muntaz
01.12.11,22:19
Rada by som Vas poprosila o radu, resp. informaciu. Som vydata za cudzinca, byvame v podnajme. Moj manzel si teraz vybavuje trvaly pobyt tu na SR, pricom jedna z veci, ktoru k tomu potrebuje, je suhlas majtela bytu, v ktorom byvame, aby si na danej adrese mohol napisat trvaly pobyt. Ja mam trvaly pobyt na inej adrese, a to v bydlisku mojej mamky (vychodne slovensko). Ta nam dala suhlas na trvaly pobyt pre manzela, ale kedze my byvame na podnajme v BA, na policii nam povedali, ze musime mat suhlas majtela bytu, v ktorom teraz byvame.Majtelovi sme celu vec vysvetlili, povedal vsak, ze s trvalym pobytom je to zlozite a nechce mat v buducnosti problemy s jeho zrusenim. CHcem sa teda opytat, ako to je so zrusenim trvaleho pobytu cudzincovi s tym, ze s majtelom mame podpisanu najomnu zmluvu. Je pravda, ze trvaly pobyt moze zrusit tym padom len moj manzel? a je pravda, ze majtel je nam potom povinny najst dalsie ubytovanie? je vobec mozne sa s nim nejako dohodnut, ze mu ziadne problemy robit nebudeme a ze nebudeme od neho ziadat nahradne ubytovanie?(napr spisanim dohody u notara alebo nieco podobne). Vopred dakujem za odpoved, velmi by nam v tejto situacii pomohol nazor odbornika alebo niekoho, kto sa s podobnym pripadom uz stretol.
arizona
02.12.11,06:26
GabiZ
02.12.11,10:42
Prihlásiť na trvalý pobyt je možné len so súhlasom vlastníka nehnuteľnosti. Odhlásiť sa môže občan sám (ak napríklad zmení trvalý pobyt, alebo z iných dôvodov). Nie je pravda, žeby odhlásenie mohol urobiť len váš manžel. Vy máte uzavretú nájomnú zmluvu, preto by majiteľ nemal mať problém neskôr vás z trvalého pobytu odhlásiť, pokiaľ nájomný vzťah bude ukončený. Tu totižto platí, že vlastník bytu môže zrušiť trvalý pobyt občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo, napr. mu zanikol nájomný vzťah. Ale nájomcovi budovy alebo jej časti nie je možné zrušiť trvalý pobyt, pokiaľ nájom trvá. Výnimkou z tohto ustanovenia je, že návrh na zrušenie trvalého pobytu nie je možné podať voči manželovi a nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu pri nájme na neurčitú dobu, ktorí môžu mať trvalý pobyt v budove alebo jej časti bez súhlasu vlastníka alebo spoluvlastníkov. Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k takejto budove ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.
V nájomnej zmluve, ak chce byť vlastník bytu chránený, je možné uviesť, že nájomca resp. nájomcovia nemajú po skončení nájomnej zmluvy nárok na bytovú náhradu a rovnako, že nájom bytu neprechádza na právnych nástupcov nájomcu resp. nájomcov.

