monika078
02.12.11,10:19
Dobrý deň.
Mám otázočku ohľadne podnikania. Zakladám si živnosť, ako lektorka pre cvičenie s deťmi.
Neviem však, či si mám založiť OZ alebo radšej obch.spoločnosť. Čo je pre mňa v tomto konkrétnom
podnikaní výhodnejšie, bezpečnejšie a aké rozdiely sú v tom. Prosím môžete mi niekto poradiť.
Vďaka za každý názor
tictac7
02.12.11,10:06
...ujasni si najskôr termíny, pretože živnosť, obchodná spoločnosť a občianske združenie sú 3 úplne odlišné "veci". Pri živnosti a pri obchodnej spoločnosti podnikáš, Tvojou prioritou je vytvárať zisk. Tak ako, chceš tvoriť zisk alebo robiť dobrú vec?
peterknazeje
02.12.11,10:09
Zakladám si živnosť, ako lektorka pre cvičenie s deťmi.
Neviem však, či si mám založiť OZ alebo radšej obch.spoločnosť.
- ak si zakladate zivnost na seba, potom naco potrebujete OZ/spolocnost?
- zivnost Vam k tomu postacuje, veci si netreba komplikovat,
- navyse obcianske zdruzenia nie su urcene na podnikanie,
monika078
02.12.11,10:34
Ďakujem za odpovede. Takže úplne postačí, ak budem mať len živnosť a vykonávať danú činnosť.
Ice dive
02.12.11,10:46
áno stačí živnosť...
hornak.ebsr
20.12.11,08:29
Dobrý deň.
Mám otázočku ohľadne podnikania. Zakladám si živnosť, ako lektorka pre cvičenie s deťmi.
Neviem však, či si mám založiť OZ alebo radšej obch.spoločnosť. Čo je pre mňa v tomto konkrétnom
podnikaní výhodnejšie, bezpečnejšie a aké rozdiely sú v tom. Prosím môžete mi niekto poradiť.
Vďaka za každý názor

Dobrý deň,

aj občianske združenie môže vykazovať zisk ale potom daňový úrad pridelí DIČ.
Pokiaľ chcete vyvíjať aspoň čiastočne verejne prospešnú činnosť tak je to celkom dobrá voľba hlavne kvôli možnosti registrácie prijímateľa 2%.

O spoločnosti (napr. SRO) tu bolo napísane už strašne veľa k tomu sa nebude vyjadrovať.
A pri živnosti treba rátať s pomerne vysokým odvodovým zaťažením.

Treba si ujasniť čo presne chcete robiť. A potom sa dá vybrať najlepšia forma.