casse
02.12.11,09:12
Vážení kolegovia, som tu nový a neviem sa v tomto prostredí pohybovať.
mám pár otázok:
Aké veľké písmo je "doporučené"?
V téme kúrenie od susedov je odvolávka na reláciu TA3 mne to už pol hodinu bliká, nedá sa to čítať;
Považoval som za užitočné túto tému doplniť. Keď som to celé zosmolil zistil som ,že téma je uzavretá.


Takže ak môžem -ešte raz: Modelový priklad: Vlastník pracuje na týždňovky v Rakúsku. Kúri iba cez víkendy, inak má radiatory na sporo- podľa mňa nekradne. Naopak šetrí. (Bez ohľadu na to, koľko tepla prejde medzi susedmi je strata jeho bytu smerom von (Pri cca 17°C podstatne menšia ako susedova pri 22°C). Rozhodujúci je rozdiel teplôt -delta T a ten je v oboch prípadoch niekoľkokrát väčší ako rozdiel teplôt medzi bytmi. . Merač tepla na päte objektu určí celkovú spotrebu a táto je potom rozdelená podľa pomerových meračov medzi oba byty. Ak s cieľom zabrániť" kradnutiu", zmeníme rozdeľovací pomer- platba za dieliky/platba podľa m2
povedzme z 50/50% na 30/70% alebo viac- dôjde k postupne k strate motivácie k akejkoľvek regulácii. Takže nakoniec tie radiátory nevypne, stúpne celková spotreba - teplo medzi susedmi prúdiť prestane a obaja svorne budú platiť viac. (O koľko viac môžeme odhadnúť z porovnania podľa spotreby ktorú sme mali bez regulácie (a motivácie)v dobách keď sme účtovali iba podľa m2.) Špatné je to,a Vaše odpovede to potvrdili , že zateplením domu sa takýto stav (v susedských vzťahoch) skôr zhorší. Narastie počet bytov ktoré nemusia kúriť vôbec!
Tomáš