mahamajka
02.12.11,09:38
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o pomoc a o informacie ohladom predaja s.r.o.
Otec a jeho spolocnik maju uspesnu s.r.o. uz 16 rokov. Je zamerana na montovanie satelitov, domovych anten, kamerovych systemov atd. Su tam obaja vedeny ako konatelia a zaroven zamestnanci a viac zamestnancov nemaju.
Rodinne okolnosti su take, ze otec je na invalidnom dochodku a nevladze uz nic robit.
Firma nema ziadny nehmotny majetok, ale hmotny ano (neviem aka hodnota, vsetok material, sklad, zariadenie). Spolocnik uz s firmou nechce pokracovat, tak padol napad s.r.o. predat.
Neviete nejaky postup, alebo kto by vedel poradit s tym?
Este mi napadlo, ze ponuknut to konkurencii. Aj som pocula ze sa nejak stanovuje cena, ale neviem presnejsie ako.
Dakujem
uverovyanalytik
03.12.11,08:49
Hm..., vo vseobecnosti firmy ktore su len o jednom, dvoch spolocnikoch sa vyhodne predavaju len velmi tazko, pretoze ak tito odidu tak sa stratia aj vybudovane odberatelsko-dodavatelske vztahy (ak tam nie su dlhodobe zmluvy), a potom ma firma v podstate len hodnotu hmotneho majetku. Chcelo by to vsak asi viac informacii o tom ako ako sa ziskavaju zakaznici, ci sa vracaju, a podobne. V zasade vsak na to ides celkom dobre, ponuknut konkurencii je vhodna alternativa, treba vsak byt velmi opatrny. Dalsia alternativa moze byt dodavatel ktory by chcel rozsirit cinnost aj o montaz, alebo pravidelny odberatel ak je to firma a pravidelne si od vas nakupuje tieto sluzby. Alebo poznate vo vasom okoli nejaku firmu ktora montuje ine elektro zariadenia, nie je vasim priamym konkurentom a mozno by si chcela rozsirit portfolio produktov. Moznosti je viac. Skuste si pre inspiraciu pozriet:
http://www.predaj-firmy.sk/?page_id=7
a pre ocenenie:
http://www.ocenovanie-firiem.sk/?page_id=81
mahamajka
03.12.11,10:49
dakujem za odpoved.
Firma ma dlhodobe zmluvy, kontakty a starostlivost o zakaznikov, maju zmluvy s bytovymi druzstvami a spravou satelitov u zakaznikov. Rozmyslali sme konkurencii sa ozvat. Opatrny treba byt v com konkretnejsie?
Firmy nema nastarosti, skor byty a jednotlivcov.
uverovyanalytik
04.12.11,20:14
Ak biznis nie je postaveny len na kontaktoch sucasnych majitelov a su dlhodobe zmluvy so zakaznikmi, tak je to pozitivny faktor. Este sa to zvykne casto riesit tak ze majitelia po predaji zostanu vo firme isty cas ako plateni manazeri a odovzdaju aj svoje vybudovane kontakty a neformalne know-how tykajuce sa ziskavania zakaznikov.
Ak predavate konkurentovi, opatrny treba byt v tom ake informacie mu poskytnete. Na jednej strane kupujuci bude potrebovat podrobne info aby vedel co kupuje, na strane druhej ak mu poskytnete klucove info tak to moze zneuzit. Aj to sa stava. Pocas due diligence sa preto zvyknu niektore detaily (adresy, kontakty, citlive info,..) v dokumentoch, zmluvach zaciernit. Mozno by som este odporucal kontaktovat konkurentov cez doveryhodneho sprostredkovatela (poradcu alebo pravnika). Da vam to isty manevrovaci priestor vo vyjednavani. A urcite nerokujte len s jednym zaujemcom. Tiez si urcite dobre premyslite cenu a argumenty k jej vyske. Ak by ste k tomu potrebovali detailnejsie poradit tak poslite spravu.