v SR) z EU do SR. Miestom dodania prepravnej služby je tuzemsko (štát, ktorý pridelil odberateľovi IČ pod ktorým mu bola táto služba dodaná). To znamená, že dodanie uvedenej služby je predmetom dane, slovenská firma teda mala fakturovať s daňou.

3.,4. tu by som použila § 15 ods.3 miestom dodania prepravných služeb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva. – a to sú tretie štáty, takže bez dane.
Myslím, že by to malo byť tak, možno ma AVO, alebo niekto iný opraví.
D betka
30.01.06,21:56
No to som rad, že aspoň niekto sa už vyjadril. Zajtra musím faktúry vystaviť. Informovala som sa aj na DÚ ale boli veľmi neochotní.
V bode 2. ide s DPH aj v tom prípade ak sa fakturuje pre občana? My sme v tomto prípade postupovali takpovediac podľa § 15 ods.3 - asi nesprávne.
slnko
30.01.06,22:01
podľa mňa aj keď ide o FO treba fakturovať s daňou. Platí to isté, miesto prepr. služieb je na Slovensku, resp. ak ide o občana neplatiteľa, tak na neho nemožno presunúť daňovú povinnosť.
D betka
30.01.06,22:06
Ďakujem, no tak budeme musieť asi s faktúrkami, ktoré už boli začiatkom mesiaca odoslané niečo robiť . Ale čo s takými platbami, kde občan dostal iba PPD - bez dane? To ako opravím???
ALBO
31.01.06,07:19
podľa mňa aj keď ide o FO treba fakturovať s daňou. Platí to isté, miesto prepr. služieb je na Slovensku.
kde sa preprava začína
D betka
31.01.06,13:18
Zdravím
ALBO, teraz som prišla a pozerám tvoj odkaz. Ako to myslíš, že "kde sa preprava začína"?
slnko
31.01.06,13:29
To je práve v tom § 16 ods.1, že miestom dodania prepravných služieb medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava začína. Ale ja tam aj pokračovanie, že ak sa prepravná služba vykonáva pre odberateľa, kt. je identifikovaný pre daň v čl.štáte inom, ako je čl.štát, kde sa preprava začína, tak miestom dodania služby je čl. štát, kt, pridelil odberateľovi IČ.... ale to si určite čítala. Dopísala som ešte do toho predchádzajúceho príspevku poznámku, skús to pozrieť.
D betka
31.01.06,13:44
Čiže ak tomu dobre rozumiem / dúfam, že už konečne áno / , tak "nezáleží na tom, že dodávateľ aj odberateľ služby sú v tom istom štáte, ak prepravná služba začína na území iného čl.štátu.
No ale čo teraz s vypísanými PPD pre občanov - opravím ich???
slnko
31.01.06,14:08
áno, ale práve preto, že preprava začína v ČR a odberateľ je identifikovaný pre daň v SR, tak miesto služby je na Slovensku (a nie tam kde doprava začína), preto s daňou. No a u toho občana, ten nie je identifikovaný vôbec, tak podľa mňa preto nemožno na neho posunúť tú daňovú povinnosť, preto tiež s daňou.
To, že on má PPD to nevadí, občan podľa mňa nepotrebuje opravený doklad, pokiaľ výsledná cena zostane tá istá, len bude doklad rozpísaný na základ a daň. A PPD, nemusí byť rozpísaný na základ a daň, je to len úhrada faktúry.
D betka
31.01.06,14:13
Ďakujem, veľmi si mi pomohla.
slnko
31.01.06,14:20
Ďakujem, veľmi si mi pomohla.
niet za čo:) :) :)
ALBO
31.01.06,14:50
Zdravím
ALBO, teraz som prišla a pozerám tvoj odkaz. Ako to myslíš, že "kde sa preprava začína"?

Moja pripomienka bola k FO je to aj vidieť z toho vystrihnutého.Nespochybňujem váš postup ak je preprava pre platiteľa na slovensku, potom sa prenáša daň na odberateľa.to je jasné.
Poznámka znamená pre FO, že máte odviesť daň , kde sa preprava začína.
D betka
31.01.06,15:04
Ú-ha, tak to by sme sa mali zaregistrovať v "každom" štáte, ktorý je čl.EÚ?
Čiže v čl.štátoch odkiaľ sa odťah uskutočnil pre FO? Je ich dosť.
Tam by sme mali podať DP za daný štvrťrok, ak áno - iná možnosť neexistuje?