Ešte ma napadla jedna vec, máte uzatvorenú nájomnú zmluvu na dobu určitú, alebo neurčitú? Potrebujete mať trvalý pobyt nahlásený v tomto nájomnom byte? Ak vaša matka súhlasí s prihlásením na trvalý pobyt u nej, nemôžete ho mať nahlásený tam obaja?
muntaz
02.12.11,13:09
Dakujem Gabi, som o dost mudrejsia, co sa tyka vasich otazok: mame uzavretu najomnu zmluvu na dobu urcitu, ktora nam mimochodom konci uz koncom januara, ale s majtelom sme sa dohodli, ze tuto zmluvu predlzime. Podla Vas je lepsie uzatvorit novu zmluvu na dobu neurcitu? Podla toho, co som pochopila, by takyto typ zmluvy bol vyhodny skor pre nas ako pre majtela, takze sa asi prisposobime tomu, co nam navrhne on. Trvaly pobyt chce mat manzel nahlaseny v BA kvoli tomu, ze ho vybavujeme tu a na cudzineckej policii nam povedali, ze ak chceme zapisat trvaly pobyt manzelovi na adrese mojej mamky, cela vec sa musi poslat do presova a riesit tam. To by ale zabralo ovela viac casu a hlavne, citujem slova policajtky:" ak chce mat manzel nahlaseny pobyt tam, musime sa tam fyzicky prestahovat, kedze nas tam pojdu skontrolovat z policie." Je to pre nas dost nevyhodne, kedze obidvaja robime v bratislave.
GabiZ
02.12.11,14:07
Ano, pre majiteľa by bolo vhodnejšie uzavrieť nájomnú zmluvu na dobu určitú a tá sa dá potom podľa potreby predlžovať. Ak by po tejto dobe nebola uzavretá nová nájomná zmluva, tak platí, že ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu. Je na dohode s vami a majiteľom bytu, ako si tieto vzájomné vzťahy upravíte aj čo sa týka trvalého pobytu a bytovej náhrady, ako som uviedla. Ak to bude mať majiteľ v nájomnej zmluve ošetrené a vy s tým budete súhlasiť, nemusel by mať problém s trvalým pobytom čo sa týka vás. Vy by ste aj tak na základe trvalého pobytu nezískali žiadne práva k predmetnému bytu. Skúste sa s ním o tom porozprávať, prípadne spísať takúto zmluvu s právnikom, aby on nemal obavy a vy aby ste si uľahčili proces, ktorý vás čaká s cudzineckou políciou. Možnosť je, len sa treba dohodnúť.
luja5
02.12.11,17:54
Rada by som Vas poprosila o radu, resp. informaciu. Som vydata za cudzinca, byvame v podnajme. ... CHcem sa teda opytat, ako to je so zrusenim trvaleho pobytu cudzincovi s tym, ze s majtelom mame podpisanu najomnu zmluvu. Je pravda, ze trvaly pobyt moze zrusit tym padom len moj manzel? ...
Môj názor - myslím si, že by to mohla byť pravda a vychádzam pritom z týchto zákonných ustanovení:

1. podľa § 17 zákona č. 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR register obsahuje údaje o cudzincoch prihlásených na pobyt na území SR v rozsahu uvedenom v doklade o pobyte vydanom podľa osobitného zákona.7) /pozn.: odkaz 7) je odkazom na § 46 zákona č. 48/2002 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov/;
2. podľa § 46 ods. 8 zákona č. 48/2002 Z. z. doklad o pobyte (vystavený cudzincovi podľa § 46 ods. 1 policajným útvarom) obsahuje o.i. adresu pobytu cudzinca na území SR.

Na základe uvedených zákonných ustanovení sa domnievam, že k oficiálnej-úradnej zmene adresy pobytu cudzinca v evidencii-registri s údajmi o cudzincoch môže dôjsť len popri zmene údajov v doklade o pobyte cudzinca, čo asi nemôže nejako jednostranne riešiť prenajímateľ bytu ako osoba pôvodne zabezpečujúca ubytovanie cudzincovi.

Inak trochu ma zmiatli slová "zrušenie trvalého pobytu", čo sa môže zamieňať so zákonnou možnosťou "zrušenia povolenia na trvalý pobyt". Skôr by asi išlo o zmenu pobytu-adresy, ktorá by si možno na strane cudzinca vyžadovala opätovné preukázanie splnenia podmienky mať zabezpečené ubytovanie (niekde inde v SR) počas trvalého pobytu.
muntaz
02.12.11,21:04
znie to logicky, prave preto som tu spomenula, ze moj manzel je cudzinec, lebo tam zrejme platia trochu ine pravidla, resp. nie je to take jednoznacne, kto kedy a ako moze zrusit trvaly pobyt resp. povolenie na trvaly pobyt. Pokial mam spravne informacie, tak prve povolenie na trvaly pobyt pre cudzinca sa dava na 5 rokov, cize aj keby prisiel majtel bytu na urad a povedal, ze chce zrusit jeho trvaly pobyt na danej adrese, tak by zrejme neslo o zrusenie trvaleho pobytu na SR, ale maximalne o zrusenie na danej adrese. Ale je dost mozne, ze ani to by nemohol urobit, kym by si moj manzel nenahlasil pobyt na inej adrese....je pochopitelne, ze majtel ma obavy a hlavne si nechce zbytocne komplikovat zivot. Prave preto sa snazim prist na nejake argumenty, ktore by ho presvedcili, ze mu komplikacie robit nebudeme. Zrejme je to naozaj len na vzajomnej dohode. Bud to bude akceptovat alebo nie. Ved my tiez neplanujeme zit na danej adrese dlhodobo, chceme si najst nieco vlastne po case, a keby aj dovtedy potreboval majtel byt pre seba skor, tak stale mame moznost manzelov trvaly pobyt prehlasit na adresu mojej matky.
luja5
03.12.11,06:21
znie to logicky, prave preto som tu spomenula, ze moj manzel je cudzinec, lebo tam zrejme platia trochu ine pravidla, resp. nie je to take jednoznacne, kto kedy a ako moze zrusit trvaly pobyt resp. povolenie na trvaly pobyt. Pokial mam spravne informacie, tak prve povolenie na trvaly pobyt pre cudzinca sa dava na 5 rokov, cize aj keby prisiel majtel bytu na urad a povedal, ze chce zrusit jeho trvaly pobyt na danej adrese, tak by zrejme neslo o zrusenie trvaleho pobytu na SR, ale maximalne o zrusenie na danej adrese. Ale je dost mozne, ze ani to by nemohol urobit, kym by si moj manzel nenahlasil pobyt na inej adrese....je pochopitelne, ze majtel ma obavy a hlavne si nechce zbytocne komplikovat zivot. Prave preto sa snazim prist na nejake argumenty, ktore by ho presvedcili, ze mu komplikacie robit nebudeme. Zrejme je to naozaj len na vzajomnej dohode. Bud to bude akceptovat alebo nie. Ved my tiez neplanujeme zit na danej adrese dlhodobo, chceme si najst nieco vlastne po case ...
S Tvojimi úvahami v príspevku súhlasím.
Odporúčam Ti mať vo vytlačenej podobe celý spomínaný zákon o pobyte cudzincov, ktorý môžete potrebovať aj pre iné situácie, prípadne pre overenie si správnosti informácií alebo postupov. Aj informácia o prvom povolení na trvalý pobyt pre cudzinca na 5 rokov je správna (§ 34 zákona) a po uplynutí piatich rokov udelí policajný útvar na základe ďalšej žiadosti povolenie na trvalý pobyt na neobmedzený čas. Mám kamarátku, ktorá je vydatá za cudzinca a ktorá ma poprosila o pomoc pri hľadaní odpovede na riešenie iného problému, preto ten zákon trochu poznám.
Pripájam Ti ešte užitočný link http://www.minv.sk/swift_data/source/policia/hranicna_a_cudzinecka_policia/ocp/faq/faq-trvaly-pobyt-prve-povolenie.pdf, kde nájdeš podrobnejšie informácie k prvému povoleniu na trvalý pobyt cudzincovi, napríklad:

Za doklad o zabezpečení ubytovania počas trvalého pobytu sa považuje:


list vlastníctva alebo výpis z listu vlastníctva,
overená nájomná zmluva s vlastníkom alebo užívateľom nehnuteľnosti (stačí jeden z vlastníkov alebo užívateľov) a výpis z listu vlastníctva alebo iný doklad preukazujúci oprávnenie na užívanie nehnuteľnosti (napr. doklad o pridelení bytu),
potvrdenie ubytovacieho zariadenia o poskytnutí ubytovania počas trvalého pobytu; ubytovacím zariadením môže byť napr. hotel alebo ubytovňa,
overené čestné vyhlásenie fyzickej osoby o poskytnutí ubytovania cudzincovi počas jeho pobytu na území SR a výpis z listu vlastníctva alebo doklad preukazujúci oprávnenie na užívanie nehnuteľnosti.


... stale mame moznost manzelov trvaly pobyt prehlasit na adresu mojej matky.
Možnosť máš, len som toho názoru, že "papierové prehlásenie" asi nestačí, mal by tam zrejme aj bývať.
muntaz
03.12.11,13:26
Dakujem velmi pekne za info, ono ja uz mam niektore veci zo zakona celkom nastudovane, ale stale sa najde nieco, co ma prekvapi alebo aspon zmiatne. A stale sa objavi problem tam, kde som ho predtym ani necakala...Co sa tyka tej mojej poslednej vety....samozrejme si uvedomujem, ze pokial by sme zapisali pobyt na adresu mojej mamky, museli by sme tam zrejme nejaky cas aj byvat....inak teraz ma napadla taka otazka...keby sme dajme tomu vybavili trvaly pobyt na mamkinej adrese, je mozne potom vybavit pre manzela aj docasny pobyt v Bratislave? je postup rovnaky ako u slovaka...ci su tam nejake zmenene podmienky. To ma len napadlo, keby majtel bytu povedal nie a my by sme museli ist predsa len do presova vybavovat vsetko tam.
luja5
03.12.11,14:01
... inak teraz ma napadla taka otazka...keby sme dajme tomu vybavili trvaly pobyt na mamkinej adrese, je mozne potom vybavit pre manzela aj docasny pobyt v Bratislave? ...
Domnievam sa, že nie. Vychádzam pritom z ust. § 28 písm. g) spomenutého zákona o pobyte cudzincov, podľa ktorého povolenie na prechodný pobyt zanikne, ak cudzincovi bolo udelené povolenie na trvalý pobyt. Zároveň (podľa iných ustanovení zákona) podmienky spojené s udelením povolenia na prechodný pobyt sú odlišné od podmienok v prípade povolenia na trvalý pobyt.
Tiež napríklad podľa informácií na http://www.euroinfo.gov.sk/cudzinci-v-sr/?pg=2 cudzinci môžu na Slovensku požiadať o trvalý alebo o prechodný pobyt.
Nadväzne by som chápala adresu miesta prechodného pobytu v SR v spojení s udelením povolenia na prechodný pobyt a adresu miesta trvalého pobytu v SR v spojení s udelením povolenia na trvalý pobyt (aj s prihliadnutím na § 49 ods. 3 zákona - cudzinec s povolením na pobyt je povinný hlásiť policajnému útvaru zmenu miesta prechodného pobytu alebo trvalého pobytu ...).
Je to však len môj názor.
luja5
03.12.11,14:32
Ešte ma napadlo k môjmu predchádzajúcemu príspevku, že na stránke http://www.minv.sk/swift_data/source/policia/hranicna_a_cudzinecka_policia/ocp/ziadosti/pobyt/ziadost_prva.pdf je tlačivo žiadosti o udelenie povolenia na prechodný/trvalý/tolerovaný pobyt, na ktorom nie je možnosť uviesť viacero súbežných adries-bydlísk (bod 24. BYDLISKO V SLOVENSKEJ REPUBLIKE, UBYTOVATEĽ).
Playa03601
28.12.11,12:26
Zdravim vsetkych!

Som tu novy, ale zatial som tu nasiel vela uzitocneho info takze vsetkym velmi peknedakujem.


Nechcel som zacinat novu temu nakolko moja otazka sa viacmenej tyka tejto konkretnej temy. Potreboval by som napisat cestne prehlasenie fyzickej osoby (mojho otca) o poskytnuti ubytovania cudzincovi (sestrinho priatela), ktory sa stava spolocnikom s.r.o. Ma to byt iba potvrdenie od vlastnika bytu, ze poskytuje ubytovanie tejto konkretnej osobe.

Vedeli by ste mi poradit ako ma taketo prehlasenie vyzerat a co ma obsahovat?

Dakujem
Playa03601
28.12.11,14:54
Mohol by mi prosim niekto poradit k problemu co som hore napisal, viem, ze je to asi jedna z tych jednoduchsich veci, ale neviem sa v tejto oblasti moc orientovat tak si chcem byt isty, ze pojdem k notarovi s tym spravnym papierom. Dakujem!
ootaznik
22.02.12,11:41
dobry den, prosim o radu....mamin priatel je z CR, nie su zosobaseni (on je rozvedeny, pricom ex je Slovenka). Ma trvaly pobyt v KE uz vyse 20r, ale chcel by si ho zmenit na trvaly pobyt v dedine, kde maju dom s mojou mamou a tam ziju, no tam mu povedali, ze ho tam neprihlasia na TP, lebo ze je cudzinec...da sa s tym nieco robit? zije, pracuje na Slovensku, ma oficialne TP v KE, len ho chce zmenit...